В кухнята на педагогически захранващите

  • 28 796
  • 328
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 481
Каква полезна тема  Simple Smile
Имам намерение да приложа с Ева някакво полу-педагогическо захранване... не зная дали е удачно, единствената причина е, че всъщност готвя доста рядко, удома хапваме предимно салати и някакви месца на тефлонов тиган евентуално. В горещините не ми е до готвене  Blush
Досега съм й давала да си почеше венците с парче студена обелена краставица, но след като навърши 6 месеца ще захраня наистина, дотогава ще следя темата с интерес  Simple Smile

# 31
  • Мнения: 1 081
Тия дни открих, че моят Мартин си е същински месояден лъв, отсега  Mr. Green , не само по зодиака. Много силно се впечатли от пастърма  Shocked , с подправките, да си призная, ама я измих с топла вода, да я обезсоля малко, и печено пиле на грил  Shocked Сигурно успя да изяде поне 50тина грама сам днес на обед...Пък аз го чакам да прояде бебешки пюрета, а той налита на пикантни мръвки. Е, няма да прекалявам, че са пълни със сол и подправки, но все пак е голям напредък, че все пак поднесе нещо към устата си, вместо да го размаже по масата и да го хвърли на пода. Grinning

# 32
  • Мнения: 1 420
Записвам се да следя темата. Много ми хареса рецептата за пълнозърнестите палачинки  Peace Дали е възможно някой модератор да прибавя тези рецепти към библиотеката на форума?

# 33
  • Мнения: 7 091
Kony, надявам се да не се сърдиш, но от много лични наблюдения и опит ти препоръчвам да не приучваш малкото да яде в движение, защото по-нататък ще ти създава проблеми в това отношение. Детето трябва да има определен момент на хранене( дори да не е в определени часове), когато се сяда на масата и се храни, след това храната се прибира и се яде отново когато се седне на масата. Всички злояди деца тръгват по наклонената плоскост - като му се яде сега да хапне.   bouquet

Desiteam, месо правено на скара е изключително неподходяща храна за дете под 2 години заради бактериите, които остават в месо при тази топлинна обработка. Има много статии по въпроса, ако те интересува може да потърсиш. Правя го това изказване като човек учил по въпроса, не на база "една жена каза" Simple Smile уточнявам Simple Smile. Надявам се не се сърдиш, че споменавам.  Peace

Ще спомена няколко ястия, които моето малкото много обича и на които сме почитатели и ние семейно, като уточнявам, че сол и други подправки ( с изключение на зелените) не слагам заради нея и който има желание си добавя допълнително Simple Smile -качамак  ( или както още му е името-полента) със сирене,  рататуи, често правя крем супи, като малката най-обича от грах, пиле фрикасе ( с кисело мляко и само жълтък),  зеленчукова супа, запечени червенокожи картофи с чедар и риган, агнешко със зелен боб, печено картофено кюфте  ( запеканка още както му казват, само с жълтък обаче), фалшив паниран кашкавал ( този, който се пече в печка, пак само жълтъци) и т.н.
Като се сетя още неща пак ще пиша, ако някой иска рецепта да се обажда.  Peace

Последна редакция: пт, 20 юли 2007, 20:37 от Tandoori

# 34
  • Мнения: 4 392
Като се сетя още неща пак ще пиша, ако някой иска рецепта да се обажда.  Peace
Tandoori, ако не те затруднява, би ли публикувала и рецептите!  bouquet
Съгласна съм с написаното от теб! Hug

# 35
  • Мнения: 7 091
Tandoori, ако не те затруднява, би ли публикувала и рецептите!  bouquet
Съгласна съм с написаното от теб! Hug

Черешовка, на всичките неща или нещо конкретно те интересува, защото те са доста работи, кажи поне с кое да започна, че дребните не ме оставят да пиша толкова дълго  Laughing Малко по малко мога да ги пусна всичките рецепти, ама ако искаш нещо конкретно първо, кажи?

# 36
  • Мнения: 4 392
Tandoori, ако не те затруднява, би ли публикувала и рецептите!  bouquet
Съгласна съм с написаното от теб! Hug

Черешовка, на всичките неща или нещо конкретно те интересува, защото те са доста работи, кажи поне с кое да започна, че дребните не ме оставят да пиша толкова дълго  Laughing Малко по малко мога да ги пусна всичките рецепти, ама ако искаш нещо конкретно първо, кажи?
Тези на първо време, а ко не е много нахално Embarassed
печено картофено кюфтефалшив паниран кашкавал, рататуи(това с тиквички ли трябва да е?)
Много добре звучат. Heart Eyes
  bouquet

# 37
  • Мнения: 7 091
Тези на първо време, а ко не е много нахално Embarassed
печено картофено кюфтефалшив паниран кашкавал, рататуи(това с тиквички ли трябва да е?)
Много добре звучат. Heart Eyes
  bouquet


