Имате ли идея защо количеството на кърмата ми е различно???

  • 1 354
  • 22
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
един ден може да имам кърма,а друг-не,като не съм променила нищо като хранене,спане през тези дни???

Здравейте!
Макар бебо да е само на 19дни, от известно време се дохранваме с АМ!
Пробвах какво ли не:цедене,сокове,ядки,почивка,чайчета за лактация и т.н.,но цедях на 6-7-ия ден по 20мл от ДВЕТЕ ГЪРДИ!!!  Crazy
ПОСЛЕ НЕЩО СТАНА И КЪРМАТА МИ СЕ УВЕЛИЧИ!БЕБО СЕ НАЯЖДАШЕ С МЛЯКОТО ОТ ЕДНАТА ГЪРДА,А ОТ ДРУГАТА ЦЕДЯХ 50-60МЛ.-така бях 2-3 дни
Тези дни отново започна да реве адски много след като го накърмя и като го дохраня си заспива.........явно пак е намаляла кърмата.Но няма как да знам всеки път колко имам.Цедих се в 9 часа днес и резултата е: от двете гърди 40мл,при все че го бях хранила в 6 и тогава цялата ми нощница беше мокра от потеклата през ноща кърма/мисля,че това не е признак за повече кърма/.В 6 часа се нахранихме,при все,че гърдите течаха и бяха като камък,след като се нахрани,момъка търсеше още!!!! ooooh! ooooh!
Та един ден има кърма,а на другият-хич!!!  #Cussing out #Cussing out
Защо е така???
Дайъе някакви съвети,да изпробвам и тях,та белким тръгне!!
Много искам да си кърмя детето........но уви..........
И майка ми е била така и ни е кърмила много малко.........
аз обаче искам да знам,че съм пробвала всичко!!
Очакваме Вашите съвети
ЦелуФки

Последна редакция: ср, 25 апр 2007, 17:25 от hristina_k

# 1
  • Мнения: 3 205
Това е скок в растежа - младежът изяжда всичко и не му стига, той търси да суче повече - ти му даваш да суче повече (даже и да усещаш, че нямаш), а след няколко дни кърмата ти автоматично се увеличава от по-голямото търсене и пак всичко е наред. До следващия скок в растежа. Първите седмици са по 1 скок всяка седмица до 45-я ден, тогава пак има един голям скок. След това има на 3 месеца и на 6 месеца пак. Ако даваш да суче по-често (даже и да смяташ, че нищо не изяжда, даже и той да смята така) и не даваш добавка АМ, всичко се регулира за няколко дни. Търпение, спокойствие, добра храна, много вода, запаси се с интересни книги и филми и се забавлявай, докато той се храни. Преживяла съм го с моето хлапе, той беше от изключителните случаи, които имат скок в растежа всяка седмица до 4 месеца. Оцеляхме, значи и вие ще успеете   bouquet  Нямаш идея що книги изчетох тогава Mr. Green

# 2
  • София
  • Мнения: 555
В 6 часа се нахранихме,при все,че гърдите течаха и бяха като камък,след като се нахрани,момъка търсеше още!!!! ooooh! ooooh!

Добре де, като изяде сутрешната си порция гърдите ти омекнаха ли много? Колко често го храниш? Сигурна ли си, че рева след хранене е от глад, дали не го боли коремче примерно? Ти като прилючи с едната гърда, даваш ли му и другата? Това, което цедиш не е мярка за количеството, което може да изсуче бебето. Има много жени, които нищо не успяват да изцеждат, а кърмят дълго време. И това, че майка то не е успяла да кърми, изобщо не значи, че ти няма да можеш, това са бабини поверия! Майка ми не е кърмила, а аз още кърмя. Едно време, пък и сега много майки от незнание са минавали на АМ.
Ако не искаш да дохранваш, като ревне давай пак, дори и да е ял преди 10 минути. Така малко по малко ще си набавя необходимото количество и кърмата, ще се регулира.

