у,чителски протести

  • 1 603
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
бих попитала azaf  и минзухар [/b] кой е длъжен да им гледа децата целогодишно без почивка за 300 лв. има частни градини който не почиват и 1 ден, частни занимални и така нататък. който си е правил деца де му мисли. А като получават 300 лв. заплата за гладане на 30 деца цяла година, се полага поне да почиват 2 месеца.
аз съм сигурна че учителите са съгласни да имат 20 дни отпуск и да взимат 600лв
Не може да мислите само от позицията на родители, вманиачени в свойте деца и търсещи си правата непрекъснато.
на един учител му е още по трудно да работи и да се съобразява с родителите, който вечно нещо не им е наред, отколкото само да работи с децата.
 

# 16
  • Мнения: 4 965
Дафинчо, ако четеше по-внимателно, нямаше да питаш (има препратка и към другата тема).
Аз ясно казах, че съм 100% да им се увеличат заплатите. Готова съм да плащам и двойна, и тройна такса - не, защото някой ми е длъжен (т.е. длъжни са по презумпция, щом работят това и им влиза в задълженията - да ги гледат, независимо от заплатата, защото няма такова нещо - "плащат ми 100 лв. и ще ги гледам като за 100 лв., плащат ми 1000 лв. и ще ги гледам като за 1000 лв.). Заплатите на учителите трябва да се увеличат, защото не са адекватни на труда им, на образованието им, на отговорностите им и на сегашните условия за живот.
Относно отпуските, почивките и стачките - да, против съм, когато те вредят на мен, на моята работа и на децата ми. Да, добре - учителите имали право на 2 месеца отпуска, защото се уморяват. Е, аз какво трябва да правя тези 2 месеца + още 1-2 месеца стачка - навярно  в това време да си водя децата с мен на работа?
За частните градини съм си казвала мнението, за бавачките също - не ги харесвам и не са моят избор. И щом, който си е правил деца да му мисли - тогава нека напълно закрият държавните ясли и градини, вместо да записват там децата уж "целогодишно", а после да ни оставят пред свършен факт (2 месеца ваканция + /евентуално/ стачка в извънваканционно време). Защо поемат ангажимент?
А и не знам как един (наистина добър) учител би могъл да работи само с децата, без да отчита, че тези деца имат родители, а тези родители имат и определени изисквания за децата си - все пак, не всички деца са "по калъп".

Е, слава Богу, моите деца са попаднали на наистина свестни и добри учителки и лелки - винаги зачитат и родителското мнение, допитват се, лятото ще има дежурни групи за ваканцията, имаме уверението им, че ако стачкуват - това ще е през ваканцията, в извънработно време или на смени (т.е. ще продължават да се грижат за децата). Е. как да не подкрепя такива хора в исканията им?!
Между другото в ЕС (даже и в Румъния го въведоха вече) има долен праг на заплащането, който е в пъти по-висок от средната заплата в България  Close!!!

# 17
а ако стачкуват във ваканционно време мислите ли,че някой ще им обърне внимание??? Вие така и така сте си намерили кой да ги гледа през лятото и какъв е ефекта от стачката???? Никакъв!!!!!!!!!!!!   Целта е родителите да ги подкрепят като осъзнаят че без детска градина, загиват!!! А това не става през лятото!!! Laughing Laughing Laughing Laughing

# 18
  • Мнения: 3 456
Мисля,че всеки здравомислещ човек би подкрепил исканията на учителите,но не и методите им!Друг е въпросът колко от тях реално заслужават повишението! newsm78
Ами, те нещата са свързани Има много, които не заслужават, защото добрите учители, квалифицираните НЕ ИСКАТ да работят като учители. Защо мислиш частните езикови школи процъфтяват- защото там се печели повече. Ако получават повече, повече "кадри" ще искат да работят като учители и мързеливците ще се чувстват застрашени.
Подкрепа от сорта на : " ПОдкрепям исканията , но не и методите", каква подкрепа е , в какво се изразява newsm78- в нищо.
Мисля, че трябва да ПОДКРЕПИМ учителите, като подкрепим методите им, защото само така ще бъдат чути.
те иначе всяка година си стачкуват и кой им обръща внимание, освен, че на хората вече им омръзна да слушат за тях.

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
бихте ли подкрепили като родители, ефективен учителски протест, за повишаване на заплатите, ако градината, която посещава вашето дете,както и всички останали,  бъде затворена за 1 месец???

Да, защото не учителите определят градината да бъде затворена, а работодателите им. Когато учител излиза в полагаем отпуск, за да спестят пари, не наемат заместници, а затварят заведенията.

