Отговори
  • Мнения: 420
Къде мога да прочета при престой в болницата кои лекарства и консумативи се заплащат от здравната каса и кои от пациента?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 783
Когато болен е приет по клинична пътека не заплаща нищо освен потребителска такса. Всички лекарства и манипулации, които са свързани със заболяването, свързано с пътеката са за сметка на касата. Ако лекуващият прецени, че се нуждаете от нещо извън това което е по пътека и болничната аптека не разполага с него, може да Ви накара да го купите, а Вие ще прецените дали сте съгласна, в такъв случай ще ви накарат да се подпишете, че сте съгласна да приемате собствени медикаменти докато сте в болница. Ако имате лекарства, които ви изписва личния лекар по каса, си ги приемате докато сте в болница, защото нямат право да Ви ги изпишат. Дано да бях ясна и полезна, и дано не Ви се налаг да се сблъсквате с клиничните пътеки!  Peace

# 2
  • Мнения: 420
Да, и аз си мисля, че това би трябвало да е така, но се оказа, че не е и затова пуснах темата, за да си изясня дали ме пързалят.
Значи, случая е следния:
Приемат моя близка по спешност в болница. Оказва се, че е заседнал камък в уретера. Казват ми, че трябва да си купя стенд - това не го покривала касата. Добре, плащам 70 лева. Днес решават да правят ренгенова снимка и ме карат да купя контрастно вещество - нови 60 лева.
Та се запитах нормално ли е това?
Не искам да се заяждам безпричинно с никого, искам да съм сигурна дали това е правилно.
Ако такава е системата ОК, но ако ме пързалят...  newsm78
Никъде не мога да открия информация по този въпрос.

# 3
  • Мнения: 420
Днес вече съм  smile3511
Сервират ми, че трябва да купя още някакъв консуматив /не му запомних името/ за 300 лева  #Crazy!!!
А вчера доктора накарал жената да си купи контрастното вещество от него с 10 лева отстъпка от цената.

До тук безплатното здравноосигурено здравеопазване ми струва  средно 100 лева дневно.

Къде мога да разбера дали това е нормално  newsm78

# 4
  • Мнения: 48 014
на сайта на здравната каса има горещ телефон за запитвания и оплаквания,пробвай там newsm78

# 5
  • Мнения: 61
В сайта на НЗОК има всички клинични пътеки с най-подробно описание на диагнози, дейности, изисквания за апаратура и специалисти, престоя и пр. за всяка една от тях. Там е посочено изрично кои консумативи не се покриват от касата и пациента си заплаща сам. Например такива са консумативите за лапароскопските операции.

# 6

Общи условия

Активация на акаунт