Печено картофено кюфте

Сместа се прави като за нормални картофени кюфтета ( сварени и пасирани картофи, зелен лук/може и стар/, малко чубрица, по-добре ако е прясна, може вместо нея да сложите само копър, малко сирене, жълтък/без белтък преди годинката/), само че вместо да се оформят кюфтета от тази смес, намазва се с олио и се поръсва с галета малка тавичка ( да ви събере сместа) и се изсипва отгоре, като се заравнява с лъжица докато приеме формата на тавата. Слага се да се запече и когато хване хрупкава коричка отгоре се залива със смес от 2-3 жълтъка ( зависи от големината на тавата), кисело мляко и настърган кашкавал. Запича се и след като е готово се оставя ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да изстине в тавата, за да може да се стегне пюрето и да се реже на парчета. Поднася се леко топло или студено, ние и в двата варианта го харесваме. Обикновено го сервирам със зелена салата или таратор.

Фалшив паниран кашкавал
На дъното на малка тавичка се разстила настърган кашкавал с дебелина около 2 пръста ( може да се сложат и цели парчета, аз лично не съм го пробвала обаче), няма нужда от олио, защото кашкавала е мазен и не залепва, ако държите може и да си сложите все пак. След това се поръсва ( по моя рецепта, по принцип може и без него) натрошено краве сирене , отгоре пак кашкавал докато стане прилична дебелина в тавата ( да ви остане около 1-2 пръста до края на тавата). По оригинална рецепта се залива със смес от прясно мляко и яйца, но заради малката аз го правя с кисело мляко и яйца и се запича. Поднася се с  гарнирано с нарязан пресен магданоз, гарнитура по избор.  Peace

Рататуито след малко, че моето дребното се опитва да изяде цяло пакетче крема сирене  Laughing

# 38
  • Мнения: 7 091
Рататуи

1.6 кг домати
700 гр патладжан
500 гр зелени тиквички
700 гр зелен пипер
1 кг лук( стар)
6  скилиди чесън
 босилек, магданоз, зехтин
140 гр доматено пюре

Зеленчуците се нарязват и задушават последователно, като се добавят след това в доматения сос, който се прави от доматите +доматената паста. Зварява се до готовност, поднася се топло. ( Има опция да се сложат гъби, но за малки дребчовци не става). Сега наистина нямам много време за по-обширно обяснение, ако нещо не е ясно ще допълвам.

# 39
  • Мнения: 4 392
Tandoori , хиляди благодарности! Grinning  bouquet
Страхотни рецепти! newsm51

# 40
  • Мнения: 1 321
Tondoori   много добре звучат тези рецепти. HugНепременно ще направя картофеното кюфте.  bouquet

# 41
  • Мнения: 64
правих печените тиквички на bunqichka, само че ги залях с малко разтопено масло отгоре, станаха перфектни, малкия не ги яде ама ние с тати ометохме тавата  Laughing

# 42
  • Мнения: 481
Ние днес хапнахме малко прясно зеле с домати. Нищо екзотично, класика - сварявам зелето с малко червен пипер и малко вода в херметика и после запичам на фурна с малко настъргани домати.
Да ви се оплача за негативите от нашето педагодичско захранване. В другата тема бях писала, че захраних Стела с пюрета, но в един момента тя отказа всякаква твърда храна и минахме само на кърма. Сега хапва по малко от тук от там и аз се старая да адаптирам нашата храна и за нея. Не че яде сериозни количества, но хапва по малко. Отплеснах се, но мисълта ми беше, че сега сме на етап "Аз сама". Каквото и да и предложа, го приема само ако и дам сама да го яде. Вчера обилно намаза пода и шкафовете в кухнята с нектарина, а днес гриза и маза един сухар. За мой ужас като станахме след обед, установих че сме си завъдили мравки  Sad.
Дано този период скоро да отмине, защото може и мишки да завъдим  Joy

# 43
  • Мнения: 4 392
А някой ще ми каже ли, какво значи "педагогическо захранване"?
Ако се питате, що чиня в тази тема, ще кажа, че се изкуших от постинга на Tandoori и се намъкнах тук.. Laughing

# 44
  • Мнения: 7 091
Радвам се, че са ви харесали, още ще пиша, защото съм на период менюта за вкъщи ( готвя и разделно, но не супер стриктно) та имам разнообразие, само време да намеря да ви ги пусна Simple Smile

Черешовка, по-напред момичетата са дали линк към темичката на педагогическото захранване, ела ако искаш там има много материали.  Peace

Момичета, забравих да предупредя тези, които не са готвили патладжан!!! Задължително като ще давате на бебе се бели кората, както и се наръсва със сол и се оставя да се оттече черното поне 15-20 мин!!! Също така аз на детенце под 8 месеца не бих дала патладжан! Държа да го спомена.

Лейди Ди, даде ми идея какво да им наготвя на моите, не съм готвила зеле много отдавна, благодаря!

Мира СМ, в картофеното кюфте могат да се сложат и други зеленчуци, това е просто основната рецепта. Може да сложиш грах, пиперки ( червени, зелени), моркови, спанак, тиквички и т.н. Особено ако го направиш на етажи става много ефектно.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт