За мазането на зърната - преди или след раждането?

  • 10 725
  • 50
  •   1
Отговори
Здравейте момичета! Бременна съм  в 34 г.с. и някои познати ми препоръчват да започна още отсега да се мажа с крем за разранени зърна на  Авент, за да ги подготвя за кърменето! Посъветвайте ме какво да направя - дали вече да започна да се мажа от сега, или да изчакам раждането? Споделете отзиви и за Гермастан!!!

# 1
  • София
  • Мнения: 928
По време на бременността си към 30 г.с. започнах да мажа зърната си с крема на Авент. След като родих - продължих. Нямала съм проблеми с разраняване на зърната.

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Никога с нищо не съм ги мазала и съм нямала проблеми/кърмих 11 месеца/.Гармастана е добър,но трябва да се измива преди кърмене!

# 3
  • Мнения: 2 922
Мазах с Гармастан и преди да родя и след - и пак имах проблеми (и с двете деца така).
Така че, според мен, е твърде индивидуално. 

# 4
  • Хасково
  • Мнения: 726
не съм мазала, но последните месеци подготвях гърдите чрез масаж с хавлиена кърпа.

# 5
  • Мнения: 1 783
Мазане предварително не помага, по мое мнение. След това има разни мазила, които помагат много. Аз имах проблеми само около седмица и не беше чак толкова зле, колкото ми разправяха. Тук продават един крем с ланолин, който не трябваше да се мие, има и ланолинови кремове в България но не знам дали се мият или не.

Основно зависи от захапката на бебето. Успех, кърменето е едно чудесно преживяване. Аз кърмих до година и съм много доволна, че го направих.

# 6
  • Мнения: 22 867
Не съм се мазала преди да родя.После имах рагади,но те бяха от неправилно кърмене,според мен.Около 2-3 месец всичко си дойде на мястото.

# 7
  • Мнения: 1 233
В осмия месец почнах да мажа с Гармастан, не съм имала проблеми с гърдите Peace

# 8
  • Мнения: 374
В деветия месец започнах да мажа с Гармастан, но много полза не видях от него. Зърната ми спряха да ме болят и да се разраняват след като спрях да кърмя.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 242
Не мажа и не смятам да мажа, ако нямам проблем. С дъщеря ми също не съм мазала и съм нямала рагади.

# 10
  • Мнения: 2 631
Не съм мазала с нищо никога.
Преди първото си раждане, слагах в сутиена върху зърната вълнено парченце плат, та от триенето, да загрубеят.
Това е единственото нещо, което съм правила. Нямала съм проблеми с разраняване.
Синът ми го кърмих 4 месеца и половина.
Дъщеря ми - 11 месеца и половина.

# 11
  • Мнения: 3 205
Аз също не съм се мазала с нищо преди раждането, не съм правила никаква "подготовка", защото според мен това е безсмислено. След раждането се мазах първите няколко дни с лансинох, докато свикна и това беше.
Важно е не с какво се мажеш, а дали бебето засуква правилно. Ако не засуква правилно, каквото и да правиш, спасение от рагадите няма.

# 12
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Аз се мазах с Лансинох (няма нужда от измиване преди кърмене) месец и половина преди да родя - 2 или 3 пъти на ден. После след като родих само през първият месец докато зърната ми си загрубеят от кърменето.

# 13
  • София
  • Мнения: 481
Абсолютно никакъв смисъл няма обработването на зърната преди раждане- нито мазането с кремове, нито обтриване за да загрубеят.
Едва след като започнеш да кърмиш, АКО се наложи, можеш да мажеш с нещо.
Най-важното, за да не се получи проблем със зърната, е правилното поставяне на бебето при кърмене- така, че да засуква не само зърното, а и по-голямата част от ареолата.
Съобразявала съм се единствено с това правило, и не съм имала по- сериозен проблем от лек дискомфорт през първите 10-на дни.

Последна редакция: чт, 21 юни 2007, 09:14 от Пух

# 14
  • Мнения: 131
 PeaceВ4ера  ми изписаха Гармастан и беше първото ми мазане. Незнам дали ще ми помогне , но със сигурност няма да ми навреди Simple Smile

# 15
  • Мнения: 3 500
Мазала съм се с Гармастан след раждането, нямах проблеми.

# 16
  • Мнения: 5 026
След раждането.

# 17
  • Мнения: 7 947
Аз се мажех с Гермастан, след като започнах да кърмя, но проблеми така или иначе не съм имала със зърната. Но от 8ми месец мажех целите гърди с лосион против стрии за бременни /ползвала съм ИКАРОВ  и Мустела/, защото ми бяха доста оголемени и напрегнати. Като спрях да кърмя - продължих още около месец и имаше резултат - малките нацепвания, кооито се бяха появили около раждането, сега ги няма! Та по-скоро препоръчвам да мажеш целите гърди, така профилактично!

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
За подготовка за кърмене препоръчвам най-вече да четеш много - можеш да разпечаташ някои по-основни неща за таткото и бабите, та ако попаднеш в трудност, и те да могат да предлагат акъли от тъй прочетеното.
Чети на воля от тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844.0
Това е много по-добра подготовка за кърмене от мазането на зърната, което впрочем е излишно - тялото ти знае какво прави и т.нар. жлези на Монтгомъри на ареолата отдавна вече произвеждат смазка за ареолите и ги подготвят Simple Smile Мазане с допълнителни препарати се препоръчва единствено, ако кожата на ареолите е особено суха и чувствителна. Иначе - няма нужда.
Все пак, ето и четиво конкретно:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/402/
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/971/51

# 19
  • Мнения: 11 003
Започнах да се мажа се с крема на Avent след раждането, когато ми тръгна коластрата. Страхотен е, не съм имала никакви рагади и болки Peace

# 20
  • Мнения: 125
Започнах да се мажа някъде към осмия месец от бременността с Avent, и продължих 2-3 месеца след раждането

# 21
  • Мнения: 1 098
Аз знам, че се препоръчва да започнеш от началото на девети месец  Peace

# 22
  • Мнения: 169
още в родилното след като ми слезе кърмата мазах с Гармастан, много съм доволна -нямах никакви проблеми със зърната(защото мислех че ще имам проблеми с тях) Peace

# 23
  • Мнения: 2 891
Аз имах проблеми със зърната и въпреки че мажех, пак не се спасих от рагадите. Кожи всякакви.

# 24
  • Мнения: 1 701
Мазах с Гармастан и преди, и след раждането, но особен ефект нямаше...  Sad

# 25
  • Мнения: 111
Здравейте
Пишете за Гермастан, та ми стана интересно. Преди около година си правих татоо, и ми препоръчаха да я мажа с Пантогел, докато зарасне. На листовката на пантогела, пише че може да се използва от кърмачки, при разранени зърна. Ползвали ли сте Пантогел и има ли ефект, аз съм в 8ми месец, до сега не съм се мазала с нищо, но ако помага, да го почвам?!

# 26
  • Мнения: 4 784
Докторът ми ми препоръча да не ги мажа с нищо.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 423
Преди да родя не съм се мазала с нищо. После използвах Лансинох през първите 2-3 седмици кърмене. После зърната ми загрубяха и спрях да го използвам.  Peace
 
 
 

# 28
  • Мнения: 291
Не само мажи с крем за зърна, но и когато се къпеш, ги търкай с гъбата!!! На мен никой не ми беше казал за това 'закаляване' и сега все още страдам от това незнание - кърмя ве4е над два месеца, но при всяко захапване от малкия, ме боли  Sick На няколко пъти дори бях пред отказване от кърменето заради тази болка  Sad

# 29
  • София
  • Мнения: 59
Аз също не съм се мазала с нищо преди раждането, не съм правила никаква "подготовка", защото според мен това е безсмислено. След раждането се мазах първите няколко дни с лансинох, докато свикна и това беше.
Важно е не с какво се мажеш, а дали бебето засуква правилно. Ако не засуква правилно, каквото и да правиш, спасение от рагадите няма.

Напълно съм съгласна. И аз така правих

# 30
  • Мнения: 1 225
Аз се мазах с Лансинох (няма нужда от измиване преди кърмене) месец и половина преди да родя - 2 или 3 пъти на ден. После след като родих само през първият месец докато зърната ми си загрубеят от кърменето.

И аз така.  Peace

# 31
  • Мнения: 1 783
И аз съм съгласна - много е важно да засуква детето правилно. Ако захапката не е правилна или ще боли, или няма да суче достатъчно и ще трябва да дохранвате, или ти ще се откажеш, защото боли.
Трябва цялото зърно да е в устата и почти нищо от ареолата да не се показва, устните на детето да са отворени, а не подгънати. И детето и майката се учат, така е. От опит мога да кажа - Мартин беше само на кърма до 6 месец и чудесно си растеше, после го кърмих до година и с изключение на първата седмица не ме е боляло изобщо. Ако всичко е наред, не трябва да боли. Много малко са случаите когато има майката проблеми и не може да кърми и кърмата не достига.

