3 март - приканвам ви да създадем една традиция

  • 5 548
  • 132
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 25 649
Ето какво е писал един от "промитите мозъци", "жертви" на българското образование и българската пропаганда...

Баташкото клане

Става необходимост да привлечеш вниманието на европейските правителства върху един, както изглежда, толкова незначителен факт, че правителствата въобще не го забелязват. А фактът е, че един народ бива избит. Къде? В Европа. Този факт има ли свидетели? Един свидетел, целият свят. Правителствата виждат ли го? Не…

Ние ще учудим европейските правителства, напомняйки им едно нещо, а именно, че престъпленията са си престъпления. Именно това не е по-позволено за едно правителство отколкото един индивид да бъде жертва, именно Европа е солидарна, именно всичко това, което се прави в Европа е направено от Европа, именно ако съществува едно глупаво и свирепо правителство, то трябва да бъде третирано като диво животно; именно сега всичко това е до нас, там под очите ни избиват, опожаряват, разграбват, изтребват, обезглавяват бащите и майките, продават малките момиченца и момченца: именно децата, които са прекалено малки, за да бъдат продадени, ги разкъсват с два удара на сабята; така изгарят семействата в къщите им, именно този град, Батак, например е намален за няколко часа от 9 хиляди жители на 300; именно гробищата са затрупани от повече трупове, отколкото могат да бъдат погребани; по такъв начин, че на живите убийци мъртвите им отвърнаха с чума, което е справедливо; ние показваме на европейското правителство това тук; именно тук отварят бременните жени за да убият децата в утробите им; именно тук публичните места са затрупани с купчини женски скелети, следа от случилото се; именно тук кучетата гризят по улиците черепите на млади изнасилени момичета, именно тук всичко е ужасно, именно тук е достатъчен един жест на европейските правителства за да го прекратят; и диваците, които извършват тези договори са ужасни, и цивилизованите, които са ги оставили да го направят са ужасяващи.

Дошъл е моментът да издигнем глас. Всеобщото възмущение се навдига. Има часове, в които човешкото съзнание взима думата и дава на правителството заповед да слуша.

                                                                                                            Виктор Юго, Париж
                                                                                                                29 август 1876

# 76
  • Мнения: 1 273
Ето какво е писал един от "промитите мозъци", "жертви" на българското образование и българската пропаганда...

Баташкото клане

Става необходимост да привлечеш вниманието на европейските правителства върху един, както изглежда, толкова незначителен факт, че правителствата въобще не го забелязват. А фактът е, че един народ бива избит. Къде? В Европа. Този факт има ли свидетели? Един свидетел, целият свят. Правителствата виждат ли го? Не…

Ние ще учудим европейските правителства, напомняйки им едно нещо, а именно, че престъпленията са си престъпления. Именно това не е по-позволено за едно правителство отколкото един индивид да бъде жертва, именно Европа е солидарна, именно всичко това, което се прави в Европа е направено от Европа, именно ако съществува едно глупаво и свирепо правителство, то трябва да бъде третирано като диво животно; именно сега всичко това е до нас, там под очите ни избиват, опожаряват, разграбват, изтребват, обезглавяват бащите и майките, продават малките момиченца и момченца: именно децата, които са прекалено малки, за да бъдат продадени, ги разкъсват с два удара на сабята; така изгарят семействата в къщите им, именно този град, Батак, например е намален за няколко часа от 9 хиляди жители на 300; именно гробищата са затрупани от повече трупове, отколкото могат да бъдат погребани; по такъв начин, че на живите убийци мъртвите им отвърнаха с чума, което е справедливо; ние показваме на европейското правителство това тук; именно тук отварят бременните жени за да убият децата в утробите им; именно тук публичните места са затрупани с купчини женски скелети, следа от случилото се; именно тук кучетата гризят по улиците черепите на млади изнасилени момичета, именно тук всичко е ужасно, именно тук е достатъчен един жест на европейските правителства за да го прекратят; и диваците, които извършват тези договори са ужасни, и цивилизованите, които са ги оставили да го направят са ужасяващи.

Дошъл е моментът да издигнем глас. Всеобщото възмущение се навдига. Има часове, в които човешкото съзнание взима думата и дава на правителството заповед да слуша.

                                                                                                            Виктор Юго, Париж
                                                                                                                29 август 1876



 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501

# 77
  • Мнения: 1 992
Не знам кое е по-лошо - дали присъствието на такива като Liorena в тази тема или отсъствието на много от 40 000 потребители в този форум.
Не съм привърженичка на фалшивия патриотитизъм, но всеки българин би трябвало дори и да не е патриот, поне да не се гаври с паметта на зверски избитите си предци. И най-малкото, което може да направи е да сведе глава. Дали ще дава празнична вечеря или не, дали ще развее знамето или не, дали ще качи Шипка или не - това си е лично негово решение. И не е нужно да плюе другите за това, че са го направили.
А относно унизителния за българите Санстефански мир, мисля че няма две мнения.

# 78
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Оооо, да. Како Сийке, благодаря че ми напомни за Батак.
Ето малко снимчки и едно стихотворение за тези които НЕ уважават 3 март.

- това са черепите на част от убитите в църквата.
- това е кладенеца който майките са изкопали с голи ръце за са търсят вода за децата си.


Възпоминания от Батак

(разказ от едно дете)

 От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?
Хе, там зад горите... много е далече,
нямам татко, майка: ази съм сирак,
и треперя малко, зима дойде вече.
Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:
помня го клането и страшното време.
Бяхме девет братя, а останах сам.
Ако ти разкажа, страх ще те съземе.

Като ги изклаха, чичо, аз видях...
С топор ги сечеха, ей тъй... на дръвника;
а пък ази плачех, па ме беше страх.
Само бачо Пеню с голям глас извика...
И издъхна бачо... А един хайдук
баба ми закла я под вехтата стряха
и кръвта потече из наший капчук...
А ази бях малък и мен не заклаха.

Татко ми излезе из къщи тогаз
с брадвата в ръцете и нещо продума...
Но те бяха много: пушнаха завчас
и той падна възнак, уби го куршума.
А мама изскочи, откъде; не знам,
и над татка фана да вика, да плаче...
Но нея скълцаха с един нож голям,
затова съм, чичо, аз сега сираче.

А бе много страшно там да бъдеш ти.
Не знам що не щяха и мен да заколат:
но плевнята пламна и взе да пращи,
и страшно мучеха кравата и волът.
Тогава побягнах плачешком навън.
Но после, когато страшното замина -
казаха, че в оня големи огън
изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.

И черквата наша, чичо, изгоря,
и школото пламна, и девойки двесте
станаха на въглен - някой ги запря...
Та и много още дяца и невести
А кака и леля, и други жени
мъчиха ги два дни, та па ги затриха.
Още слушам, чичо, как пискат они!
и детенца много на маждрак набиха.

Всичкий свят затриха! Как не бе ги грях?
Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.
Той пари с котела сбираше за тях;
но поп Трендафила с гвоздеи коваха!
И уж беше страшно, пък не бе ме страх,
аз треперех само, но не плачех веки.
Мен и други дяца отведоха с тях
и гъжви съдрани увиха на всеки.

Във помашко село, не знам кое бе,
мене ме запряха нейде под земята.
Аз из дупка гледах синьото небе
и всеки ден плачех за мама, за тата.
По-добре умирвах, но не ставах турка!
Като ни пуснаха, пак в Батак живях...
Подир две години посрещнахме Гурка!

Тогаз лошо време и за тях наста:
клахме ги и ние, както те ни клаха;
но нашето село, чичо, запустя,
и татко, и мама веки не станаха.
Ти, чичо, не си чул заради Батак?
А аз съм оттамо... много е далече...
Два дни тук гладувам, щото съм сирак,
и треперя малко: зима дойде вече.


Пловдив, 1881

# 79
  • Мнения: 1 273

А относно унизителния за българите Санстефански мир, мисля че няма две мнения.

Я си прочети  учебника по исторя отново! За какъв унизителен Санстефански мирен договор става дума? Да не би да го бъркаш с Берлинския?

# 80
Такива традиции трябва да имаме за всички български празници.

Последна редакция: нд, 04 мар 2007, 19:38 от capricorn

# 81
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК на всички БЪЛГАРИ!
Аз бях от празнуващите, два дни си изкарахме супер(не на Шипка), но за догодина сме замислили и там да отидем.
Гледам повеселили сте се и вие.

# 82
  • Мнения: 1 992

А относно унизителния за българите Санстефански мир, мисля че няма две мнения.

Я си прочети  учебника по исторя отново! За какъв унизителен Санстефански мирен договор става дума? Да не би да го бъркаш с Берлинския?

