Има ли право шеф да откаже отпуск?

  • 16 895
  • 53
  •   1
Отговори
# 45
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
и след това трбва да има писмена заповед за разрешаване на отпуска, ако резолюцията е да. 
Никога през всичките си години трудов стаж и различни работодатели, не съм получавала подобно нещо.
мдаа
А как ще докажат, че си ползвала отпуска Wink
Дори стандартните бланки са разделени на две - молба + заповед  Mr. Green

# 46
  • Мнения: 4 733
Винаги е било така, аз пиша молба, оставя се на бюрото му и колегите ме уведомяват устно подписал ли я е или не. Това е, нищо повече.

# 47
  • Мнения: 203
Добре де, ако имам неизползван отпуск, отложен  поради майчинство от 2005 това означава ли, че не мога да се възползвам от чл. 176 ал. 3? Защото имам писмо от директорката, че ми разрешава отпуска за 2006, може би точно поради тези причини - да не мога аз сама да определя кога да изляза.Но не е ли длъжна да ми разреши първо най-стария отпуск?

# 48
  • Мнения: 5 577
Офф: Може ли и аз да попитам нещо тук?  Blush Hug

Работила съм 6 месеца, на изпитателен договор, не искам да продължавам примерно, и подавам молба за напускане. Е ли длъжен работодателя да ми плати 10 дни отпуска (нали за 12 месеца е 20 дни, за 6 месеца - 10 дни)? Говорих с хора от Държ. инспекция по труда, и те казаха " Да, длъжен е". Т.е. аз нямам право да я ползвам (нямам друг стаж, нямам необходимите 8 месеца), но той трябвало да ми плати?
Имало коефициент, който се умножава по месеците които съм работила, и си ми се плащало.
Прави ли са?

# 49
  • Мнения: 1 952
Щом са от инспекция по труда няма начин да не се прави, друг е въпросът шефът ти какво ще каже по въпроса.

# 50
  • Мнения: 5 577
 Hug Благодаря ти.

Те не бяха на 100% сигурни, казаха, че ще проверят и ще прочетат точно как стои въпроса, а аз реших междувременно да питам вас.

Шефа ми няма да иска да плати, на мен ми е ясно като бял ден, затова събирам информация, за да мога да му покажа ясно и точно всичко.

# 51
  • Мнения: 5 370
Офф: Може ли и аз да попитам нещо тук?  Blush Hug

Работила съм 6 месеца, на изпитателен договор, не искам да продължавам примерно, и подавам молба за напускане. Е ли длъжен работодателя да ми плати 10 дни отпуска (нали за 12 месеца е 20 дни, за 6 месеца - 10 дни)? Говорих с хора от Държ. инспекция по труда, и те казаха " Да, длъжен е". Т.е. аз нямам право да я ползвам (нямам друг стаж, нямам необходимите 8 месеца), но той трябвало да ми плати?
Имало коефициент, който се умножава по месеците които съм работила, и си ми се плащало.
Прави ли са?
Вергилейтър, така е. Всяко напускане /прекратяване на труд.договор с работодател е обвързано с изплащане на обезщетение за неизползваната отпуска , изчислена пропорционално на отработените месеци.
Ако искаш да получиш наистна професионален отговор-върви в "Майките" и си пусни питането в счетоводната тема. Peace

# 52
  • Мнения: 5 577
Благодаря Жозефина  Crazy (от къде изтрещя с тоя ник), зададох питанка там, много мили мами и много отзивчиви.

Искам да имам пълно инфо, за да съм аргументирана.

Май доста оспамих. Blush

# 53
  • София
  • Мнения: 3 421
 Вергилия длъжни са да ти изплатят отпуска при напускане, а ако останеш на работа не можеш да го ползваш докато не нетрупаш 8 месеца трудов стаж. От няколко години вече е така - задължително е изплащането на неползваният отпуск, като се изчислява за времето през което си работила .
 Например за 6 месеца от годината - 20:12 =1.67*6(месеца)=10 дни. При нас е приета практиката да се изплаща в полза на служителя и затова изчисленията добиват малко по-друг вид- 20:12=1.67 - приблизително 2 дни *6 =12 дни.

Общи условия

Активация на акаунт