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Хайде сега се успокой, кърмата си е на място, само дето от стрес май, не смогва да слезе.
Гушни си бебето и му дай да суче, аз днес почти не съм станала от леглото, кърмене маратонско съм подхванала.
Не се стреми да опитваш всичко за по-висок "млекодобив", и не мисли кой колко е кърмил...слагай "живата помпа" да цеди толкова често и толкова дълго, докато само не си пусне гърдата. Така хем сито бебе, хем безболезнени гърди Peace

# 4
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
Благодаря много за отговорите!  bouquet
По въпроса за гърдите ми,ами като цяло са доста меки.
Нощем се храним с Ам,за да има на сутринта!Поради тази причина сутринта в 7:30 гърдите ми бяха много твърди.Аз още през ноща като станах да го храня имах петна по нощницата,а гърдите ми бяха леко напрегнати.Но аз не го накърмих!!
По въпроса защо мисля,че е гладен-ами защото когато му се хапва започва да върти главата наляво надясно и това го прави с отворена уста т.е.търси си гърдата младежа!!! Whistling
Та в 10:30 се цедих и количеството беше плачевно-35мл.
Сега в 15:30 пак се цедих(в този времеви интервал му давах АМ и не е сукал),изцедих около 55мл./събраната кърма от двата пъти си мисля да му я дам в 6,като смятам да му дам да суче също/
ами ще пробвам постоянно да го държа на гърдата,обаче тя като не пуска той се изнервя и започват неистови писъци.........явно трябва да се въоръжа и с доста търпение Joy
Ако някой може да даде други съвети-бих се радвала  bouquet

Последна редакция: ср, 25 апр 2007, 16:22 от hristina_k

# 5
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
Тъкмо четах малко статии за скок в растежа и чета,че бебетата си сучат на поискване и понякога на 2 часа........ Hug
ами той нашият в момента,я който го дръпна от гърдата и започва да плаче
какво се прави в този случай?оставям го на гърдата ли?и така си стоим???
Как да разбера,че кърмата ми е достатъчно хранителна за бебето?имам чувството,че не е много гъста...на едното от момичетата от болницата,кърмата й беше даже мазна........а моята си е бяла ooooh!
И да Ви питам,наш бебо ако трябва да се уригне,той се разсънва и няма заспиване и търси пак да цока:)Може ли да не го уригвам?Той и без това трудно го прави
А за ходенето по голяма нужда,ако това е показателно/макар да съм чувала,че не е/,ами предните 3 дни денем се хранихме с кърма,вечер с Ам в 10 и 2 часа,на следващата сутрин пак бебо беше на кърма/вечерта в 10 се цедях,но не и в 2/.Резултатът беше 1 път за 24 часа да се изходим.Някой път даже и пропускахме денонощие да акаме. Thinking
лека вечер и чакам отговорите Ви  bouquet
много искам и аз да стана 100%-ва кърмачка Rolling Eyes

Последна редакция: ср, 25 апр 2007, 17:38 от hristina_k

# 6
  • Мнения: 728
Здравей, Хрис! Първо честито бебенце! ДА ти е живо и здраво и много да те радва!
Точно сега кърмата ти се регулира и, ако даваш АМ рискуваш да янамалиш сама. Гърдите ти не са канче, което се събира кърма, когато не кърмиш. По-голямото количество от кърмата слиза в момента на сукане, а не се е събирала в гърдите ти преди това. В момента бебо е с много силен сукателен рефлекс, каквото и да му дадеш все ще иска да го засуче дори пръста ти, това не говори непременно, че е гладен. Може да има и колики, на тази възраст бебетата, които ползват залъгалки, почти не ги оставят. Аз и сега не мога да изцедя нищо от гърдите си, тази фатка така и не я научих, макар че съм кърмила и двете си деца достатъчно дълго време. Не е необходимо да се тъпчех с каквото и да било, за да имаш кърма, особено със сокове, те единствено се лепкат на Д-то и друго нищо не правят, трябва само да пиеш достатъчно вода (около 2 литра) и да се храниш редовно и разнообразно. Аз лично съм ползвала залъгалка и двата пъти, тук много майки ги отхвърлят, но аз не съм имала проблем със тях, Криси сама се отказа от нея на 4 - ри месеца, а Мони на около 7. Винаги съм гледала да спазвам поне 2-часов интервал, макар да не е задължително, мен лично ме е било страх от рагади та за това. Първият един месец бебето задължително трябва да се храни нощем, дори педиатърът ни го препоръча и не бива да се дава вода, тя само натоварва бъбреците.
Хайде, много целувки и успех, ако има нещо питай пак, ако искаш ми се обади мога да дойда да ви видя!

