Турското робство е било мнимо, Баташкото клане е мит!

  • 17 200
  • 214
  •   1
Отговори
# 210
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
Ей, стигнах до 5 стр. и не мога повече! Много роби тука, много нещо! Защо не спрете да четете избирателно. Я почетете малко Записките на Захари Стоянов, ама задълбочено и интелигентно и тогава говорете! А защо просто не се замислите - ако 500 години само са клали кой щеше да остане сега?! А цитирането на  художествена литература изобщо не ви помага. Дядо Вазов си е поет, чиято цел е била да бъде обичан и четен. Е, ами постигнал си е целта човека, че и министър са го направили. А освен това за цитираното от вас стихотворение за Батак си има история, така че не се опитвайте да го пробутате като разказ на очевидец. Много излишни емоции се хвърлят по темата ми се чини.

# 211
  • Мнения: 8 769
Всичко е тръгнало от тази статия, да.
Не случайно ви попитах дали сте гледали вчерашното предаване "Тази сутрин". Сега пак има интервюта по темата.
Анна Цолова цитира въпросния доклад.
Предполагам,че скоро той ще бъде достояние на всички.
Неоспорим факт е, че за втори ден Мартина Балева, въпреки обещанието си не си вдига телефона, за да влезе в дискусиите, нито пък немецът-професор.
За доклада - с две думи-засяга се членството на Турция в ЕС, насажда се мнение, че в България има етническа нетърпимост и нетолерантност към мюсюлманското мацинство и прочие несъстоятелности. Поради тези причини трябвало да стане ясно,че е нмало клане в Батак и очевидно се привеждат абсурдните доводи на мартинчето от онази статия във в-к Култура от 2006 г (четох я още онзи ден).
Започвам да се ядосвам вече. Има постинги с откровени измислици, поради дезинформираност.
Айде спрете се вече!

# 212
  • София
  • Мнения: 6 363
Toчно така, става дума за една картина, а не за премахването на "Митът Батак ". Поредната изкуствено раздухана истерия.

Цитат
- Господин Брунбауер, наясно ли сте, че у нас вече има скандал заради т.нар. проект "Митът Батак", на който се водите ръководител?
-Имам лош опит с българските вестници от последните няколко дни. Взимат интервюта от мен и после пишат съвсем различни неща, които никога не съм твърдял.
- Каква е целта ви? И как ви хрумна идеята да се занимавате именно с Баташкото клане?
-Първо искам да подчертая, че в този проект не става въпрос за клането в Батак. Има голямо недоразумение - ние не поставяме под съмнение масовото клане в Батак, то е исторически факт. Нас ни интересуват конкретно историческите картини, които са свързани с това събитие. И по-точно ролята на картините на полския художник Антони Пьотровски и какво репрезентират те. Именно това е обект на изследване в проекта. Това е изкуствоведски проект, а не исторически.
Нас ни интересува как са отразени фактите в изобразителното изкуство и каква е ролята на Батак в колективната памет на българския народ. Също каква е ролята, която картините играят в пресъздаването на историята на Батак. Не става дума за случката като такава, а за нейното художествено пресъздаване.
- Вие искате да бъде сменена и постоянната експозиция в музея в Батак. Защо?
-Не зная, откъде черпите подобна информация, но целта на проекта не е да се променя постоянната експозиция в музея в Батак. Нашата цел е да анализираме, а не да променяме експозицията. И по-конкретно ние се занимаваме с ролята на Пьотровски и илюстрациите от това време, които изобразяват Баташкото клане.
- А кой финансира проекта и каква е сумата, която взимате за реализацията му?
-Проектът се финансира от фондация "Памет и бъдеще", чието седалище е в Берлин. Фондацията има програма, наречена "История на зараждането на Европа". Програмата се занимава с изследването на различни исторически картини от европейски страни. Размерът на сумата не мога да ви кажа, не е уместно.
- Разговаряхте ли с директора на музея в Батак г-жа Екатерина Пейчинова за проекта?
-Аз се срещнах с шефката на музея в Батак, госпожа Пейчинова и разговаряхме за проекта. Тя го отхвърли и не пожела да си сътрудничи с нас. Мисля че е силно повлияна от мнението на определени хора в София, които си мислят, че нашата цел е да пренаписваме историята.

http://www.monitor.bg/article?sid=&aid=118021&cid=1&eid=1044

Самата статия -  http://www.kultura.bg/article.php?id=11756#edno

да беше цитирала и други пасажи от същата статия, където са приведени откъси от документацията по проекта на въпросните "учени" - там ясно се говори за и реситуирането на историята и за митологизирането и за всичко останало. никакво раздухване няма, просто малкият хитрец даде заден, след като видя, че са се пооакали.
да беше цитирала и интервюто на директорката на Баташкия музей от същия брой на вестника, в което тя възмутено казва, че името й е включено сред участниците в проекта (за да се вземе 5-цифрената сума, разбира се, трябват доста имена и лица) без нейното съгласие. тя изобщо не знаеше, че участва в този проект, женицата...

и изобщо, възхитена съм от циничността и нихилизма на някои от участничките по темата, живеещи дълго време в чужбина.

# 213
  • Мнения: 261
Аз пък тая сутрин се върнах да прочета първия си постинг,който ви навежда на мисълта за всяване на омраза в децата ми,към днешните турци.
И наистина  видях,че звучи много крайно,бях много афектирана от заглавието на темата и реагирах така бурно.
Да метнат пушки на рамо,не да тръгнат  да се бият сега,с днешните турци,а разказите и гледките ги пренесоха  в онази епоха и те проявиха бунтарския си дух!
Тогава разбрах,че дълбоко в тях дреме Българския лъв и
няма да са от тези ,дето смирено ще наведат глава!
Сега вече сигурно ме разбрахте Grinning
Айде хубав ден на всички  bouquet и се радвам,че тази тема така се развихри,защото означава че не останахме равнодушни към подигравките с националната ни история!

# 214
  • Sofia
  • Мнения: 3 033
Хайде да приключи тази тема.

Общи условия

Активация на акаунт