# 20
  • Мнения: 3 456
бихте ли подкрепили като родители, ефективен учителски протест, за повишаване на заплатите, ако градината, която посещава вашето дете,както и всички останали,  бъде затворена за 1 месец???

Да, защото не учителите определят градината да бъде затворена, а работодателите им. Когато учител излиза в полагаем отпуск, за да спестят пари, не наемат заместници, а затварят заведенията.
Е, те работодателите не ги пестят за себе си тези пари. Общинските бюджети не са заложили пари за заместници за през лятото

# 21
  • Мнения: 4 965
...
Мисля, че трябва да ПОДКРЕПИМ учителите, като подкрепим методите им, защото само така ще бъдат чути.
те иначе всяка година си стачкуват и кой им обръща внимание, освен, че на хората вече им омръзна да слушат за тях.

А ти как точно ще ги подкрепиш в този случай?
Ще водиш детето с теб на работа ли?
 Peace
Сериозно питам, защото едно е да си планираме вкъщи така отпуските, че да съвпаднат с 1 месец ваканция в градината /а и в повечето градини това не се налага, защото има дежурни групи за децата, чиито родители няма как да си ползват отпуските или да намерят друг вариант/.
Но още 1 или 2 месеца допълнително /т.е. през евентуалната стачка/ моите деца ще трябва да идват с мен на работа или да им наема бавачка. Първият случай най-много да се изтълкува от моя работодател като моя стачка  Naughty, а вторият ми е "мисия невъзможна", защото са малко бавачките, които се съгласяват да гледат целодневно близнаци.
Т.е. от моя гледна точка - за да подкрепя подобни методи трябва или да си взема 1 месец неплатена отпуска /ако ми разрешат/ или да напусна работа. Е, мислиш ли, че бих подкрепила методите?!
А и покрай пироговци е видно, че повече подобни ефективни стачки няма да имат ефект - има много други методи за постигане на ефект и съм убедена, че могат да се намерят варианти /една от специалностите ми е и политология - поне 3-4 други варианта се сещам на прима виста/  Thinking.

# 22
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз както винаги нещо не съм доразбрала.
Аз помислих, че по принцип не ги подкрепяте заради лятното затваряне на детските градини. А то май става дума за ефективни стачни действия.
В такъв случай - не мога да отговоря, защото съм пристрастна.

# 23
  • Мнения: 3 456
[q
А и покрай пироговци е видно, че повече подобни ефективни стачки няма да имат ефект - има много други методи за постигане на ефект и съм убедена, че могат да се намерят варианти /една от специалностите ми е и политология - поне 3-4 други варианта се сещам на прима виста/  Thinking.
Ами, освен да им ги кажеш- това сериозно, защото както вече писах,щом всяка година стачкуват, значи не са намерили подхода.
Относно подкрепата- аз имам възможност да си пусна отпуск, когато реша ( за щастие), така че ще си го ползвам тогава. Но принципно според мен идеята е именно да се засегнат интересите на родителите и децата, за да "се вдигне по-голям шум", а не да бъдат рутинна новина в емисиите. Аз вече дадох пример с Градския Траанспорт...
Това знам е много крайно и отива малко към изнудване: "Като няма , кой да им гледа децата ще ни подкрепят", но съм сигурна , че други методи не биха им донесли успех.