# 7
  • Мнения: 728
Значи, аз говоря само от личен опит и това, което знам от нашият педиатър. На бебо са необходими не повече от 10мин, за да се нахрани. Аз винаги го махам, когато чуя, че не гълта, като се разреве давам биба, когато бебето има колики е добре да се оригва, дори понякога когато много плаче го оригвам и на него му олеква и си заспива отново, дори се е случвало няколко пъти едно след друго да го взимам, за да го оригвам. Другото нещо, което правих с Мони е да го слагам в легълцето му полусънен, за да не се учи да заспива на гърда и да ти кажа имах успех, за разлика от каката, която заспиваше само на гърда и после много трудно я слагах в нейното креватче. Цветът на кърмата нищо не означава, освен това ти като цедиш може да успяваш да изценид само предното мляко, а задното, което е и по-мазно да остава. За изхожданията и те не са признак за липса на кърма, Мони се е изхождал и на 5 дни веднъж, кърмата се усвоява в много по-голям процент от организма отколкото АМ и затова и изхожданията може да са по на рядко. Всичко е в главата ти. Приеми, че нямаш АМ, няма от къде да вземеш и всеки път, когато решиш, че бебето е гладно му предлагай гърда, гледано бебе няма умряло от глад (това в кръга на майтапа) Приеми, че бебетата плачат, в прегръдките на мама освен това е много хубаво и когато го оставиш малкия човек сам в студеното легло и е нормално той да не е твърде съгласен. Гушкайте си се и не се тревожи, че щяло да свикне на ръце и тем подобни, децата растат толкова бързо, че просто ти е бедна фантазията.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 504
 здрасти, дано да ти бъда полезна...аз също се цедях, защото бебка в началото я мързеше да цока...имам три помпи и трите помпи изкарвах различно кърма  - електрическа на нук - 50 гр от едната цица и грам повече не даваше, веднага след това електрическа на авент още около 80 доицеждах, така че просто може и да не прави добър вакум помпата и да не можеш добре да се изцедиш...по късно бебка почна сама да си цока и ми трябваше около седмица докато се регулира кърмата...някъде четох, че меките цици не са критерии, че нямаш кърма, защото в момента на сукане се произвеждало най много кърма... като бебчо захапе зърното, почваш да усещаш как млякото ти слиза в дргата цица....моята педиатърка ми каза в началото да я слагам на двете цици, защото беше мързелива за да може по лесно да се наяжда...защото в началото кърмата по лесно й влиза в устичката и не се налага да се напряга да суче...така и правех...ако нямаш наистина достатъчно кърма и не е виновна помпата, можеш да го слагаш на двете цици, така ще се произвежда и повече мляко...докато ти се увеличи...не се отказвай, ще се справиш:)

# 9
  • София
  • Мнения: 555
На бебо са необходими не повече от 10мин, за да се нахрани.
Това НЕ е вярно, особено за новородено! На всяко бебе е необходимо различно време, за да се нахрани и то не е едно и също на всяко хранене.
Христина, давай му нощем да суче (знам, че става по-бързо и лесно с шишето), но тогава е от най-голямо значение за увеличаването на кърмата ти. Колкото по-често изсуква млякото, което е в гърдите ти, толкова повече кърма ще се произвежда. Не събирай с помпата, бебо е най-добрата помпа. Ако те е страх да спреш АМ, по-добре винаги първо да даваш и двете гърди и после малко добавка. Успех Simple Smile

