Предучилишна подготовка в училище или в детската градина.

  • 5 770
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 468
Как Сийке, ако детето стане в 9-10 сутринта, няма да заспи цял ден, но ако се вдигне в 6:30-7 ч., ще заспи, няма къде да ходи. Така си мисля поне...

# 16
  • Мнения: 1 008
По мое мнение в училище е по-добре-свикват с обстановката,че там е място за учене,че се идва в определен час/въпреки че често това не се спазва от родителите/,че вече са ученици.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 952
Мади, гледай да не натоварваш детето и теб излишно. Прекалените амбиции на тази възраст според мен не са оправдани. Ако ходиш на работа и нямате баба в къщи - кой ще прибира детето по обяд, имаш ли нужда от още една допълнителна грижа през деня? Няма ли да ти бъде по-лесно да му отделяш на спокойствие по няколко часа през уикендите, вместо ежедневно да мислиш кой ще го гледа след обяд?
Децата растат много бързо в този период. Синът ми сега е в 3-ти клас. Имам чувството, че в първи е бил бебе на фона на това, което е сега.
Дори и да не научи максимума в подготвителна група или в първи клас - ще навакса много лесно и без проблеми в началото на следващата година. По-важно е да си изгради увереност и да ходи спокоен, където и да е това.
Успех ви желая   bouquet

# 18
  • Варна
  • Мнения: 85
От гледна точка на обучението много по добре е в училище, по повод преуморяването на децата съм скептично настроена, мисля, че се преуморяват децата които просто им е трудно да усвоят материала и са по назад от връстниците си, това е лично мое мнение, просто около мен се за преумора говорят майките на двойка и тройкаджии. А за спането по обяд - голямата не спи от 4 годишна, дори да стане в 6 сутринта.

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз за моя син избрах детската градина. След това има още 12 години да ходи на училище и все ще свикне. Нямаше проблем в първи клас. А и нашите учителки в детската градина бяха много добри и отговорни, много съм доволна от подготовката, която дадоха на сина ми и не съжалявам, че не го пратих в училище.

# 20
  • Мнения: 7 387
Как Сийке, ако детето стане в 9-10 сутринта, няма да заспи цял ден, но ако се вдигне в 6:30-7 ч., ще заспи, няма къде да ходи. Така си мисля поне...
  Hug Hug  Hug И аз така си мисля и не само си мисля...... Laughing
                Как Сийке,като професионалист ,обясни на мамите ,че програмата за обучение в подготвителна група е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА и еднаква за ДГ и за училище.ДОИ /държавни образователни изисквания/ са задължителни и еднакви , на база обучение се издава свидетелството.Където и да е детето е необходимо да придобие определен обем от знания.Така ,че ИЗВОДА какъв е -  зависи НАЙ-много от ЧОВЕКА ,който ще обучава детето ти. Mr. Green А за разказването на приказки в ДГ погледни програмата /нали си специалист/ и ще разбереш какъв е обема.Аз винаги съм мислила,че най-важното е да научиш детето да мисли,да има въображение и ред още "скрити" и не така атрактивни неща ,като например да издърдориш едно стихотворение.Не отричам ролята на стихотворението /механичната памет/ но често на практика се забравя ,че то не е единствено. Mr. Green

# 21
  • Мнения: 25 610
Естествено, че зависи най-много от учителките. И от директорките също!  Wink
Това е един от плюсовете на ПДГ - директор е този на училището. Много-много не се бърка в работата на учителките в ПДГ и те работят на спокойствие. Всичко се прави за децата.
Знам как се работи и в ДГ. Обикновено вариантите са 2 - или директорката е оставила всичко на самотек и ходи на работа да си пие кафето в компания, или е амбициозна натегачка, коята виси над главите на учителките и им се бърка в работата. Обикновено в такива градини всичко се прави за показ. Работи се главно върху пищни тържества, с които да се шашнат родителите и спонсорите, за да развържат кесиите. Също и да се впечатлят специалистите към съответните ВУЗ-ове. От октомври до декември се работи за Коледното тържество, от януари до март - за Осмомартенското, после за тържеството за завършване на учебната година...
Занятия се подготвят или за показ, или между другото, в паузата между репетициите за някое тържество...
Ти виждала ли си дете, как жално те гледа и пита: "Госпожо, а кога ще играем?" ...
Не ми се разравя тази тема, че ще замирише...  Sick

ПП А сегашната програма не я знам. Отдавна не съм в този сектор. (То програмите се менят като носни кърпи...) Само знам от опит, че всяка нова се базира на добре забравена стара. Я колко народ си вади хляба с тези глупости... Whistling

# 22
  • София
  • Мнения: 650
За мен е по- логично обучението да е по- добро в предучилищните групи в училищата при положение, че те са от по 17- максимум 20 деца, докато в детската градина при записани 35 деца не виждам как учителката ще огрее навдякъде. Ние сме в училище на предучилищна, класът е 17 деца по списък, средно присъстват 14-15 и учителката познава много добре всяко едно дете. В края на предучилищната вече децата решават задачи със скоби, могат да четат и да пишат /предимно с печатни букви/. Въпросът е, че след обяд трябва някой да им помага за писане на домашните.

