Турското робство е било мнимо, Баташкото клане е мит!

  • 17 228
  • 214
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 37
Като се има предвид, че цялата история, която съм учила е една голяма лъжа, няма да се учудя.

Наскоро говорих с рускиня, която ми сподели дълбокия си потрес от това, че Кирил и Методи са  създатели на славянската писменост.

Да не знае човек на какво да вярва  #Cussing out Баща ми живее в Русия (българин си е ) и разправя как до преди 10-ина години масово руснаците са мислели, че Ленин им е написал буквите. ЛЕНИН?!?! Ега си промиването на мозъци.

Колкото до "робството"...аз не съм расист, но съм патриот. Но пък тук ще подкрепя Кифлата. Защото наистина никъде в световната история не се говори за английско робство напр.
Ако държим на точността, а не на емоцията, думата "робство" не е подходяща в случая. НИКАК не омаловажавам това 500 годишно съжителство, но просто термина трябва да се смени. Ако искаме да сме точни.
За роби в световната история се споменава за: траките през римско време и  за негрите в Америка. Те са били роби.
Българите са били...окупирани...ми идва в момента. Но не и роби. "Роб" като речниково значение просто не отговаря на стстута, който са имали българите през този период.
Пак казвам: НЕ ПОДЦЕНЯВАМ събитията и зверствата от онова време. Искам само да кажа, че едно време някой чичко е сбъркал термина като си е писал учебника по история.
Все едно да кажем, че сме имали "фашистко робство"...

А господин немеца...да си гледа немската история и да не си пъха швабската гага дето не му е работа  #Cussing out Стига разни там...са ни поучавали!!! Аман вече!!!

Какво ще кажеш тогава за думата "рая", която се отнася за немюсюлманското население в империята и означава буквално стадо. По времето на така наречения "робовладелски" период някъде са имали отношение към робите като към "говорещи вещи". Ако го убие господаря му загубил е пари и толкова. В империята за която говорим султанът е бил над всички. Той не отговаря пред поданиците си за нищо освен ако се отнася за това да променя вярата в държавата. Обикновените хора - мюсюлмани могат и да имат някакви права, но ако той реши им ги отнема без да се обяснява. И ако това се е отнасяло за мюсюлманските поданици, то християните (не българите) са били много по-зле. На практика те са били смятани за животни. И извинявайте за израза ама, ако са били оставени да се чифтосват свободно и да преживят малко тревичка то е било само за да може стадото да става по-голямо та да има какво да стрижат и колят за празниците. И са го правили. Така, че моите уважения дали не е робство. А по отношение на робите в по-стари времена - имало е и такива, които са се ползвали с по-големи права от поданиците на Османската империя.
Друг е въпроса, че както писах по-горе българите са си правили толкова много мизерства един на друг в някой райони, където са били мнозинство, че са надминавали и турците. Който иска нека да чете книгата на Балчо Нейков - "Сбирки от народния живот".
Съгласен съм и с това, че ако се загуби българщината няма да са виновни нито турци, нито араби, нито японците дето правят по-хубаво кисело мляко от нас ами ние самите. И отношенията в този форум го показват. Защото колко си българин не се измерва с това колко мразиш турци, гърци цигани и така нататък, а доколко успяваш да въплътиш твоето ноу хау на хората около теб и да ги убедиш да му сложат етикета "мейд ин Булгерия".  Е, като се съобразяват с авторските и търговски права. Щото както знаете и Кирил и Методий не са написали кирилицата, а глаголицата. Ама "братушките" и това не го казват. Имам предвид, че през цялата ни история тук са се стичали всякакви племена. Само аборигени и индианци дето не са играли хоро по празниците, ама от това не сме загубили. И кумани, и печенеги, и варяги, и руси, и келти и татари и какви ли още не. Повечето са оставили по нещо на този народ. Някой хубаво, някой не дотам хубаво. А българите са дали и много хубави неща на света и много мръсотия. Не можем да си кривим душата. Иска ми се да съм от тези дето са били полезни на народа си и мисля, че ни куца колективизма (нямам предвид нито комунизма нито фашизъм, а "любвизъм"  Simple Smile).
Накратко - робство е имало! Клане също! Но желанието ми е преди да тръгваме да обвиняваме другите колко зле са се отнасяли с нас да спрем да се колим взаимно, а да се отърсим от робството на омразата, като състояние на душата.