# 10
  • Мнения: 728
Ох, ако кажа 10 мин интензивно сукане по-добре ли ще е?

# 11
  • Мнения: 1 896
Само да потвърдя и аз - давай да суче нощем, вместо за бъркаш АМ! Хем по-лесно за теб, хем е съвсем вярно, че така ще имаш повече кърма. Нощното кърмене помага за увеличаването й, а вие сега сте на етап, на който сигналите, които получава тялото ти за нуждите на бебето от кърма, са много важни.
Аз само да попитам - бебчето засуква ли добре? Обхваща ли добре и ареолата на гърдата с извити навън устнички и чува ли се как преглъща докато суче? Ако е така, единственото което е нужно, е спокойствие и честичко сукане. Ако пък има проблем със засукването, ще е добре някоя мама с опит във Варна да погледне евентуално - стига ти да искаш разбира се.
За всеки случай по-добре не давай никакво шише, докато не се нормализират нещата. Защото сукането от шише е различно и може да обърка правилната постановка на бебчето на толкова крехка възраст.

# 12
  • Мнения: 133
Нощем се храним с Ам,за да има на сутринта!
това е точно най-противопоказното нещо което би могла да направиш!!! Много се очудвам че другите мами-ентусиаст кърмачки не са реагирали на това ти изказване  Когато кърмата се застои в гърдите, организма ти решава че не е необходимо да я произвежда и ще намалее. Тази сутрин може да са ти били пълни гърдите, но ако продължаваш да заместваш ще се отбиете...Бебо е още малко и трябва да суче за да се регулира кърмата ти, никоя помпа не би се справила с това по-добре!

# 13
  • Мнения: 515
Христина, аз съм в абсолютно същата ситуация като теб! Никога не знам колко кърма ще има в следващи момент.Ту гърдите ми се пълни,твърди,болезнени,ту-меки,ту-не мога да изцедя и 5 грама след кърмене.... Но упорито отказвам да дам АМ(нищо,че кърменето само след час ме изнервя определено). Единственото лошо е,че зърната са ми яко разранени(едното до кръв).

# 14
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
Здравейте!
Снощи дадах на нашият бебок кърмата,която бях изцедила през деня-около 90мл,както и му дадах да суче!Резултатът беше,че се събуди чак в 5 да папа отново!Тогава му дадах да суче от двете гърди за по около 20 мин от всяка.Но той определено не е от интензивно сучещите бебета.Нахрани се и после като го сложих в леглото му пак се разплака,започна да върти главичка сякаш търси гърда и аз понеже мислх,е нямам му дадах малко АМ-40мл.Той пак не заспа.Тогава го взех при нас с баща му и си го гушнах.Заспа на секундата(това го правя за първи път).Събуди се около 7:30 и взе да мрънка.Преобляках го,защото целият беше мокър от гърдите ми,които бяха текли толкова много от 5 до 7:30 и му дадах да суче.Заспа като му дадах 2-та гърда.След 15 мин се събуди и пак поиска да суче и така сме досега-вече 4 часа.Опитвам се да направя каквото мога,ама да видим
Правилно ли действам???? newsm78

# 15
  • Мнения: 2 829
Христина, действаш съвсем правилно! Предстоят ти наколко дни постоянно гушкане и сукане през 15 мин, през един час, през 10 мин. и т.н., докато ти се регулира кърмата, бебето свикне че няма вече биберон, докато ти самата се успокоиш че можеш да кърмиш успешно!
Следи колко пъти на ден пишка бебето. Ако имате 4-6 добре намокрени памперса на ден-значи всичко е наред и бебето суче достатъчно (независимо, че може да иска постоянно да е на гърдата, гърдите ти са меки или пък нищо не можеш да изцедиш)
Повярвай, че това постоянно кърмене е само временно-след има-няма месец бебето ще стане професионалист в сукането и ще се наяжда за отрицателно време и вече щ ти остава време и за други неща.
Горещо те съветвам да си намериш удобно място и поза за кърмене (например бебето да лежи подпряно с възглавници в скута ти и ръцете ти да са свободни), така че ти да можеш да правиш нещо приятно докато кърмиш-да четеш книга, да гледаш ТВ, да ровиш в нет-а, да хапваш и пиеш нещо и т.н. Първия месец моя хубостник сучеше по 1 час на всяко кърмене и огладняваше пак след половин, един или максимум 2 часа. Имах 10 кърменияХ1 час всеки ден #Crazy Сега вече това време ми липсва-са си седя спокойно изтегната на канапето, да си гледам телевизия, да си чета списание докато бебо суче-вече мога само да си мечтая Simple Smile