# 23
  • Мнения: 5 362
програмата за обучение в подготвителна група е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА и еднаква за ДГ и за училище.ДОИ /държавни образователни изисквания/ са задължителни и еднакви , на база обучение се издава свидетелството.Където и да е детето е необходимо да придобие определен обем от знания.Така ,че ИЗВОДА какъв е -  зависи НАЙ-много от ЧОВЕКА ,който ще обучава детето ти.
Абсолютно вярно Peace
Аз лично бих предпочела ДГ.

# 24
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Само да добавя един доста съществен момент, последващ предучилищната година - децата, завършили предучилищна група в училището, на практика почти автоматично се считат за записани в него (освен ако родителите изберат впоследствие друго училище), което спестява доста нерви при родителите на първокласници.

Иначе аз също избрах предучилищна подготовка в детската градина и съм абсолютно съгласна с мнението на Как`Сийка - от подготовки за това и онова за поне половината от материала, включен в програмата за обучение на предучилищните групи не е стигнало време. Е, детето си поигра една година повече, но сега, в първи клас, изобщо няма време за игра, защото тепърва създаваме навици за писане на домашни и т.н.

# 25
  • Високо в планината на изобилието
  • Мнения: 484
Детска градина за предпочитане,според мен,защото не виждам никакъв смисъл да се съкращава и без това оскъдно детство на децата.Има време за всичко.Прекалено натоварване с домашни в начална и предучилищна възраст води до психологически проблеми и нежелание за учене в по горните класове.За съжаление моя син ще кара предучилищна в училище,защото по ред причини,една от които е здравословна,не посещава детска градина.Но избрах не училище,а учителка,това е най важното.

# 26
  • Мнения: 60
Аз съм за предучилищна към училище.
- По-сериозно обучение.
- По-плавно преминаване от детска към училище.
- В първи клас продължва с приятели, а не е нужно да се адаптира към оформен колектив.
- Запазено място за училище.

# 27
  • Мнения: 503

- Запазено място за училище.
Ето това е единствения сигурен плюс. Всичко останало може да е така,както си написала, но може и да не е. Сериозното обучение зависи от учителя, плавното преминаване дали ще е една година по-рано или късно няма значение-както си го направиш(зависи до голяма степен от родителите), в първи клас винаги е нужна адаптация,независимо от приятелската група.
Моето мнение е за предучилищна подготовка в детската градина. Мисля, че стреса ще е по-малък.

# 28
  • Мнения: 234
Да ви кажа,когато аз трябваше да направя този избор,избрах училището.Обаче в последствие съжалих,че съм го изместила от градината.Имаше кой да ми го гледа през останалото време и затова реших,че там ще му дадат по-добра подготовка.Обаче се оказа,че програмата,по която работят учителките в градините и училищата не се различава по абсолютно нищо.Предимство беше единствено това,че се запозна с обстановката в "голямото училище".На другите дечица им трябваше малко време за да свикнат,докато той се чувстваше като в свои води още от самото начало.Като подготовка всички деца получават едно и също.Зависи обаче дали дадената госпожа има особено желание за работа с децата,или е решила да си каже това,което и е зададено по програма и толкова.Що се отнася за домашните-дават и в училище и в градината.В момента моят племенник е в предучилищна и виждам,че това което им подават като матерял в градината и това,което сина ми учеше в училище е едно и също.Правя си извод,че е по-добре детето да си остане в градината,където всичко му е познато и има приятелчета.Мисля си,че ще научи все същото,като тези от училището.Но не трябва да забравяме,че в подготовката на дечицата ние също трябва да заемем основно място.Трябва да им се помага с много внимание и търпение.Успех на всички.

# 29
  • Мнения: 234
Ще добавя само,че имам малка дъщеря и когато трябва да направя този избор отново,със сигурност ще избера да си остане в детската градина.

Общи условия

Активация на акаунт