Промяна на храненето в ДГ и ясли - Работна тема, I част

  • 10 322
  • 89
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 45
Слави - ДА храненето на яслите и градините е на издръжка от бюджета на общината.
Контрол има ...някакъв.РИОКОЗ си върши работата,Прави си проверките.Но мен повече ме ядосва факта,че трябва да разчитаме на честната дума на търговеца и производителя.Да сме на принципа:"Прясна ли е каймата?""Аи прясна е-ей сега лаеше тука отвън!"
От първи януари всички производители и големи търговци трябваше да въведат НАССР системата по принципа на ЕС.Но колко са въвели тая система?А и да ви кажа честно аз в нея не виждам нищо кой знае какво толкова,че да ни предпазва от нарушения в производството.Само много по-голяма бумащина.Какво ме топли мен,че фирмата доставчик е въвела системата НАССР,като ми кара от София хр.продукти в кола,в която са накуп натоварени картофи,лук,пилета,яйца,кайма,риба.....Извинявайте,че днес съм така рязка,ама си имам разправии на работа точно с такива неща.И когато звъннах на РИОКОЗ да ги попитам как да действаме,няма да ви казвам как ме вбеси отговора:"Ми ние сме за да ви проверяваме вас!Грамотни сте-четете етикетите на стоките!"Да чета етикети,ама лещата беше пълна с гъгрици и сме изхвърлили 4 казана с готово ядене,а децата ядоха само супа и десерт!

# 61
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Здравейте!
Днес сина ми е за пръв ден на ясла и аз попитах дали има дават флуор. Отговориха ми, че им дават добавки в зависимост от наредбите, които им спускат началствата. Към момента не се дава флуор в яслата. И самата сестра беше на мнение, че не бива да се дава на децата. Други впечатления все още нямам.

# 62
# 63
  • Мнения: 8 769
В същност, имам конструктивно предложение още от малко по-горе...., но не получих мнения. Дайте да правим нещо, защото времето минава. Поне малко мнения, идеи. Слави намери нормативната база, можем да се опрем на нея. Казвайте.
Ето, вчера пак имаха пържени кюфтета в градината, както и гарнитура картофи, а на закуска-филия с пастет. Вечерта Кейти пак беше запечена, при все яденето на киви, и даването на разни добавки против запек. Е, ми не съм съгласна да яде боклуци това дете.
Споделих възмущението си с една приятелка, а тя ме попита най-невинно:"Ами че тя по принцип не яде ли такива работи"
Отговор:"Не, моите деца не знаят какво е пържено, не знаят какво са пържени кюфтета, тиквички, картофи..."
Въпрос: "Ами какво ядете тогава у вас?"
 ooooh!
Олеее, трудна ще е битката, но мисля да се заемем сериозно с това.
Нямам нет до към 15.05, а на работа е лудница, не мога чест да влизам.

# 64
  • Мнения: 2 242
ми хайде де, всички се затриха на някъде Mr. Green
 Аз все още съм на линия да идем и до БНАП за техните тестове (остават ми 1-2месеца), ако все пак някой се навие да ми прави компания да свирка, че не върви да се изтърся сама  Wink пък и с моя тумбак мога да изплаша хората  hahaha

За предложенията

- имам разни извадки по исканията, но не знам дали да ги поствам в темата че ще стане ферман newsm78. Става въпрос за статистики, изследвания, обща информация (що е маргарин и има ли почва у нас) и т.н. Ако някой се наеме да събере на всички извадките и да ги подреди да му ги пратим на мейл? Или да ги слагаме в темата?

- С две ръце съм ЗА брошура! Не знам до колко една подписка ще свърши работа, но съм убедена че сбита и точна информация ще обиколи половин БГ за няколко дни!!! А и това си е едно добро начало, при това без да мръднем от стола. Тази брошура със сигурност е добра идея и да се предостави в детските заведения, както навремето от кърмаческият печатаха и раздаваха на педиатрите

- за превод съм МНОГО ама много зле Sick

- Доня - ти беше писала искания в предишната тема, удобно ли е да ги сложиш и тук  Peace че имам спомен че нещо се губи  newsm78

А аз нали си нямах работа да похваля нашите че им хубаво менюто и … те се уляха – то пастети, то кюфтета, мекици …. вече не гледам менюто, да не се ядосвам. Реших да я местя в частна ….

# 65
  • Мнения: 5 500
Затрих се, щото съм обещала нещо, обаче вече не водя сутрин Цецо, а когато следобед го вземаме няма помен от сестра и домакинка, та нищо не съм говорила още!
Съгласна съм за подписка, за брошури..., дори и да систематизираме нещата на един лист, къде ще го разпечатаме? Идеи? Аз ще опитам да събера всичкото инфо дето го писах като линкове по-напред.
Slavi, кой ще дойде с тебе до БНАП като ние с Туфи сме във Варна?

# 66
  • Мнения: 8 769
Ok, Slavi, ето линк с предложението.
Предлагам да се предложи и варианта с изборност на меню – дали срещу по-скъпо заплащане да има по-специално меню или да бъде разрешено внасяне на храна.

