Били ли сте жертва на расистко отношение от страна на местните?

  • 7 534
  • 160
  •   1
Отговори
# 60
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
забравих още нещо..
има и друг проблем и той е междукултурен и мн. фундаментален.
най-най-общо, докато съветския модел на образование е "трупане на знание, заради самото знание",
западния модел е практично ориентиран да отговаря и реагира на проблеми от практично естество
.
докато аз мога да рецитирам писмото на Татяна до Евгени Онегин на руски, мъжа ми може да си сметне данъците ( или нещо такова).
този тесен поглед към живота поражда и дискриминацията, расизма и тн. просто, защото хората с тесен мироглед се страхуват по-лесно.
а пък 'нашия' твърде широк кръгозор ни пречи да се фокусираме и затова все 'бистрим' нещата и доста често търсим под вола теле.
естествено, нещата не са толкова прости, но в основата според мен е това различие.



днес, колкото и да ми е странно, съм постоянно съгласна с теб  Shocked
съЩото неЩо си го мисля и аз  Rolling Eyes
с разликата, оба4е, 4е с времето, аз практи4еските неЩа се нау4их да ги разреШавам, ама тяхната култура не мръдна  Mr. Green

# 61
ще ме прощавате вие двечките но за мен великата ни обща култура и ниво на образование са само мит
наскоро имаше изследване, че имигрантите от източна европа били най-fрустрираните защото обикновено са с висше образовние и се имат за много нещо, но не могат по никакъв начин да се интегрират и да намерят "достойна" за тях работа, смятат се за недооценени сред простите аборигени  Laughing

Последна редакция: ср, 02 май 2007, 15:35 от gioia

# 62
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
влади, те не те сравняват с румънка.
на някои просто не им е ясно, че има разлика  Mr. Green
но това не е твой проблем в крайна сметка.
има си училище - кой бил, бил. к'вот научил - научил.
допълнително в училище в съвсем близко минало са учили за нас като за част от огромното петно СССР.
съвсем нормално е да им се объркват концепциите след разпада на империята.
аз да си призная сравнително наскоро научих, че Молдова е в Европа и на 5-6 часа от София.  Confused



Влади, и аз мисля, че не е целенасочено, че те сравняват с румънка. Просто хората тук не правят разлика, на тях всички от Изтока са им еднакви. Не знам дами се дължи на вродена простотия, на проспани часове по география или нежелание да възприемат факта, че се налага да си делят държавата с "пришълци" като нас. Аз не очаквам и не изисквам от италианците, както гледам от своя страна да не се разтапям от услужливост и любезност, особено за тези, които не го заслужават.
Недей да генерализираш за румънската нация, боклуци има навсякъде.

Правя малко отклонение:

Диалог отпреди 2 години с преподавателката ми от курса по летищни дейности:

- Ама ти не беше ли румънка?
- Не, българка съм.
 - А, така ли ... някой ден ще посетя Букурещ ... хубаво ли е там?
 - Нямам представа ...
 - Ама ти не си ли от столицата?
 - Разбира се, че съм.
 - Е, как тогава не можеш да ми кажеш нищо?
 - Защото Букурещ не е столицата на България ...
 - Ах, така ли, извинявай, леле, съвсем се обърках, как можах да сбъркам Букурещ с Будапеща ....

Ноу комент, лейдис. Госпожата е капацитет по програмиране на полети и дестинации, не е продавачка в хлебарницата отсреща.




ммм, даа, а ако бяха 2 бг к...и, тогава пък какво отъждествяване ЩеШе да падне Twisted Evil

горният диалог е едно към едно постоянно среЩан и при мен  newsm78. е не мога да се по4увствам дискриминирана от такива хора. Sunglasses

# 63
  • Мнения: 2 427
Не мисля че е обидно да ти кажат че приличаш на италианците външно.Навсякъде има красиви и грозни хора.Това не означава че всички италианци са грозни,а ние българките сме най-красивите същества във вселената Whistling.Споменах го защото имам приятелка,която няма подобни проблеми,например.Тя освен че прилича на италианка,владэ много добре езика и говори без какъвто и да било акцент.Така че непознатите около нея не си губят времето да и правят синтез,ты като я приемат като неделимо цяло от тяхното общество.Докато аз със моята славянса мутра и нюанс на говор често съм била трън в очите им.Нашественичката която ще им заеме работното място,която се е оженила за италианец,докато тукашната девойка е още сингъл и едва ли не съм и отнела това което по право и принадлежи Close.
Ми да не е дремала докато мен все още ме е нямало на хоризонта Crossing Arms.Ако е била по-ориентирана ,с по-точни цели в главата,сега нямаше да и се налага да ме мрази.
Колкото до общо приетото правило че ние от изтока сме лесни,моите приятели мъже отдавна са спрели да хранят тази илюзия и се ориентираха към американките и англичанките студентки в Турин,които не си правят проблем с кого ще си легнат и с кого ще се събудят на сутринта Party.Мисля че щом се заговори за секс,ние жените от изтока сме много по консервативни и закостенели от тези в "развитите"страни Embarassed.Щом можеш да си покажеш цицте за едно герданче на онзи празник в Щатите,не би трябвало да си особено труден Thinking.В България никой няма да ти покаже гърдичка за не'кво си герданче Outta Joint.

# 64
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
ще ме прощавате вие двечките но за мен великата ни обща култура ниво на образование са само мит
наскоро имаше изследване, че имигрантите от източна европа били най-fрустрираните защото обикновено са с висше образовние и се имат за много нещо, но не могат по никакъв начин да се интегрират и да намерят "достойна" за тях работа, смятат се за недооценени сред простите аборигени  Laughing


ммм, това е малко по_друг проблем.
обЩа култура хляб не вади, или поне не във вси4ки области, така 4е горно мислеЩите ако не си вкарат в главата, 4е колкото и книжки да са из4ели, ако не знаят да върШат някаква работа, просто нЕма за какво да ги оценят.
който е у4ил висШе в България и е изкарал някой друг семестър тук, смятам, 4е е усетил лееката разлика. поне така беШЕ до преди няколко години, сега не знам как е еволЮирало бг образование.

та, мисълта ми беШе, 4е говориШ за един определен типаж мърморковци, които просто се надценяват и и в Бг не могат да се реализират. и там съЩо пла4ат, 4е ги командват по_прости  и т.н. на тези, 4естно, им се съмнявам и в голямата култура... или, за да се отдале4а съвсем от темата, много знания не е равно на интелект.

# 65
  • Мнения: 714

Влади, и аз мисля, че не е целенасочено, че те сравняват с румънка. Просто хората тук не правят разлика, на тях всички от Изтока са им еднакви. Не знам дами се дължи на вродена простотия, на проспани часове по география или нежелание да възприемат факта, че се налага да си делят държавата с "пришълци" като нас. Аз не очаквам и не изисквам от италианците, както гледам от своя страна да не се разтапям от услужливост и любезност, особено за тези, които не го заслужават.
Недей да генерализираш за румънската нация, боклуци има навсякъде.

Правя малко отклонение:

Диалог отпреди 2 години с преподавателката ми от курса по летищни дейности:

- Ама ти не беше ли румънка?
- Не, българка съм.
 - А, така ли ... някой ден ще посетя Букурещ ... хубаво ли е там?
 - Нямам представа ...
 - Ама ти не си ли от столицата?
 - Разбира се, че съм.
 - Е, как тогава не можеш да ми кажеш нищо?
 - Защото Букурещ не е столицата на България ...
 - Ах, така ли, извинявай, леле, съвсем се обърках, как можах да сбъркам Букурещ с Будапеща ....

Ноу комент, лейдис. Госпожата е капацитет по програмиране на полети и дестинации, не е продавачка в хлебарницата отсреща.




ммм, даа, а ако бяха 2 бг к...и, тогава пък какво отъждествяване ЩеШе да падне Twisted Evil

горният диалог е едно към едно постоянно среЩан и при мен  newsm78. е не мога да се по4увствам дискриминирана от такива хора. Sunglasses
[/quote]

Ма феямке, затова направих отклонение, един вид офф де  Rolling Eyes Embarassed това не е расизъм, а простотия Simple Smile

Влади, извинявай за спама.