# 16
  • Мнения: 3 205
Абсолютно правилно действаш. Първите дни е така. Кефи се, че го гушкаш, кефи се на вкуса на млякото, кефи се, че е жив. Засега толкова, по-нататък, като почне да забелязва нещата около себе си, ще престане да търси мляко толкова често. Не мога да ти кажа обаче кога ще дойде този период при вас  Laughing При всички бебета е различно. Иво престана да суче по час, когато стана на около 6 1/2 месеца.

А за да те успокоя, ще ти напиша какъв ни беше "режимът" на вашата възраст: Кърмене в 10 вечерта. Кърмене в 11 вечерта. Кърмене към 2-3 през нощта. Кърмене в 6 сутринта. Кърмене от 8 до 9.30 сутринта. Кърмене от 10 сутринта до около 11.30 на обяд. Кърмене от 2 следобяд до около 4.30-5 (бях си свалила "Седморката на Блейк" и гледах по3-4 серии, докато Иво суче и спи). След това кърмене в 6, в 8 и после пак в 10 вечерта. Нещата се поуспокоиха към края на втория месец, когато почна да спи от 10 вечерта до 7 сутринта (не съм го учила и не съм давала вода, той сам почна да си спи по цяла нощ), но дневните кърменета пак бяха неизброими. На 6 месеца почна да суче по 10 минути и намали общия брой храненета до около 8-9 на денонощие. Сега вече почти се е самоотбил (постепенно загуби интерес към дневните едно по едно) и суче само сутрин и вечер.

За нощното кърмене - много е важно между 2 и 7 сутринта да имаш поне едно кърмене, по възможност и от двете гърди (или да ги изцедиш с помпата до дупка). Това ти осигурява достатъчно кърма през деня. Не знам дали е казано и друго нещо - вечер по принцип бебетата търсят да сучат по-често (тогава най-често майките усещат гърдите си празни и се притесняват, че нямат мляко - това не е така, мляко винаги има), защото се подготвят за дългия период на нощния сън, когато няма да има мляко.

Не се втелявай да си гледаш кърмата каква е на цвят. Първото мляко е синкаво и почти прозрачно. След 5 минути сукане става гъсто и бяло. Цветът и консистенцията не са показателни, пишкането на детето е показателно.

За зърната - аз съм много доволна от Лансинох, защото съм мързелива, а той не се мие. Иначе също може да се ползва Гармастан или кремчето за зърна на Авент.

# 17
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
Пак много благодаря
ДА Ви се похваля!В 13 часа се кърмихме  излязахме на разходка
Дойдох у майка в 17 часа.Тогава той се събуди и поиска да хапне.Накърмих го.Около 20 мин и само от едната гърда.Сега пак проплаква и може и пак да му дам.
Пампите ни са порядъчно мокри,та чак тежат и то доста.Но ние си искаме вода и пием доста.Предполагам,че и от това сме така.

Сега няколко въппроса:
1.Как излизахте на разходка с толкова чести кърмения?
2.Само от едната гърда ли давахте на кърмене или от двете?Как да разбера дал от едната или от двете да давам?
3.Водата с лъжичка ли да му я давам,за да не ползва бибата?
4.Ако му дам в 5 да папа от едната,в 6 от другата ли да му дам или пак от същата???Как да разбера кога от коя гърда да му давам?А ако 15мин след хранене пак поиска????