Родителите да имат право на участие в контрола –  нещо като борд на родителите hahaha, примерно няколко избрани от всички да могат да проверяват кога какво се прави и да имат грижата да информират останалите.

Както и най-напред:
Изключване на:
- бозата и всякакви пържени храни
- сухите пасти, шоколадовите вафли и мазните тестени закуски
- белия хляб
- майонезата и маргарина
- компота от менюто на децата;
Нововъведения:
- даване на плод в 10 сутринта, вместо за десерт
- пълнозърнест хляб
- пълнозърнести закуски (елдата не е толкоз скъпа да му се не види, нито царевичното брашно; качамак варен-що не?)
- даване на избор на родителя по отношение на флуорираното мляко (яно е че ще има защитници на тази теза, по-добре просто моето дете да пие нормално мляко)
- чаят да се подслажда с мед

Относно количеството на храната, може би не на този етап-трябва много съществени промени да се направят в хранителната политика, а това изисква мноооого време.

# 67
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Записвам се да следя темата и ако мога да бъда полезна за каузата!

# 68
  • Мнения: 5 500
Привет!
Говорих днес...
Видях и рецептурника, от 2004 г е, нов казват, в писателския състав фигурира името на Байкова и струва ....37 лв. Добре са напълнили нечия гуша. Нямах много възможност да го прегледам обстойно, но има включени меки масла и маргарини. Бог знае що е туй меко масло. Иначе по рецептурник не пържат, всичко се задушава. Абе рецептите като цяло биват. Не и като съчетаване в меню, обаче. Ааа, и овесени ядки има, и мюсли, казаха ми, че ги дават само дето аз не съм ги срещала в менюто, сигурно случайно Thinking. Даже поръчвали овесените ядки за супите като сгъстител. Риба и кюфтета правят на скара или на фурна. Рибата е само скумрия, изключително рядко мерлуза. Скумрията, както знаете е океански внос. В Черно море скумрия няма.
От целия ни разговор извода е, че всичко опира до пари. Отпускат лев и двайсет на ден на дете, порциона е еднакъв и за първа и за четвърта група. Нищо, че са по-големи децата. Та за това поръчват русенско варено, слагат го в супите вместо кайма, щото не стигат парите  #Cussing out
Не знаеха за флуорираното мляко по какъв път се е утвърдило да се дава.
Менюто се съставя от екипа на г-жа Александрова - Училищно и столово хранене, което се намира до старческия дом в Победа зад Механото. Там да си задаваме въпросите.
А сега, казвайте какво да правим?!?
Да се грабваме с Туфи и да ходим при въпосната г-жа?
Ще се подготвим с материали за вредата на всичко дето го говорихме, тя вероятно ще ни препрати към друг...?
И?
Като няма пари, трябва да ходим в Общината да ревем за пари! Ако трябва ще ходим!

# 69
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
А няма ли начин да се промени финансирането на ДГ?
Мисля че се отпуска ...лв за месеца на градината и от там се рапределя колко за санитарни материали, кабцеларски , храна....

# 70
  • Мнения: 2 282
Като няма пари, трябва да ходим в Общината да ревем за пари! Ако трябва ще ходим!
Мисля си, че не е въпроса основно в парите. И да ги увеличат, пак няма да си променят принципите. Ще сложат 20 грама плодове повече, и то за десерт.
Нещо не се сещам с какво да помогна, пускайте задачки.

# 71
  • Мнения: 7 440
От целия ни разговор извода е, че всичко опира до пари.
Ей,след толкова теми и разсъждения най-сетне открихме топлата вода. Mr. Green Че то е толкова ясно и в къщи е същото - когато разполагаш с повече пари ги храниш с много по-качествени храни,а като няма - вместо масло - маргарин.
А няма ли начин да се промени финансирането на ДГ?
Мисля че се отпуска ...лв за месеца на градината и от там се рапределя колко за санитарни материали, кабцеларски , храна....
Отпускат ,ама КОЛКО ????? От няколко години за тоалетна хартия,салфетки,кърпи за ръце / дом.рола/ пари - не се отпускат,а ХЕИ ги иска /консумативите/  Или се отпуска такава сума ,че не стига.Хайде направете сметка колко чаши за еднократна употреба трябват на 25 деца за един ден ???? Че кой ще ти даде подобни пари ? А чашите алпака са остатъци от откриването на градините и е истински късмет там където хората са си ги пазили стриктно и имат по 60-70 бройки и пак не стигат.Стерилизацията им е минимум 60 мин,още толкова са горещи ,сутрин може да са ги ползвали и на закуска и какво става ще пиете вода когато чашите са готови - стерилизирани.Смятайте - колко пъти на ден.
              Така ,че на никой не му е неизвестно,че всичките проблеми са от малкото средства.Направете меню на детето си с 1.20 на ден - три хранения - сутрешна закуска,обяд - супа,второ ,десерт и следобедна закуска и МОЛЯ ви пратете ми го да храня в къщи моите. Така поне ще пробвам на практика как става рационално и здравословно хранене с 1.20 за цял ден.
               За флуорното мляко - ако някой поиска допълнително каква е дозата флуор???? И ако друг не пие прясно мляко как пък той си получава количеството флуор ??? Или отново сме богати - хайде всичко в мивката ,а на документи сме си отчели профилактиката.Кой пил - пил,кой - не за негова сметка. Mr. Green Peace  bouquet

