Нямам майчински чувства, инстинкт, обич?!

  • 8 345
  • 63
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 385
Не всяка любов е от пръв поглед.
Има и любов, която се заражда бавно, постепенно, неумолимо.  Simple Smile

Ще почувстваш тази Любов, бъди уверена. Случва се често при първо детенце майката да не усети веднага онази обич и умиление, която е очаквала. Но Любовта ще я усетиш, тя се е родила в сърцето ти, просто й трябва малко време, за да те погълне.  Simple Smile

Ти си отговорен родител. Просто още си неопитна - възможно е такава неопитност, когато нещо ти е за пръв път.

За съжаление наистина понякога Любовта се осъзнава със сериозните тревоги около здравето на детенцето - тогава неочаквано майката усеща колко безгранично и отчаяно обича малкото същество.
Пожелавам ти да не е тази причината и поводът!

Просто бъди спокойна, ще усетиш майчинското умиление и трепет в сърцето. Дай си време. И спокойствие.
  Simple Smile


И при мен беше така в началото. През първите няколко седмици се чувствах ужасно, плачех и се обвинявах, че не ставам за майка и че не заслужавам това съкровище, не знаех как да се държа с него, не му говорех. Но с времето нещата сами си дойдоха по местата. А когато започна да ме разпознава и да реагира на вниманието, което му се отделя, нещата се промениха коренно. Сега не мога и секунда без него, "говорим" си и се гушкаме при всеки удобен случай.  action032 sun
Не се самообвинявай, може би при теб е нужно малко повече време, но вярвам, че нещата сами ще се подредят. Просто не го мисли толкова и всичко ще се оправи! newsm10

# 46
  • Свиленград
  • Мнения: 269
Една моя приятелка сподели,че майчинските й чувства към сина й са се появили 6 месеца след раждането. НЕ се тревожи!!!! НЯма как да не заобичаш детето си. Нормално е ,та вие все още се опознавате! После няма да можеш да се отделиш от детето си и като излизаш ще си мислиш предимно за него!   bouquet

# 47
  • Мнения: 72
Много ме натъжава това, което пишете  Sad .Чувала съм за следродилната депресия и никак не искам да я изпитвам .  Толкова много обичам мъничкото човече в мен, че не мога да си представя нещата да се обърнат наопаки след раждането. Явно този проблем съществува и вместо да се обвиняваме трябва да търсим логични отговори на възникналите въпроси. Аз също вярвам, че ilieva не е лоша майка, още по-малко след като търси съвет и иска нещата да се променят. Късмет    Hug

# 48
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Не мисля, че има от какво да се срамувате.Това си е следродилна депресия, и при всеки е различно времето,за което отшумява.
Много често възприемам сина си, като един малък човек, които има нужда от голям приятел(мен и баща му), докато порасне.Случвало се е и да се умилявам до сълзи, но рядко.Детето ми обаче е жизнерадостно, палаво или кротко,шумно или тихо,обича да играе и с мен и тати и самичък(дори по - често предпочита сам да си играе),няма наченки на начумереност,няма белези на депресеия или страх или нещо подобно.Затова мисля, че това, което изпитвам не е ненормално.Всъщност силните чувства и привързаността го има(вярвам и във Вас), просто по една или друга причина, може би не е дошло времето да се проявят.
Така че - не се притеснявайте.Всичко си идва на мястото.Само времето ни дели от мига,когато това става Joy

# 49
Благодаря на всички за милите думи! Мисля, че Хедра много точно е напипала нишката на болката в мен, защото докато четях какво е написала, си мислех, че всъщност точно това съм аз, но не съм го систематизирала така в себе си, все едно се видях отстрани.

Дадохте ми голяма упора и надежда, че не е престъпление, че се чувствам така, както се чувствам. И сега сериозно ще се замисля с кого точно бих могла да споделя и каква да е следващата ми крачка.

Благодаря ви!

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
привет, илиева!  Hug
разбира се, че не е престъпление да кажеш как се чувстваш!!!
ние всички сме с теб!
радвам се, че звучиш вече доста по-добре!!!
ако трябва да благодариш на някого, то би трябвало да благодариш първо на самата себе си!!!
  bouquet

# 51
  • Мнения: 4 362
Не се притеснявай,аз в началото също бях така и не го дължа на депресии и темп подобни,а на адаптация,сега обаче нещата са точно както трябва да са  Grinning

# 52
  • Мнения: 175
Сигурна съм, че не е вярно, че нямаш майчински чувства и не обичаш детето си. Просто си чела много информация по темата и навсякъде тези чувства са неописуеми и страхотни и не знам какви си още. Но все пак аз мисля, че тези чувства са описани и от позицията на времето. На мен ми подариха една книжка със събрани красиви мисли за бебетата и ми направи впечатление, че мислите са на известни хора, които са на възраст на около 50 г. и давайки си сметка за преживяното до момента описват този миг като върховния на живота им.  А и не трябва да пренебрегваш следродилната депресия - аз много се страхувам от нея. Имам много приятелки, които я преживяха по различен начин - едната само казваше колко е трудно да гледаш дете и то с един яд към мен все едно аз и бях виновна, че още нямам. Друга пък само ме упрекваше до кога ще чакам и така. При всеки е различно. Но потърси в Интернет специалисти в областта и отиди на няколко разговора с тях - в училищата за бременни не може да няма такава услуга. Аз те съветвам да поговориш и с твоята майка - майките много помагат в такива моменти. Успех и се усмихни и какво си се заровила в тези черни мисли - виж колко е хубав живота!