Последна редакция: ср, 25 апр 2007, 01:47 от rorobobo

# 166
  • Мнения: 37
сетих се за един документален филм, ...
българите, които са били на заточение в Диарбекир за тия 5 века са били под 200 души ( или под 300, не помня). дадоха точния им брой.


Били са толкова защото не са се церемонели много да ги заточват. Карали са ги по кратката процедура. Нали се сещаш! А от една държава която е дала държавния си архив на отпадъци за хартия не ги търси много точно колко са били. 5 отдолу 500 отгоре - много важно! А да не мислиш че са правили социално проучване кои са българи кои власи, сърби, гърци или нещо такова. Не съм го гледал този филм ама малко не му вярвам.
Мое мнение естествено.

# 167
  • Мнения: 25 746

българите, които са били на заточение в Диарбекир за тия 5 века са били под 200 души ( или под 300, не помня)..... а поговорката " да се оплачеш на арменския поп" идва от там ....

от народния фолклор " три синджира роби" бях останала с впечатление, че хиляди и хиляди са били заточвани в диарбекир.

тоест, има разминаване между внушенията на фолклора и историческите факти.



Не е точно така. Три синджира роби няма нищо общо с Диарбекир, а съвсем конкретно с робството - продавали са ги по пазарите като роби - факт.
Диарбекир е бил затвор за големи държавни престъпници. Там са попадали хора, заловени и осъдени за действия срещу Османската империя - хайдути, бунтовници и пр. Т.е. - осъдени по политически причини. Затова са били толкова малко. Ако Левски не го бяха обесили, сигурно са щели да го пратят там или в друг някой подобен затвор.
А "арменският поп" е бил представителят на арменската църква в Диарбекир. Турците са му имали голямо уважение и са се вслушвали в молбите му. За нашите затворници там е той бил единственият човек, на когото могат да се оплачат и да се застъпи за тях.
Съжалявам за отклонението от темата, но тези неща трябва да се знаят и помнят. Но не и да дават храна на омраза и ксенофобия.

# 168
  • Мнения: 920
Историята редовно се пренаписва в интерес на политиката. Затова е ценно да разглеждаме нещата от всички страни. Няма да повярвам на това, но ще го прочета с интерес.

Аз учих една история - определено насочена против турците, защото те бяха враг.
Синът ми учи съвсем друга, която мен ме дразни с османското присъствие и изучаване на тяхната държава и религия. А може би не е лошо да знае.

Фашисткото робство определено го имаше в тази история. Както и АБПФК - в живота.

# 169
  • Мнения: 1 426
Корените на баща ми са от Батак, след клането са бягали и са се заселили в Радомирско. От това, което се е разказвало в нашето семейство от поколение на поколение, в никакъв случай не мога да повярвам, че е мит...

# 170
  • Мнения: 87
Аз учих една история - определено насочена против турците, защото те бяха враг.
...и аз съм учил от нея история , но не тълкувам нещата както теб! Май бъркаш времената (граматически) , ...сигурно си искала да напишеш "защото са били враг"(и това си е самата истина - били сме варагове)? Никой не твърди , че трябва едва ли не да обявим война на Турция заради едно време , но ако няма засвидетелстване на уважение - комшулука ше отиде по дяволите някой ден!

# 171
  • Мнения: 11 828
В момента коментират по бТВ.

# 172
  • Мнения: 920
Аз учих една история - определено насочена против турците, защото те бяха враг.
...и аз съм учил от нея история , но не тълкувам нещата както теб! Май бъркаш времената (граматически) , ...сигурно си искала да напишеш "защото са били враг"(и това си е самата истина - били сме варагове)? Никой не твърди , че трябва едва ли не да обявим война на Турция заради едно време , но ако няма засвидетелстване на уважение - комшулука ше отиде по дяволите някой ден!