# 72
  • Мнения: 4 392
От целия ни разговор извода е, че всичко опира до пари.
Ей,след толкова теми и разсъждения най-сетне открихме топлата вода. Mr. Green Че то е толкова ясно и в къщи е същото - когато разполагаш с повече пари ги храниш с много по-качествени храни,а като няма - вместо масло - маргарин.
А няма ли начин да се промени финансирането на ДГ?
Мисля че се отпуска ...лв за месеца на градината и от там се рапределя колко за санитарни материали, кабцеларски , храна....
Отпускат ,ама КОЛКО ????? От няколко години за тоалетна хартия,салфетки,кърпи за ръце / дом.рола/ пари - не се отпускат,а ХЕИ ги иска /консумативите/  Или се отпуска такава сума ,че не стига.Хайде направете сметка колко чаши за еднократна употреба трябват на 25 деца за един ден ???? Че кой ще ти даде подобни пари ? А чашите алпака са остатъци от откриването на градините и е истински късмет там където хората са си ги пазили стриктно и имат по 60-70 бройки и пак не стигат.Стерилизацията им е минимум 60 мин,още толкова са горещи ,сутрин може да са ги ползвали и на закуска и какво става ще пиете вода когато чашите са готови - стерилизирани.Смятайте - колко пъти на ден.
              Така ,че на никой не му е неизвестно,че всичките проблеми са от малкото средства.Направете меню на детето си с 1.20 на ден - три хранения - сутрешна закуска,обяд - супа,второ ,десерт и следобедна закуска и МОЛЯ ви пратете ми го да храня в къщи моите. Така поне ще пробвам на практика как става рационално и здравословно хранене с 1.20 за цял ден.
               За флуорното мляко - ако някой поиска допълнително каква е дозата флуор???? И ако друг не пие прясно мляко как пък той си получава количеството флуор ??? Или отново сме богати - хайде всичко в мивката ,а на документи сме си отчели профилактиката.Кой пил - пил,кой - не за негова сметка. Mr. Green Peace  bouquet

Не съм много съгласна с теб.
Парите са важни, разбира се, но съвсем не е невъзможно да се измисли друга закуска, която да не включва маргарин.
С други думи- "здравословно" не  значи  автоматично "скъпо". Peace
Хм, това за пластмасовите чаши ме хвърли в размисъл.  Thinking Защо трябва да са пластмасови чаши..(представям си камари празни чаши.. Sick) Не може ли всяко дете да си има шишенце с чай или вода, каквато е впрочем практиката на Запад?
Мен лично повече би ме устройвал вариантът, децата да закусват вкъщи, а в градината, ако огладнеят предиобед, да получават по един плод.
Не, с 1.20 на ден не мога да нахраня дете, не и здравословно. Но съм сигурна, че проблемът има решение. Peace
Това за флуорираното мляко не го разбрах..Не съм богата, но по- добре да го излея в мивката, отколкото да го дам на детето.

# 73
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618

Хм, това за пластмасовите чаши ме хвърли в размисъл.  Thinking Защо трябва да са пластмасови чаши..(представям си камари празни чаши.. Sick) Не може ли всяко дете да си има шишенце с чай или вода, каквато е впрочем практиката на Запад?
Мен лично повече би ме устройвал вариантът, децата да закусват вкъщи, а в градината, ако огладнеят предиобед, да получават по един плод.
Не, с 1.20 на ден не мога да нахраня дете, не и здравословно. Но съм сигурна, че проблемът има решение. Peace
Това за флуорираното мляко не го разбрах..Не съм богата, но по- добре да го излея в мивката, отколкото да го дам на детето.


В нашата група в началото на първа група закупихме автомат за вода.Децата пият вода наистина от пластмасови чаши за еднократна употреба. Няма камари. Вземат си чашите, после мачкат и хвърлят в кофа.
За чай..... децата ползват шоличките от моето време  Laughing
Не мисля че шишето е удачен вариант - все някое ще отвори шкафа на другото , защото точно сега мам е забравила да донесе вода....

Пак не съм 100% сигурна, но мисля че всяка градина в която се готви си действа по свой рецептурник, а от директорката зависят договорите с фирмите доставчици на продуктите. А кой измисля менюто това вече не знам  newsm78 newsm78

# 74
  • Мнения: 5 500
Забравих да ви кажа, че скоро, не знам колко, щели да въвеждат Хейпс системата, регулиране на Т при приготвянето на храната и при изнасянето й от кухнята. Само дето още нямали нужната техника за това.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт