Турското робство е било мнимо, Баташкото клане е мит!

  • 17 203
  • 214
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 992
На площада в Разград ечи турска реч а от кръчмите се леят турски маанета.

От Разград ли си? Че се чува турска реч, чува се. Все пак голяма част от населението е такова. Ама чак пък от кръчмите да се "леят турски маанета", скюзми. Още малко ще кажеш, че там не се слуша друга музика, освен такава, и не се говори на български.

# 46
  • Мнения: 920
Има 1 много хубав филм от първите години на демокрацията, но все не мога да му запомня името.
Започва как попът, ходжата и равинът пляскат карти заедно.

# 47
  • Мнения: 1 992
Ирландия е била 600 години под "английско робство" и при все това в момента е една от най-бързо развиващите се страни в Европа. Съмнявам се да седят и по цял ден да мрънкат колко са били онеправдани.

А, Dona, нали знаеш онази приказка, не сме случили на поробители. Mr. Green
А относно турците в Турция съм съгласна. И аз бях приятно изненадана от отношението им. Гостоприемни и много мили.

# 48
  • София
  • Мнения: 221
Аз не съм от там, но мъжО ми е. Така, че не си го измислям достатъчно често съм била там.Така че освен милите срещи със свеки имам и още такива спомени

# 49
  • Мнения: 87
Съмнявам се да седят и по цял ден да мрънкат колко са били онеправдани.
...тук за друго иде реч бе уважаема! Става въпрос за намеса в историята ни и опит за промяната й. Наш дълг е да помним какво се е случило и да го предаваме на децата си! И аз съм бил няколко пъти в Турция...и ме черпиха с чай , кафе - каквото искам!  Бях в една огромна фирма с Европейски разбирани (уж) , и знаеш ли как е изписана България на рекламните им материали? Булгаристан! ...ако не знаеш какво означава това - ще ти кажа , че това изразява отношението им към нас и означава , че те ни смятат за тяхна територия...
(само да вметна , че със "стан" са изписани единствено и само мюсюлманските съседни на тях страни ...)

# 50
  • Мнения: 920
А относно турците в Турция съм съгласна. И аз бях приятно изненадана от отношението им. Гостоприемни и много мили.

Това не ти ли подсказва колко са ни промити мозъците.
И аз като излязох за пръв път "на запад" очаквах да видя хора, които спят под мостовете и ровят в кофите за боклук за парченце хляб.

# 51
  • Мнения: 1 992
А относно турците в Турция съм съгласна. И аз бях приятно изненадана от отношението им. Гостоприемни и много мили.

Това не ти ли подсказва колко са ни промити мозъците.
И аз като излязох за пръв път "на запад" очаквах да видя хора, които спят под мостовете и ровят в кофите за боклук за парченце хляб.

Чак такива крайни очаквания не съм имала. Не знам дали са ни промити мозъците, но съм живяла с определена представа за тях доста време и тя не е била позитивна. От град със смесено население съм и опитът ми е от там.

# 52
  • Мнения: 8 769

Какво е вашето мнение по гореспоменатия цитат?
Thinking
Вбесявам се от подобни простотии и бездействието на държавата ни. Повече не мога и не искам да кажа.... ще избухна newsm61
Само веднъж ходих в Батак и се потресох. Не искам повече да ходя там. Стига ми за цял живот.
За мен мартина балева (вероятно е българка, но не заслужава името й да бъде изписвано с главни букви) е една тъпа крава, която получава парици от някъде, за да действа срещу  паметта българска, срещу всичко наречено българско.... Съгласна съм с Анда...

# 53
  • Мнения: 1 418
За Великден бяхме в Батак.Ходила съм в църквата като
ученичка,бегли спомени имам,въпреки,че в съзнанието
ми са се запечатали такива картини като изровеният от
майките ров,в който да търсят вода и петната кръв по
стените...Видях ги пак.Малко реставрирана ми се стори
от тогава църквата,но тръпките,които ме побиват са
същите,дори по-осезаеми.Стихотворението на Ив.Вазов-
"От Батак съм чичо"-разплака ме.Отидох и в музея-там
не съм била.И там две стихотворения ми направиха
невероятно впечатление-за орехчето,което е в двора
на църквата и за кралицата,на която и се струва,че децата
и ритат отсечени глави,вместо топки.
Не ми говорете за "Османско присъствие"!
Времената са се променили-вярно,и турците сега не са
тези юзбашии,които са били,но не мога да ги обичам.
Това е моето мнение.

# 54
  • Мнения: 4 965

Какво е вашето мнение по гореспоменатия цитат?
Thinking
Вбесявам се от подобни простотии и бездействието на държавата ни. Повече не мога и не искам да кажа.... ще избухна newsm61
Само веднъж ходих в Батак и се потресох. Не искам повече да ходя там. Стига ми за цял живот.
За мен мартина балева (вероятно е българка, но не заслужава името й да бъде изписвано с главни букви) е една тъпа крава, която получава парици от някъде, за да действа срещу  паметта българска, срещу всичко наречено българско.... Съгласна съм с Анда...


А аз повече от 10 г. изкарвах там по 1 месец всяко лято - дядо ми имаха бунгала от работата и ни водеше с братовчед ми.
Никога няма да се изтрият от съзнанието ми саркофагът с посечените детски/бебешки черепи, следите от ноктите на майките по каменния под, снимките, статиите на английските журналисти - дошли първи в града, следите от огъня в църквата, каменните кръстове, 2-та дръвника в музея - по тях още личат следите от кръв - толкова много е била тя...
Сигурно е нямало робство, да  Sick.
Може би са давали право на избор - избирали са дали да си сменят вярата или да бъдат посечени.
И не само в България. Моите прабаби и прадядовци са от Северна Гърция, която се е освободила доста по-късно. Цели села са били изклани и опожарени, а моите прабаби и прадядовци са взели децата си и най-ценните си вещи и години наред са се скитали по планините - без покрив и без подслон (живели са в сламени колиби и са ходели облечени в траур - жалейки за домовете си и за избитите си близки, но са запазили вярата и живота си).
Голямата сестра на дядо ми е била насилена от турци - почина преди доста години (дядо ми сега е на 90 и няколко, а тя беше доста по-голяма) и беше се побъркала - не говореше, не общуваше, плашеше се от всичко и от всеки - страшна картина).

А, иначе, такова нещо като омраза между българи и турци не знам да има. А и османците наистина не са били точно турци, но това е тема от историята. По-скоро подобни научни трудове май целят да подклаждат вражда  newsm78.
Имам близка приятелка "туркиня" и един от най-близките приятели и колеги на мъжа ми е "турчин" - пиша го в кавички, защото не признавам да си роден в една страна и да живееш в нея, а да твърдиш, че си "чужденец", но и това е друга тема...
 

# 55
  • Мнения: 3 423
Има 1 много хубав филм от първите години на демокрацията, но все не мога да му запомня името.
Започва как попът, ходжата и равинът пляскат карти заедно.

"След края на света" се казва филмът.

Стефан Данаилов в главната роля.

# 56
  • Мнения: 5 877
За клането е глупост, но робство е силно изказване наистина.  Робите не са хора, те нямат права, нямат нищо, разменна стока са...
Това е отделен въпрос. Но не забравяйте, че българската историология се ражда от българската литература, и то в периода на националистическия романтизъм. Това е регистърът. Историята от край време е вид агитация, в чист вид не съществува. Факти има, но винаги са облечени в думи.
Какво става в Израел? Група терористи/въоръжени младежи/борци за свобода били обезвредени/убити/зверски изтребени от силите за сигурност/полицейско подразделение/окупаторите-насилници...
Няма неутрален език. Но факти все пак има.

Дона, за ирландците и индийците:
От десет години постколониалните изследвания са една от най-процъфтяващите хуманитарни дисциплини. Занимава се точно с такива неща - как по-точно са се отразили различните форми на колониализъм върху колонизираните страни. Индия е неугасваща тема. Irish Studies също дават доста стипендии.
При това става въпрос далеч не само за физическо и политическо насилие, а - примерно - за това кога преподаването на Шекспир в училищата сменя християнското мисионерство като пропаганда за европейското превъзходство.
Или имплицитното значение на картините на Енгр за колонизационния процес в Близкия изток.

# 57
  • Мнения: 261
Момичета,айде стига вече сте изразявали съмнения,че най-малкото е грозно!
Нали сте българки!Да,било е много отдавна и ви е някак далечно,склонни сте да мислите че е преувеличено!Защо?Защото някой  се захванал да рови из историята ни и да търси художествена измислица ли?Вместо да си браним историята,вие започвате да се съмнявате?
Както каза Карина,и Дядо Вазов ли си е писал свободни съчинения,и Ботев и Левски ли са хаймани,и в Баташката църква ли са изровили с багер дупката,дето майките са ровили земята с нокти,за да излезе вода за децата им!Кое е преувеличено?Това са факти!Не ви ли стигат!
Идете в Батак,идете в Плевенската Панорама,идете в Клисура,Карлово,Калофер,качете се на Шипка,разходете се из Родопите и много други,да не ги изреждам.....И не говорете така на децата си,че утре ще забравят  какви са били дядовците им.
Че са били ГОЛЕМИ БЪЛГАРИ  и не са се примирили,
''Че сърце мъжко не трае,да гледа турчин че беснее над бащино му огнище''
 Незнам за вас,но ние сме от бунтовен край и разказите от поколение на поколение,
подържат бунтовния ни дух,фамилията на мъжа ми е още от турско робство и си има история и въобще сме си патриоти.Когато чета на децата ''Опълченците на Шипка'' и плача!
 За 3-ти март, момчетата научиха едно прекрасно стихотворение,казват го заедно в един глас ,изправени пред родата и всички имаме сълзи в очите!
                 Когато казваш ШИПКА,прав стани!
                 Защото ШИПКА е за теб светиня.
                 Тя озарява миналите дни
                 и утрото на твоята РОДИНА!
 
                 Пред подвига на твоите деди,
                 стани,и се гордей че са можали
                 топовете да срещтнат със гърди
                 и в оня бой Велик са издържали!


                  А стъпиш ли на ШИПКА,връх свещен,
                  сложи цветя,колиничи смирено,
                  че ТИ,без този съдбоносен ден
                  не щеше да си БЪЛГАРЧЕ родено!
 Последните два реда ,дават отговор на много въпроси!                
ИСОРИЯТА НИ Е СВЯТА!НЕ СИ ПОЗВОЛЯВАЙТЕ ДА Я СКВЕРНИТЕ!

# 58
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
winter, моята родова история е същата, цяло село тръгва и то добре, 4е един пастир вижда башибозука и аскера отвисоко и по кози пътеки стига до селото. нищо не са взели само накитите и децата, а са вървели нощем и са държали децата нон стоп на гърдите за да не пла4ат,тези, който нямали кърма са били принудени да си зарежат децата вързани по дърветата за да не ги оставят на зверовете, но да не издадат останалите. братов4ет на баба ми, тогава бебе е бил изоставен така. много сте млади и явно не сте питали достатъ4но какво е било наистина от хората преживели трагедиите,за да се гледа вси4ко едва ли не като миропомазване. вуй4ото на дядо ми е бил един от най-силните и красиви мом4ета в селото, те са от одринско и един паша го отвли4а в истанбул , но успява да избяга и се е прибрал пеш и целия в дрипи- убива стражите си и така се измъква!

# 59
  • Мнения: 261
И да изясним нещо!Никой не говори да мразим турците в днешно време!
Става дума за това, да не се омаловажава ИСТОРИЯТА!
И искам да направя едно предложение-ако се чудите какво да правите през почивните дни,отидете на 1-май в Клисура.Не е далече,на 100 км от София.Това ,което ще видите там
съм сигурна,че много ще ви хареса.И на децата ви ще е много интересно!
Точно на 1-май, се възпроизвежда Априлското въстание,на живо!

Последна редакция: вт, 24 апр 2007, 10:46 от МАМА КРАСИ

Общи условия

Активация на акаунт