Мили родители, търсете правата на децата си! - тема 2

  • 54 120
  • 679
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 5 692
Значи ние не можем да го ползваме този план. Имаме 60 %.
А как стоят нещата за зимния сезон? В смисъл - отпускане на средства за ток или дърва? Има ли там нещо, което отпускат и ако да при какви %?

# 631
  • Мнения: 219
Момичета някой знае ли при навършване на 16 години с 95% инв.и придружител според моята имформация има право на соц. пенсия .Двойните детски при условие че е на у-Ще ще ги спрат ли ако подадем молба за пенсия и още нещо .Казаха ми че ако 1 година е усигорен има право на лична пенсия -която е по-висока от соц и има право за програмата по НОЙ Моля ви ако някой знае какво точно трябва да направя да се включе

# 632
  • Мнения: 5 642
Няма да ви спрат двойните детски. Те се полагат до навършване на 20 г. на детето без никакви условия /не е необходимо да посещава училище примерно/.

# 633
  • Мнения: 5 642
А как стоят нещата за зимния сезон? В смисъл - отпускане на средства за ток или дърва? Има ли там нещо, което отпускат и ако да при какви %?
Помощите за отопление зависят от дохода на цялото семейство. Те са целеви и се отпускат в натура. За твърдо гориво се подават молбите от 15.05. до 31.08., а за ток, парно или газ  - от 1.11. до 31.03. Можеш да попиташ в социалните за условията през май, ако решиш да кандидатстваш за твърдо гориво.

# 634
  • София
  • Мнения: 9 880
Все се каня да пиша и все забравям ooooh!.
Да ви кажа какво ми се случи.Не съм вярвала,че ще похваля социалните тук,обаче наистина не мога да не го направя.Миналата седмица ми звъни мобилния-госпожо,от социалните сме,да дойдете,че нещо трябва да допопълните.Аз естественно се ядосах Mr. Green,обаче отидох.и каква беше изненадата ми,когато госпожа социалната ми обясни,че може да ми върнат със задна дата двойните детски за Бубка,само да им занеса от работата на мъжами един документ за доходите. GrinningСтава вдъпрос за двата месеца-януари и февруари-в които сме били без ТЕЛК.Това нещо ново ли е?!Че миналата година имаше 4 месеца,в които бяхме без ТЕЛК пък никой не отвори дума за връщане на детските.

# 635
  • Мнения: 5 642
Валенцето, двойните детски ги връщат въз основа на това:
Цитат
Чл. 19.(3) (Нова - ДВ, бр. 93 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 71 от 2006 г.) В случаите на преосвидетелстване на дете с трайни увреждания месечната помощ се отпуска от началото на месеца, през който е прекратена, при условие че няма промяна в датата на инвалидизиране.
Това е от ППЗСПД.

# 636
  • Мнения: 774
 kati_v,използвам възможността да ти благодаря за инфото,което ми даде преди време за ЛА  bouquet
Отидох подготвена в социални.Обясних им какво е положението и служителката директно заключи,че не става,защото се вземат в предвид чл.43,двойните детски и т.н.След като я смотах,че съм чела закона и там не пише,че тези неща се смятат за доход,отиде да провери при шефката си.Върна се и каза,че ще стане,но по изключение.Сега подготвям документите Laughing
Ако ти не беше ми обяснила,просто щяха да ме отсвирят.
Благодаря  bouquet

# 637
  • Мнения: 3 504
Мамчета, гордея се с ВАС, че насмотване социални служители, които не са напълно запознати, а вие сте много по-усведомени! Разбира се, благодарности и за Кати!  bouquet

# 638
  • Мнения: 2 425
Сега и аз да питам  Embarassed
Този месец, до края трябва да подам молба за детските, но дохода ни е висок и няма да ни се полага за голямото ми дете, което не е болно. Въпросът ми е, пак трябва ли да ходя в соц. грижи и да правя молба, да им се обадя ли, че няма да получаваме... или изобщо да не ходя. Какъв е реда, това исках да разбера. Знам, че при такива случаи, на болното ми дете не ги спират, но дали трябва наново да се попълва молба newsm78?

# 639
  • Мнения: 5 692
Моето мнение е, че няма нужда да ходиш да подаваш молба. При изтичането на едната година за получаване на детски /нормални/ се спират автоматично ако не е попълнена нова молба-декларация, от която да е видно дали ще/или не се получават и през следващата година детски.

# 640
  • Мнения: 774
. Знам, че при такива случаи, на болното ми дете не ги спират, но дали трябва наново да се попълва молба newsm78?
Ако ти е изтекла молбата спират детските и на болното дете.
Ние докато бяхме на лечение в Израел миналата година,ми изтече молбата и спряха детските и на двете деца.

# 641
  • Мнения: 2 425
Значи най-добре да отида и да ги питам, така ли излиза  newsm78. Да съм и по-спокойна  Rolling Eyes

# 642
  • Мнения: 774
Значи най-добре да отида и да ги питам, така ли излиза  newsm78. Да съм и по-спокойна  Rolling Eyes
Най-добре Simple Smile

# 643
  • Мнения: 199
Здравейте имам позната коята трябваше да подаде документи за детски декември месец. но не ги подаде защото доходът и беше по висок заради коледна премия. но през февруари си подаде молба и от тогава пак си взима детските - мисълта ми е че можеш да прекъснеш месец два и по късно можеш да подадеш молба декларация - тогава когато доходът ти влиза в изисквянията а сега е по 300 лв на член от семейството

# 644
  • Мнения: 774
Здравей те,отговарям на всички условия за ЛА.Подадох си документите и ще бъда назначена.
Информирах служителката в социални,че на 24.04 отиваме на втора операция в Израел.
Е,нямало да стане!Не мога да отсъствам!Нямам право щом съм ЛА да си лекувам детето.Трябва да си стоя в къщи.
Предупреди ме,че щом не ме намерят у дома при проверка ще ме уволнят.
Имат ли право?Настина ли е такъв закона?
И на кой да се оплача?
Давайте идеи как да постъпя?

Общи условия

Активация на акаунт