ГРАДИНАРСТВО-моето хоби! 2

  • 131 160
  • 567
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 11 320
Мери, аз сега пробвам номера с яйчените черупки, дето Мили46 го пусна.
Да видим дали ще действа. Салатите растат. Обаче не можах да овардя мушанките. Едни гадни дребни охлюви ги опасаха. Там нямаше кога да действам #2gunfire

# 61
  • Мнения: 1 937
Да си похваля Клематисчето
И още веднъж
Очаквам да цъфнат и едни неща, които в момента изглеждат така, но до дни ще превземат двора с големи, оранжеви цветове. Не знам как се казват, но са много красиви.

lamita, честит рожден ден!
Пожелавам ти да си цветна  bouquet

# 62
  • Мнения: 555
Ламита, Честит Рожден Ден и от мен!!!!  smile3525   bouquet

Благодаря! Хортензията ми е от миналата година и цяло лято пуска листа. На есен я остригах до дъно и сега пак се побъркала да пуска листа. Но цвят не се очертава. Иначе я гледам на полусянка, овлажнявам и листата и почвата редовно.
 И аз много искам божур, но все забравям като му е времето. А вие от къде си го набавихте? Семе има ли? Аз тази година за първи път си хванах Далия от семена?! Пробва ли ли сте? До сега все от грудки я имах, но тази зима мухлясаха.

Моля те  Praynig
остави си няколко по-силни "пръчки" (означава по- дебели и сочни с красиви листа, а не хилави) от тази година - те сега ще си заложат цвят (в пъпките) и после на следващата година ще им се радваш на красиви цветове (и без това са ти подхранени много добре). За следващата година пак по същия начин оставят се зелени леторасти, прецъфтелите ги изрязваш (някъде през есента или рано напролет -преди разлистването им) и така на по- следващата ще цъфти....цикъла се повтаря.... Вирее и на по- сенчести места...
Божур - аз имам червен, розов и бял  Wink
За него знам, че ако се посее или прехвърли на есен (късна есен) още на следващата година цъфти иначе коренища продават по магазините, но трябва да се следи дали са жизнени или са сухи и болни за семена не знам, но и тогава ще чакаш 5-6 г. докато цъфнат.
Далиите (Гергини) на есен пак ще ти образуват грудки - извади си ги, остави ги да презимуват и напролет си ги посей отново да ти красят двора....

За розичките - по описвания от мен начин (отчеснато  прецъфтяло клонче с 3-4 листа) преди 3-4г. си посях от японските (мини) розички някъде през лятото (юни-юли) и септември вече беще цъфнала, ако са обаче от големите, влачещите -чак на следващата година или по-следващата ще има цвят

Цитат
А наистина ли чемширът е такава напаст   аз тъкмо мислех да правя чемширена оградка пред къщата, с надеждата да намаля пораженията там от случайно минаващи тинове, кучета и футболни топки 

м_е_р_и , да наистина, само да си отчеснеш някое клонче "забождаш" го в земята и се хваща  newsm78, става страхотен плет, но ако имаш възможност си посей и нещо бодливичко- така съвсем ще ги спреш. Аз ти предлагам Японска дюля (Chaenomeles) (в по- предни страници съм описала какво е това да не се повтарям),  може и кисел трън (Berberis).


Verdad , много ти е красив клематиса  bouquet


# 63
  • София
  • Мнения: 1 775
Цитат
А наистина ли чемширът е такава напаст   аз тъкмо мислех да правя чемширена оградка пред къщата, с надеждата да намаля пораженията там от случайно минаващи тинове, кучета и футболни топки 

м_е_р_и , да наистина, само да си отчеснеш някое клонче "забождаш" го в земята и се хваща  newsm78, става страхотен плет
Verdad , много ти е красив клематиса  bouquet
А ако се отреже по- голямо клонче, ще стане ли?
Ламита, Честит Рожден Ден и от мен!!!!
baloni bdbaloni baloni

# 64
  • Мнения: 4 202
Очаквам да цъфнат и едни неща, които в момента изглеждат така, но до дни ще превземат двора с големи, оранжеви цветове. Не знам как се казват, но са много красиви.

И в нашия двор имаме такива, не знам как се казват, но наистина са красиви.
И моите ще цъфнат всеки момент  Grinning

# 65
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Ето и моята градинка. Ще стане, ама май догодина ще изглежда по-добре.
http://good-times.webshots.com/album/559228036nQXCzD?vhost=good-times

И въпрос: Как се размножават теменужките? Все си мислех, че просто си се размножават с нови издънки, но днес видях, че имат и семена. Да ги събирам ли семената?

# 66
  • Мнения: 668
Ламита, пожелавам ти всичко най-хубаво! Нека се сбъднат мечтите ти!!!



Абе, момичета, ма бива ли толкоз нещо да изпишете в цветаро-градинаро-балконско-хобитските теми newsm78 А колко анкетииии!!! Мале, мале, цяла нощ няма да ми стигне да прочета всичките писания smile3516

микки, чудесна ти е градинката  bouquet Аз, откакто преди месец наръсих семенцата, не съм стигнала да ги видя на какъв хал са Embarassed, ама така е, като не мога да се взема в ръце и да изкарам един опреснителен шофьорски курс Banghead и разчитам на чуждо благоволение! А да ми кажеш таз китка каква е? Щото ми е много позната, но в момента изобщо не мога да зацепя Thinking
Виж тук какво пише за теменужката.