Съжалявам за глупавите въпроси,но наистина искам да се науча  bouquet

# 18
  • Мнения: 1 896
Не са ти изобщо глупави въпросите.
А водата, която даваш подсладена ли е? Щом даваш вода не може да се ориентираш по памперсите дали бебето суче достатъчно. Тук повечето майки сме привърженички на изключителното кърмене - тоест само кърма (без вода) до 6 месеца поне. За толкова малко бебе голямото количество вода може да пречи на правилното установяване на лактацията, а и тя се дава от шише, така че пак може да обърква засукването. На въпросите:
1. Кърмиш си навън без да ти пука. Във Варна в Морската градина има много места където може да седнеш на спокойствие, но то и без това ще ти пука само в началото. Сега времето е хубаво и е супер да си седнеш с кеф на някоя полянка и да си кърмиш. Няма и да си единствената.
2. Ми даваш първо от едната гърда и когато бебето само се пусне, предлагаш и втората - ако иска.
3. Както вече ти писах, най-добре е кърма вместо вода.
4. Ако в 5 бебето е яло само от едната, можеш да я дадеш първо пак нея в 6 и после да предложиш другата. Ако е яло от двете, започни от втората и после предложи пак първата. Ако имаш притеснения че ти е малко кърмата, е добре да насърчаваш бебо да суче и от двете възможно най-често.

# 19
  • Мнения: 208
Между 30-тия и 40-тя ден прекарах кошмарна седмица , в която само пих и кърмих.Гърдите ми бяха празни , очаквах онова щипене /знак , че гърдите се пълнят/ той плачеше , но аз бях упорита и търпелимва. До ден днешен количеството кърма всеки ден ми  е различно , но м е достатъчно. Аз сама си измислям причини за промяната и си ги насосвам.
 Дано дати слезе и да кърмеш.ато се изнервеш погали бебенце , погледни го колко е сладко за да се заредиш с + енергия.
 Успех!

# 20
  • Мнения: 728
На мен са ми казвали, че такъв интервал от четири часа е доста голям за новородено и дори да не плаче, че е гладно не е препоръчително да се оставя толкова време без манджа, защото започва да си изразходва от натрупаните до момента резерви.
Иначе си кърмиш на вън без проблеми, аз живея на Галата и искам не искам трябваше да кърмя на вън, трудно е само първите пъти. Винаги давам и от двете гърди, дори когато бебето заспи на гърдата, го премествам, за да го събудя. Вода и аз не давам, едва от скоро Мони започна да пие вода и то от любопитство.

# 21
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
Здравейте пак,
Краси ме подсети да пиша!!
С бебо се стараем да се кърмим и то около 30 мин на гърда,тъй като той заспива.Нито пощипванията ми,нито докосванията по краче,уше и т.н. могат да го накарат да засуче наистина ефективно както в самото начало.
По този въпрос може ли да се направи нещо??
Днес го кърмих и за първи път той се задави.Едва ли е от голямо количество кърма.После обаче така зверски повърна и то доста голямо количество кърма.....че се уплаших.Незнам какво стана,защо така се получи newsm78 ooooh!
Определено днес си чувствам гърдите по-напрегнати от вчера,но явно кърмата не му стига и все пак си го дохранвам......
Ще пробвам сега с кърма и да му намалявам АМ и да видим как ще е,защото вчера много го измъчих детето и плака почти цял ден,а днес си спинка като къпан
Лека вечер  bouquet

# 22
  • Мнения: 532
Здравей Хриси,

почти всяка нова мама има твоите притеснения в началото  Heart Eyes. Надявам се да успеем да те навигираме добре, за да имаш едно наистина приятно и дългосрочно кърмене.

Честито бебче! Да ви е живо и здраво и много да ви радва!

Като начало - даването на бутилка с мляко на малко бебе до 3 месеца може съществено да му обърка понятията за как се суче и заработва млякото. Колкото по-често предлагаш шише, толкова повече ще се обърка, ще започне да суче неефективно, а щом няма стимулация кърмата си отива.

