Трябва ли държавата да стимулира високата раждаемост?!

  • 3 245
  • 93
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7 837
Лени, не е баш така, защото пък сестра ми не е виждала бащата на детето си от 3 г., а то е вече на 4 и половина. Няма брак, няма издръжка (макар и минимална), тя е самотна майка в истинския смисъл на думата. Обаче, има някакво оме в акта за раждане?!И...? Къде е соц. политика в случая, след като тя не успя дори да стигне дотам, че да плаща половин такса за детска градина? А имаше тук тема преди време и доста момичета живеещи на семейни начала, се хвалеха именно с това...

# 46
  • София
  • Мнения: 6 999
Lennie, не е точно така.

Навсякъде се разбира под 'самотен родител' такъв отглеждаш детето/децата си сам, като единствен възрастен в домакинството. Така го възприемат и банките, но не и държавата. Защото, когато родителят не живее с детето той и не носи отговорности по отглеждането му - в общия случай. Цялата роля се поема от живеещия с детето родител + някаква финансова подкрепа от другия.

Овдовял имам предвид след раждането на детето/децата.

# 47
  • Мнения: 6 167
Лени, не е баш така, защото сестра ми не е виждала бащата на детето си от 3 г., а то е вече на 4 и половина. Няма брак, няма издръжка (макар и минимална), тя е самотна майка в истинския смисъл на думата. И... Къде е соц. политика в случая, след като тя неуспя дори да стигне дотам, че да плаща половин такса за детска градина? А имаше тук тема преди време и доста момичета живеещи на семейни начала се хвалеха именно с това...

така е, за тези случаи трябва да има проверки.
влизат, установяват, че родителя е самотен и ги подпомагат.
ако това го няма.. язък им за социалното министерство и политики  ooooh!

но в общия случай не е така - тоест, знаем как е. живеят заедно и тя се води самотен родител.

# 48
  • Мнения: 843
найка, аз пак да питам - чия висока раждамост да стимулира държавата.
на българските граждани ли  Wink
и защо да го прави?

моля, някой да ми обясни Защо.


  Лени, аз написах  "Разбира се, че съм за стимулиране на раждаемостта"    Никъде не споменах
 " Висока  раждаемост."   Аз и тази си раждаемост едва нося на раменете.
Всъщност управниците ни трябва да се замислят за  ПОНЕ " Нормална" раждаемост...  да не говорим за "висока".
     

# 49
  • София
  • Мнения: 4 423
Аз вече не знам какво да кажа, но ще се опитам.
Преди 17 години когато родих първото си дете, ми беше много по - лесно от колкото в момента, давам си сметка, че не е заради държавата, а заради портфейла на съпруга ми.
Сега ми е трудно, но не е само  липсата на пари и обезпеченост от страна на съпруга ми ( и това го има), най - вече защото държавата се подиграва с мен и моето положение в момента - невъзможност да работя, спиране на соц. майчинство и  нещастните 18+20лв да двете ми деца.
Да ,държавата трябва да стимулира, дори не във вид на пари, може и с нови детски градини, но не....държавата бяга от тези неща, не е удобно просто.
За самотните майки какво да кажа - има много момичета, които наистина сами и без помощ отглеждат децата си, но примерно братовчедка ми се води самотна майка, ползва някакви отстъпки от градина и даже от кухня, но месечната издръжка от татко Барба е около 1000лв - за каква самотна майка говорим тогава?- чак и помощи чака и плаче непрекъснато колко е трудно  и скъпо Crazy, айде Аман а?

# 50
  • Мнения: 4 300
Трябва. Всички държави с ниска раждаемост и отрицателен прираст трябва да го правят. Защото иначе държавата ще изчезне.
То всъщност една от многото причини , заради които ни вземат много данъци и осигуровки, а получаваме малко, е възрастовата структура на населението. Един работещ- двама пенсионери. Докато не почнат да се раждат повече деца няма да се промени това.

# 51
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Държавата трябва предимно да се грижи за родените вече деца,както и останалите граждани. Така автоматично ще има стимул за раждане на повече деца.

Ох, и аз съм в чужбина.  smile3505 smile3505

# 52
  • Мнения: 822
Къде е соц. политика в случая, след като тя неуспя дори да стигне дотам, че да плаща половин такса за детска градина? А имаше тук тема преди време и доста момичета живеещи на семейни начала се хвалеха именно с това...
така е, за тези случаи трябва да има проверки.
влизат, установяват, че родителя е самотен и ги подпомагат.
ако това го няма.. язък им за социалното министерство и политики  ooooh!

Ако това може с нещо да помогне...Тук ,например,държавата ще подпомага самотната майка без проблем...Дори и без сериозни проверки.Доверяват се понякога и само на една декларация.Но после гонят втория родител до дупка,за да им върне парите...Така донякъде се обезсмисля желанието да мамиш системата.Ако държавата плаща на жената,с която живееш,като на самотна майка,след това същата тази система си взема парите от теб...Има ли смисъл изобщо да лъжеш тогава?
Такива са впечатленията ми от познати тук.Не съм из основи запозната,но явно този подход работи...Не че няма пак лъжещи и излъгани...

# 53
  • Мнения: 7 837
Няма кой да си мръдне пръста за проверки, мързи ги.
Ето и друг пример. Тази зима сестра ми е подала в социалното молба за частичните помощи относно сметките за ток. Покриват някаква сума, не съм наясно каква. Но напливът с молби е бил голям. Проверка не е минала, одобрили са сестра ми по документи. Тя съвестно не е излъгала примерно, но как ще разберат, че някой не е подал фалшива информация. Защото, ако ти дойде човек от социалните на място вкъщи и види, че имаш напр. ЛСД телевизор, скъпа бяла и черна техника, кола и т.н., пък с фалшива бележка за доходи, кандидатстваш за това да ти поемат тока за зимата... Има такива случаи и те са за сметка на наистина нуждаещи се  Rolling Eyes

# 54
  • София
  • Мнения: 3 883
В Китай пък е точно обратното - държавата глобява за раждането на дете. Така няма шанс за тези, които са решили да злоупотребяват и да правят по много деца, за да се издържат от помощи. Защото глобата е солидна пречка за подобни родители. Докато за тези, които наистина искат деца и могат да им осигурят добър живот, тази глоба не е пречка. Така нещата са решени на пръв поглед по драстичен начин, но в действителност с цел стимулиране на раждаемосттта само сред онези, които ще осигурят добро бъдеще на децата си, а няма безотговорно да ги раждат и след това да не се грижат за тях. Идеята е да се развива по-силната, по-образованата, по-перспективната част от обществото, която наистина ще има принос в развитието на държавата, докато посредствената да бъде сведена до минимум.

# 55
  • Мнения: 2 759
В Китай пък е точно обратното - държавата глобява за раждането на дете... Идеята е да се развива по-силната, по-образованата, по-перспективната част от обществото, която наистина ще има принос в развитието на държавата, докато посредствената да бъде сведена до минимум.
                 Връзката между глобите и по-образованите и по-перспективни ми се изгуби някъде между редовете. Може ли някой да обясни като за блондинка  newsm78?

# 56
  • София
  • Мнения: 676
Като цяло нямам социално ориентирано мислене и не мисля че държавата трябва да се грижи за мен или за децата ми. Мисля че човек трябва да носи отговорност за решенията си, каквито и да са те! Дали ще си самотна, разведена или многодетна майка си е избор на всеки човек. Единствено вдовците не биха могли да "вземат" мерки и смятам, че трябва да им се помага.
Но и е факт, че бюджетът на държавата се формира от данъци и с намаляването им става все по-трудна издръжката на държавата. Т.е. за всички нас е важно да има деца, които един ден ще плащат данъци и ще формират бюджета...
Лично аз не очаквам никаква помощ от държавата пряко за семейството си, но мисля, че има какво и трябва нещо да се направи по въпроса за качественото отглеждане на децата. Семейното подоходно облагане, подпомагане на образованието на децата и осигуряване достатъчно детски заведения са едни разумни и приемливи за държавата действия.
А за циганите... много ми е смешно като се твърди, че раждат заради социалните придобивки... това може да го твърди човек без деца, но почти всички тук са с деца... не мога да разбера как според вас се ражда дете за 20 лв на месец???!!! то поне 200 да бяха...  Mr. Green

# 57
  • Мнения: 457

А за циганите... много ми е смешно като се твърди, че раждат заради социалните придобивки... това може да го твърди човек без деца, но почти всички тук са с деца... не мога да разбера как според вас се ражда дете за 20 лв на месец???!!! то поне 200 да бяха...  Mr. Green

Първо при раждане получават 200 лв. Второ- 1 год. получават по 180 лв. и трето-еднократна помощ за бременност, която май е мин.заплата- не съм сигурна за размера. А, и на 4-то място всеки месец по 18 лв. Те и затова не си гледат децата, защото номера е да вземат парите.  И наистина- те са народа с най-слабо развит майчински инстинкт. Няма други като тях, освен племената по Африка, за които не сме чували.

# 58
  • Мнения: 2 022
Досега, слава богу, съм успяла да се справя без грам "помощ" от държавата. Дано никога не ми се налага, че при всяка среща с държаван институция, все възникват проблеми. Ето, най-пресния случай: аз ИСКАМ да си платя данъка по закона за доходите на физическите лица. Подала съм си навреме декларацията, но... никой не си е дал зор да я обработи. А докато не съм получила съобщение от тях, не мога да го платя, защото не е ясно точно каква сума ще посикат (би трябвало да е тая от декларацията, ама не било сигурно). Както и да е.
Замислял ли се е някой, обаче, как се увеличава естественият прираст ? Т.е. колко деца са необходими, за да се увеличи населението? Не, не са по две на семейство, защото така просто се "възпроизвеждат" двамата родители. Значи трябва да са 3 и повече. На колко от нас им стиска да родят по 3 деца? И защо на тези, които го правят, се гледа като на извънземни? Не говоря за малцинствата - там е въпрос на друг тип възпитание. Циганите ще раждат по N на брой деца, независимо дали получават помощи за тях, или не. Става дума за средностатистическото българско семейство. Ако искаме българската нация да продължи да съществува, трябва да се вземат някакви мерки. Не да се дават символични пари за родено дете или по 20, 30 или 50 лева на дете на месец, което си е пародия на загриженост.
Необходимо е да се помисли за намален работен ден на майките с малки деца, да се следи строго работното време на детските ясли и градини (много от вас знаят как в някои детски заведения ги гледат накриво, ако идат да си вземат детето след 18 ч., макар че градината работи до 19 ч. или, което е още по недопустимо - с тънки намеци тормзят детето за това, че не го вземат "на време"). Данъчни облекчения за многодетните родители също трябва да има. От тях едва ли ще се възпозлват хората от малцинствата, тъй като техните доходи и без това са под облагаемия минимум. А ако държавата иска децата й да останат тук, а не да бягат надалеч, трябва да помисли за адекватни мерки за подпомагане на образованието и за укрепване на икономиката като цяло, за да има работа за тези деца, когато завършат образованието си. Следователно трябва да се стимулират и хората, които не разчитат някой друг да им намери работа, а се опитват сами да пробият - в селското стопанство, малки фирми, семеейн бизнес и т.н.

Съжалявам, че се получи толкова дълги и че засегнах и някои други аспекти на социалната политика, но според мен те са взаимосвърани и трябва да се разглеждат заедно.

# 59
  • Мнения: 2 084
Братята роми се размножават безполово.
Аз искам от държавата да ме "подпомага" като съобрази работното време на детската градина /ваканциите, дежурните групи и т. н./, размерите на вратите на градския транспорт с размерите на "близнашката" количка, и си искам онези прословути 18 лева, които за близнаци дори не знам какви са, защото не ни ги дават.
Искам да мога да ходя с децата си на почивка на санаториум за деца, искам като вляза в болница с детето си да получа качествено лечение.
Ами искай си!

Общи условия

Активация на акаунт