# 53
  • Мнения: 5 362
Не всяка любов е от пръв поглед.
Има и любов, която се заражда бавно, постепенно, неумолимо.  Simple Smile
Просто бъди спокойна, ще усетиш майчинското умиление и трепет в сърцето. Дай си време. И спокойствие.
  Simple Smile

Колко хубаво го е казала Free Soul ! Peace

# 54
  • Мнения: 576
Не се притеснявай! Когато се ражда бебе, тогава се ражда и майка! smile3521 Казвам ти го от личен опит, защото и аз преживях следродилна депресия..... smile3511 newsm45 smile3518Гледах Рая сама с мъжа ми, сами......без помощ от баби......и по някога си мислех, че ще полудея, но с времето свикнах с беба и вече всичко е наред!Успех! newsm03

# 55
  • София
  • Мнения: 1 075
Споко, не сме като навити на пружинка я!
Хоп - бебе, хоп - обич!
И при мен чак сега започва постепенно с грижата да се просмуква нещо повече от притеснение за беззащитното юначе, а до голямата обич има бая време, нали и то трябва с комуникация да може да отвръща!

# 56
  • София
  • Мнения: 5 605
Не се обвинявай!

Аз като родих бях в подобно състояние. Много се тормозех от факта и се обвинявах, че не съм добра майка. Сега си обяснявам нещата със следродилната депресия! Много е идиотско... гледах я .... радвах й се .... но все чаках тази извънземна майчина любов да ме обземе. С времето всичко си идва на мястото.
Когато бебка започна да се закача с мен.... когато започна да си мърмори "мам мам мам" просто ми обърна душицата.

Отделяй се понякога от детето... после като се върнеш ще усетиш колко ти е липсвала. Аз моята бебка във всеки удобен момент я командировам при майка ми .... и като си я взема направо се размазвам.

Понякога си го обяснявам с това че я родих на 30.... вече завършен "егоист" .... абе знам ли ...но вече го няма проблема... умирам си от любов по нея.

Точно това и аз исках да ти напиша. Всичко ще си дойде на мястото. Аз в началото се чувствах по същия начин - нямаше я тази всепоглъщаща любов, за която толкова чувах и четях. Дори и сега на моменти се чудя обичам ли достатъчно  малкото ми момиче, защото трудно издържам като мрънка или е лудетина, но постепенно направо усещам как се пристрастявам!

# 57
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
ПЪРВО: Спри да се чувстваш виновна! Peace
Не мисли за това и всичко ще се нареди.
Ти в момента се пренавиваш и изпитваш угризения. Това само ти пречи.  Peace

# 58
  • Мнения: 2 622
Аз се чувствах по същия начин с първото дете.Грижех се за нея,хранех я,преобличах я,с две думи-обслужвах я без грам емоция.Никави силни чувства,никакво прехласване от моя страна...Просто я гледах и толкова!Моето раждане също беше много тежко и завърши със спешно секцио,но не се наемам да твърдя че от това е липсата на майчин инстинкт.
Любовта към детето ми дойде постепенно...
Обаче със второто не беше така- в мига,в който я взех за пръв път се задавих от сълзи на вълнение и умиление.Обичта ме изпълни отвсякъде,гледах малкото бебче и подсмърчах от радост и възторг.Никога няма да забравя усещането да вземеш за пръв път току що роденото ти дете.

Сега ги обичам и двете ужасно много,независимо че в началото ги приех по съвсем различен начин.

# 59
  • Мнения: 2 908
Обаче със второто не беше така- в мига,в който я взех за пръв път се задавих от сълзи на вълнение и умиление.Обичта ме изпълни отвсякъде,гледах малкото бебче и подсмърчах от радост и възторг.Никога няма да забравя усещането да вземеш за пръв път току що роденото ти дете.
Така и не разбрах този възторг-не ми я дадоха,не го изпитах,и аз не го чувствам това нещо.Плаках в болницата като я гледах такова едно дребно,безпомощно,увито с маркучи..но може би плаках не толкова заради нея,колкото от яд към мене си защо я родих така.И до сега се чудя какво изпитвам.Така че твоето е на 3 месеца-пак имаш още време-мен да ме питаш до кога.Радвам и се много често,но много често не ми се слуша въобще за нея.Срамно е ,ама какво да правя с чувствата си.

Общи условия

Активация на акаунт