За какво ни е Църквата?

  • 4 559
  • 96
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 822
Извинявайте, но въпросът в заглавието на темата за православната църква ли се отнася или за църквата като цяло?

# 46
  • Мнения: X
по повод църквата завинаги ще ми остане неприятното чувство,породено от разказана на една чужбинска мама, чието детенце умира внезапно, некръстено
ортодоксалните попове поискали ужасно висока сума за опелото на грешната му душица - абсолютно неприемливо как смеят изобщо да говорят така в такъв тежък момент
за католическите свещеници - хората веднага се отзовали, за без пари, дали са духовна подкрепа на родителите в този тежък момент

та това е показателно до какви унизителни висини е стигнала църквата и до колко ни е нужна

излиза, че е нужна само да взема парите за ритуалите си и имотите си

много жалко

# 47
  • София
  • Мнения: 1 077
Не ми отговори на въпроса защо има над 100 деноминации в "името Христово", когато той е само един? Tired ooooh!

Ами те всичките са протестантски, и не са 100, ами са 1000, а защо ги има - не знам, ти кажи, ти ги разбираш протестантските работи  Thinking ..... В Православната църква "деноминации" няма.


Нямало, казваш...
И разколници няма. За хора с различно мнение да не говорим.
Всичките сме под един знаменател, всички трябва да спазваме наложени от някакви хора някога си правила и то - като един, че инак... току виж ни отлъчили. Изобщо, който не ни слушка ще гори в Ада.

А това, че тези правила са били подходящи за обществото тогава, когато са били налагани на никой през акъла не му минава май. Това, че дори книжовниците ни, които са невероятно тромави като промяна са признали в един момент безсмислието на "ъ" в края на думата.
Всичко се променя, светът се променя напоследък не с векове - с часове, но не и Църквата.
Освен това най-умното, което чувам е - като не ти харесва не участвай! Не ходи на Църква, не питай, не се интересувай. За какво да ти отговаряме, ти си "предварително настроена".
Мен всичкото това ми звучи по следния начин. Даскал съм (както казах вече), идва при мен недоволна майка да речем, а аз вместо да й отговоря на въпросите й казвам: не ми е удобно тук да се разправям с теб, недей да искаш за детето си по-добро, не ме критикувай, не си търси правда - нищо няма да получиш, като не ти харесва - махай се!

Кой ще търпи подобно нещо!

И тази тема в обратното нещо не ме убеди.
Никой не отрича заслугите на Църквата преди, нито отделни усилия на отделни хора, но тази откъснатост, средновековно мислене, невероятно устарели постулати, помпозност, показност, недостъпност, липса на нормална комуникация правят БПЦ не просто непривлекателна, а крайно отблъскваща.

Така че, Еделвайс, не е зле да си поотворите очите, за да не пренасочите търсещите към по-нежелани места. А с цитати от Библията не можеш да ме убедиш. Винаги има контрацитати.
На мен ми трябват нормални, човешки отговори. А ако пастирите наистина възприемат паството си като безгласно овче стадо, то само свивам рамене и отминавам. Към всеки владетел и управник могат и трябва да се отправят питания и да му се търси отговорност.
Смятам, че е дошло време да се потърси отговорност на Църквата за всичко гореизброено и много други неща.

# 48
  • Мнения: 11 607
Вярваща съм в Бог, ходя на Църква, а какво правят грешните земни хора, пък макар и църковни служители - не ме интересува.  Всеки сам един ден ще отговаря и ще носи последиците от това,което е посадил.  Отивам, помолвам се, общувам с други вярващи и това е! Хора разни, хора различни, те и пръстите на ръцете ни не са еднакви..... Така че.... Има хора достойни за уважение навсякъде, вкл. и в православната църква. Напр. вижте Дидка в подфорум Майки бъдещи и настоящи, тя и нейния дядо поп в какви домове ходят, какво носят и пр. Домове, към които пътека няма, камо ли човек да отиде! Не допускам на вярата ми да влияят човеци. То е нещо лично между мен и Бога!

