Как спряхте да кърмите?

  • 5 566
  • 56
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 109
Аз спрях да кърмя, когато малката стана на 6 месеца.До тогава се изцеждах и давах кърмата с шише.Когато реших да спирам с кърменето, започнах да изцеждам само сутрин и вечер по малко / около 50-60 мл. от двете гърди / и така около 10-на дни.След това забелязах, че гърдите ми не напрягат и започнах да изцеждам веднъж на ден.Вече мина цял месец,че и повече и все още имам,макар и много малко, но изцеждам когато се сетя - горе долу на два дни, но реших да не пия хапчета, които така или иначе не помагат много.

# 31
  • Мнения: 390
Ама хора,защо не отговаряте на въпроса на момичето ами само разводнявате темата?Например аз ли да вляза в библиотеката да си увеличавам кърмата,като до сега пих лактогонене чай,на ХИП за кърмачки,овесени ядки и какво ли не още каквото пише в библиотеката-и вие от къде знаете защо това момиче или някой друг като нас си спира кърмата сега?Ако питате мен никога нямаше да я спра-ама можеш ли да живееш като се мъчиш-ами само бебето ли е човек-ти не си ли?Значи като родиш-и хайде хоп-майката не е човек-не я брой.Аз изкарах 9 вече запушвания-последното което ме накара да почна хапчетата преди 3 дена-цялата ти гърда става на камък-и отгоре и отдолу,изчитайки библиотеката тук(невероятно ценнната)съм слагала какво ли не на тия скапани гърди месеци наред-то не бяха зеле,но бе магданоз,то не бе какво ли не-пия Лецитин редовно-ами няма и няма-запушват се и единственото което помага е ръчно цедене-станах спец-мога да изцедя всеки по заявка.Ами мами и татковци които давате тези съвети-вникнете в проблемите и на пишещият-не гледайте само собствените си интереси.Боже колко се ядосвам на такива постинги :ooooh:4 от състоянията ми бяха предмаститни-висока температура,треска....И пак устоях до сега...Има майки дето не са имали такива проблеми въобще-ами да,тогава кърменето е сладко.А да не говорим че аз не кърмех-цедях,като отново изчитайки библиотеката не можах да я накарам въобще да засуче-всичко което пише там съм пробвала-като последното беше силиконови зърна-ами не става.Така че не ми казвайте на мен,и на други майки които искат да си спрат кърмата-давай чети в библиотеката. #2gunfire
И да кажа и друго-насила си спирам кърмата и психически,защото много добре зная ползите на кърмата и не исках да я спирам-ама всеки човек си има граници на психическото натоварване,да не съм искала да храня с АМ?

# 32
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
Аз пък най-мразя рано сутрин някой да ми развява гневни емотиконки.
Точно защото цедях имах повече свобода от една кърмеща майка искам да тикажа и се чувствах наистина добре. Можех да излизам и да се веселя спокойно без да се притеснявам а бебето да се храни от шише. Като излезнах от болницата и аз бях със запушени канали но ето..потърсих помощ...дойдоха и ми помогнаха..именно кърмачки от този форум /никове няма да споменавам да не се вдигнат във въздуха от хвалебствия Mr. Green/
Цитат
Има майки дето не са имали такива проблеми въобще-ами да,тогава кърменето е сладко
Мислиш ли, че всички пишещи тук майки са кърмели гладко и безпроблемнно....ами ще ти кажа - не.
И на последно място - тази тема не е за тук а за съседния форум.

# 33
  • Мнения: 280
Ама хора,защо не отговаряте на въпроса на момичето ами само разводнявате темата?
Е,отговарям на въпроса на момичето-спрях да кърмя дъщеря си,когато беше на 21 месеца,достатъчно голяма,за да разбере,че в коремчето на мама има друго бебе.Разредих кърменията до 2 за денонощие,после едно,после през ден.Кърмата намаля,естествено е,щом няма търсене,няма и предлагане и спря.
И сега смяташ ли,че с отговора си помогнах на момичето,на теб,или на друга мама с бебе на 2 месеца???
Какво да посъветваме,много ясно,първо прочети,за да направиш после информиран избор,а и за да задаваш адекватни въпроси.

# 34
  • Мнения: 390
Зелена мамба,само за едно си права-че това е наистина за съседният форум.А тези емотиконки ще ти ги развивам друг път слетобед. Laughing

# 35
  • на село
  • Мнения: 1 028


ajva, минала съм през всички проблеми които можеш да се сетиш. При това нямах нет. Не ме питай на какъв огън съм се пържила за да устискам и да продължа с кърменето. Затова първо съветвам младите майки добре да се информират / тук е една от най- големите библиотеки за кърменето, които съм срещала на български/. Не можете да си представите какво улеснение е да имаш готов отговор на проблемите / или поне на повечето/, а не да се луташ и по цели нощи, да не спиш и да си задаваш безумни въпроси.

Пак съветвам - четете. Така можете да направите информиран избор.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 252
Все още нямам намерение да спирам с кърменето, но ще си позволя да ти кажа защо ти си стигнала до спиране. Започнала си да даваш добавка от АМ. Така си намалила стимулацията на гърдите и кърмата постепенно е започнала да намалява.

Ако все още кърмя то е не, защото имам мнооого кърма или не съм имала проблеми с кърменето. В началото кърмех и ревях с дни наред, докато разбрах от майките във форума, че не слагам правилно бебето на гърдата. Случвало се е да цедя и да храня от шише, за да си починат зърната ми, но колкото и да ревеше бебето добавка от АМ не дадох. Имало е дни, когато сме били като скачени съдове с бебето денонощно. Вярно, че не можех да си гледам домакинството, но детето бе най-важното за в момента. Само за няколко дни се регулира лактацията и можех да си поема задълженията. Приказки от сорта и "майката е човек" ми се виждат пресилени - все пак сме родили детето си, за да му дадем най-доброто, на което сме способни. Тежко е, но е временно - време, когато трябва да сме на 100% на разположение на детето. И със запушени гърди съм се сблъсквала не веднъж, но с помощта на бебето успях да се размина без сериозни последици.

Ако си решила да спираш кърменето направи го постепенно. Няма нужда от хапчета и стягане на гърдите. Ако гърдите ти са напрегнати ги поизцеди, но малко, колкото да се намали напрежението - в никакъв случай не цеди "до капка". Останалата в гърдите кърма се абсорбира от организма. Успех!

# 37
  • Мнения: 926
Хей Смок, я по полека с прибързаните приказки, кърменето намалява шанса за бебето да получи алерии, но не гарантира, че те няма да се появят, особено ако е предразположено, могат да се отключат когато започне захранване, независимо ранно или късно или дори и по време на изключително кърмене, ако майката не знае и не спазва диета. Моя приятелка си кърми бебето, сега е на 4 мес. и е с алергия -АБКМ, тежък рахит, атопичен дерматит, така че всичко има и изключения. На друга приятелка пък, която също кърми бебето е с Атопичен дерматит.Извода е , че всичко е много относително, и си е до ген.
А относно храненето с АМ- за това в развитите страни, бебетата които са на АМ се хранят само с хидролизирани такива.
 В едно си прав/а кърмата няма заместител! И не само заради алергиите, затова към авторката на темата: направи всичко възможно да си увеличиш кърмата.  bouquet

# 38
  • Мнения: 2 197
Моята кърма постепенно намаля и спря. Дъщеря ми беше на 4 месеца и половина. Не съм правила нищо за целта. Просто един ден реших, че спирам да кърмя. След една седмица нямах и помен от кърма и (слава богу) гърдите ми си върнаха стария размер, че ми беше писнало да изглеждам като дойна крава. Е, приятеля ми още скърби за времената, когато съм имала цици... Laughing

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 3 077
Аз имах страшно много кърма и също като теб се чудех как да я спра в един момент. Не съм пила никакви хапчета, нито съм се пристягала. В деня след като малката стана на 6 месеца спрях да се цедя и тя от самосебе си спря. Не са ми са подували гърдите и изобщо нямаше нищо страшно. Дано и ти можеш да се похвалиш със същото след като решиш да отбиеш детето си. Успех!  Peace

