Личното ви усещане за нестинарството?

  • 2 886
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Абсолютно езическо е, да, както и един куп наши обичаи.
Иконата е на Св. Константин май, трансът е бил част от ритуала, поне в по-стари времена, сега е комерс, сигурно си има методика да не пари твърде.
А и едно време са бачкали боси по нивите, не са ходели на педикюр. Корави пети, загрубяла кожа.

# 31
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Личното ми усещане е, че нестинарството е любов , а любовта нестинарство.... тези, на които им е за пръв път не се разминават без белези, които остават за цял живот .... Аз съм Елена... прабаба е газила в жаравата... но тя е имала яки нозе, закалени в студ и жега, невидели обувки ...предполагам, че чувствителността на ходилата е започвала  сантиметър по- навътре...

# 32
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Аз като го гледах ми направи впечатление, че стъпва точно с цяло стъпало все едно, че захлюпва въглена и така го изгасва. И хич не беше за части от секундата, ами даже си ги и подритваше. Но съм убедена, че си има техника.

# 33
  • Мнения: 4 473
Хора, които го практикуват да кажем трето поколение и ритуално. Убедена съм, че този тип нестинари са истинските и те не биха се опънали срещу хонорара в някое заведение. Комерсиалната част на нестинарството го обезмисля, като истинско такова. Минава ми и една мисъл, че срещу добър хонорар и специално мазило за пети всеки би могъл, но... това естествено няма как да го твърдя със сигурност Simple Smile

Тези, за които първо писах, бях второ поколение. "Всичко е в главата" - така ми отговориха, когато попитах не усещат ли болка.
Кое е това, което не са комерсиализирали към днешна дата? Confused Мен не ме притеснява тази част, а и не виждам нищо лошо в това.

# 34
  • Мнения: 7 837
Езическо и най-вече тракийско, доколкото си спомням. Свързва се с култа към богинята майка и бога Слънче, който тя ражда. Кръгът от жаравата е проекция на Слънцето на земята и този, който танцува отгоре, по някакъв начин се преражда и т.н.

А нищо чудно и император Константин да е придал хриситянски облик на този ритуал. Нали е похристиянчил един от култовете, като Рождеството Христиво.

Гледала съм ги в Копривщица навремето.

# 35
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Кръга е символ на Всичко.... слънцето, луната , селото, дома, утробата, времето, сезоните, повторяемостта, безкрайността ...на всичко

# 36
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
магия!възможностите на 4овека в пове4е от нормално приетото!

# 37
  • София
  • Мнения: 10 825
Гледала съм на живо, много ме впечатлява, но наистина ме е страх да опитам, въпреки че са ме приканвали

# 38
  • Мнения: 91
Този ритуал е запазен в автентичен стил единствено в село Българи,Бургаска област и се чевства само на 3 и 4 юни /стар стил св Константин и св Елена/Ако някога имате възможност,посете селцето и ще останете очаровани.Винаги се прави на самата дата,защото са се опитвали да го правят в събота или неделя/ако не съвпадат датите/,заради присъствието на повече хора,но винаги се е проваляло или заради лошо време ,или нещо друго.Това го знам,защото майка ми е оттам,и съм чувала много разкази от баба и дядо.Но да го видиш ,на живо,как се изкарват иконите,как се ходи до аязмото,самия ритуал,това нещо не може да се опише с думи,а когато вечер заиграят нестинарите и засвирят нестинарското хоро,кръвта ти се смразява.Повярвайте ми,гледам ги почти всяка година и винаги оставам възхитена

Общи условия

Активация на акаунт