Не ми отговори на въпроса защо има над 100 деноминации в "името Христово", когато той е само един? Tired ooooh!

Ако може едно лично мнение - защото всеки сам пречупва този Един през собствената си призма. Вземи напр. да кажем кърменето - ще има поддръжници на кърменето по час, на кърменето до поискване, ще има и такива,които ще кажат,че те ще са на АМ и т.н.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 077
Извинявайте, но въпросът в заглавието на темата за православната църква ли се отнася или за църквата като цяло?

В случая за БПЦ, иначе ще се разводнят нещата. А пък и няма нужда да коментираме нечий друг живот. Аз поне си питам за България и нашите си попове.

# 50
  • Мнения: 4 586
   Църквата ни е необходима за обединение. За смирение в душите. Като в "Преспанските камбани". Да виждам хора, празнично облечени с дечица, да отиват на църква. Да си пожелават "лека служба". Всички са се издънвали у нас, и БПЦ се дъни.
   Синагогата, католическата църква и арменската църква се справят по-добре. Там хората се събират, празнуват, пеят.

# 51
  • София
  • Мнения: 330
   След много мислене и чудене, все пак реших да драсна няколко реда:) Търсите отговори, но не при Бога. Всичко е данено и е толкова просто и ясно-има го в Библията. Ако някой има проблеми с нея- просто по-добре е да не пише в темата според мен ( да не ми се нахвърлите после Grinning) защото институцията църква я създаде Исус. Без църква не може, защото вярата идва от СЛУШАНЕ,а слушането от БОЖИЕТО СЛОВО. Църквата са хората, а не храмове, камбани и тухли(иначе лошо няма в сградите и все пак сме 21 век , все някъде хората трябва да се събират Wink).Бог казва в словтото си, че в ръкотворни храмове не обитава. А иначе църквата може да бъде и "мъртва"-религиозна,пълна със суеверие и ритуали, наречени традиции, но без страх от Бог и без да познава Бог-т.е да чете и върши Библията.Всичко е толкова простичко има го написано,но някакси на хората не им изнася да се покоряват на някого, включително и на Бог-с такава природа се раждаме,но както и да е, да не се увличам.
Иначе и аз ходя всяка неделя на църква-един от най-прекрасните дни, слушам проповед и хваля Бог. Мда и знам, че се досещате, че ходя в протестанска църква. Въпреки, че пред Бог няма да застана нито като простестантка, нито православна и т.н. Ще застана с живота си, с делата си и с ВЯРАТА си, с покаянието си и промяната което то е довело. Както и вие разбира се.
P.S.Поздравявам БПЦ за това становище за абортите Simple Smile Защото аборта е убииство, нали?В Библията го пише. Но нека да освен позициите, които заемат го реализират в обществото ни, което поради липсата на елементарно познание на Бога е разбито.

# 52
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Всичко е данено и е толкова просто и ясно-има го в Библията. ....защото институцията църква я създаде Исус. Без църква не може, защото вярата идва от СЛУШАНЕ,а слушането от БОЖИЕТО СЛОВО.
O, и аз бях там, и аз ...
Много обичам такива изказвания, все едно сте очевидци на създаването на църквата.

# 53
  • София
  • Мнения: 1 077
Църквата НЕ я е създал Иисус. Той е проводник на Нов Завет (разбирай идея, после - Закон).
Както и Карл Маркс също е създател на чудесна идея, напълно опорочена от създателите на неговата Църква.
Аз съм за Иисус и Карл Маркс и против Църквата в СЕГАШНИЯ й вид, а защо не и предишния.