# 24
  • Мнения: 7 387
защото както вече писах,щом всяка година стачкуват, значи не са намерили подхода.
  Хайде,да ме светнете кога от учител сте видели ефективна стачка???????   Shocked  защото аз такова нещо не си спомням.До колкото знам при ефективна стачка седиш на работното си място и ти се води неплатен отпуск - 5 дена стачка и 159-те лева цитирани в предходно мнение остават 109 лв. Я,драги учители,да ми кажете как ще стачкувате и вие храните деца и то с много по-малки заплати от тези на "ожесточено " критикуващите ви.Та подхода е ясен  Mr. Green Mr. Green Mr. Green като разчиташ на мижавата заплата всеки ще те манипулира както си иска  Mr. Green А стачкувайки с лентичка на ревера - много важно - те 90% от родителите имената ви не знаят та някаква си лентичка. hahaha Joy
...Мисля, че трябва да ПОДКРЕПИМ учителите, като подкрепим методите им, защото само така ще бъдат чути.
те иначе всяка година си стачкуват и кой им обръща внимание, освен, че на хората вече им омръзна да слушат за тях.
   Да ме прощавата АМА КАКВО РАЗБИРАТЕ ПОД МЕТОДИ та чак трябва да ги подкрепите? Нещо бъркате понятията и трябва да се доразберем.И какви точно според вас са "УЧИТЕЛСКИТЕ МЕТОДИ"?????
               А за омръзването си напълно права - който и друг да стачкува - хоп решен въпроса,но учителите - те просто нямат никакви права освен да са оплювани от всички за всичко и да работят , ако може без никаква отпуска за да могат някои много загрижени мами да ходят на кафе,фитнес и фризьор без притеснение за отрочетата си. Mr. Green Освен това един учител спокойно може да води децата си на работното си място  Mr. Green ако са по-големки ще помагат ,ако са по-малки - учениците ще му ги гледат.Чудя се и се мая ЗА КАКВО  ли пък му е на този учител отпуск? newsm78 newsm78 newsm78 Ако иска почивка - да вземе 20-30 ученика и да иде на лагер с тях - кеф ти на море,кеф ти на планина.
               Така,че никакви стачки за да разваляте кефа на хората и да се чудят къде и как да си гледат децата.Като могат лятото да се шитнат до басейна вместо да се чудят какво да правят с това дете дето им се мотае из краката.Да стои в ДГ ,че пуста работа свършване няма.Бей,работни родители ЗАЩО държавата ни е на тоя хал като сте толкова работни??? Twisted Evil Mr. Green Twisted Evil
               

# 25
  • Мнения: 1 470
. който си е правил деца де му мисли.
 
   Тази реплика не ми харесва,и на нея бих отговорила така-никой не ги е карал учителите да стават учители,а и за да бъдат такива ще им трябват нашите деца които сме ги раждали,НЕ за да ни ги гледат,а защото обичаме живота и пр.Но като изключим дребнавите заяждания:
   Аз напълно разбирам техният протест,и ги подкрепям напълно,но ще ви кажа че със подобно действие,само ще обърнат обществото срещу себе си!Ние майките също сме интелигентни,и ги разбираме за ниските заплати,спецификата в работата им и пр.Но нали се сештате че когато объркате живота на родителите,това няма да доведе до положителни емоции.Учителите са част от интелигенцията на един народ,и трябва да намерят елегантен начин за да решат проблемите си,а ние останалите само да се поучим от тях...И да ги подкрепим!!!

# 26
  • Мнения: 7 387

   Аз напълно разбирам техният протест,и ги подкрепям напълно,но ще ви кажа че със подобно действие,само ще обърнат обществото срещу себе си!
                  А  защо градския транспорт не обърна обществото срещу себе си??? Те неинтелигентни ли са??? До колкото знам между тях има много хора с висше образование,а със заплати от по 1000 лв - там ще отидат и такива с по 2-3 чужди езика.Каквото и призвание да имат все пак по-лесно е да гледаш децата си със заплата на ватман  Mr. Green Защото и учителите имат деца  Mr. Green  bouquet

# 27
  • Мнения: 1 470
     Пак казвам че разбирам за какво се борят,и напълно ги подкрепям,и аз не бих седяла за тези смешни пари.Но нека не се сравняват по интелект с ватманите...Първо и второ всеки човек има алтернативи за да се предвижи  от едно място на друго,докато за цял месец ще е трудно да намериш такива при отглеждане на децата си,още повече че и лятото затварят за по месец,и зимата си правят ваканции...И на трето място ,но в никакъв случай не на последно,НАЙ-МНОГО БОЛИ КОГАТО УДАРЯТ ПО ДЕТЕТО ТИ,нали?!
    В петък правихме протест,за проблемите на ДГ,от гледна точка на родителите.Но всички бяхме единодушни,че ако сеи надигнете за да искате по-високи заплати,ще ви подкрепим.Дори имаше и такива искания от нас,но ги премахнахме,защото не е реидно ние да започваме чужда война.Просто не бъдете груби!!!

# 28
  • Мнения: 7 387
     чужда война.Просто не бъдете груби!!!
     Не мисля,че съм била груба , а просто съм казала истината . А "войната" ,както се изразяваш ти, за децата ни никога НЕ Е чужда.С една забележка - аз  НЕ обичам и  НЕ подкрепям какъвто и да е вид война. Laughing

# 29
  • Мнения: 1 470
     чужда война.Просто не бъдете груби!!!
     Не мисля,че съм била груба , а просто съм казала истината . А "войната" ,както се изразяваш ти, за децата ни никога НЕ Е чужда.С една забележка - аз  НЕ обичам и  НЕ подкрепям какъвто и да е вид война. Laughing
    Това бе просто израз. Hug

Общи условия

Активация на акаунт