За колежите?!?!?!

  • 15 523
  • 84
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 244
Това, че тук някой си се е нарекъл "колеж", съвсем не означава, че е равнозначен на западния си съименник.
Ясно е, че в тези учебни заведения влизат предимно хора, които не са приети в университетите. Освен това не може за 2 и за 4 години учене да се дава една и съща степен.
В Германия има т.нар. Ausbildung, който е за изтърсаци след завършено средно образование и е също с по-кратък срок на обучение, но не ти дава същатата титла като след завършен университет....

# 31
  • Мнения: 6 167
Минзухар, извинявай, но не съм видяла темата ти!

Лени, не е така, допреди 5-6 години, преди да почнат безумните реформи в образованието, всички бяха магистри. Но сега първо ставаш бакалавър, после по желание магистър, с изключение единствено на ВИАС. От всеки университет - Софийски, УНСС или незнам-кой си-първата степен, с която излизаш е БАКАЛАВЪР.

 да, и аз бях така, в смисъл -  4 г. бакалавърска степен и после продължих за магистърска още 2 г. говоря за СУ.

# 32
  • Мнения: 2 013
Аз също съм против, не може да приравняват едно 4/5 год. обучение с 2/3 годишно. Нито труда който е положил човек е същия, нито обучението, което получава. По същата логика утре тези с основно образувание може да поискат степен средно. Mr. Green

Не знам какво ти е образУванието, да не е пъпка на носа?

 

# 33
  • Мнения: 126
Значи аз уча в колеж,който е що-годе "добряга" ..трета година съм..Не съм доволна наистина нито от образованието ,нито от което и да е било нещо свурзано с колежа!!!!! Crossing Arms
Вярно почнах да уча в колеж ,защото не ме приеха в университета ,в който исках ...,но това сега няма значение!!!Мисълта ми е ,че подкрепям мнението ,че в колежите образованието и това в университетите е съвсем на различно ниво!!!!Но защо пък да не направят колежите с бакалаварска степен ако отпуснат например още 3 семестара за изкарването и Hug...Смятам ,че така ще е чесно спрямо завършилите университетите!!!...Но да ви кажа дали колеж или университет ...важно е късмет да имаш Peace Peace
Познавам хора с по две висши ..улиците метат!!!!Но както и да е май се поотплеснах Wink
ДА правят каквото искат па да става каквото ЩЕ!!!!!Дали колеж дали университет..важното е ,че хората искат да учат!!!! PeaceКато цяло нямам някакво конкретно мнение по темата!!!!но подкрепям  авторката!!! Peace

# 34
  • Мнения: 1 113
Аз доколкото разбрах, искания да излизат с бакалавърска степен имат само медицинските колежи, т.е. мед. сестри и рехабилитаторите. При положение, че няма университет, от който да излизат такива кадри, не ми се вижда толкова неприемливо.
В чужбина мед. сестрите с каква образователна степен са?

# 35
  • Мнения: 1 312
Това, че тук някой си се е нарекъл "колеж", съвсем не означава, че е равнозначен на западния си съименник.
Ясно е, че в тези учебни заведения влизат предимно хора, които не са приети в университетите. Освен това не може за 2 и за 4 години учене да се дава една и съща степен.
В Германия има т.нар. Ausbildung, който е за изтърсаци след завършено средно образование и е също с по-кратък срок на обучение, но не ти дава същатата титла като след завършен университет....

Или хора,които искат да учат нещо,което го няма в университетите Thinking
Медицинският колеж например единствено подготвя зъботехници и акушерки,във висшия такъв специалности като тези няма!
Е,как тогава да се дипломират?Като специалист оператор родилна дейност или какво?
Хората не са виновни,баш са си в правото.Системата на акредитация е объркана.И това междинно звено колеж,което наистина не е аналог на световно известното понятие.
Просто трябва да излязат бакалаври като междинна станция на специалист и магистър.Друг е въпросът вече дали после завършилите университет ще са в правото си да протестират в защита на искането си да завършват директно магистри.В което по мое мнение има повече резон Wink

# 36
  • Мнения: 4 181
Това, че тук някой си се е нарекъл "колеж", съвсем не означава, че е равнозначен на западния си съименник.
Ясно е, че в тези учебни заведения влизат предимно хора, които не са приети в университетите. Освен това не може за 2 и за 4 години учене да се дава една и съща степен.
В Германия има т.нар. Ausbildung, който е за изтърсаци след завършено средно образование и е също с по-кратък срок на обучение, но не ти дава същатата титла като след завършен университет....

Или хора,които искат да учат нещо,което го няма в университетите Thinking
Медицинският колеж например единствено подготвя зъботехници и акушерки,във висшия такъв специалности като тези няма!
Е,как тогава да се дипломират?Като специалист оператор родилна дейност или какво?
Хората не са виновни,баш са си в правото.Системата на акредитация е объркана.И това междинно звено колеж,което наистина не е аналог на световно известното понятие.
Просто трябва да излязат бакалаври като междинна станция на специалист и магистър.Друг е въпросът вече дали после завършилите университет ще са в правото си да протестират в защита на искането си да завършват директно магистри.В което по мое мнение има повече резон Wink
Абсолютно си права. Проблемът е с медицинските колежи, а специалностите там нямат аналог в университетите. Така че престанете да хулите незаслужено хората, просто искат да имат същите права като колегите им в другите страни в ЕС, какво лошо виждате в това  Rolling Eyes

# 37
  • София
  • Мнения: 2 271
Не смятам, че е редно да ги оставят така.
Напротив - редно е. Те и тия дето са учили в България често не с занимават с това от което разбират ... Какво да говорим за тия смешни колежи дето ги измислиха... Това е някаква пародия на образование.
Така де, а и в тия колежи в повечето случаи се влиза с усмивка, айде сега и бакалаври да стават. Ами то като са тръгнали да протестират, направо за магистър да се борят. Що да прескачат 2г., направо 4-ри?  Crossing Arms
В повечето колежи може и с усмивка да влизат, но точно в медицинския не смятам. А и ученето си е много сериозно. С ръка на сърцето мога да кажа, че аз в икономическия университет уча много по-малко и е по-лесно от медицинския колеж.
Може и да е така, но ти би ли искала да те лекува някой Доктор, учил 2 години в такъв колеж?

# 38
Не смятам, че е редно да ги оставят така.
Напротив - редно е. Те и тия дето са учили в България често не с занимават с това от което разбират ... Какво да говорим за тия смешни колежи дето ги измислиха... Това е някаква пародия на образование.
Така де, а и в тия колежи в повечето случаи се влиза с усмивка, айде сега и бакалаври да стават. Ами то като са тръгнали да протестират, направо за магистър да се борят. Що да прескачат 2г., направо 4-ри?  Crossing Arms
В повечето колежи може и с усмивка да влизат, но точно в медицинския не смятам. А и ученето си е много сериозно. С ръка на сърцето мога да кажа, че аз в икономическия университет уча много по-малко и е по-лесно от медицинския колеж.
Може и да е така, но ти би ли искала да те лекува някой Доктор, учил 2 години в такъв колеж?


няма такова нещо. лекарите завъшват медицински университет със  срок на обучение 6години и 8 м и степен магистър. няма лекар бакалавър.

# 39
  • Мнения: 7 186
Може и да е така, но ти би ли искала да те лекува някой Доктор, учил 2 години в такъв колеж?

Докторите не учат в колежа.

# 40
  • Мнения: 6 911
Не смятам, че е редно да ги оставят така.
Напротив - редно е. Те и тия дето са учили в България често не с занимават с това от което разбират ... Какво да говорим за тия смешни колежи дето ги измислиха... Това е някаква пародия на образование.
Така де, а и в тия колежи в повечето случаи се влиза с усмивка, айде сега и бакалаври да стават. Ами то като са тръгнали да протестират, направо за магистър да се борят. Що да прескачат 2г., направо 4-ри?  Crossing Arms
В повечето колежи може и с усмивка да влизат, но точно в медицинския не смятам. А и ученето си е много сериозно. С ръка на сърцето мога да кажа, че аз в икономическия университет уча много по-малко и е по-лесно от медицинския колеж.
Може и да е така, но ти би ли искала да те лекува някой Доктор, учил 2 години в такъв колеж?
Както вече ти казаха такова нещо няма. Специлностите в колежа са помощник фармацевт, медицински сестри, акушери и т.н. Никой от тях не се натиска да стане доктор. Искат просто да могат да практикуват нещо по своята специалност (поне това, което знам за помощник фармацевтите). А срокът на обучение е 3 години по принцип.

# 41
  • Мнения: 1 080
Не смятам, че е редно да ги оставят така.
Напротив - редно е. Те и тия дето са учили в България често не с занимават с това от което разбират ... Какво да говорим за тия смешни колежи дето ги измислиха... Това е някаква пародия на образование.
На това смешно ли му казваш ?

 



В Колежа е въведена Европейската система за натрупване и трансфер на кредити – ECTS.

В КТП се обучават студенти по специалностите :


"Телекомуникационни техологии"
"Телекомуникационна информатика"
"Безжични комуникации и разпръскване"
"Мениджмънт и информатика в телекомуникациите и пощите".
Те са интегрирани с университетите от консорциума.

Занятията се провеждат в отлично оборудвани зали и лаборатории.


Възможностите, авторитетът и мястото на Колежа в образователната система на България са оценени по достойнство с акта за акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА). Колежът е акредитиран по закона за висше образование до 2013 г.

Нашите възпитаници се включват успешно в процесите на поддръжка, експлоатация, инженеринг и управление, предпоставка за което е много добрата практическа подготовка, съгласно европейски норми.


