Лежане в болница и болнични

  • 8 874
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 14
Аз съм в началото на 9-ти месец. От началото на бремеността си съм в болнични и не съм влизала в болница нито за ден.Това, което направих е следното: намерих си личен акушер-гинеколог, който работи със здравната каса и ЛКК комисия.Всяка бременна има право на 180 дни болничен.Първите 7 ти ги издава гинеколога, а следващите 30+ ЛКК комисията и така докато излезеш в майчинство 45 дни преди раждане.

# 16
  • Мнения: 386
Да така е .Аз също лежах в болницата за да ми удължат болничният лист.От миналата година има такъв закон-гинеколога може да ти даде болничен само за 7 дни.Ако искаш по-вече лежиш в болницазащото ако минат на проверка от здравната каса и няма човек на леглото(понеже за над 7 дни трябва да те водят в болницата)глобяват болницата или отделението-не знам точно.Затова твоят лекар иска да си в болницата.Когато аз лежах можех ако искам да си ходя вечер и сутринта рано да се връщам към 6.30часа.За болничен аз лежах по 3 дена и на 4 -тия си тръгвам и ми дават 30 дни.Не знам сега такали е.
И при мен беше така. Неприятно е, но 3 дни в месеца се изтърпяват.Положителното е че ти правят пълни изследвания и се запознаваш с други бременни.

# 17
  • Мнения: 221
Цитат на: vesi_m_k в понеделник, 05 март 2007, 10:37
Цитат на: vesi_m_k в събота, 03 март 2007, 11:15
Личният лекар има право на 7 дни, следващите болнични се издават от лекарска комисия - за по 30 дни (БЕЗ ДА СЕ НАЛАГА ДА ПОСТЪПВАШ В БОЛНИЦА). Ако ти се наложи ползване на повече от 180 дни болнични се налага хоспитализация за няколко дни. Сестра ми е с подобен случай и покрай нея проверявахме всичко подробно. Ако ти отказват болнични и искат да влизаш в болница преди 180 дни отиди в някоя частна клиника. Направи си преглед ако трябва и поискай  болничен (не отказват). Там ги заверяват няколко лекари (в Бургас на мен ми вземат 10 лв за 30 дневен болничен).


Вижте, не нам дали осъзнавате, но така можете да навлечете проблем на някой. Един плащал 30 лева, друг плащал 10. Не се пишат такива неща. А тази такса от 10 лева, която се удържа в някои частни клиники е такса за издаване на болничен. Тя не зависи от това за колко дни е болничния. И за 2 дни и за 30 дни, все си е 10 лева.

Колкото до издаването на болничните от лекарската комисия, самата комисия ще реши дали болния се нуждане или не от хоспитализация. За издаването на такъв болничен не е задължително необходима хоспитализация, но никой не е казал, че не може да се наложи.


Таксата от 10 лв действително е за болничния лист и наистина не зависи от това за колко дни е. Не това съм имала в предвид. И честно казано какво означава "проблем на някой". Проблем е че вземат пари за нещо за което не би следвало. Но нямаме избор. Лично мен от началото на бременноста ми ме водят рискова бременност и трябва да лежа, т.е. болничния ми не е по "мое желание". И не съм спряла да плащам. Ако не искам - връщам се на работа. По-горе говоря за общия случай, естествено че ако болния се нуждане от хоспитализация ще го настанят в болница, но ако не се налага - могат да издават болничен от лек. комисия до 6 месеца. Това исках да кажа.


А защо плащате? Нещо не разбирам. Ако в действителност сте неработоспособна, ще ви издадът болничен и без да плащате. Никога не съм давала пари за болничен. Но и никога не съм ползвала болничен без основателна причина. 
 
« Последна редакция: понеделник, 05 март 2007, 13:39 от ZinaSt »  Информирай модератор   
_____________________________________ 


Знам че неоснователно ми вземат пари за болничния. Но ако не си платя ще ми се прекратят болничните и трябва да се връщам на работа. Единственото което мога да направя е да подам жалба в РЗОК, което и направих. Не съм сигурна какъв ще е ефектът обаче. А иначе лекарката при която ходя уж работи по ЗК. При все това си плащам и за всеки ехограф и т. н. А колкото до основанието - имам два големи миомни възни, т. е. напълно основателно ми се издават болничните, но ... Остана още малко, пък и не мога много да ходя напред назад за да я сменям евентуално.

# 18
  • Мнения: 9 050


Знам че неоснователно ми вземат пари за болничния. Но ако не си платя ще ми се прекратят болничните и трябва да се връщам на работа. Единственото което мога да направя е да подам жалба в РЗОК, което и направих. Не съм сигурна какъв ще е ефектът обаче. А иначе лекарката при която ходя уж работи по ЗК. При все това си плащам и за всеки ехограф и т. н. А колкото до основанието - имам два големи миомни възни, т. е. напълно основателно ми се издават болничните, но ... Остана още малко, пък и не мога много да ходя напред назад за да я сменям евентуално.

Съжалявам, просто не го разбирам това. Ако не си платите и тази лекарка не ви издаде болничен, отивате при друга. Ако наистина има основание за болничен, такъв ще ви бъде издаден. И как така не можете да ходите напред-назад, за да я сменяте. Вие при тази жена ли смятате да раждате? Не ви ли е страх? Аз не бих се доверила на такъв лекар. Затова и ми изглежда странна цялата работа. При такъв лекар си обяснявам някой да ходи, само ако си взема болнични без реално да не е трудоспособен. Иначе, щом имате причина, не си го обяснявам. Но...вие си знаете.

# 19
  • Мнения: 221
Цитат на: vesi_m_k в понеделник, 05 март 2007, 14:33


Знам че неоснователно ми вземат пари за болничния. Но ако не си платя ще ми се прекратят болничните и трябва да се връщам на работа. Единственото което мога да направя е да подам жалба в РЗОК, което и направих. Не съм сигурна какъв ще е ефектът обаче. А иначе лекарката при която ходя уж работи по ЗК. При все това си плащам и за всеки ехограф и т. н. А колкото до основанието - имам два големи миомни възни, т. е. напълно основателно ми се издават болничните, но ... Остана още малко, пък и не мога много да ходя напред назад за да я сменям евентуално.


Съжалявам, просто не го разбирам това. Ако не си платите и тази лекарка не ви издаде болничен, отивате при друга. Ако наистина има основание за болничен, такъв ще ви бъде издаден. И как така не можете да ходите напред-назад, за да я сменяте. Вие при тази жена ли смятате да раждате? Не ви ли е страх? Аз не бих се доверила на такъв лекар. Затова и ми изглежда странна цялата работа. При такъв лекар си обяснявам някой да ходи, само ако си взема болнични без реално да не е трудоспособен. Иначе, щом имате причина, не си го обяснявам. Но...вие си знаете.
 
 
 
О, не - няма да раждам при нея разбира се. От Варна съм, там и ще раждам. Но живея в Бургас, не познавах никой - при нея ме прати личния ми лекар само да ми води консултациите и да имам към кой да се обърна ако имам проблем докато съм тук. А тази ситуация с болничните е от м. януари, преди това не беше така. А сега през последните месеци трябва повече да лежа и реших да не се занимавам да я сменям, защото след 2 седмици така или иначе се пренасям във Варна. Затова е всичко.

# 20
Вече 3 пъти ми издават болничен лист за по 30 дни - без да се налага да лежа в отделението. Работя в детска градина, което се води "рискова среда" според акушерката на доктора ми. Доколкото разбирам ти работиш в училище! Пробвай да минеш по този параграф и без да се налага да лежиш да ти издават всеки месец болничен лист. Успех и лека бременност!!! Grinning

# 21
  • Мнения: 2 336
Имам чуството, че никой не го интерисува какво работиш дали е рискова или не твоята професия.
Днес ме приеха в болница, но самите те си казаха че ти пишем тази и тази диагноза , защото това е по пътека. Това как Ви звучи?  Нека после  идват и ме обеждават, че не те вкарват в болница заради клиничните пътеки Crossing Arms

# 22
  • Мнения: 9 050
Имам чуството, че никой не го интерисува какво работиш дали е рискова или не твоята професия.
Днес ме приеха в болница, но самите те си казаха че ти пишем тази и тази диагноза , защото това е по пътека. Това как Ви звучи?  Нека после  идват и ме обеждават, че не те вкарват в болница заради клиничните пътеки Crossing Arms

Ако не е по пътека, трябва да си плащате. Това, че са ви включили в клинична пътека е изцяло във ваш интерес.

Общи условия

Активация на акаунт