# 54
  • Мнения: 3 674
    Свещеник пребива църковен
    настоятел
    Светият отец ме налага, докато станах целият в кръв, жалва се бай Борис
    Един от църковните настоятели в Две Могили бил пребит от тамошния поп Стоян, жалвал се пострадалият в русенската болница. 74-годишният Борис Петров каза пред наш репортер, че отецът го пресрещнал до къщата му, когато карал фураж за животните и го ударил с нещо твърдо по главата. После продължил да го налага, докато старецът не се облял целият в кръв. Инцидентът станал в събота почти до двора на църквата, а вчера потърпевшият се освидетелдствал при съдебен лекар.
    Борис Давидов и неговата съпруга през сълзи разказаха пред "Бряг", че враждата с попа започнала още с неговото идване в епархията преди малко повече от година. Последният им спор бил преди две седмици, спомни си Давидов. След службата в неделя той казал на свещеника да останат няколко жени, за да поизчистят храма. Поп Стоян му се развикал и му казал да напусне църквата. Оттогава до събота не са се виждали, каза Давидов.

Ужас...горкия 4ове4ец Sad..така ми стана жално за него като 4етох.... smile3518

А тоя поп   Стоян....охххх,само ако можех ... #2gunfire #Sniper#2gunfire
 Моля да ме извините...Знам 4е не е по-християнски....ама не се сдържам и  много искам тая гад  да .... newsm66 дето ми работи в църква...поп ли?? Twisted Evil

# 55
  • MUC
  • Мнения: 297
Струва ми се, че яростните защитници на църквата в тази тема просто смесват недоволството от църквата с недоволство/незачитане на религията и вярата. Двете неща са коренно различни!

Проблемът с БПЦ е, че за разлика от католици, протестанти и прочие разновидности на християнството, е забравила да се обръща към хората. Поповете, които говорят високопарно и назидателно с потърсилите мнението им - те що за служители на Христа са?! Къде е тяхното смирение и с какво те дават пример на останалите? Ето за това иде реч - че вместо да се грижат за паството си, те гледат надменно на хората около себе си и пренебрежително на тази своя задача. Сигурно има и такива, които се грижат за бедни и болни, но защо това не е официална политика на БПЦ? Защо веднъж не съм чула за акция за набиране на помощи за нуждаещи се, организирана от БПЦ? Къде е нашата църква като стожер на духовността, като ориентир за ценностите? Освен чрез забрани и събиране на такси тя не се проявява като единна институция, с разпознаваемо лице пред обществото. Кога официално и единно БПЦ взе мерки или участва в такива за лечение на наркомани например? Изобщо къде отиде грижата за ближния като пример как трябва да се грижим един за друг и да проявяваме милост и състрадание?

Ето за това става дума в темата. А не за вяра.

И позволете да добавя, че точно реакции като "ми като не ти харесва, не ходи на църква" и прочие, отблъскват хората, вместо да ги приобщават към църквата и вярата. И в много случаи ги тласкат към секти да речем. Как църквата в случая изпълнява задачите си да обединява и напътства хората във вярата, да ги приобщи към Бога?

# 56
  • Мнения: 4 586
                  Asseto, много добре си го казала.  Peace

# 57
  • Мнения: 150
Аз съм за Иисус и Карл Маркс и против Църквата в СЕГАШНИЯ й вид, а защо не и предишния.
Смешно е! Спокойно можеше да напишеш, че харесваш Хитлер и евреите, например Simple Smile Че не познаваш нито християнството, нито марксизма - ясно. Иначе нямаше да напишеш такава небивалица.

Мото на марксистите: Религията е опиум за народа. Коментар имаш ли за това? Сигурно и за първи път го прочиташ? Давам ти време за размисъл...

Галилео Галилей, Николай Коперник и много други учени, опровергали основни постулати от пасквила, наречен Библия. Измъчвани, горени на клада, обречени на поругаване от съвременници и наследници... Питам: върти ли се Земята? Център ли е на Вселената? Кога Господ създаде планетата Юпитер? На осмия ден ли? На кого от синовете на Ной са наследници индианците? А на кого - маорите?
Септоагиндата точен превод ли е? А защо Новия завет има само четири евангелия? Кой и защо премахна другите? Може би Бог? А защо като напиша и кажа, че Йехова е дърт пръч, нищо не ми се случва? Богохулството не е ли най-страшното престъпление?

Къде в Библията пише, че Христос е роден на 25 декември? А не пише ли точно там, че жертвите са абсолютно забранени? Защо се колят агнета на Гергьовден? А прасета на Коледа?

