Дете с аутизъм в градината. Права?

  • 16 742
  • 110
  •   1
Отговори
# 105
  • Сливен
  • Мнения: 382
Много ви моля, да прекратите спора!

Ще се опитам още веднъж да обасня ситуацията. Госпожата, която повечето обвиняват в мързел незаинтересованост и всякакви смъртни грехове ми е близка. В личен разговор сподели случката с бягството. Беше много притеснена и на глас се чудеше към каква организация или институция могат да се обърнат за съвет, помощ и т.н. За непрочелите - АЗ предложих да потърся информация, като бях почти сигурна, че ровейки в интернет и пускайки запитване във форума ще мога по-бързо да стигна до информация. Всъщност, ако внимателно прочетете темата и това се случи. Но ако на запитването ми бяха отговорили САМО ТЕЗИ, които наистина имат какво да кажат, без да правят обобщения за учителите, децата, родителите, останалите съфорумки и изобщо всички добри и лоши в случая, темата щеше да има 2 или три отговора. И нямаше да се налага за втори път да влизам и да дообяснявам, да адвокатствам на учителките, които все пак търсят най-доброто за всички деца и по случайност не са се родили научени, а щях да благодаря на хората, които добронамерено ми помогнаха и да забравя за случая.
Тук се казаха излишно много обиди, имаше и много лични нападки. Искрено се надявам, че  причината не е в някаква стаена в нас злоба, към различните - били те деца с проблеми или учителки и ученици в елитни гимназии, а просто повечкото хормони с които са наситени форумите.

Както вече казах - аз лично получих отговор на въпроса, който зададох. Ако можех, бих заключила темата, защото мисля, че спорът е стигнал до такова ниво, в което няма да роди ни една истина. От тук нататък всичко ще е само чесане на езиците. Ако модераторите преценят, че е редно - нека я заключат.

Искрено благодаря на тези, които не намериха нищо подмолно в питането ми и ми отговриха по същество!

# 106
  • Мнения: 153
Кенга, вече никой не спори с никого. Просто въпросът ти породи и други допълнителни теми за разговор. Ок, решила си да помогнеш - много хубаво. Но, забележи, че по-напред в темата, един от участниците беше написал, че въпросните ресурсни центрове са изпратили съответните писма до всички градини и училища. Т.е. твоята позната би трябвало да е запозната с пътя за намиране на помощ. Не квалифицирам по никакъв начин учителката ви, но лично за мен това обстоятелство говори достатъчно. Според мен по-лошото е, че като цяло в учителското съсловие битува мнението или  по-скоро се проявява една реакция (често срещана и доста смущаваща), когато се сблъскат с проблемно дете или такова със специални нужди, за повечето това е проблем, а не предизвикателство или просто част от работата им. Може би не толкова често срещана и не толкова популярна, но част от задълженията им като учители. Представи си как се чувстват родителите на това дете, които ежедневно се занимават с него и сигурно също искат да помогнат, не само да го "зарежат" на някого за 8 часа, защото те също трябва да работят и да осигуряват всичко необходимо за семейството си и за детето си, което сигурно има повече разходи от другите. Всички искаме да си гледаме децата у дома, но на малко се отдава чисто финансовата възможност.  Не е ли по-нормално учителката да поговори с тях и да потърсят общо решение, а не да го представя като проблем на работата й с групата? Разбирам, че уважаваш този човек, но често сме склонни да се заблуждаваме относно реакциите на близките си, именно защото са ни такива и не допускаме, че могат да имат лоши мисли или да проявяват неразбиране. Само че, това са подсъзнателни действия и реакции и затова също трябва да го анализираме, когато искаме да помогнем - за да бъде наистина помощ, а не "мечешка услуга".

# 107
  • Мнения: 7 391
                    Опитах се да прочета темата заинтригувана от формулировката и.И онемях - толкова глупости на едно място скоро не бях чела.Въпроса се беше изродил в спор кой какъв е и какви са задълженията му.Срамни констатации и нападки от къде ли не, към кого ли не.ОТГОВОРА просто е елементарен: ДЕТСКАТА ГРАДИНА НЕ МОЖЕ ДА НАПРАВИ НИЩО БЕЗ СЪГЛАСИЕТО НА РОДИТЕЛИТЕ НА ДЕТЕТО.Освен това НИКОЙ НЕ МОЖЕ да поставя каквито и да е диагнози до 7 год.възраст на децата.
                    Не си мислете,че с РЕСУРСНИЯ учител нещата се решават бързо и лесно.До като втаса администрацията /образователната/ да реши проблема годината минала.На следващата нови документи.Родителят и директора на съответното учебно заведение са принудени да подпишат,декларират и не знам още колко си тона документи ,а дали ще дойде светлия ден ,в който ще се появи така наречения ресурсен учител гаранация - никаква /пиша от опит/.И не забравяйте,че ресурсния работи няколко часа с това детге ,а основната работа се върши от персонала в групата или класа.
                    Друго - редовно СЕ ЗАБРАВЯ,че в класове и групи , в които се интегрират дечица със СОП БРОЯ НА ДЕЦАТА ТРЯБВА ДА Е 16.Не е възможно при 32 + 1 детенце със СОП учителите да успеят да помогнат кой знае колко.И слънце да е педагога няма да може да огрее всички.Няма какво да се лъжем и никой да не се опитва да се прави на герой,че видите ли аз ако бях бих могъл.....би ама само на сън или на празни приказки. Mr. Green
                    Стига сме плюли едните или другите в ситуацията /учители - родители/ , а да се спре да се имитира ,че се прави нещо по въпроса за интеграцията.В цял свят има готови модели на интеграция на дечица със СОП само тук измисляме глупост след глупост и постоянно се опитват да противопоставят родители и учители.Но по този начин въпроса не се решава,а напротив конфликтите се задълбочават и от това страдат децата независимо дали имат проблем или не.
                    Кенга,ако ти трябва информация пиши на лични - ще ти отговоря конкретно и ясно,без да прехвърлям проблема от болната на здравата глава. Mr. Green Peace  bouquet

# 108
Мили родители , пиша на тези за които тази информация ще е полезна.Работя в училище за деца с нарушено зрение -град София.Обучението е на деца от 6 до 19 години.Приемат се и деца с множество увреждания с които се работи по индивидуални програми.Има осигурен транспорт За София. Училището разполага с пансион за децата от провинцията,богата материална база и висококвалифицирани специалисти.На 23.06 .2007 г. ще се проведе приемна комисия от 9 до 15 часа. За повече информация тел.8981264 и адрес ул ."Ломско шосе"177.

# 109
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
ще копирам това съобщение и във форума с различните дечица

# 110
  • Мнения: 1 555
Има различни фази на аутизма ! Не мога да разбера как искаме да приобщим различните деца/хора към обществото, като всъщност търсим начини да се отървем от тях, и то става въпрос за детска градина = социална институция !
Относно бягането от дет градина ми то и аз съм бягала всичките пъти, които са ме водили, те затова са били малко, пък не съм аутист !!!

Общи условия

Активация на акаунт