Желаещи за участие в сутрешния блок на Нова?

  • 2 521
  • 52
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 740
Етиа, нали разбираш, че винаги ще има училища, които ще са по-привлекателни от другите, колкото и да се изравняват? Било поради по-добро ръководство и екип /няма как всички да са еднакви/, било поради митове, които се носят, било поради някакви други критерии.
Какво правим тогава?
Не споря, просто разсъждавам.
Поради това, че има повече кандидати от местата, се налага някакъв подбор.
Дотук са измислени три начина, и трите имат недостатъци
- според района - предполага мошеничества и измами
- според способностите на децата - педагозите го смятат за недостатъчно обективен
- според ината и организацията на цялата рода - крайно несправедлив по отношение на хората, които не могат да си го позволят.
Чудя се какъв е изборът при такива алтернативи.

# 46
  • София
  • Мнения: 3 421
 Естествено, че разбирам. Знам, че е така.
Аз ако имах готово и идеално решение на въпроса...щеше да е чудесно. За съжаление нямам.
 Всички предложени варианти си имат много недостатъци, но просто районирането(както и лотарийният принцип - най-голямата глупост) ограничава на принцип независещ от теб - примерно - искам да живея в центъра, но за съжаление живея в Орландовци.
 Аз лично не обичам нещата да не зависят от мен.
 В тази връзка независимо от негативити съм по-склонна на тестове за елитните училища(въпреки, че знаем как приемат децата примерно в 134-то и колко е малък процента на случайно приетите издържали теста). Но това е мое мнение.
 Сложно е.
 

# 47
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ако има тест вече няма да е Европейско училище. Там трябва да има всякакви деца – за интеграция, не за интеграция и т.н.

# 48
  • София
  • Мнения: 3 421
 Изводът какъв е - ще си висим по опашките и ще има всяка година психоза - как, какво, къде, защо Sad

# 49
  • Мнения: 3 740
Все едно, че опашките изключват елемента на корупция и измама.

# 50
  • Мнения: 3 491
Добре де, а трябва ли аз, която живея до двете `елитни` училища на Варна, пред които се вият родителски опашки 2 нощи преди датата за записване, да си водя децата в някое квартално училище, защото съм закъсняла с 2 часа за опашката? ... Примерно ...

Или защото нямаш екип от роднини, който да виси на смени на опашката...

За мен има много здрав разум в това, децата от квартала да се записват с предимство. Не задължително.
Единственото друго решение според мен е изпит.
По нашите земи пък работи вариантът "заплащане", ако детето не е от района си. Ако искаш детето ти да е училището, което харесваш - или живееш в района, или плащаш годишна такса. Което е горе-долу сходно, защото добро училище автоматично означава скъп район с високи наеми, жилищни заеми и данъци, като от данъците голяма част отива пак за училището. Скъп район пък, от своя страна, означава образован.

# 51
  • Мнения: 4 181
Добре де, а трябва ли аз, която живея до двете `елитни` училища на Варна, пред които се вият родителски опашки 2 нощи преди датата за записване, да си водя децата в някое квартално училище, защото съм закъсняла с 2 часа за опашката? ... Примерно ...

Или защото нямаш екип от роднини, който да виси на смени на опашката...

За мен има много здрав разум в това, децата от квартала да се записват с предимство. Не задължително.
Единственото друго решение според мен е изпит.
По нашите земи пък работи вариантът "заплащане", ако детето не е от района си. Ако искаш детето ти да е училището, което харесваш - или живееш в района, или плащаш годишна такса. Което е горе-долу сходно, защото добро училище автоматично означава скъп район с високи наеми, жилищни заеми и данъци, като от данъците голяма част отива пак за училището. Скъп район пък, от своя страна, означава образован.
да само че при вас  Peace
При нас не се разпределят така парите от данъци , така че няма логика да се плаща.
Според мен единственият вариант е тест, това и преди го имаше. Брат ми който е по-малък оъ мен така е влязъл в елитно училище  Peace
а че корупция ще иам то е ясно  Tired

# 52
  • София
  • Мнения: 2 952
Аз съм на мнение, че частичното райониране би сложило край на идиотските опашки, на които се реди родата, за да запише детето си в училище с по-добра слава. Нима спането пред училището няколко нощи е цивилизовано, разумно и предпоставка да няма корупция? За мен реденето на тези опашки само замазва положението, а не решава проблемите.
Все още помня ентусиазма от преди 3 г. на бивш колега, преместил се наскоро в Сф, който живееше под наем на 100 метра от нас. Той вися едно денонощие пред училището на Т. Александров и Ботев и просто не чуваше опитите ми да му обясня, че в района ни има прилично училище и че ще видят зор с воденето и прибирането на първолака ежедневно при положение, че той е на работа, а жена му в къщи, но с новородено бебче.

Общи условия

Активация на акаунт