Великденски яйца и козунаци

  • 64 202
  • 526
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 028
natka, благодаря ти за обясненията, ще пробвам, пък да видим   bouquet

# 76
  • София
  • Мнения: 7 043
Такаа,ето я рецептата за козунака.Малко е дългичка,но има доста етапи и е важно да се спазват.

Продукти:
1 кг.брашно
400гр.захар или 2 водни чаши
40гр. Мая
250лм.олио
250мл.прясно мляко
6 яйца/ако са домашни става още по-хубав и жълт/
50гр.стафиди
3 ванилиий
Щипка сол
Настъргана лимонова кора/от половин лимон /
2 жълтъка за намазване
Захар за поръсване

Ако искате двойна доза,умножете продуктите х2-ще станат 2 големи или 3-4 по-малки козуначета в зависимост от съдовете за печене.

Маята се разтваря в малко хладко мляко,замесва се с малко брашно,щипка сол и малко захар и се оставя да шупне.В затоплен съд се слагат пресятото брашно ,а яйцата,млякото и захарта се разбиват отделно.Замесва се тесто към което се прибавя шупналата мая , настърганата лимонова кора и ванилиите.През цялото време на месенето ръцете се мажат с мазнината.Меси се и се удря в плота се докато/...свят ви се завие  Crazy / тестото се изглади и се оставя да шупне на топличко.Най-важното е нарастването на тестото,което пък зависи от маята.За да се получи шупване,трябва да се осигурят условия,при които да се размножават ферментите,а именно подходяща Т ,влага и озахареност.При висока Т процесът на размножаване спира или намалява.Ето защо най-подходяща Т е около 30* С .Шупването/втасването/ е дълго от 2-до 3 часа.
След това тестото се премесва само с олио,слагат се стафидите оваляни в брашно и се прави на плитки,които се нареждат в намазани с мазнина тавички в които ще се пече.Пак се оставя да втаса докато удвои обема си.Преди да се сложи във фурната козунаците се намазват с жълтъците разбити с малко вода и се поръсват със захар.
Аз го пека в затоплена фурна,вентилирано печене на 180*С
Не се отваря първите 20-ина минути,а когато искате да проверите дали е опечен,вкарвате по-дълга клечка и ако не е залепнало тесто по нея е готов.

Важно:
-Използвайте мая на кубчета-НЕ суха
-„Биенето” на тестото е много важно ,защото така излиза киселината получила се от взаимодействието на маята с брашното.Тестото не трябва да лепне по плота.Процеса „биене” е доста продължителен и най-добре си намерете още един помощник,за да ви замести поне малко в тази процедура  Wink.
-Всички продукти трябва да са затоплени,а не направо от хладилника.
-Непрекъснато ръцете се намасляват с олиото.

Ами май това е всичко,дано ви хареса     chef.

Последна редакция: чт, 22 мар 2007, 23:12 от elix

# 77
  • Мнения: 7 091
Важно:
-Използвайте мая на кубчета-НЕ суха

Elix, защо не може суха? newsm78

# 78
  • София
  • Мнения: 7 043
Важно:
-Използвайте мая на кубчета-НЕ суха

Elix, защо не може суха? newsm78

Предполагам,че и с със суха мая ще стане ,но незнам колко маи ще трябват  newsm78.Аз досега съм го правила само с жива мая и е ставал идеално  Peace.

# 79
  • Мнения: 1 799
20 г мая на 1кг брашно не е ли наполовина малко?  newsm78

# 80
  • Мнения: 7 091
Важно:
-Използвайте мая на кубчета-НЕ суха

Elix, защо не може суха? newsm78

Предполагам,че и с със суха мая ще стане ,но незнам колко маи ще трябват  newsm78.Аз досега съм го правила само с жива мая и е ставал идеално  Peace.

1 кубче мая се равнява на 2 супени лъжици суха ( 2 пакетчета по 7 гр или общо 14 гр).
Аз правя само със суха мая, няма никаква разлика, а ако някой чак толкова се притеснява може спокойно да си размие маята с млякото и да я остави да втаса ( за 10  мин). Абсолютно същото е .   bouquet

# 81
  • София
  • Мнения: 7 043
20 г мая на 1кг брашно не е ли наполовина малко?  newsm78

Такава ми е рецептата  ,нооо ти си права......ето сега виждам една допусната грешка ,след малко ще я коригирам.




1 кубче мая се равнява на 2 супени лъжици суха ( 2 пакетчета по 7 гр или общо 14 гр).
Аз правя само със суха мая, няма никаква разлика, а ако някой чак толкова се притеснява може спокойно да си размие маята с млякото и да я остави да втаса ( за 10  мин). Абсолютно същото е .   bouquet

Супер,който предпочита сухата,нека така го направи  Hug

# 82
  • София
  • Мнения: 7 043
Момичета, в рецептата има продукти за една порция и за цял килограм. За една порция продуктите са 50 гр.брашно ,2гр. мая и т.н... За 1 килограм брашно ,пише,че маята е 20гр. ,а би трябвало да е 40гр. Машинално преписвайки рецептата не съобразих това разминаване,а пък имам спомени,че наистина сложих двойно количество мая.Оттук следва , и че сухата мая трябва да е 4 супени лъжици по изчисленията на  Tandoori  . Простете грешката ми  Embarassed,ей сега ще коригирам рецептата 
  bouquet

# 83
  • Мнения: 7 091
Момичета, в рецептата има продукти за една порция и за цял килограм. За една порция продуктите са 50 гр.брашно ,2гр. мая и т.н... За 1 килограм брашно ,пише,че маята е 20гр. ,а би трябвало да е 40гр. Машинално преписвайки рецептата не съобразих това разминаване,а пък имам спомени,че наистина сложих двойно количество мая.Оттук следва , и че сухата мая трябва да е 4 супени лъжици по изчисленията на  Tandoori . Простете грешката ми  Embarassed,ей сега ще коригирам рецептата 
  bouquet

Ти като си откри грешка, и аз си открих  Embarassed Laughing Не е супени, а ЧАЕНИ лъжици!
На 1 кг брашно е 4 ЧАЕНИ ЛЪЖИЦИ суха мая!!! Извинявайте!  bouquet

# 84
  • София
  • Мнения: 2 162
Тандори, а сухата мая направо в брашното ли я сипваш или я разтваряш? Тук много трудно се намира жива мая, но пък ако си го поставя за цел може и да успея, но не знам колко ще е прясна.

# 85
  • Мнения: 7 091
Тандори, а сухата мая направо в брашното ли я сипваш или я разтваряш? Тук много трудно се намира жива мая, но пък ако си го поставя за цел може и да успея, но не знам колко ще е прясна.

Аз предпочитам да я разтворя в млякото. Като имам време дори я оставям да шупне в млякото за 10 мин. Иначе ( особено в машина) маята се слага в брашното.  Peace

# 86
  • Мнения: 836
Аха, вижда се кой не чете. Wink Аз затова казах да разгледате цялата тема за яйцата - там има снимани както арома лампата ми, така и капачките от свещи. Peace

natalyna, срам !!! Embarassed
извинявай, че не те споменах, като източник, но тази година за трети път ще правя яйца по твоя начин и напълно съм изключила откъде са детайлите, толкова отдавна беше  Simple Smile
нищо де! таман повод да ти благодаря   bouquet

# 87
  • Мнения: 3 927

 Вчера бях там, но влязохме само в сладкарничката да пием кафе. Ох, че ме е яд. Но нищо, скоро пак ще си намеря работа до Варна. Laughing

Ако случайно мина от там тия дне, ще ти докладвам дали има. Доколкото помня миналата година в Пикадили не я видях таз писалка.
В краен случай ще ти подаря моята  Simple Smile

# 88
  • Варна
  • Мнения: 107
Natka, дала си страхотни обяснения за месенето на козунаци , а рецепта ще дадеш ли? Мерси!

# 89
  • Мнения: 93
 newsm78Някой знае ли рецепта за италиански козунак ,който се прави с много бадеми,стафиди и други сушени плодове.Благодаря ви предварително!!! smile3501

Общи условия

Активация на акаунт