Къде има текст, който да повелява палене на свещ?

Не е ли забранено да се влиза с езически символи в църква? Колко "христиани" свалят мартениците си, когато влизат в църква? А колко от тях са трезви по Великден? А знаят ли как се пише "Въскресение"? (справка - една от темите в този форум)

И още 666 въпроса, но няма време и място...

# 58
  • София
  • Мнения: 1 077
Струва ми се, че яростните защитници на църквата в тази тема просто смесват недоволството от църквата с недоволство/незачитане на религията и вярата. Двете неща са коренно различни!

Проблемът с БПЦ е, че за разлика от католици, протестанти и прочие разновидности на християнството, е забравила да се обръща към хората. Поповете, които говорят високопарно и назидателно с потърсилите мнението им - те що за служители на Христа са?! Къде е тяхното смирение и с какво те дават пример на останалите? Ето за това иде реч - че вместо да се грижат за паството си, те гледат надменно на хората около себе си и пренебрежително на тази своя задача. Сигурно има и такива, които се грижат за бедни и болни, но защо това не е официална политика на БПЦ? Защо веднъж не съм чула за акция за набиране на помощи за нуждаещи се, организирана от БПЦ? Къде е нашата църква като стожер на духовността, като ориентир за ценностите? Освен чрез забрани и събиране на такси тя не се проявява като единна институция, с разпознаваемо лице пред обществото. Кога официално и единно БПЦ взе мерки или участва в такива за лечение на наркомани например? Изобщо къде отиде грижата за ближния като пример как трябва да се грижим един за друг и да проявяваме милост и състрадание?

Ето за това става дума в темата. А не за вяра.

И позволете да добавя, че точно реакции като "ми като не ти харесва, не ходи на църква" и прочие, отблъскват хората, вместо да ги приобщават към църквата и вярата. И в много случаи ги тласкат към секти да речем. Как църквата в случая изпълнява задачите си да обединява и напътства хората във вярата, да ги приобщи към Бога?


Формулирала си темата много по-добре от мен, багодаря. По-точно не бих могла да изкажа неудоволствието си от нашата Църква.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 077
Аз съм за Иисус и Карл Маркс и против Църквата в СЕГАШНИЯ й вид, а защо не и предишния.
Смешно е! Спокойно можеше да напишеш, че харесваш Хитлер и евреите, например Simple Smile Че не познаваш нито християнството, нито марксизма - ясно. Иначе нямаше да напишеш такава небивалица.

Мото на марксистите: Религията е опиум за народа. Коментар имаш ли за това? Сигурно и за първи път го прочиташ? Давам ти време за размисъл...

Галилео Галилей, Николай Коперник и много други учени, опровергали основни постулати от пасквила, наречен Библия. Измъчвани, горени на клада, обречени на поругаване от съвременници и наследници... Питам: върти ли се Земята? Център ли е на Вселената? Кога Господ създаде планетата Юпитер? На осмия ден ли? На кого от синовете на Ной са наследници индианците? А на кого - маорите?
Септоагиндата точен превод ли е? А защо Новия завет има само четири евангелия? Кой и защо премахна другите? Може би Бог? А защо като напиша и кажа, че Йехова е дърт пръч, нищо не ми се случва? Богохулството не е ли най-страшното престъпление?

Къде в Библията пише, че Христос е роден на 25 декември? А не пише ли точно там, че жертвите са абсолютно забранени? Защо се колят агнета на Гергьовден? А прасета на Коледа?

Къде има текст, който да повелява палене на свещ?

Не е ли забранено да се влиза с езически символи в църква? Колко "христиани" свалят мартениците си, когато влизат в църква? А колко от тях са трезви по Великден? А знаят ли как се пише "Въскресение"? (справка - една от темите в този форум)

И още 666 въпроса, но няма време и място...

На -потребители- (цензурирано) без чувство за хумор не отговарям.

Последна редакция: пн, 19 мар 2007, 11:39 от Доня Туфиня

Общи условия

Активация на акаунт