За Берлинския няма кво да говорим.
"На пръв поглед Санстефанският договор обезпечава на България качествено по-висока степен на самоуправление от ограничената културнополитическа автономия на Българската екзархия. Санстефанският договор предвижда обаче руска окупация в течение на „приблизително" две години без международен контрол и не съдържа никакви разпоредби за изтеглянето на руските войски от България след изтичането на този период. В същото време на Турция се дава правото да прокарва свои войски през българска територия."

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Факт е че 5 века тук не е имало България а сега има и аз не съм туркиня а българка. За това съм благодарна и това празнувам!!!

 newsm10
Ето това е най-важното. Дали са били толкова лоши с нас турците или не, не е важно. Важното е, че е нямало България. Не е важно, че Русия е започнала войната с Турция, заради своите имперски интереси. Важното е, че пак е имало България.
Всичко друго, може да са свободни интерпретации на различни историци. Но абсолютно неоспорим си остава факта, че е възстановена държавата, като институция. Дори не ме интересува, какви са били целите на освободителите ни. Важното е, че ни има.

# 84
  • Мнения: 1 273

За Берлинския няма кво да говорим.
"На пръв поглед Санстефанският договор обезпечава на България качествено по-висока степен на самоуправление от ограничената културнополитическа автономия на Българската екзархия. Санстефанският договор предвижда обаче руска окупация в течение на „приблизително" две години без международен контрол и не съдържа никакви разпоредби за изтеглянето на руските войски от България след изтичането на този период. В същото време на Турция се дава правото да прокарва свои войски през българска територия."

"С цел подпомагане на българския народ в началните стъпки на неговото държавно управление се предвижда в страната за срок от две години да остане временно руско управление. Османската империя няма право да държи турски войски в Княжеството."

Май всичко е въпрос на инерпретация и кой е написал учебника! Mr. Green

П.П. А относно войските-- ние винаги сме позволявали на щяло и нещяло да преминава през БГ-- особенно в настоящата ни история!

# 85
  • Мнения: 1 992
Apv, през 198-и-някоя-си  година  интерпретацията е била като цитираната от теб. Моят цитат е от wikipedia и го използвах, за да ти покажа един по-различен прочит от това, което сме учили всички за братушките. Причината да дойдат да ни освободят е доста далеч от алтруизма. Но това е за друга широка тема и нека не изместваме тази. Simple Smile

# 86
  • Мнения: 1 273
Честно казано и аз не искам да превръщам тази тема в спор. Но  предпочитам моята интерпретация (която не е моя , а е извадена от учебник по история от преди доста години), а не интерпретацията в днешните учебници в които се споменава за турско присъствие и се отричат гаврите с българския народ. Далеч съм от мисълта и не вярвам, че туко така някой ще даде хиляди жертви от добро сърце. Всичко е въпрос на интереси, но все пак нека отдадем дължимото на "братушките"--  не на тези за които БГ е била само територия с много добро разположение, а на тези хиляди войничета тръгнали от Русия  и вярвайки, че правят добро освобождавайки България от робство!

# 87
  • Мнения: 1 992
Честно казано и аз не искам да превръщам тази тема в спор. Но  предпочитам моята интерпретация (която не е моя , а е извадена от учебник по история от преди доста години), а не интерпретацията в днешните учебници в които се споменава за турско присъствие и се отричат гаврите с българския народ. Далеч съм от мисълта и не вярвам, че туко така някой ще даде хиляди жертви от добро сърце. Всичко е въпрос на интереси, но все пак нека отдадем дължимото на "братушките"--  не на тези за които БГ е била само територия с много добро разположение, а на тези хиляди войничета тръгнали от Русия  и вярвайки, че правят добро освобождавайки България от робство!

Съгласна съм с теб. thumbsup

# 88
  • София
  • Мнения: 4 423
БАТАК....настръхнах Cry, не го бях чела от много години - благодаря!

# 89
  • Мнения: 343
Аз  да си призная, не съм се ровила да търся тези и доказателства от неутрални историци, но до ден днешен имам съмнения, дали всичко, което ни се предлагаше в училище като информация и като факти е 100% вярно.

Ами порови се малко преди да пишеш. Аз уважавам чуждото мнение, но само когато е обосновано, а твоето не е. Можеш за започнеш с нещо лесно и достъпно - цитираното по-горе описание на клането в Батак. А може да пробваш и да помислиш логически все пак - защо ще вдигат хората въстание, ако всичко им е наред?


Общи условия

Активация на акаунт