Бяха враг, защото бяха от другата страна на желязната завеса. И тъй като беше най-лессно да се бяга в Турция, в интерес на управляващите беше да ни настройват против  

# 173
  • Мнения: 87
Бяха враг, защото бяха от другата страна на желязната завеса. И тъй като беше най-лессно да се бяга в Турция, в интерес на управляващите беше да ни настройват против 
...това което пишеш е вярно , но няма нищо общо с темата! До преди няколко години "враговете" ни бяха и доста други държави...т.е. Турците не бяха единствения. Сега се опитват да ни убедят колко голям враг е Русия , но безспорен факт е , че благодарение на безкрайния им пазар (а сега го губим) можехме да си пласираме лайняната продукция...
сеш ли се на къде бия или да задълбавам още?!

# 174
  • Мнения: 1 517
Накратко - робство е имало! Клане също! Но желанието ми е преди да тръгваме да обвиняваме другите колко зле са се отнасяли с нас да спрем да се колим взаимно, а да се отърсим от робството на омразата, като състояние на душата.

Мнението ми не беше  категорично, просто така виждам аз нещата. Има робски нюанси във всичко това, за зверствата да не говорим, но не са били роби като тези в Америка.
Не знам...Историците да решават. И да внимават какво пишат. Нашата задача, на обикновените хора е точно такава, като написаното в последното ти изречение. Миналото си е минало, но омразата не води към нищо добро.

# 175
  • Мнения: 656
Историците са хора и като такива и те трябва да ядат, заплата трябва да получават...

# 176
  • Мнения: 8 769
Хледахте ли "Тази сутрин" по Бтв.
Божидар Димитров и Каракачанов.
Нещата се казаха точно, ясно, без заобикалки.
Поздравявам тези двама мъже за патриотизма и смелостта им.
Накратко: Подобни "проучвания" са очевидно финансирани от Република Турция. С подкрепата на членове на българския парламент (ха познайте кои са). Турция драпа с всички сили да влезе в ЕС, и се чуди какви причини да си измисли защо не ги приемат.
Искат да се вмени вина и да се потъпче българската памет. Защо? Кому е нужно? Каракачанов отговори. Унизително е! Унизителен е дори фактът,че това нещо се случва. Б.Димитров спомена, че има основания да ги съди. Бих подкрепила всяка подобна инициатива. bg
Точка!

# 177
  • Мнения: 920
Бяха враг, защото бяха от другата страна на желязната завеса. И тъй като беше най-лессно да се бяга в Турция, в интерес на управляващите беше да ни настройват против 
...това което пишеш е вярно , но няма нищо общо с темата! До преди няколко години "враговете" ни бяха и доста други държави...т.е. Турците не бяха единствения. Сега се опитват да ни убедят колко голям враг е Русия , но безспорен факт е , че благодарение на безкрайния им пазар (а сега го губим) можехме да си пласираме лайняната продукция...
сеш ли се на къде бия или да задълбавам още?!

Да се не надяваш, но ще се съглася с теб.
А с темата има обща доколко историята се използва в полза на политиката.

# 178
  • Мнения: 11 327
Избрали са немски професор, да подлеят вода на Меркел, която е върл противник на влизането на Турция в ЕС.

# 179
  • Мнения: 920
Хледахте ли "Тази сутрин" по Бтв.
Божидар Димитров и Каракачанов.
Нещата се казаха точно, ясно, без заобикалки.
Поздравявам тези двама мъже за патриотизма и смелостта им.
Накратко: Подобни "проучвания" са очевидно финансирани от Република Турция. С подкрепата на членове на българския парламент (ха познайте кои са). Турция драпа с всички сили да влезе в ЕС, и се чуди какви причини да си измисли защо не ги приемат.
Искат да се вмени вина и да се потъпче българската памет. Защо? Кому е нужно? Каракачанов отговори. Унизително е! Унизителен е дори фактът,че това нещо се случва. Б.Димитров спомена, че има основания да ги съди. Бих подкрепила всяка подобна инициатива. bg
Точка!

Били ми казала какво значи тази Точка!

Общи условия

Активация на акаунт