Личното ви усещане за нестинарството?

  • 2 893
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 4 740
 По нашия край довечера ще има нестинари, заради Св. Константин и Елена. Присъствали ли сте и какви емоции са ви обливали  гледайки как нестинарите стъпват по живите въглени? Признавам, доста съм се взирала в босите им нозе за да си дам логично обяснение, но уви. Крачат си хората, подритват и една жила на лицето им дори не издава че може би изпитват болка. Изпадали в транс...може, не съм веща. Вашето мнение?
  Между другото, едва ли всички са истински нестинари. Няма шанс и този вековен ритуал да не е изплагиатстван някъде и съответно превърнат в доходоносна шоу-проява. Аз за щастие съм присъствала само на автентични нестинарски хора, по селата...където просто се прави от вяра, а не заради печалбарство.

# 1
  • Мнения: 6 993
Много ми харесва, макар че никога не съм го виждала на живо.Цялата магия около ритуала...Даже и разказ имах  Blush

# 2
  • Мнения: 5 622
Аз съм пробвала. После цяла седмица не можех да стъпя на краката си от изгарянията  Joy  Stop

# 3
  • Мнения: 4 740
И на мен " магическо "  ми се струва най-точното определение за нестинарството. Ти наистина ли не си виждала на живо? Няма друга такава емоция, едни топли вълни те обливат през цялото време и невероятно благоговение, колкото и пресилено да звучи...
Престрашила си се, а? Laughing Намаза ли се поне с нещо преди това или се подлъга, когато в края привикват смелчаци за да се пробват Laughing

# 4
  • Мнения: 3 423
Аз цял живот стъпвам по огън, пък нищо
ми няма, верно има нещо магично, май.

# 5
  • Мнения: 46 535
Гледала съм.
Не ми направи впечатление.
Не бих пробвала.

# 6
  • Мнения: 5 622

Престрашила си се, а? Laughing Намаза ли се поне с нещо преди това или се подлъга, когато в края привикват смелчаци за да се пробват Laughing

Хаха, нищо подобно  Laughing СЪвсем сама си направих въглените и си стъпих на тях. На голо.   Crazy

# 7
  • Мнения: 6 993
Ти наистина ли не си виждала на живо?
За съжаление на Главната на Пловдив не предлагат такива атракции Laughing

# 8
  • Мнения: 5 622
И аз не съм виждала на живо, никога

# 9
  • Мнения: 4 740
Селският туризъм е толкова актуален...Не практикувате ли?

# 10
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 196
Аз съм гледала единствено в една кръчма в Несебър и то преди 8 години.
Не знам доколко бяха "истински", но бяха голяма атракция, особено за чужденците.

# 11
  • Мнения: 6 993
Мне, селският ми туризъм е или на 17км от Пловдив, или на 20 от Бургас, или на 8 от Стара Загора. И все по къщите на баби, дядовци, чичовци, лели. Не са ме водили по такива места. Но би ми се искало да видя и по-закътани кътчета Sunglasses с местните им традиции.

# 12
  • Мнения: 5 622
Селският туризъм е толкова актуален...Не практикувате ли?

Практикувам бе. Доста работи. Включително както се видя и самоинициативно нестинарство  Crazy

# 13
  • Мнения: 967
Това е едно от нещата, от които ме побиват тръпки и изпитвам едно специално усещане - някаква смесица от възхищение, прекланяне пред силата на духа, страх пред неизвестното, гордост от това, че съм българка...

# 14
  • Мнения: 4 740
Лудо, ще се ощавиш бре ooooh! На терасата ли ги разпръсна въглените? Laughing

# 15
  • София
  • Мнения: 1 076
Не само съм гледала, но и три пъти съм играла.
Не пари, изключително усещане, но трябва да си по-лек, за да "пърхаш". Сега качих килца и вече няма да мога да играя. Спомените са чудесни обаче.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 2 171
За мен нестинарството е магия. Гледала съм десетина пъти, а два пъти съм участвала- първият бях мъничка и нестинарят ме вдигна и танцува с мен в ръцете си, а вторият една жена ме вкара в перифирията на въглените и ми подариха иконка след това. В перифирията нямаше много въглени, но и да е имало нещо не усетих- беше ми заръчала да я гледам само в очите.

# 17
  • Мнения: 184
Преди няколко години нестинар ме вдигна на ръце и ме понесе над въглените. Е, няма такова усещане. Невероятно е. Явно много силно съм го стискала за гушата, защото ми повтаряше да не се притеснявам и да се отпусна. Ама как да се отпусна, като бях с къса рокля, а той докато танцуваше, даже взе и да кляка с мен в ръце. А отдолу си пареше.

# 18
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 711
Гледах за пръв път миналото лято в един битов ресторант "Бяла ряка" до село Гюльовца, по стария път Бургас - Варна. Много бях впечатлена.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Преди много време бях писала даже реферат за нестинарството. Нищо не помня  Blush
Ще се включа после пак.

# 20
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Не съм гледала на живо досега нестинари, но много искам.
По телевизията само и даже тогава ме побиват тръпки.

# 21
  • Мнения: 4 473
Удивително изживяване. Преди много години работих за кратко в р-нт "Българска сватба" в кк "Св Св Константин и Елена". Битов ресторант, с автентична нестинарска програма. Съществуваше от както се помня и съм била на не една или две сватби там. А сватбеният ритуал беше разкошен. Освен нестинари, програмата включваше и кукери - също с автентично облекло и танц. Чужденците оставаха в захлас. Гледала съм програмата стотици пъти, но така и не ми омръзна.
От две години, ако не се лъжа, ресторантът го няма. Съборили са го. Много мъчно ми стана.
За щастие, в същия курортен комплекс има друго такова заведение - "Кошарите". Програмата е далеч по-семпла от тази, която беше в "Българска сватба", но все е нещо. Радост за окото, както за чужденци, така и за българи.
Веднъж се пробвах да стъпя на почти изгаснала жарава, не повторих.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 466
Гледала съм и ме побиват тръпки, същото усещам и като слушам родопски песни....

# 23
  • Мнения: 4 740
Имитатор би ли могъл да го направи според вас? Все си мисля, че тези по заведенията не са истински нестинари...

# 24
  • София
  • Мнения: 1 466
И аз съм се чудила, преди 2-3 години гледах последно в един битов ресторант в Албена и се замислих дали те са истински, или не... някак не ми се вързваше идеята с луксозен курорт и нестинари. Предпочитам да им вярвам все пак заради начина, по който ме карат да се чувствам  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 4 473
Касиди, какво имаш предвид под `истински`?

# 26
  • Мнения: 4 740
Хора, които го практикуват да кажем трето поколение и ритуално. Убедена съм, че този тип нестинари са истинските и те не биха се опънали срещу хонорара в някое заведение. Комерсиалната част на нестинарството го обезмисля, като истинско такова. Минава ми и една мисъл, че срещу добър хонорар и специално мазило за пети всеки би могъл, но... това естествено няма как да го твърдя със сигурност Simple Smile

# 27
  • Мнения: 765
 Личното ми усещане е , че много боли  Grinning
 Иначе съм се чудела дали всъщност този ритуал е наистина религиозен , на мен ми изглежда абсолютно езически и точно това ми харесва в него .

# 28
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 711
Баш нестинар си беше. Накла си огън човека, изчака жаравата, настла равномерно въглените, засвири му гайдаря и той се метна върху горящите въглени.

Помните ли поверието, че нестинарките не можели да зачеват. Дали нямаше и такава литературна творба или балет май беше.

# 29
  • Мнения: 6 167
И аз не съм виждала на живо, никога

аз съм виждала.
ти затова си се изгорила, Буба
стъпват по специален начин, не с цяло ходило, плюс за части от секундата и сменят бързо.
излизат доста често от кръга.
истинските нестинари би трябвало да изпитват някакъв религиозен транс, нали носят една икона ( ама на кой не помня).
интересно как нещо толкова езическо се е смесило с християнското..

# 30
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Абсолютно езическо е, да, както и един куп наши обичаи.
Иконата е на Св. Константин май, трансът е бил част от ритуала, поне в по-стари времена, сега е комерс, сигурно си има методика да не пари твърде.
А и едно време са бачкали боси по нивите, не са ходели на педикюр. Корави пети, загрубяла кожа.

# 31
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Личното ми усещане е, че нестинарството е любов , а любовта нестинарство.... тези, на които им е за пръв път не се разминават без белези, които остават за цял живот .... Аз съм Елена... прабаба е газила в жаравата... но тя е имала яки нозе, закалени в студ и жега, невидели обувки ...предполагам, че чувствителността на ходилата е започвала  сантиметър по- навътре...

# 32
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 711
Аз като го гледах ми направи впечатление, че стъпва точно с цяло стъпало все едно, че захлюпва въглена и така го изгасва. И хич не беше за части от секундата, ами даже си ги и подритваше. Но съм убедена, че си има техника.

# 33
  • Мнения: 4 473
Хора, които го практикуват да кажем трето поколение и ритуално. Убедена съм, че този тип нестинари са истинските и те не биха се опънали срещу хонорара в някое заведение. Комерсиалната част на нестинарството го обезмисля, като истинско такова. Минава ми и една мисъл, че срещу добър хонорар и специално мазило за пети всеки би могъл, но... това естествено няма как да го твърдя със сигурност Simple Smile

Тези, за които първо писах, бях второ поколение. "Всичко е в главата" - така ми отговориха, когато попитах не усещат ли болка.
Кое е това, което не са комерсиализирали към днешна дата? Confused Мен не ме притеснява тази част, а и не виждам нищо лошо в това.

# 34
  • Мнения: 7 837
Езическо и най-вече тракийско, доколкото си спомням. Свързва се с култа към богинята майка и бога Слънче, който тя ражда. Кръгът от жаравата е проекция на Слънцето на земята и този, който танцува отгоре, по някакъв начин се преражда и т.н.

А нищо чудно и император Константин да е придал хриситянски облик на този ритуал. Нали е похристиянчил един от култовете, като Рождеството Христиво.

Гледала съм ги в Копривщица навремето.

# 35
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Кръга е символ на Всичко.... слънцето, луната , селото, дома, утробата, времето, сезоните, повторяемостта, безкрайността ...на всичко

# 36
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
магия!възможностите на 4овека в пове4е от нормално приетото!

# 37
  • София
  • Мнения: 10 825
Гледала съм на живо, много ме впечатлява, но наистина ме е страх да опитам, въпреки че са ме приканвали

# 38
  • Мнения: 91
Този ритуал е запазен в автентичен стил единствено в село Българи,Бургаска област и се чевства само на 3 и 4 юни /стар стил св Константин и св Елена/Ако някога имате възможност,посете селцето и ще останете очаровани.Винаги се прави на самата дата,защото са се опитвали да го правят в събота или неделя/ако не съвпадат датите/,заради присъствието на повече хора,но винаги се е проваляло или заради лошо време ,или нещо друго.Това го знам,защото майка ми е оттам,и съм чувала много разкази от баба и дядо.Но да го видиш ,на живо,как се изкарват иконите,как се ходи до аязмото,самия ритуал,това нещо не може да се опише с думи,а когато вечер заиграят нестинарите и засвирят нестинарското хоро,кръвта ти се смразява.Повярвайте ми,гледам ги почти всяка година и винаги оставам възхитена

Общи условия

Активация на акаунт