# 32
  • София
  • Мнения: 5 079
Не съм се мазала с нищо, зърната леко ми се разраниха първите дни с бебо, мазах се с Дефламол и отмивах преди кърмене. Страшно ми помогна, всичко отмина за 3 дни, буквално. Peace

# 33
  • Мнения: 122
аз започнах да се мажа след като родих и то само първия месец.Не сме имали проблеми, а все още се кърмим.За тези двата крема не мога да кажа нищо, аз ползвах Лансинох.Представлява пречистен ланолин,който дори не трябва да се измива преди,кърмене.Аз все пак го измивах,де.Струва колкото Гармастана,но е почти наполовина грамаж.Аз не успях да изразходя и половината от тубичката.Препоръчвам го Peace

# 34
  • Мнения: 1 896
Само след раждането и то Лансинох, защото не съдържа никакви други съставки освен ланолин и не се отмива преди кърмене.
Дали ще се разранят гърдите зависи от това колко време след раждането ще се сложи бебето на гърдата и дали ще засуква правилно - мазането няма никакво значение, а търкането с разни неща си е направо опасно.

# 35
  • Мнения: 521
Аз се мажа с Авент от началото на седмия месец ми каза моят лекар и аз изпълнявам и се надявам да нямам проблеми според мен започни да се мажеш не мисля че ще навреди  Hug

# 36
  • Мнения: 91
Мазала съм се с Гармастан от петия месец на бременността и след това. Ефект никакъв. Убедих се, че е много важно начина по който бебето засуква, а и от типа жени. Аз мисля, че жените с по-слабо изразени зърна имат повече проблеми с рагадите. Но това е мое мнение, може и да има съгласни с мен!

# 37
  • Мнения: 724
От началото на 8-ми месец мажех с Гермастан дори и в болницата и след като се прибрахме.Много съм доволна до сега не съм имала проблем.Наблюденията които имам в болницата всички които мазаха с Авент имаха проблем.

# 38
  • Русе
  • Мнения: 2 354
аз никога не съм се мазала с каквото е да било

# 39
  • Мнения: 375
Никога не съм ги мазала,нито подготвяла по някакъв начин за кърмене-не съм имала никога проблем

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 343
Мазах се с Гармастан и преди и след раждането-никакъв ефект.Зърната ми се разраниха и умирах от болка.По-скоро ги подготвяй с груба хавлиена кърпа(масажирайки).На мен не ми разрешаваха да го правя,защото бях рискова бременност.

# 41
  • София
  • Мнения: 59
не съм мазала, но последните месеци подготвях гърдите чрез масаж с хавлиена кърпа.
Основно зависи от захапката на бебето. Все още го кърмя и нямам проблем. Винаги, след като се нахрани, оставям гърдите на открито за няколко минути докато изсъхнат, никога не ги оставям мокри в сутиена.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Преди да родя не съм се мазала,но след това се мажех с Лансинокс и облекчението настъпваше бързо.

# 43
  • Мнения: 596
Към края на бременността започнах да си ги мажа с Гармастан.

# 44
  • Мнения: 3 478
Предварителна подготовка и мазане преди раждането не съм правила, тъй като тук не ми го препоръчаха. Имах разранени зърна на втория ден от раждането, но с Лансино ( не се налага отмиване) се оправих за няколко дни и от тогава проблем не съм имала.

# 45
  • Мнения: 1 672
аз започнах да се мажа с крема на Авент 2 месеца преди да родя и останах много доволна.След това продължих и има много голям ефект.Не се чуди какво да прявиш ами започвай да се мажеш




# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 187
Започнах да се мажа с Лансинох около месец преди раждането и съм страшно доволна, след като започнах да кърмя спрях да се мажа. Не съм имала никакви проблеми със зърната. За да се подготвят зърната за кърменето е хубаво да се започне навреме.

# 47
  • Мнения: 5 362
не съм мазала, но последните месеци подготвях гърдите чрез масаж с хавлиена кърпа.
И аз правех така.

# 48
  • Мнения: 2 614
Бу вече ти е дала материали за четене, които много ще ти помогнат за подготовката за кърмене


Цитат на: .....link=topic=200458.msg4265916#msg4265916 date=1182371474
не съм мазала, но последните месеци подготвях гърдите чрез масаж с хавлиена кърпа.

А това нещо е доказано, че е един от митовете за подготовка на зърната, също както и миенето със сапун. Както може би вече си прочела, има в ареолата едни жлези (на Монтгомъри), които се грижат да не изсъхват ареолите и да не се налага мазане. Горните манипулации (обтриване и миене със сапун) отстраняват "смазката" и така вероятноста от рагади е доста голяма.
А за след кърмене, освен крема на Авент, или Лансинох (пиша тези двата, защото може и да не отмиваш преди кърмене) най-доброто е да оставяш зърната да изсъхват на въздух както са с млякото по тях.
Успех с кърменето  Hug

# 49
Преди да родя не сам се мазала,а сега използвам Germastan редовно и сам много доволна.на Avent кремчето също е много добро,така че си е въпрос на избор.разликата между тях е тази 4е Avent e без измиване.

# 50
  • Мнения: 8 769
С нищо не съм си мазала гърдите и двата пъти.

Общи условия

Активация на акаунт