Отговори
# 30
  • usa
  • Мнения: 2 113
не. религията и църквата нямат място в държавата и държавата няма работа в религията. когато двете се смесят и започнат да си "помагат", нещата стават мътни и кървави. примери в историята, а и в съвремието, има доволно много. двете категорично трябва да си стоят разделени.

Нашата цивилизация е изградена върху християнските ценности ... правото , Европейските конституции , разбиранията ни за добро и лошо ... замислете се малко ... християнството е философия, не просто религия ...

ценностите, за които говориш, са общочовешки, не само християнски.

Последна редакция: нд, 13 май 2007, 20:48 от миз

# 31
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Нашата цивилизация е изградена върху християнските ценности ... правото , Европейските конституции , разбиранията ни за добро и лошо ... замислете се малко ... християнството е философия, не просто религия ...

ценностите, за които говориш, са общочовешки, не само християнски.

Не е така... виж Либийския съд ... виж положението на жената в мюсюлманския свят ... будистите ... при африканските племена... не са общочовешки

# 32
  • Мнения: 1 494
Не!
Имам много добър поглед върху образованието и не мисля, че ще се получи това, което е било идеята. По много причини.
Много зависи как ще се въведе, от кого, с какви материали, кои ще са преподавателите, и най-важното на каква възраст ще са децата.

Освен това знаем какво става с всичко, което е задължително...А религията е нещо твърде лично, за да е задължително.

Чудя се до там ли я докарахме- държавата чрез задължения да върши работата на църквата!!!

Много още мога да кажа, но ще обобщя- идеята не е добра, а дори и да има зрънце добро намерение, не вярвам, че ще достигне до децата в чист вид.

# 33
  • usa
  • Мнения: 2 113
Нашата цивилизация е изградена върху християнските ценности ... правото , Европейските конституции , разбиранията ни за добро и лошо ... замислете се малко ... християнството е философия, не просто религия ...

ценностите, за които говориш, са общочовешки, не само християнски.

Не е така... виж Либийския съд ... виж положението на жената в мюсюлманския свят ... будистите ... при африканските племена... не са общочовешки

примерите, които даваш, са по-скоро доказателства, че религията и държавата трябва да са разделени Simple Smile

# 34
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
не може да са...защото държавата, това са хората.... а хорският морал и ценностна система, произлизат от религията ... или вярата

# 35
  • Мнения: 25 624
Християнските ценности ще се предадат най-добре (и така е редно!) в рамките на семейството и чрез личния пример на самите отци, а не със законови мерки и чрез силата на държавата!  Naughty
Говорим за вяра, а вяра със силови методи не се предава! Предава се религия, фанатизъм, регрес...
Пак ще натъртя БПЦ (Българската Православна Църква) да не се мъчи само да друса крушата, ами малко и да покопа, за да има урожай!  Sick
Много ми е интересно как ще възпитава едно дете в християнски ценности, когато го заведат родителите на някой голям празник и то види как са изпокрити евтините свещи, как се разпродават даровете за храма и как... Всички виждаме какво става в храмовете - не свети места, а пазарища...  Sick Sick Sick

# 36
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

Затова не трябва да учат философия и никакви абстрактни науки ...  Laughing ...религията е точно за децата ... по- добре да вярва в Бог, отколкото в дядо Коледа ...пък и ти знаеш ли истината за Бог, Вселената и всичко останало ?

Аз пък съм за Дядо Коледа.
Не зная истината за бог и Вселената, а съм голяма, а как ще го проумее едно дете - никак, просто ще го приеме за истина, без да е наясно, че има и друг възможен вариант.
И ако това все пак стане - ще бъде нарушен един закон, че никой няма право да ни убеждава в друга вяра.

# 37
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
И науката е вяра...

.....ти какво преподаваш ?
 

# 38
  • Мнения: 6 029
Затова не трябва да учат философия и никакви абстрактни науки ...  Laughing ...религията е точно за децата ... по- добре да вярва в Бог, отколкото в дядо Коледа ...пък и ти знаеш ли истината за Бог, Вселената и всичко останало ?

религията е доста сложна.. не е като дядо Коледа - който е точно за децата. Аз съм католичка... не искам детето ми да бъде "обучавано" от православни християни. За това - ако искам- ще я водя на Катахизис в Католическата църква.

# 39
  • Мнения: 1 896
В някои енории си има неделни училища - там, където свещениците не ги мързи. Така трябва да бъде - там родителите, които желаят, си водят децата, за да учат за християнската вяра. В нашата квартална църква в Гео Милев даже правят коледни пиеси с децата от неделното училище.
Вярно е, че много от нещата в европейската култура са базирани на християнски ценности, но това за мен е малко по-различно от обучение в християнство с помощта на държавата.
Все пак в момента дори в сърцето на Европа реалностите вече са по-различни, обществата са мултикултурни, има много различни религии и не може една от тях да бъде протежирана от държавата за сметка на останалите.

# 40
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Напротив - религията е лесна...хората са създадени от Бог, растенията и Земята също, ако спазваш божиите заръки и бъдеш добър,  Бог ще те обича ако се държиш лошо- ще те накаже ... .... това е като да си дете ...така правят и родителите ... Религията е за простите хора и децата ... дава лесни обяснения .... когато пораснеш, вече започваш да си задаваш въпроси, но основната ценност, да бъдеш добър и всеотдаен ще остане ....пък и нищо не пречи на дете учило християнство, след време да приеме будизма...

# 41
  • usa
  • Мнения: 2 113
не може да са...защото държавата, това са хората.... а хорският морал и ценностна система, произлизат от религията ... или вярата

държавата е устройството, законите, не винаги се покриват с хората и тяхната ценностна система. случва се и да им налага морал и система, които да не съвпадат с техните ценности.

# 42
  • София
  • Мнения: 1 877
ДА!

# 43
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И науката е вяра...

.....ти какво преподаваш ?
 

Математика Laughing, точно тя не е вяра, повярвай ми Crazy

# 44
  • София
  • Мнения: 10 825
Не!

Общи условия

Активация на акаунт