# 40
  • Мнения: 988
Аз доколкото разбирам, момичето се чуди също дали да спре, защото не знае дали има смисъл при дохранването... Тя също така не знае "няма ли да и стане нещо ако я остави да спре сама"... И двете неща говорят че детето си няма бъкел идея как се установавя добра лактация, нито как се спира, а три четвърти от отговорилите са абсолютно безхаберни по въпроса (всеки цитирал рядка, синя кърма като причина за отбиване и прочие)- за което им съчувствам от сърце, дано за следващото дете се сетят да прочетат повечко по-отрано.

За авторката на темата, и за девойката която оплюваше "безценната" библиотека - Не се ограничавайте в четенето до това какво да ядете и пиете за да имате кърма - защо всеки си мисли че чайчетата са вълшебни, м... му!  Close Кърма се увеличава с махане на добавката, с правилна захапка на кърмачето и поза на кърмене, с търпение и разбиране към детето и слагане на гърда всеки път като заплаче, без даване на грам вода, и грам добавка - за няколко седмици ще махнеш и най-голямата добавка, щом детето суче!

За убедените, че успешно кърмят само тези, на които им е лесно, да уточня - минах по хлъзгавото нанадолнище "ужас, малко ми е кърмата - хайде добавка", на месец и половина дъщеря ми получаваше два пъти помече АМ, отколкото кърма, но с мноооого четене в библиотеката и с упорито намаляване на добавката се справих и на два месеца вече беше на 100% кърма!

Маститите, запушванията и рагадите са в огромната си част причинени от неправилна позиция при кърмене - в библиотеката и за това пише! В общи линии освен незасукало бебе и хормонални смущения някакви няма нещо, което да не е сравнително лесно поправимо.

Изобщо тези, които имат бебета на 1-2-3 месеца и се чудят дали има смисъл да кърмят още предвид проблемите, ако имат още желание, да вземат наистина да се разчетат в кърмаческия.   ooooh!

# 41
  • София
  • Мнения: 15 222
Така.
Тази тема, естествено, се е превърнала в мазало.
Бъдете сигурни, чи ако не беше преместена от друг форум, а въпросът беше зададен директно тук, нямаше да го допусна. Сега просто се чудя какво точно да трия, за да насоча нЕкои произнесли се към други места и начини да си разтоварят напрежението.
Моля, ако някой има какво конкретно да каже по темата-да го каже. Ако не-да се въздържа от емоционални изблици.

По въпроса за спирането на кърмата:
Хапчета за спиране на кърма...?
Как се спира кърма?
Моля, имали други (бъдещи) майки който не искат да кърмят?
Cпиране на лактация-как ?


# 42
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 330
Спрях постепенно. От седмия месец нататък кърмех само сутрин и вечер. Постепенно остана само вечерното кърмене. Една вечер просто не пожела да суче. След това още 2-3 дни я молих и се отказах да предлагам.
Кърмата ми вече беше намаляла. Ако усетех напрежение в гърдите, цедях по малко. За по- малко от две седмици кърмата ми тотално спря.

# 43
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Кърмата сама ми спря, към 4 - ти месец....

# 44
  • Мнения: 988
Бъдете сигурни, чи ако не беше преместена от друг форум, а въпросът беше зададен директно тук, нямаше да го допусна. Сега просто се чудя какво точно да трия, за да насоча нЕкои произнесли се към други места и начини да си разтоварят напрежението.

Права си и моля да ме извините за моя евентуален принос към напрежението. Темата наистина е "между два форума", а и момичето сякаш се колебае, затова има толкова отговори и от кърмаческия. Иначе аз не бих си позволила да се меся в тема на майка, която просто не желае да кърми, и да и давам акъл. В крайна сметка въпросът е не само в заглавието, но и в съдържанието на постингите на автора, нали...

Общи условия

Активация на акаунт