генитален херпес

  • 29 396
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 716
Гениталният херпес е сексуално преносима вирусна инфекция, която се характеризира с поява на повтарящи се малки болезнени мехурчета по гениталите, около ректума или съседната на тях кожа.

Причинява се от два типа херпес симплекс вирус – тип 1 и тип – 2. Около 90% от популацията е изложена на херпес симплекс тип – 1 или това е “оралният” херпес, останалата част – на тип 2.
Тип – 1 е отговорен за мехурчетата появаващи се при простуда, които се разпространяват чрез секрети от устната кухина – най – често при целувка или пиене от една чаша.

Освен това тип – 1 може да причини генитален херпес чрез трансмисия по време на орално – генитален секс, следователно и двете форми могат да бъдат предавани чрез сексуален контакт. Докато тип – 1 е отговорен само за 5% - 10% от случаите на генитален херпес, тип – 2 причинява останалата по – голяма част. Според различни статистики около 86 милиона хора по света имат генитален херпес.

Гениталният херпес не може да бъде излекуван, но лечението може да облекчи неговите симптоми. Лекарствата бързо намаляват болката и дискомфорта от появата му и съкращават времето за оздравяване.
Обикновено се предписват някои от следните пер орални препарати acyclovir (Zovirax), famciclovir (Famvir), penciclovir (Denavir) и valacyclovir (Valtrex).

Тези медикаменти имат бърз терапевтичен ефект при херпес симплекс тип 1 или 2. Трябва да се подчертае, че те подтискат, но не лекуват херпесната инфекция.
При необходимост се използува ежедневна супресираща терапия, която намалява честотата на повторните инфекции сред болните с генитален херпес.

За да се постигне ефект лечението трябва да се започне възможно най – рано след поява на белезите на херпеса - парене, сърбеж, болка. Възможно е да се развият странични симптоми на инфекцията като гадене, повръщане, обриви, главоболие, умора, тремор и много рядко гърчове.

Лечението с антивирални препарати – интравенозно, пер орално - трябва да се провежда само под лекарско наблюдение. Едновременно с това се препоръчва да се прави много внимателно почистване на гениталите ( топлата вода може да усили болката и да предизвика разраняване). При поява на вторична бактериална инфекция се прилагат антибиотични кремове.

Има разработена ваксина срещу хепрес симплекс, но тя все още е в сферата на клиничните проучвания.
Веднаж инфектирал организма, вирусът остава в тялото, но е възможно повече да няма прояви. Най – често, обаче, в определени периоди от живота, по неясни причини той се активира и предизвиква поява на характерните симптоми.
Повечето пациенти забелязват, че пристъпите на генитален херпес се развиват във връзка с някои от следните състояния: леки или сериозни генитални заболявания, операции, сърдечни пристъпи, пневмонии, умора, физически или емоционален стрес, подтискане на имунната система в резултата на провеждано лечение с химеотерапевтици или кортикостероиди, травми в гениталната област, нарушена сексуална активност, менструация и други.

При хора с нормална имунна система, гениталният херпес остава локализиран и не представлява застрашаваща за организма инфекция.
Лечението и профилактиката на заболяването се провеждат само под лекарски контрол – вирусолог, инфекционист, гинеколог или уролог

# 16
  • Мнения: 365
лали мерси. много полезна статия. и ужасна. не искам да преглътна факта че няма лечение. не съм съгласна обаче че всеки път излиза на едно и също място - излиза когато си иска, където си иска.

# 17
  • Мнения: 7 716
Съпругът ми се ваксинира преди няколко години. Преди ваксинирането му излизаше доста често, а сега - 2-3 пъти годишно - на устните. Аз не съм имала никога досега /да чукам на дърво/, така че пък едва ли е толкова заразно. На майка ми също често и излиза на устните - още като е била момиче. Брат ми няма херпес, нито баща ми.

# 18
  • Мнения: 968
Само не разбрах какво изследване се прави, за да разбереш дали си носител на вируса? И дали може да се разбере това от цитонамазка?  Embarassed

# 19
  • Мнения: 365
лали, мъжа ми също няма и никога не му е излизал никъде. но ние и не правим секс, когато аз съм поразена Grinning

пеперудка, мисля че от цитонамазка няма как да разбереш (макар да не съм сигурна). предполагам че кръвен тест само показва. да кажат специалистите - аз само предполагам

# 20
  • Мнения: 7 716
С цитонамазка не може да се открие. Само с кръвен тест.
Понеже на съпруга ми му е на устните и понеже сме по целувките не сме се пазили когато има херпес. Предполагам, че и майка ми ни е целувала като малки дори с херпес. Винаги съм мислела, че е много заразен.

# 21
  • Мнения: 4 399
Много е заразен, ужасно много дори. Просто не всиЧки хора развиват заболяването. Ако си спомням правлно, по-голяма Част дори не го развиват, но и те са носители. А е толкова заразно, Че е установено до Че до 3 годишна възраст всеки веЧе е прихванал вируса на херпеса на устата. Освен това един Човек може да е Чувствителен към вируса който предизвиква херпес на устата, но спрямо гениталния да е резистентен. Много проклети са тия вируси, сложна работа и наистина няма леЧение. Ваксината е някакво облегЧение за хората които имат особено остри акутни фази. Но и тя не е пълно спасение.

# 22
  • Мнения: 365
освен това не се разрешава забременяване поне 6 мес след такава ваксина. пък и не дават 100 % гаранция че скоро няма да ти излезне пак дори и с нея.

# 23
  • Мнения: 285
На гаджето ми, с когото сме от 7 години и доколкото знам не ми е "кръшкал" а пък може и да е , но аз да не знам... та преди 2 години му излезе на дупето на меката част, подобно нещо на генитален херпес, твърдя го по признаците, които описвате.
И излиза всеки месец но на едно и също място.
Той не е ходилна лекар, но пък аз нямам никакви херпеси. Никога не са ми излизали никъде....
Дали е херпес, незная но и нищо не помага.
Възможно ли е на това място да е генитален херпес?

# 24
  • Мнения: 365
възможно е. и там ми е излизал веднъж. с ацикловир завяхва по-бързо.

# 25
  • Мнения: 968
А знаете ли като роди жена, носителка на генитален херпес дали може да кърми? Нали се предавал вируса чрез слуз, кърма...поне така си мисля. По какъв начин трябва да пази бебенцето си?

# 26
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Габи, на мен първите пъти като ми поникна херпес беше там някъде, като на приятеля ти. На дирника. Flutter  2-3 пъти никна там и после няколко пъти на едно и също място по гениталията. По време на бременността и след раждането се местеше насам.натам. Разнообразие... Търпение да имаш. Crazy
nenepygka, да ти кажа, няма проблем с кърменето. Само личната хигиена е особено изострена, особено ако е поникнал херпес. Туйто.

Общи условия

Активация на акаунт