Verdad - клематисът ти е чуден Hug А това цвете, което чакаш да цъфне, баба ми му казва селска лилия, но при нас цъфти чак след месец.

м_е_р_и, има поверие, че хортензията носи смърт. Не знам дали заради нея, но навремето нашите бяха посадили и когато дядо ми умря, я махнаха. На едни съседи им се случи същото, даже и по едно и също време беше. Наскоро чух, че и с кукуряка е така и сега смятам да го махна всичкия Peace

# 67
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
м_е_р_и, има поверие, че хортензията носи смърт. Не знам дали заради нея, но навремето нашите бяха посадили и когато дядо ми умря, я махнаха. На едни съседи им се случи същото, даже и по едно и също време беше. Наскоро чух, че и с кукуряка е така и сега смятам да го махна всичкия Peace
honey13, по принцип гледам да не се обвързвам с поверия. Но и останах изненадана по какъв повод ми го казваш това. Специално сега погледнах в нета как изглежда хортензията  Embarassed Нямам такова цвете в градината. Тази година се чудих дали да си купя от него или божур и накрая взех 2 преоценени храста и една пак преоценена катереща се роза. Розата потръгна, но нещо храстите линеят, единият е люляк Wink
Иначе тук в дворовете много често съм виждала хортензии, красиви са, а със специален препарат ли ги правят сини или така са в оригинал? На мен синьото не ми допада

# 68
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
м_е_р_и , да наистина, само да си отчеснеш някое клонче "забождаш" го в земята и се хваща  newsm78, става страхотен плет, но ако имаш възможност си посей и нещо бодливичко- така съвсем ще ги спреш. Аз ти предлагам Японска дюля (Chaenomeles) (в по- предни страници съм описала какво е това да не се повтарям),  може и кисел трън (Berberis).
Теди, много хубава идея! Ще стане красиво, особенно с Японската дюля

Аз още не съм започнала с проекта, няма да правя голям и висок плет. Ще бъде по-скоро фиктивно, около 40 см висок. Колкото да спира ниските топки и разсеяни тинове. А пък и кучетата да се замислят преди да се разхождат из цветната ми леха  Rolling Eyes От двата храста, които купих преоценени, единият е окършен, явно минувач през градинката ми се е спънал в него, а другият имаше едно малко зелено клонче и то е отнесено  Confused Сега с надежда гледам една набола зелена пъпка.

Последна редакция: ср, 30 май 2007, 02:36 от м_е_р_и

# 69
  • Мнения: 668
м_е_р_и, извинявай, моя е грешката, ама така е като пиша полузаспала Embarassed Поста ми де отнасяше до galq
А, доколкото си спомням, хортензиите стават с различни цветове в зависимост от киселинността на почвата.

# 70
  • Мнения: 747
Иначе тук в дворовете много често съм виждала хортензии, красиви са, а със специален препарат ли ги правят сини или така са в оригинал? На мен синьото не ми допада
Да, с препарати се променя цветя; дори сега си спомням, че се ползва някаква алуминева сол за целта. Но да си тровя земята и цветето за едната синина, не съм склонна.
За ниска ограда идеята с чемшира много ми допада. Но имай предвид, че ако кученца минават, препикават и това май се отразява зле. Та трябва някаква защита с оградка.
Ех, Verdad, този твой клематис го сънувам Laughing

# 71
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Хъни, нямам идея какво е това цвете. Всичко почти ми е събирано от съседките, а и те не са запознати с имената им. Ако някой знае, и на мен ще ми е любопитно да каже.

# 72
  • Мнения: 555

Не съм много сигурна, но мисля, че цветовете на хортензията се оцветяват във синьо като се торят със железен сулфат (тор).

И въпрос: Как се размножават теменужките? Все си мислех, че просто си се размножават с нови издънки, но днес видях, че имат и семена. Да ги събирам ли семената?

Да те се размножават и със семена - просто ги остави. Те си падат сами и си само ще си ги разсаждаш.
 flower

# 73
  • София
  • Мнения: 3 672
Здравейте и от мен,

Ламита, ЧРД и от мен със закъснение   bouquet

Микки, градинката ти е чудесна, и много ми харесва аранжирането с грънци  Grinning

През уикенда насадих розата, сега ще се моля да се хване Praynig И уж нямаше да работя друго, пак плевих Twisted Evil Съседки ми дадоха още цветя за садене, плюс семена за два вида цветя и семена за декоративни тиквички- мънички кратунки и разсад за мини доматчета. Бодох, правих разсади, ще видим дали нещо се е хванало като отидем събота и неделя Grinning.

Да питам за колко време поникват латинките? Сдобих се със семена на катерещи се, и не бяха поникнали.

За чимшира, ще пробвам както казвате да се разсади.  И аз искам оградка. Има ли значение дали да е на слънце или на сянка? Моя е още бебе на 1 година пече го слънце по цял ден, но си е зелен и е изкарал много нови клонки, май ще се наложи да го пооформям, че е станал "рошав" Grinning

За хортензията някъде бях чела, че я оцветяват в синьо с някакъв разтвор, но какъв беше, не помня  Thinking

# 74
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Теди, Хъни,  благодаря за инфото за теменужките.
Аса, не е ли малко късно за семена на латинки? Гледам в дворовете на бабите около нас отдавна цъфтят. Декоративните тиквчки-също.
С тези рози ми дадохте една страхтна идея. Но ще я реализирим наесен. Да си посея маслодайна роза в двора. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт