Има ли някой, който да се е преместил от по-голям град в по-малък?

  • 5 805
  • 95
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 555
Като стана дума за кафенетата и приятелите... Аз като съм в София, пак не ходя толкова много по кафенета и срещи.
Сега предимно ми се спи и нямам сили за нищо, едва наваксвам с работата, но преди да забременея, пак нямах особено. Ходех на тренировки (по бойни изкуства) 7 пъти в седмицата и се прибирах супер скапана вкъщи. Едва имах време да сготвя нещо (и то рядко) и да измия някоя чиния и съм до там. Даже обикновено вечер трябваше да доработвам по някой проект. Така че срещи с приятели - само уикенда и то не всеки уикенд. През останалото време в чата си говорим достатъчно. Аз си признах, че съм от активно чатещите.
Мисля си, че ако живеех в малък град без кина, ресторанти и али-бали, нищо нямаше да ми пречи да ги ползвам два пъти в месеца, както ги ползвам и сега, само че нямаше да се уморявам до смърт от пътуване с часове в трафика, мръсотията и смрадта.
Каквито и катуни да има, едва ли се навират в тебе, а за мен няма по-гадно от блъсканицата в градския транспорт, където двама ти стъпали на краката, трети се хванал за чантата ти, друг ти диша във врата. Което е по-добрия вариант, защото можеше да има и четвърти, който ти диша в лицето. И няма на къде да се завъртиш, понеже блъсканицата е нечовешка.

В София може да има много неща, но не всички са ти достъпни когато си искаш, защото  има едни много дълги периоди сутрин и вечер, когато запецваш с часове в трафика и не можеш да се добереш до никъде.
Аз за работа пътувам по Евлоги Георгиев и направо ми се скапват нервите. Там целодневно е непроходимо.
Така че определено ми се струва, че малкото градче е за предпочитане. Лично спрямо моите критерии. Ясно ми е, че има хора, за които тълпата и динамичния живот са привлекателна страна.

# 31
  • Мнения: 1 937
Пазар - Никакъв проблем, пазарува се веднъж на определено време, от къде - ти избираш!

Кафене, барче, сладкарница - аз лично нямам подобни потребности, възникнат ли, задоволява ги по-големият град, където имаш избор.

Окръжение - Все ми е тая кой какво говори, имам огромни огради около къщата, хората с които общувам - избирам аз.

Транспортът - да!, въпрос на известно материално състояние, факт! За да си позволиш да живееш по този начин, значи си си "надвил на масрафа".

Водата - Тревата поливаме всеки ден от помпа, която според сегашните изисквания е декларирана, следователно над определено потребление, плащаш!

Токът - Едва ли е проблем само на по-малките населени места.

Боклукът -  "И това си е твой проблем." Е, той е проблем и на Бойко Борисов и пак няма решение.

Кабелна ТВ и интернет - БТК е "на всеки километър", стига да искаш интернет. Кабелната може да се реши и по други начини.

Екстри разни за деца и възрастни + възможности за обучение - са въпрос на организация и потребности! Индивидуални!

Приятелите са там, където си Ти!

Вероятно съм селянка по усет или призвание, много съм далеч от мисълта да се конфронтирам с Непознатата дама.

# 32
  • Мнения: 4 555
Забравих да допълня за работата.
Можеш да работиш към някоя софийска агенция като преводач (май каза, че си филолог) и да получаваш и изпращаш преводите си по интернет. Имам познати, които го правят точно така, макар че живеят в София, защото и тук си е голяма далавера да си спестиш разкарването, нищо, че си в същия град.

# 33
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
, друго е момичето, което ти е като сестра, да живее на 200 км. от теб Sad Такива приятелства не се създават лесно. ..

имаХ такава приятелка от ДГ. Ми пътищата ни се разделиха... Не сме вече така близки.  Confused В студентството си пак завъдих 2-3 такива... Само 1 остана. СЕГА, от '98г. ПАК имам приятелка-сестра. Съседка ми е  Heart Eyes
Какво повече да кажа?!  Rolling Eyes

# 34
  • Мнения: 6 992
Забравих да допълня за работата.
Можеш да работиш към някоя софийска агенция като преводач (май каза, че си филолог) и да получаваш и изпращаш преводите си по интернет.
Ще бъда, да Simple Smile Ако си взема държавните Rolling Eyes Макар че не съм останала с впечетление да се търсят преводачи с френски, а за английския имам само първия сертификат на Кеймбридж - хич няма да ме вземат с него. Laughing Той казваше, че има място за учител , но това трябва да го питам с подробности. Иначе идеята ти хич не е лоша, благодаря, не се бях сетила! Макар че съм го правила от Пловдив към София Laughing
А той е компютърен инженер (ако си вземе държавните Mr. Green). Идеята му е по същия начин да изпраща проекти през интернет или да работи не помня какво, нещо с военните в поделението newsm78

# 35
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Unknown_lady, незнам какво точно е положението в Етрополе, но мислех, че говорим за малък град, не за землянки. Защото и в селата на бабите ми има и канализация, и вода, и ток, и кафене (сладкарничка, да бъда точна), и т.н. И хората са мили, то клюкарстването си е до възпитание, не до местоживеене. А циганите - и ние ги имаме в изобилие. И сутрин автобуса за Сф е пълен с тях, но малко от тях имат нещо общо със софийските си събратя. Без лоши чувства!
Verdad, напълно съгласна съм с теб!!!

# 36
  • Мнения: 1 937
Важното е да си метъл и да не ти пука!  Grinning

Ако очите ти не виждат, разпери крила и полети. Явно няма значение къде ще стигнеш..., а все някъде ще стигнеш, защото летиш!

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Важното е да си метъл и да не ти пука!  Grinning

Ако очите ти не виждат, разпери крила и полети. Явно няма значение къде ще стигнеш..., а все някъде ще стигнеш, защото летиш!

 newsm10 newsm10 newsm10

Няма как да не подкрепя.

InaV, явно бабите ти са случили на села, но наистина има малки градчета без канализация, такива в които водата не достига до горните етажи, нета в някои квартали е мираж. Радвам се, че в Етрополе положението е задоволително.

# 38
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687

Вероятно съм селянка по усет или призвание, много съм далеч от мисълта да се конфронтирам с Непознатата дама.

Ама аз изобщо не търся конфронтация, само споделям личен опит Simple Smile Това че аз не можах да живея по този начин, въобще не означава, че и друг няма да може  Hug То си е въпрос на лични потребности и личен мироглед. Аз познавам хора, които така си живеят и са си доволни. Моля, моля, никого не нападам  Simple Smile
Между другото, селото, което описвам е съвсем близо до София и също е в 21 век  Simple Smile

# 39
  • Мнения: 6 992

Между другото, селото, което описвам е съвсем близо до София и също е в 21 век  Simple Smile
Shocked В смисъл да де, ти не говориш за преди 300 години Mr. Green, но все пак те хм...не се ли опитват да постегнат нещата? Не че не познавам села в Пловдивското в същото положение Tired

# 40
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
А циганите - и ние ги имаме в изобилие. И сутрин автобуса за Сф е пълен с тях, но малко от тях имат нещо общо със софийските си събратя.

Циганите правят еднакви неща навсякъде - различни са само клановете им  Simple Smile

# 41
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687

Между другото, селото, което описвам е съвсем близо до София и също е в 21 век  Simple Smile
Shocked В смисъл да де, ти не говориш за преди 300 години Mr. Green, но все пак те хм...не се ли опитват да постегнат нещата? Не че не познавам села в Пловдивското в същото положение Tired

Не, не се опитват. Така са свикнали и си им е добре. Само аз не можах  да свикна Confused

# 42
  • Мнения: 2 438
Понеже аз повдигнах въпроса за 21-я век спонтанно, като прегледах темата се замислих защо го написах. Вашите мнения ми помогнаха да си изясня какво според мен не  е наред. Да оставим настрана чисто битовата страна на въпроса, всеки сам си решава с какви удобства ще живее. НО истински стъписващото за мене е НЕтолерантността към промените, към възприемането на нещо по-добро за подобряване на начина на живот. Не става въпрос аз да проповядвам стил и блясък; става въпрос за следното - когато ТИ се натяква колко е добре да се живее без удобства по същия начин, по който се е живяло преди години. Тази закостенялост по странен начин се съчетава с гордост от типа аз съм най-добрия, щото живея тук, ти какво като си умен и възпитан, много важно. А общуването означава преди всичко уважение към другите.
Клюките и обмяната им са начин на живот, което също е много дразнещо. Липсата на възпитани обноски - също; да говориш на ти на непознати и да натрапваш фамилиарност е неприятно също. Ето това са накратко моите наблюдения върху начина н общуване в малките населени места, които не са обобщение на този стил на живот, а само моите мотиви защо никога не бих живяла и възпитавала децата си в малко населено място. Сега се сещам за един досаден пример - по-голямото ми дете ходеше от 4-годишна възраст на английски език. коментара беше защо си давам парите, а не си ги спестявам. След като обясних, че моята майка ме е научила, че да дадеш най-доброто образование и възпитание на децата си е основен приоритет на добрия родител, повече излишни забележки нямаше.
Но всеки сам решава как да подреди живота си по-най добрия за него начин. Нека авторката на темата избере варианта, при който да бъде щастлива в семейния си живот. newsm10

# 43
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Unknown_lady, почти си права. Само дето сутрин в автобуса за Сф половината са цигани, които отиват на работа, а вечер се прибират смазани като мен. Децата им ходят на училище (имаме случай в едно училище, където цялата паралелка са циганчета). Мед-сестрата на лекарката ни е циганка, а децата й са по-чисти и спретнати от тези на съседката. Естествено, имаме си и такива като в Сф - мръсни миризливи пияници, к...рви, боси "чавета" ровят в кофите или крадат, а жени с пищящи бебета обсаждат социалните за помощи. Но това го има навсякъде. Просто при нас видях за първи път как цигани се опитват да живеят нормален живот, да не живеят в катун или барака, да се изфукат с умни деца, и да не бъдат като белязани. В Сф още не съм видяла такова нещо...
P.S. И аз не търся конфронтация  Wink

# 44
  • Мнения: 1 937
percepolis, разсъжденията ти са много уместни!

Но аз например наблюдавам интересна тенденция, тук, където живея.
Все повече хора се изкушават да разкарат доматето, виждайки че съседът е отгледал райграс на негово място, а и че въпросното домате струва стотинки, без да си положил капчица труд по отглеждането му.
Все повече са къщите, които се обличат в невероятни цветове външна мазилка, създаващи настроение.
Около новогодишните празници, нееднократно ми е правило впечатление, че прозорците на същите тези къщи греят накипрени с лампички, почти на всяка крачка - а в големия град - тук-там!

Какво се случва - съседът гледайки теб, иска да е като теб!
А на хора с тесен мироглед не можеш да противостоиш, най-добре е да ги игнорираш!

Последна редакция: нд, 11 мар 2007, 10:01 от Verdad

Общи условия

Активация на акаунт