Великденски яйца и козунаци

  • 64 225
  • 526
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 3 927
Някой друг прави ли брилянтни яйца?
Ето как стават моите:

сини http://www.bgphoto.net/photos/2105/o633113715923281250.jpg

оранжеви http://www.bgphoto.net/photos/2105/o633113715888906250.jpg

зелени http://www.bgphoto.net/photos/2105/o633113744668750000.jpg



Последна редакция: чт, 05 апр 2007, 12:55 от Taneto

# 406
  • Мнения: 3 927
Извиняваите, но не ми се чете 22 стр. и ако може някой да ми каже за лепенките дето ги слагаш във вряща вода и полепват по яйцето,кога да боядисам преди или след като сложа лепенките? Предварително ви благодаря!

Правила съм само веднъж. Но не ми хареса. Първо се боядисват яйцата, след това лепенката се слага отгоре и за кратко се топва в гореща вода - тя се свива и опакова яйцето. НО при тази операция на мен ми падна оцветеното на яйцата, т.е. отгоре и отдолу си станаха пак с черупчен цвят  Confused Шарени са за децата, да, но и много трудно се белят - трябва да се режат с ножица  Wink

# 407
  • Мнения: 505
Извиняваите, но не ми се чете 22 стр. и ако може някой да ми каже за лепенките дето ги слагаш във вряща вода и полепват по яйцето,кога да боядисам преди или след като сложа лепенките? Предварително ви благодаря!
Аз ги боядисвам след лепенките. Само дупетата дето се показват ги топя леко в боя и готово. Няма смисъл от предварително боядисване, защото боята пада  Peace

# 408
  • Мнения: 68
Много ви благодяря Hugхапямисля да пробвам твоя вариянт Grinning

# 409
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Ето и моята първа част от яйцата- с брилиант. Сега остават най-трудните, с писалка. Да видим дали ще стане нещо.

# 410
  • Мнения: 3 927
vesira, моя изобщо не го пробвай Simple Smile
аз затова го написах, з да ти кажа че така не се получава Peace

# 411
  • Мнения: 93
Момичета доста сте майсторки дано и аз се справя толкова добре в събота но можели някой да пусне рецептата за чешкия козунак ,че нещо не ми се отварят страниците.Благодаря ви предварително много сте добри!!! newsm10

# 412
  • Мнения: 1 811
Момичета, помощ.

Пак обърках работата, засилих се да правя козунак уж половин доза, а хакнах 250мл мляко и нямаше как вече.

1. Мисълта ми е колко козунака мога да направя с тази доза. Глътна ми около 1200г брашно.
2. Мога ли да направя един по голям и две розетки примерно
3. Мога ли да ги пека в една тава
4. За козунака на наталина - каква доза беше, че не откривам линка

Спешно се нуждая от помощ или по-скоро съвет, че сега втасва и ще трябва да плета и да мисля какви съдове да приготвям.

# 413
  • Мнения: 5 228
Кати, ето рецептата на Наталина:

Чешки козунак

За един козунак:
250мл прясно мляко, 40г мая(едно пакетче), 150-200г кристална захар- според вкуса, след няколко(не само мои опити), приемаме че правилното количество е около 700г.брашно , 1 ч.л. сол, 3 жълтъка, кората на един лимон, щипка индийско орехче(аз не слагам),200г масло, 60г стафиди, брашно за посипване на дъската за месене и тестото

За дооформяне:
1 жълтък, 1 ч.л. прясно мляко, 30г обелени и накълцани бадеми(може и без тях, или може да сложите половинка орехи), пудра захар за посипване

Подготовка на тестото:
Приготвяме закваска от 2 с.л. хладко пр.мляко, до което прибавяме маята, 1 с.л. захар и 1 с.л. брашно. Разбъркавме добре, покриваме с кърпа и оставяме да втаса. В дълбока купа или легенче(в което ще месим), пресяваме брашното със солта, прибавяме жълтъците, захарта, настърганата лимонова кора и щипка индийско орехче. Прибавяме втасалата закваска, и разтопеното хладко масло и започваме внимателно да месим, като по малко прибавяме хладкото прясно мляко. В началото тестото е по-рядко, но колкото повече се меси, започва да става по-гъсто. Когато тестото стане гладко и с блясък, го изсипваме на набрашнената дъска и продължаваме да месим, докато започне да се отлепя от дъската. Добре омесеното тесто слагаме в купа посипана с брашно, отгоре също посипваме тестото с брашно, покриваме с кърпа и оставяме на топло да втаса. Стафидите се измиват и се оставят да окапят(може предишният ден да са били наложени в ром).

# 414
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Фукла, благодаря!  bouquet

Ето и продължението на поста:

 1. Втасалото тесто леко месим(не много, за да не спадне) и разделяме на 8 еднакви части, от които избираме този който все пак ни изглежда най-голям и го отделяме настрана.

 2. От останалите 7 части правим по възможност еднакво дълги и дебели фитили-плитки(не се сещам за по-подходяща дума )

 3.Четири от тях полагаме едно до друго и започваме по средата, премятаме двете вътрешни(плетем нагоре)като еднaтa слагаме отдолу, а другaтa отгоре на външните плитки.

 4. След това продължаваме по същият начин с външните(всичко е въпрос на свикване - аз първо се учих със шнурчета)

 5.другата половина плетем по същият начин. Притискаме краищата добре. На тавата слагаме хартия за печене. Пренасяме дотук оплетеният козунак и леко го мачкаме с външната част на ръката(така сякаш използваш ръката за нож) по средата, за да може втората плетка да се настани по-добре и при печенето да не се накриви настрана.

 6. Вторият етаж oплитаме като класическа плитка от 3 плитки и я поставяме върху леко вдлъбнатото място на вече oплетената част от козунака. Още веднъж леко натискаме по средата, за да направим място за най-горната част.

 7. Сега и ред на последният къс от тестото, който отделихме в началото. Разделяме го на половина с от всяка половина правим по една по-дълга и по-тънка от предишните плитки, които увиваме около себе, а краищата им подпъхваме под най-долната част на козунака. Можете да забиете 3 дървени шишчета - едното в средата, а другите в краищата, за да сте сигурни, че при печенето плетениците няма да се разместят. Оставяме козунака още малко, както е oплетен, на топло да втаса. (Ако не можем да oплетем козунака с 4 плитки, можем да го направим само с 3 долу и 2 отгоре, но по-дебели). Реже се задължително чак след изстиване, иначе е глетав.

Прибавям и две видеа за плетене на козунак.

С 4 плитки:http://www.fiserasynove.cz/video/kopacak.mpg

С 6 плитки:http://www.fiserasynove.cz/video/vanocka.mpg

Ето и готовият козунак:





А тук е един от миналогодишните за Великден - http://natalyna.multiply.com/photos/photo/10/21

Последна редакция: чт, 05 апр 2007, 13:22 от natalyna

# 415
  • Мнения: 1 811
Много благодаря, моята рецепта е на Зори и е уж със същото количество мляко, захар и мазнина, но е поне с 1кг брашно.

Защо ли има такава разлика в брашното. newsm78

# 416
  • Мнения: 3 927
А яйцата как са в двете рецепти? Сравни ли ги....

# 417
  • Мнения: 1 811
 Rolling Eyes Embarassed Embarassed

току-що това забелязах   bouquet  bouquet

# 418
  • Мнения: 1 353
Ето ги и моите яйчица.А козунаците го оставям за събота Mr. Green

# 419
  • Мнения: 2 550
Мен ме е срам малко да си покажа яйцата. Много бързо ми писна и гледах да ги претрупам набързо, мислех да ги рисувам, но размислих  Laughing

Ето ги дзверовете:

Общи условия

Активация на акаунт