Домашен пластелин - мек, нетоксичен, екологичен и без пари

  • 30 649
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 549
Ще го пробвам с някакъв оцветител и ще пиша за резултата  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 14 133
Ще пробвам да го сготвя този пластелин,мерси за рецептата.

# 17
  • Мнения: 1 802
 Grinning Супер! Ще го направя още днес! Благодаря за рецептата!   bouquet

# 18
  • Мнения: 11 315
И ние си правим нещо подобно.
Пепе, можеш да ползваш за оцветяване и фингермалфарбе

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А оцветителят в пластелина (боя за яйца, сладкарска боя, разтворима напитка) не боядисва ли ръцете?
Днес го пробвах с боя за яйца - по ръцете ми остана съвсем лека розовина, хем сложих цяло пакетче от тези, които се продават в отделни единични пакетчета. Вероятно ако се сложи по-малко (иначе стана с великолепен много наситен цвят), съвсем няма да боядисва - а и аз го месих, докато е топло и боята още действаше, не знам как ще е съвсем изстинал, може нищо да не остава.
А има ли начин след като си направим фигурка да я втвърдим по някакъв начин? Ако се изпече или се остави извън хладилника?  Rolling Eyes
Мисля, че този тип тесто не става за втвърдяване - ще стане ронливо и напукано, ако се остави да изсъхне и няма да е хубаво.
Mммм, не е сигурно , че боята за яйца е нетоксична. Вижте тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=171049.120
Така е - но пластелинът изобщо не е предназначен за ядене. Под нетоксичен се разбира, че ако случайно детето го опита, няма да му се случи нищо. Не става за ядене - а ако случайно се погълне по-голямо количество, от първостепенна важност е факта, че съдържа голямо количество сол, която би натоварила бъбреците - така че не оцветителя би бил проблема.
Иначе се замислих, че всъщност спокойно може да се боядиса с естествени оцветители.
червено - сок от цвекло (наистина боядисва с хубав розов цвят), силен чай от хибискус (не съм пробвала, но съдейки по цвета, би трябвало да стане)
жълто - 1 с.л. куркума
кафяво - силен черен чай или отвара от лучени люспи (тя може да боядиса от жълто през оранжево до кафяво, в зависимост колко е силна)
зелено - отделения сок от размразен спанак или изстискан сок от магданоз
синьо-лилаво - сок от боровинки или къпини (боядисва силно и наситено)

# 20
  • Мнения: 3 271
Правили сме го преди време, много е готин наистина!

А това за печене е само брашно, сол и вода, няма олио. Много здраво става и е чудесно за рисуване по него  Peace

# 21
  • Мнения: 16
Това е страхотно! И ние ще го изпробваме.

# 22
  • Мнения: 819
Страхотна си,Хедра,благодаря!От това имахме нужда.От месеци се взирам по магазините да открия нетоксичен пластилин!

# 23
  • Мнения: 1 896
Хора, а някой може ли да ме светне от какво се прави обикновеният пластелин в магазина? Просто за да си направя сравнение. Отдавна не съм имала "срещи" с този продукт, но никога няма да забравя миризмата, която се разнася само като отвориш опаковката.

Общи условия

Активация на акаунт