Завършилите Колежа се реализират успешно в областите на изучаваните от тях специалности в страната и чужбина. Те могат да продължат образованието си за придобиване на следващите образователно – квалификационни степени на висшето образование в Република България. При добър успех и владеене на чужд език, могат да продължат образованието си във висши училища от Консорциума. Във висшето училище на Дойче Телеком в Лайпциг могат да продължат за МАГИСТЪРСКА СТЕПЕН.
 



На 30 ноември 1922 г. Деветнадесетото Обикновено Народно събрание приема Закон за откриване на Телеграфопощенско и железопътно училище, утвърден с Указ № 60/ 1923 година на Цар Борис III. Това е нашата рожденна дата.


На 18 февруари 1948 г. Шестото Велико Народно събрание приема Закон за Държавен телеграфопощенски институт с ранг на полувисше специално учебно заведение с курс на обучение две учебни години.

През 1954 г. наименованието е променено на Полувисш институт по съобщенията /ПИС/, с тригодишен курс на обучение.

Тридесет и осмото Народно събрание с Решение от 17 юли 1997 г., /ДВ, брой 59 от 25 юли 1997 г./ преобразува Полувисшия институт по съобщенията в Колеж по телекомуникации и пощисамостоятелно държавно висше училище, което дава професионална квалификация и провежда подготовка до образователно-квалификационната степен “специалист по ...”. /КТП/. Той е


След присъединяването на България към Европейския съюз и хармонизиране на висшето образование в България с Европейското образователно пространство, във висшите професионални училища тази степен трябва да прерасне в ”бакалавър”. Колежът е създал всички предпоставки за това.


 Не става въпрос за измислени колежи - те са закрити мисля .
Къде се влиза с усмивка ,къде с връзки ,къде с пари ......

# 42
  • Мнения: 1 544
Това, че тук някой си се е нарекъл "колеж", съвсем не означава, че е равнозначен на западния си съименник.
Ясно е, че в тези учебни заведения влизат предимно хора, които не са приети в университетите. Освен това не може за 2 и за 4 години учене да се дава една и съща степен.
В Германия има т.нар. Ausbildung, който е за изтърсаци след завършено средно образование и е също с по-кратък срок на обучение, но не ти дава същатата титла като след завършен университет....

Или хора,които искат да учат нещо,което го няма в университетите Thinking
Медицинският колеж например единствено подготвя зъботехници и акушерки,във висшия такъв специалности като тези няма!
Е,как тогава да се дипломират?Като специалист оператор родилна дейност или какво?
Хората не са виновни,баш са си в правото.Системата на акредитация е объркана.И това междинно звено колеж,което наистина не е аналог на световно известното понятие.
Просто трябва да излязат бакалаври като междинна станция на специалист и магистър.Друг е въпросът вече дали после завършилите университет ще са в правото си да протестират в защита на искането си да завършват директно магистри.В което по мое мнение има повече резон Wink

И аз съм абсолютно съгласна с това а и до колкото знам никой не претиндира да получи някъква друга степен на образование без да премине допълнителен период на обучение  и немога да разбера /освен злоба/ какво друго ви пречи  и не предпочитате ли медицинския персонал-/например/ да е по добре квалифициран  newsm78 А една друга много дълга тема е къде се влиза с ,,усмивка,, къде с пари знаеме и тарифите на разните изпити по висшите учебни заведения, абе с 2 думи цялата образователна система ни е на толкова долно ниво ,че най малкия проблем ни е кой се води специалист кой бакалавър или магистър.

# 43
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
   Не ме засяга кой с какво образование и от кое учебно заведение излиза. Интересува ме да си чатка от работата и да има желание да работи. За няколко дни се разбира кой с какви способности е.
   Шуробаджанащината вече не е на мода. Днес се ценят хора, които са кадърни независимо от образованието им. Само един от моите служители няма висше образование, но за сметка на това си разбира от работата, а тя е изключително отговорна.  Останалите също бачкат, но непрекъснато висят при него за да им обяснява и помага. Съответно той е и с най-висока заплата. Колкото и да се мръщят другите, че той не е висшист, а взима повече от тях това не ме интересува. Кел файда, че са си наредили по няколко дипломи, а не могат да му стъпят на малкия пръст?!
   Аз съм завършила "Финанси", наред с мен се дипломираха хора, които хал-хабер си нямаха за какво става въпрос в тази специалност. Развяват си дипломата, но така и никой не си намери свястна рбота, така че съм далече от мнението, че дипломите отварят ПОРТИ!
  

# 44
  • UK
  • Мнения: 3 959
немога да разбера /освен злоба/ какво друго ви пречи  и не предпочитате ли медицинския персонал-/например/ да е по добре квалифициран
Това, че някой си е бакалавър а не специалист не го прави по квалифициран, двегодишното обучение все е двегодишно. Щом някой е преценил, че за медицина трябва да се учи много, значи аз лично не мога да се съглася, че човек, завършил колеж за две или три години ще е точно толкова квалифициран колкото такъв, учил 5-6.

Общи условия

Активация на акаунт