новата глупост с лекарствата

  • 14 393
  • 139
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 24 467
Те затова аз лично искам винаги когато купувам медикамент, включително и витамини, особено за деца, да ми дават листовка. Може лекарят да не е непременно неосведомен, може просто да е сгрешил. На всеки се случва, на докторите- също. Нямам право да обсъждам компетентността на спуциалисти, на които самата аз не съм колега. Ако не съм доволна от някой просто бих го сменила, но не за това иде реч. Допълнителната проверка, направена от мена, като пациент или като родител на пациент в къщи е задължителна, а това аз правя, като чета лично написаното, което е информация за самия пациент, това е целта му.
За малки деца напр. аспиринът е забранен, а има родители, които не знаят това. Двама да има, да прочетат листовката- все е нещо. Не всички витамини са приложими за всички възрасти. Дозировките са различни. Правилата се забравят. Аз съхранявам тези листовки винаги с лекарството, тъй като изключително рядко ми са налага да ползвам такова и най- вече поради факта, че имам да помня куп други неща, не си ангажирам съзнанието с това, тъй като е измислед друг и по- лесен и по- ефикасен вариянт.

# 46
  • Мнения: 3 506
На когото му трябва - да си поиска - никой няма да му откаже да му даде да прочете.

Не трябва да е така - обратното трябва да е - на когото не му трябва, да я изхвърли, но винаги всички трябва да имат листовка. Judy много добре го е обяснила.

# 47
  • София
  • Мнения: 8 348
да се повторя - те са еднотипни и с грешки.

# 48
  • Мнения: 24 467
Не съм лекар, нито фармацевт и не мога да кажа, дали определената листовка има грешки, свързани със съществената информация от листовката. Правописните грешки не ме интересуват, нито ги обсъждам.
Нормално е листовките да са еднотипни. В тях има дозировка според възрастта или кг. на пациента, пише какви са общите противопоказания и несъвместимости и т.н., т.е. характеристики на лекарството или лекарствения продукт, които са общи за всички пациенти. Спецификите- дали ще се изпише съответното лекарство и за колко време и в каква дозировка конкретно следва да се взема от конкретното лице се определя от лекуващия лекар. Ако го намирате за некомпетентен пак казвам- сменете го.

# 49
  • София
  • Мнения: 8 348
а как да съм сигурна, че следващият е компетентен

А за листовките - ще трябва да извадя и да погледна по-подробно, но айде дозировките да речем са различни, обясненията какво лекува също, но страничните ефекти са ги писали с Кои и Пейст. А лекуващите лекари определят дозировки на око. И предписват лекарства, в чиито листовки пише, че са забранени за деца.

# 50
  • Мнения: 24 467
а как да съм сигурна, че следващият е компетентен
...И предписват лекарства, в чиито листовки пише, че са забранени за деца.

За това именно казвам, че листовките са необходими.
А за компетентните лекари е трудно да се довериш, разбира се, но ако някой за теб е категорично некомпетентен нищо не губиш ако опиташ при нов и най- вече по препоръка на близък.
Във всяка дейност в сферата на услугите е така, не само при лекарите. Има и добри и не толкова добри професионалисти. Но техният избор затова е "личен"- в случая на пациента. Нали всички ние си носим сами отговорността за направения от нас избор?

# 51
  • София
  • Мнения: 8 348
да, ама Личната работи с заместник Лична и не се налага да се чудя сутрин ли е или следобед. Освен това ми е наблизо, а и ни познава и с някой неща се справяме и по телефона. И си и знам кусурите, и грешките, и внимавам когато трябва и за каквото трябва.

# 52
  • Мнения: 24 467
Е, ти ще си решиш дали има нужда от смяна, разбира се.
При нас имаме телефон за спешни случаи, за когато личната не е на смяна. Освен това имаме и личен дори и домашен неин телефон, на който понякога при нужда сме я търсили.
Аз говорех за компетентността на конкретните лекари, понеже се повдигна въпросът. Бих предпочела смяна с компетентен, отколкото да остана при стар и доказано некомпетентен лекар само за удобство. Но това вече не е по темата, за това и не пиша подробно.

# 53
  • Мнения: 323
Не съм съгласна с Вас.Относно упътването-отиваш и си го копираш.
Аз по цял ден значи трябва само упътвания да раздавам,после да чакам да ми ги върнат,да ги прибера в опаковката,и т.н.
Ти имаш ли представа каква е работата на фармацевтите,или за вас те са просто търговци.Всички които са на мнение,4е трябва да се режат таблетки или да се дава на блистери,искам да ви попитам-вие като огладнеете отивате ли да ви отрежат някъде по половин кренвирш или по едно парченце хляб.Нещата са съизмерими.Виждам всекидневно клиенти ,които пушат цигари за по 4-5 лева,купили са си по 3 вестника,а се циганят в аптеката за 1 блистер Аналгин.Пенсионерите ще са най-ощетени в сли4ая.

# 54
  • София
  • Мнения: 8 348
да ти кажа, ако ми продаваха половин хляб щях да купувам, но понеже няма и не ям хляб изобщо.  Щото не ми се хвърля цял хляб зяряди 1 филия. И не купувам половин кремвирш, а един.

# 55
  • София
  • Мнения: 38 570
Добре, ами ако ми потрябва витамин C  на ампули по левче, какво? 20 лева ли да дам за цялата опаковка? Ами ако не мога? Ами ако тези 20 лева ми трябват за антибиотик примерно? И всичко това си го пише на рецепта... Sad

# 56
  • София
  • Мнения: 8 348
ами ще решиш кое е по-важно  и така
баба ти по пет лекарства е пила
айде сега и лигавщини

# 57
  • Мнения: 275
да ти кажа, ако ми продаваха половин хляб щях да купувам, но понеже няма и не ям хляб изобщо.  Щото не ми се хвърля цял хляб зяряди 1 филия. И не купувам половин кремвирш, а един.
Точно така-и когато ми трябва един блистер лекарство ще си купя един, а не 5 както са в кутия.

# 58
  • Мнения: 14 654
От главата за краката е това, поредната недомислица. В такъв случай изобщо ще спра да влизам в аптека. Вместо 10 ампули витамин ц, ще си купувам 5 килограма лимони и вместо 2 прахчета аулин, които купувам веднъж на 6 месеца, ще си засея канабис на балкона

# 59
  • София
  • Мнения: 8 348
кажи къде живееш, да идвам да го поливам

Общи условия

Активация на акаунт