# 66
  • Мнения: 2 427
Таткото на наш Рино Laughing,на която фамилия веднъж посветих цял фейлетон Rolling Eyes,в началото много често се интересуваше от България.Аз на тоя страшно му се нервих и много му ревях,всеки път когато ме заговореше ме разстройваше дълбоко.И ми задаваше разни въпроси,които сега направо ми се струват забавни и чак ме е срам като си помисля че съм му се връзвала.Та той доста често ме разпитваше от коя година са ни колите в България,дали имаме пътища,с какво сме се хранели ,защото бил "знаел"че при нас нямало какво да се яде.Един път ми поднесе бабан ,като ми каза"Това е банан,нали при вас ги няма"Фло почна да се хили и превива от смях,а аз така се засегнах че цяла нощ ревах и два дни не му проговорих за това че не само не ме е защитил ,ами даже се е смял.Сега разбирам че това от негова страна е била най -нормалната реакция в отговор на подобна простотия,ама нейсе.
Мен страшно ме накефи изказването веднъж на Валката,Донна ал Воланте,която беше казала че така или иначе я смятат за невъзпитана,след като е Българка,та често и се случва да не ги разочарова Joy

# 67
  • Мнения: 6 167
всъщнсот, аз съм далеч от това да поддържам мита за голямата обща култура, защото образователния ни модел се сгромоляса с обръщането на палачинката.

по-скоро исках да кажа, че имаше критична разлика в целите на образованието на 'изток' и на 'запад', което поражда и подобни междукултурни различия.

# 68
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Таткото на наш Рино Laughing,на която фамилия веднъж посветих цял фейлетон Rolling Eyes,в началото много често се интересуваше от България.Аз на тоя страшно му се нервих и много му ревях,всеки път когато ме заговореше ме разстройваше дълбоко.И ми задаваше разни въпроси,които сега направо ми се струват забавни и чак ме е срам като си помисля че съм му се връзвала.Та той доста често ме разпитваше от коя година са ни колите в България,дали имаме пътища,с какво сме се хранели ,защото бил "знаел"че при нас нямало какво да се яде.Един път ми поднесе бабан ,като ми каза"Това е банан,нали при вас ги няма"Фло почна да се хили и превива от смях,а аз така се засегнах че цяла нощ ревах и два дни не му проговорих за това че не само не ме е защитил ,ами даже се е смял.Сега разбирам че това от негова страна е била най -нормалната реакция в отговор на подобна простотия,ама нейсе.
Мен страшно ме накефи изказването веднъж на Валката,Донна ал Воланте,която беше казала че така или иначе я смятат за невъзпитана,след като е Българка,та често и се случва да не ги разочарова Joy

ми мен ме питаха имаме ли домати, дали съм виждала дискотека и колко е студено 4ерно море  Twisted Evil
тогава си дадох сметка, 4е свободната и множествена информация може да е по_опасна от липсата на такава. липсата те кара да търсиШ и да се мъ4иШ да разбереШ, уж свободната хубаво те маниполира, поднасяйки ти каквото си реШи, а ти си приемаШ и вярваШ.

# 69
  • Мнения: 3 521
Стана ми много смешно,
Нашественичката която ще им заеме работното място,която се е оженила за италианец,докато тукашната девойка е още сингъл и едва ли не съм и отнела това което по право и принадлежи Close.

И3винявай, но ти как би се отнесля към една албанка, или черногорка, или добре спрягана румънка в подобен случай_ами естествено, че понеже нито ти, нито аz имаме идея от обраzовението, културата и кадърността във въпросната страна ще се реагира мнително в началото, ще ходиш на 2 пъти повече интервЮта, и ще те гледат под лупа първите месеци, докато покажеш какво можеш...а zа женитбите_само не ми каzвай, че ръкопляскаш от въzторг, когато някой твой приятел/поzнат/колега вzеме и престави новата си току що zабременяла украинска съпруга Наташа(или Лена, или Юлия).  Rolling Eyes

# 70
  • Мнения: 2 427
Еээ,аз пък не мога да се съглася с това!Не мисля че общата ни култура е на лошо ниво и културата изобщо като цяло.Напротив,когато ми се случва да комуникирам с разни авторитети завършили висше било в Италия или в чужбина,не мога да се начудя на тези елементарни пропуски и бели петна в т.н. им обща култура,включително когато съм отваряла теми касаещи,тяхната,италианската култура,където от срам хорски трябва да знаят поне нещичко а не да дават заето като ги бъзикнеш.Като онзи в телевизионния куиц,язък му за висчето образование,който се изцепи че автора на Мона Лиза е Джокондо Shocked...даааййййй...всеки може да се притесни пред камера,ама това е просто недопустимо.Т'ва и баба го знае...

# 71
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Еээ,аз пък не мога да се съглася с това!Не мисля че общата ни култура е на лошо ниво и културата изобщо като цяло.Напротив,когато ми се случва да комуникирам с разни авторитети завършили висше било в Италия или в чужбина,не мога да се начудя на тези елементарни пропуски и бели петна в т.н. им обща култура,включително когато съм отваряла теми касаещи,тяхната,италианската култура,където от срам хорски трябва да знаят поне нещичко а не да дават заето като ги бъзикнеш.Като онзи в телевизионния куиц,язък му за висчето образование,който се изцепи че автора на Мона Лиза е Джокондо[/color] Shocked...даааййййй...всеки може да се притесни пред камера,ама това е просто недопустимо.Т'ва и баба го знае...

не знам за кой иде дума, ама то4но тая греШка ми се струва баШ лапсус от притеснение. даже за италианец е прекалена Mr. Green
Що се отнася до обЩАта култура, освен ако 4овек не е у4ил хуманитарни някакви науки, не е задължително да я имаШ само, заЩото си с висШе. имам пове4е "културни" приятели със средно образование, отколкото такива с висШе.

# 72
  • Мнения: 2 427
Еэе,Сърфче,не ме разочаровай сега пък ти Wink!Не ми казвай че гледаш на хората с лошо око веднага щом разбереш от къде са без да им дадеш дори шанс да ти се докажат като интелигентни и възпитани същества.
Миналата година се запознах съвсем случайно с една братовчедка на баща ми,която е женена за албанец.Човека е диригент в една филхармония и е много интелигентен ,възпитан и учтив човек.Да го гледам зле заради произхода му ли?!
В момента също така "движа" с една мамашка,с която се запознах в родилно отделение.В началото бяхме двете в една стая-украинка е и е много свястно момиче.Преподава в музикалният колеж тук и за нея също мога да кажа само позитивни неща.Ако питаш мен ,мъжа и направо е ударил Джак Пот-а,като се е оженил за нея ,а не за приятелката ми Николета,италианката която обикновено отива с гадже и с приятелка на море,зарязва гаджето и обикаля по дискотеките в Испания с приятелката си ,докато оня чете книжки в хотелската стая и я чака да се натанцува и да и дойде кефа да се прибере.Пак казвам,да не класифицираме хората в една графа,без да ги познаваме.
Точно сега се сетих че излъгах-познавам един много готин румънец,бях го пропуснала.Свири първа цигулка на торинска сцена.Бяхме ходили миналата година да го молим да ми дава уроци,клиент на Фло.Изключително любезен и мил!

# 73
  • Мнения: 2 563
Цитат на: aniji
'black' насточваха да ги наричат "colored" или Афро американци. Ако има кажеш чернокож и ще те изчсат с парцалите тук.

Опасявам се че или нещо сте се объркали или сте попаднали на редките случаи на хора, които никоя дефиниция не ги устройва по някаква причина.

В САЩ за политически правилно e прието да се наричат African-American.
Във Великобритания политически прaвилният начин е приет да бъде black (не може да е African-American тъй като в UK те не са American). Coloured се счита за израз на расизъм и никога не бива да се употребява (междудругото, няколкото английски колеги в офиса току-що потвърдиха това).

Black & African-American са ОК в САЩ. Colored  е ОК в ЮАР, по последни данни на приятели от там.

# 74
  • Мнения: 2 563
ще ме прощавате вие двечките но за мен великата ни обща култура и ниво на образование са само мит
наскоро имаше изследване, че имигрантите от източна европа били най-fрустрираните защото обикновено са с висше образовние и се имат за много нещо, но не могат по никакъв начин да се интегрират и да намерят "достойна" за тях работа, смятат се за недооценени сред простите аборигени  Laughing



И аз съм на това мнение... Колко народ съм срещала да обвинява негрите, тъпите местни, шефът евреин и т.н. за собствената си неспособност да работи в екип и да си затваря устата, когато е нужно, примерно...

Общи условия

Активация на акаунт