Имането на кърма е процес на ТЪРСЕНЕ-ПРЕДЛАГАНЕ - или колкото повече суче бебето, толкова повече кърма ще се произвежда. Грешно е схващането, че трябва да се изчакат големи интервали да се събере кърма. Кърмата не се събира, тя се произвежда, докато суче бебето. Ако правиш големи интервали без кърмене, естествено, че кърма ще се събере, но и това е сигнал на организма да произвежда по-малко, защото няма търсене. Към 3-та седмица, обикновено, хормоните се регулират сравнително и гърдите не са така напрегнати, ако въобще са били, но мляко има и то се произвежда, докато суче бебето.

Успехът на дългосрочното кърмене не е КЪСМЕТ ЗА ИМАНЕ НА КЪРМА,  а ЗАКОНОМЕРНОСТ с ясни правила - знаеш ли ги, кърма има.

Първият ми съвет към теб е - опитай се да прегледаш статиите в БИБЛИОТЕКАТА - особено тези за началото на кърменето и малкото бебе. Можеш да сложиш бебо да суче, а ти да седнеш пред компа и да четеш.

Виж в статиите защо не се дава вода на бебето, и биберони - точно, за да не обърква гърдата. Кърмата е прибл.80-90% вода. Началното мляко е водно, да засити жаждата, а задното мляко е гъсто и мазно да засити глада. Защо даваш вода? Някои майки казват да изплакнат устичката да не стане млечница - но почти всички майки, да не кажа всички, които не се занимават с тази хамалогия казват, че никога не са имали проблеми с млечница, за сметка на това, обаче, тези, които изплакват и дават биби - се случва да се оплачат от млечница. Кърмата съдържа антитела, които се борят с бактериите, но пък ако мляко остане по бибата на шишето или залъгалката и се предложат на бебо многократно - е, тогава може да стане проблем.

Опитай се да не предлагаш на бебо вода и биберони и да проследиш напишаните памперси - убедена съм, че имаш достатъчно кърма за своето дете  Heart Eyes Hug.

Когато бебочето е било в теб е получавало почти постоянно хранителни вещества. Когато се роди, стомахчето му е колкото черешка, а и коликите го мъчат - мъничето иска да е в мама, да суче често, което така го успокоява, иска да расте. Първите месец два и ти и мъничето се учите - то как да суче, а ти как да кърмиш. Няма режими, няма часовници - има следвай бебето  Hug

Оставяй бебето да суче колкото пожелае, само да се пусне. Има случаи, когато сучат интензивно около 10-15 мин. после се изморяват, ама продължават да сучат гърдата, струва ви се, че спят, ама те така се успокояват, понякога се случва да дочакат и второ потичане на млякото, понякога и трето - много майки казват, че бебето суче по 1.5 - 2 часа, че и повече - ами то си чака порциите мляко  Grinning. Ако махнеш бебочето от гърдата, то започва да протестира, иска при мама, иска да папка непрекъснато - доброто решение е връщане обратно на същата гърда, за да достигне и до задното мляко (може преди да се върне да се уригне, да изкара въздуха).

Ако бебето изсуче едната гърда и явно покаже, че там повече няма мляко, то тогава се уригва и се предлага и втората. Ако изсуче и нея и иска още - пак се уригва и пак се предлага първата. Гърдите са способни на няколко пъти потичане на млякото.

Ето така не даваш АМ - предлагаш гърди, да суче колкото иска, без да гледаш часовника, да изсуква всяка гърда докрай. Предлагането на гърда всеки път, когато бебочето те пожелае - дори да е било преди 10 мин. ще ти регулира кърмата - а гърдите може и да са меки, те произвеждат, когато бебето суче. Сигурно усещаш мравчиците, когато млякото потича.

Така ще бъде първите 1-2 месеца. после бебоче така ще задобрее в сукането, че ще се напапва за 5-6 минути и ще гледа да се озърта за по-интересни от сукането неща.  Mr. Green

Нощните кърмения са много важни за имането на кърма. Казва се, че бебе, което суче през нощта си заработва кърмата за през деня. През нощта са високите нива на пролактин и окситоцин - хормоните отговорни за имането на кърма. В библиотеката има чудесна статия защо бебетата са нощно птици - прочети я! Не чакай да се събира кърма - давай на бебо да суче. Колкото по-често се изпразват гърдите, това е сигнал за организма ти, че има нужда от повече производство.

Зърната - вероятно неправилно поставяне на гърда и интензивното сукане могат да доведат до болки и охлузване. В Библиотеката има статии за правилната позиция на бебето, а също и филмчета накрая. Какво можеш да направиш ти - след кърмене изцеждаш капчици кърма и омазваш с нея зърното и ареолата - оставяш на въздух поне 5-10 мин. Антителатата от кърмата действат антибактериално, а мазнините действат изключително добре за заздравяването и еластичността на кожата там. После можеш да отмиеш леко само с хладка вода и внимателно да подсушиш с чиста кърпа. кремчето Лансинох (чист медицински ланолин, продава се в аптеките) се намазва на зърното и ареолата и гърдите пак могат да се оставят за малко на въздух. Лансинох не се отмива при кърмене. Смятам, че за 1-2 седмици гърдите ще се оправят, а и зърната загубяват и кожата не е толкова чувствителна. Не мий със сапун.

Може вече да ви мъчат и колики и затова бебо да иска да суче непрекъснато, а не защото е гладен. В Библиотеката има статии и за тях, а би могла да пуснеш и търсачка.

Следобед и вечер нивата на пролактин и окситоцин са най-ниски. Повечето бебета се лепват като марки за майките си и искат да сучат непрекъснато, за да си набавят манджата  Mr. Green

Лактогонни средства:

1. Лактогонен чай - на Хип за кърмачки, български от аптеките или здравните магазини - следвай инструкциите за приготвяне и употреба.

2. Овесени ядки - накисвай ги поне 2 часа преди консумация - може в кисело мляко, може с плодов сок, може с отвара от потивоколикен чай - например чай от семе копър. Семето копър действа хем за кърма, хем е противоколикно - става успокояваща кърма  Mr. Green

3. Пиеш течности - например вода, поне 2-3 литра на ден общо течности да ти се събират сборно - вода, чайове, супи, сокове и т.н.

4. Хапваш нормално - не гладувай.

5. Не се притеснявай и си почивай - когато си притеснена произвеждаш адреналин, който действа стопиращо на окситоцина, който спомага за потичане на млякото - резултат: кърма има, ама не тече. Затова казват, че когато майката е нервна се пренасяло на бебето - ами ще се пренася  Mr. Green и аз да съм гладна и да надушвам маджата, а тя да не пристига ще се изнервя  Mr. Green

6. Бирена мая на таблетки - продават в аптеките. Доста таблетки май за 2-3 лв. идеше реч. Богата на витамини и минерали хранителна добавка, обогатява кърмата и действа лактогонно.

Ето ти и скорошни теми за други мами на вашата възраст с подобни проблеми:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=183118.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=183458
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=185709
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=180125
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=184653.0

Повечето от темите са на IvelinaKancheva. Ивето е от Варна също и доста й писах, за да я ориентирам. Нейното бебче май е горе-долу на вашата възраст. Ако искаш й пиши на лични. Смятам, че няма да откаже да си кореспондирате - много е важно майки с бебоци на  една и съща възраст да си обменят опит. Както е важно да бъдат навигирани от опитните мами във форума. Ако се чудиш за нещо, по-добре питай, отколкото да направиш грешка.

В момента е подновена и темата Варненски кърмачески срещи - можеш да дойдеш на срещи с нас и да ти се дадат нагледно съвети от дългокърмещите мами.

Можеш да се обръщаш към мен и на лична кутия - искрено се надявам да мога да ти помогна и окуража в този така важен за теб период.

Всички майки във форума са невероятни, винаги ще намериш съвет и подкрепа.

Успех!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт