Частно или държавно училище??????

  • 14 805
  • 116
  •   1
Отговори
# 75
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Но горещо препоръчвам на тези,които могат да си го позволят,да запишат децата си в добре подбрано от тях частно училище.
Много са малко тези. До нас има частно училище с детска градина. Таксата е около 600 лв. на месец (без транспорта). За второ дете отстъпката е 10%. Значи ако искам да запиша там децата трябва да се изръся над 1000 лв. на месец (при средна работна заплата за страната около 350 лв!). За мен думата "избор" в случая не съществува (и за много други като мен).
В същото време да не споменавам децата на кои личности от хай-лайфа срещам по детските градини на децата си. Или в училището, в което работи майка ми (държавно, в Дианабад). Значи не винаги въпросът опира до средства...

# 76
  • Мнения: 2 567
Но горещо препоръчвам на тези,които могат да си го позволят,да запишат децата си в добре подбрано от тях частно училище.
Много са малко тези. До нас има частно училище с детска градина. Таксата е около 600 лв. на месец (без транспорта). За второ дете отстъпката е 10%. Значи ако искам да запиша там децата трябва да се изръся над 1000 лв. на месец (при средна работна заплата за страната около 350 лв!). За мен думата "избор" в случая не съществува (и за много други като мен).
В същото време да не споменавам децата на кои личности от хай-лайфа срещам по детските градини на децата си. Или в училището, в което работи майка ми (държавно, в Дианабад). Значи не винаги въпросът опира до средства...

Мисля , че само едно две училища са с такива такси от порядъка на 600лв и нагоре на месец.
На дъщеря ми беше 340лв. на месец без транспорт, който е още 60-70лв.
След 7 клас таксата дори става по малка.

Наистина тези такси са непосилни за много родители.
В интерес на истината и на нас ни идваше на нагорно, но както Лекси казва  - заслужава си.

# 77
  • Мнения: 510
Аз съм "за" частно училище в началните класове(до 4-ти),защото преходът от прекрасното държавно ОДЗ,което дъщеря ми посещава към анархията на държавните училища ми се струва доста брутален,самата аз съм била до 7-ми клас в махленското училище (и то бая отдавна'84-'91г)и съм била бита,обиждана и какво ли не още,в езиковата гимназия нещата коренно се промениха,но колко съм плакала до края на 7 не е истина Cry Влезнах в сайта на едно от държавните училища,което си бях избрала и бях получила добри препоръки за него, станах #Crazy , когато влезнах във форума и темата за "6-ти някой-си"клас,снимките бяха красноречиви-деца с цигари в устата,снимки на натискащи се шестокласници в тоалетните,постове с псувни,ама яки за учителите  #Cussing out
Това ли да избера newsm78

# 78
  • София
  • Мнения: 7 242
В същото време да не споменавам децата на кои личности от хай-лайфа срещам по детските градини на децата си. Или в училището, в което работи майка ми (държавно, в Дианабад). Значи не винаги въпросът опира до средства...
Да, Рени, не опира само до средства, а и до приоритети. Знаеш ли колко позноти имам с по-големи финансови възможности от моите, които смятат, че е пълна глупост от моя страна да си давам детето в частно заведение за "луди пари", като мога да получа "почти" същото безплатно. И в същото време тези хора дават същите тези "луди" пари за козметика, маркови дрешки и заведения. Е, аз ги давам за друго. И не мисля, че се лишавам от нещо много важно.

# 79
  • Мнения: 8 463
Държавно.Имам впеччатления от частните-пълна пародия и замазване на очите на родителите с измислени шестици.Изключително ниско ниво на преподаване и на изисквания от страна на учителите.Всичко се прави,за да се приберат парите на родителите и никой не го е грижа за нивото на знания.

# 80
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Рени, наистина не опира толкова до средства, а до приоритети. Абсолютно съм съгласна с Лекси. За семействата с две и повече деца наистина е трудно, или за тези, които не живеят, респ. работят в София. Но в София средната работна заплата е в пъти над цитираните 350 лв. И е въпрос на избор, а не на възможност дали да отделяш 300-400 лв. за градина, за покриване на заем, за козметика и дрехи, или за нещо друго, което смяташ за важно. И тук няма единствен верен избор, всеки си е направил избора, с който се чувства спокоен. Не казвам, че частното е винаги по-добрата алтернатива. Категорично не е така, но е по-сигурната. Под сигурна имам предвид, че ако избираш случайна частна и случайна държавна ДГ, то по-вероятно е детето да е по-щастливо в частната, отколкото в държавната, по-вероятно е да боледува по-малко, по-вероятно ще му се обръща повече внимание и по-малко вероятно да бъде тормозено. И пак подчертавам, това е просто по-вероятно, а не задължително. 

За училищата. Държавните знам, че са трагедия в момента. Но ужасно ме е страх и от това, което чувам за частните. Много искам докато ми дойде до главата да има наистина утвърдени частни училища, които са известни не с това кой учи там, а какво и как научава. За училище след 6-7 клас в момента бих гласувала за държавно, но естествено не всяко.

# 81
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Всичко по темата вече е изписано и няма да споря.
Но в София средната работна заплата е в пъти над цитираните 350 лв.
Обаче това изобщо не е вярно. 90% от хората, които познавам взимат под посочената сума. И почти не познавам майка, която може да си позволи частна ДГ или у-ще. Според мен въпросът опира първо до средства. И за който може да си ги позволи- тогава са приоритетите.

# 82
  • София
  • Мнения: 6 999
Частно.

Можем да си го позволим финансово - това първо. Не желая детето ми да учи с още 30 други-второ. Не желая да учи в мръсно, студено, зле оборудвано училище. Мисля, че вече и в БГ има добри частни училища.
Спомените от моето училище са все още живи.

А, да... И предпочитам детето ми да учи с децата на мутри и парвенюта/както видях, че се наричат хората с пари в някой постове/, отколкото с тези на кварталния пияница или на съседа, който пребива жена си всяка вечер.

# 83
  • Мнения: 1 493


А, да... И предпочитам детето ми да учи с децата на мутри и парвенюта/както видях, че се наричат хората с пари в някой постове/, отколкото с тези на кварталния пияница или на съседа, който пребива жена си всяка вечер.


От думите ти следва , че кварталният  пияница и съседа ви не са мутри или първенюта , или , че мутрите и първенютата не пият и не бият жените се ! Грешиш ! Не само пият, а се и дрогират ! Не само ги пребиват, а понякога ги и убиват !  Close

Твърдо за държавното !

Впечатлинията ми са от сестра ми и братовчедка ми, които бяха в частни ,  " ЕЛИТНИ  " училища , едната като родител, другата като преподавател по немски език ! И двете смениха частното с държавно, поради причините, които вече сте изложили : липса на реална оценка на знанията, незачитане личността на преподавателя за авторитет, снобизъм в неописуеми размери и най-вече МЪДРОСТТА " Който плаща, той поръчва музиката " - да ,  но да плащаш за класика, а да получаваш чалга !  Stop

Не твърдя, че във всички частни училища положението е едно и също ! Разни хора - разни идеали !  Peace

Най-големият плюс на частните училища са осигуреният транспорт, охраната , материалната база и храната ! Аз лично смятам, че децата трябва да получават повече ДУХОВНИ, а не материални ценности ! Те се дават от Учители / с главна буква /, които остават в сърцата им за цял живот ! Според мен Учител е призвание, и такива има , и няма , както в частните, така и в държавните училища .

Що се отнася до частните детски градини , мисля , че са за предпочитане пред държавните, поради плюсовете, които вече споменах . Стига да са достъпни от финансова гледна точка .

Последна редакция: ср, 14 дек 2005, 02:07 от Ефросина

# 84
  • Sofia
  • Мнения: 288
Синът ми ходи на подготвителна група в частно основно училище "Климент Охридски' - Дианабад и аз съм с много добри впечатления.
1. Учениците често ходят по олимпиади /математика/ и състезания /спортни, бизнес/ където се класират на първи места - това за мен е гаранция, че обучението не е за оценки, а за знания и че нивото е високо.
2. На учениците се забраняват екстравагантни прически и облекло.
3. Според учителките 90% от децата взимат Pittmann сертификат с максимален брой точки.
4. Имат интересни допълнителни занимания - бизнес обучения, шах, спортове.
5. Класовете са малки и с децата се работи почти индивидуално - синът ми ходеше в държавна детска градина с 25 деца и не винаги усвояваше добре преподаваното. Сега, когато получава повече внимание резултатите са налице.
6. Сутин го взимат с бусчето в 8 и вечер го връщат в 18, което за работещи родители е спестен разход за жена, която да го прибира след училище.
7. Родителите са главно служители с добри доходи или с дребен бизнес. Има и много с родители в чужбина.
8. Има изключвани ученици - не си спомням дали за поведение или знания.
9. Всяка седмица получавам тетрадките и учебниците му и мога сама да проследя доколко е усвоил това, което са минали.
10. Получих 1 лист с оценка за развитието на детето ми и смятам, че педагозите много добре са уловили слабите му страни.

Ако човек може да си позволи таксата от 300 - 400 лв на месец бих препоръчала частното училище.

# 85
  • Мнения: 2 332
Всичко по темата вече е изписано и няма да споря.
Но в София средната работна заплата е в пъти над цитираните 350 лв.
Обаче това изобщо не е вярно. 90% от хората, които познавам взимат под посочената сума. И почти не познавам майка, която може да си позволи частна ДГ или у-ще. Според мен въпросът опира първо до средства. И за който може да си ги позволи- тогава са приоритетите.
Абсолютно подкрепям РЕНИ. Изказването на Tinkerbell ме хвърли в музиката - направо се зачудих ние ли сме от малцинството с по-скромни доходи. С нашите в момента не можем по никакъв начин да си позволим частна ДГ или пък у-ще - а и не съм сигурна че искам - имаме познати, чието дете учи в бившето у-ще за надарени в Горна Баня (дано не се повтарям) - пълна снобария е там, не, мерси!

# 86
  • София
  • Мнения: 7 242
Ех, че е кисало гроздето...
Стига с тая снобария, бе. В нашето квартално половината от първолаците са с мобилни, а какичките как изглеждат ви е бедна фантазията - искам и аз такива дрешки и гримовеее! И няма деца на простаци и мутри - не  Naughty - всичките са подбрани - едни ученолюбиви и възпитани  hahaha Е, пушкомът не може да ги побере, а няколкото кафенета са крайно недостатъчни, ма децата все пак не бягат масово - все някой се жертва и остава в час. Пък приятелката ми, която наскоро започна да преподава в едно държавно, какви ми ги е разправяла - то не е гримиране, клюкарене и репликиране в час, то не са фукни и дори заплахи, как тати щял да реши проблема... Неофициално на даскалите им е забранено да оставят някой да повтаря и да пишат двойки /освен в много редки случаи/ и трябва много да лавират - хем от време на време да нанасят оцъствията, хем да не бие на очи, че половината ученици са вече за изключване.  Да прощавате, ама истинската, голямата простотия и снобария е в държавното! Разбира се повечето децата са и ученолюбиви, и скромни, и възпитани, но до 11-ти клас една голяма част от тях са вече  "попили" това, дето не трябва. Защото там са "мутренските" деца, на чиито родители много не им пука какво става с отрочето - а комбинацията от родителско безхабирие и материална презадоволеност е катастрофална. Там са и учителите, крайно недоволни от заплатите си и респективно с минимално желание да преподават, там, в общия случай, е и мизерната материална база, която едва ли ще пробуди желание у някой ученик да се задълбочи в учебния материал малко повече от необходимото, там са и класовете от по 30 и кусур деца, където спокойно можеш да не бъдеш забелязан, оценен или вкаран в правия път и т.н. и т.н.
Относно доходите - моите бивши съученици и състуденти, моите съкварталци и колеги взимат масово над 350 лв. Който и да е, добър в областта си специалист, взема над тази сума. Дори и аз като секретарка /за което не ми е нужно висшето, дето толкова години го мъчих/ вземам повече. Друг е въпросът колко наистина трябват /особено за семейство с повече от едно дете/, за да си го позволиш Sad.  И не са виновни собствениците на частните заведения за тези такси - не е луд тоя дето яде баницата. Виновна е държавата, че до такава степен съсипа иначе не лошото държавно образование от преди години.
И стига с тоя мит, че частното е за децата на мутрите - може и да е било, ама вече не е.

# 87
  • Варна
  • Мнения: 4 295


А, да... И предпочитам детето ми да учи с децата на мутри и парвенюта/както видях, че се наричат хората с пари в някой постове/, отколкото с тези на кварталния пияница или на съседа, който пребива жена си всяка вечер.

От думите ти следва , че кварталният  пияница и съседа ви не са мутри или първенюта , или , че мутрите и първенютата не пият и не бият жените се ! Грешиш ! Не само пият, а се и дрогират ! Не само ги пребиват, а понякога ги и убиват !  Close

Твърдо за държавното !

Впечатлинията ми са от сестра ми и братовчедка ми, които бяха в частни ,  " ЕЛИТНИ  " училища , едната като родител, другата като преподавател по немски език ! И двете смениха частното с държавно, поради причините, които вече сте изложили : липса на реална оценка на знанията, незачитане личността на преподавателя за авторитет, снобизъм в неописуеми размери и най-вече МЪДРОСТТА " Който плаща, той поръчва музиката " - да ,  но да плащаш за класика, а да получаваш чалга !  Stop

Не твърдя, че във всички частни училища положението е едно и също ! Разни хора - разни идеали !  Peace

Най-големият плюс на частните училища са осигуреният транспорт, охраната , материалната база и храната ! Аз лично смятам, че децата трябва да получават повече ДУХОВНИ, а не материални ценности ! Те се дават от Учители / с главна буква /, които остават в сърцата им за цял живот ! Според мен Учител е призвание, и такива има , и няма , както в частните, така и в държавните училища .

Що се отнася до частните детски градини , мисля , че са за предпочитане пред държавните, поради плюсовете, които вече споменах . Стига да са достъпни от финансова гледна точка .

  202uu  202uu  202uu

Абсолютно съм съгласна с това мнение! Simple Smile

Последна редакция: ср, 14 дек 2005, 11:33 от Ellypr

# 88
  • София
  • Мнения: 7 242
Деска, много не става ясно с кое мнение си съгласна и е  202uu въпреки впечетляващите размери на поста ти Grinning.

# 89
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Сигурна съм,че ако се вгледа някой ще разбере с кое мнение съм съгласна,Лекси.Нещо съм сгафила ooooh! Но имах предвид мнението на Ефросина Peace

Общи условия

Активация на акаунт