Учи ли се "говоренето"

  • 3 253
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24 467
Знам, че има теми, в които майчетата споделят на каква възраст децата им започват да говорят, но не това ме интересува.
Въпросът ми е простичък и моля тези, които имат желание да споделят- полагате ли някакви специални грижи и усилия за обучение на децата ви да говорят? Мисълта ми е за 1-2 годишните деца, тъй като наблюдавам големи различия между децата в тази възраст по този показател и много различен подход на майки и баби към "говоренето" на децата, за които се грижат.
Бих се радвала да науча нещо ново и полезно, което, разбира се, да е основно от полза за детето ми.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Говорех много, но като на възрастен човек, без бебешки думички и заместване на трудни за произнасяне съгласни. Дария проговори много рано, а на възраст около 1,5 вече говореше много добре. Разлика в начина на говорене забелязвам дори и сега в ДГ между децата-има такива, които говорят много чисто и правилно и други, на които по-трудно им се разбира какво казват (трета група). Всичко е индивидуално и зависи само от детенцето.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 867
Да, учи се. Дотолкова, че да показваш на детето, че очакваш то да назовава нещата с имената им. Ясно е, че го разбираш, когато само сочи тук и там. Друг въпрос е дали го стимулираш да използва и думи, освен жестове.

# 3
  • Мнения: 227
Г Всичко е индивидуално и зависи само от детенцето.
PeaceСинът ми още не говори.Казва мама,баба,бу,тати,кака....но например,за да каже падна,казва -па. CrazyЗа сравнение кака му на неговата възраст говореше вече доста добре и правеше изречения.Зависи си от детето.

# 4
  • Мнения: 24 467
Да, учи се. Дотолкова, че да показваш на детето, че очакваш то да назовава нещата с имената им. Ясно е, че го разбираш, когато само сочи тук и там. Друг въпрос е дали го стимулираш да използва и думи, освен жестове.

Това имам предвид, как вие стимулирате децата си да назовават предметите.
Когато ние се разхождаме със сина и кога той покаже нещо винаги назовавам името на това, което го е впечатлило, може да е за 20-ти път, но за сега той казва само няколко думи, извън стандартното "мама, баба, тата, кака, Коко /брат си/, Гого /той/" и извън това, как казват отделните животни /имитира ги и му е приятно/. Знам, че на годинка и два месеца не е късно да започне и други неща, но от два месеца се е вторачил в "ена" /на една годинка е, показва с пръстче/ и тази негова  "кола", дето я повтаря по сто пъти на ден, пампа /на лампата/, също казва "па", когато хвърли нещо или сам той падне, "нана", когато му се спи и "папа", когато е гладен.
Честно казано не съм притеснена, просто бих искала да споделите опит и да мога да науча нов начин за "обучение" в изговарянето на думичките. Определено не ме мързи. Разказвам и чета приказки преди лягане, вече ме слуша с интерес, пея му, говоря му много, когато сме на разходка. Не помня баткото на тази точно възраст какво точно е казвал. Помня обаче, че точно на 2 години вече казваше на нормален човешки език "Искам да игая с каките." /естествено с "изядено" "р"/.

# 5
  • Мнения: 1 426
Ами как... Сигурно като му говориш повече...
Но пък от друга страна и най-простите и затънтени селянчета се научават да говорят... Това си е човешко качество все пак...
Но разбира се, богатият речник зависи до голяма степен от семейната среда...

# 6
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Говорех много, но като на възрастен човек, без бебешки думички и заместване на трудни за произнасяне съгласни. Дария проговори много рано, а на възраст около 1,5 вече говореше много добре. Разлика в начина на говорене забелязвам дори и сега в ДГ между децата-има такива, които говорят много чисто и правилно и други, на които по-трудно им се разбира какво казват (трета група). Всичко е индивидуално и зависи само от детенцето.

Същото, но Йоан започна изреченията на година и половина. На две вече си говореше супер много. На 2 и половина разказваше истории. Не преувеличавам и съм сигурна, че на дете , на което се говори много , става по- умно, по- разбиращо и дори по- добро, освен че проговаря по- рано ....

# 7
  • Мнения: 3 479
Същото, но Йоан започна изреченията на година и половина. На две вече си говореше супер много. На 2 и половина разказваше истории. Не преувеличавам и съм сигурна, че на дете , на което се говори много , става по- умно, по- разбиращо и дори по- добро, освен че проговаря по- рано ....

Съгласна съм, че детето става по-умно и по-разбиращо като му се говори по много, но не и че винаги проговаря по-рано. Просто имам наблюдение върху детето на моя приятелка, която по цял ден му говореше и обясняваше (също така и бавачката), но детето на 2 години само сочеше с пръст и общуваше с майката по свой си специфичен начин. Проговори на ок. 2г и 2м, почти от раз, в рамките на няколко седмици, много правилно и интелигентно.
Моят среден син проговори на 2 г, като бавно набираше скорост и много по-късно започна да се обяснява в дълги изречения, защото аз му говорех по-малко в сравнение с моята приятелка (на нейния син).

# 8
  • Мнения: 1 726
Аз не съм от много приказливите и не и говоря постоянно.Книжките не са и интересни и не четем.Сега навърши 2 години и прави изречения от типа"Къде е татко? Ето го.",знае и много думи,които свързва

# 9
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Изобщо не се притеснявам, че децата ми са проговорили късно.
И двамата проговориха на две години.
За мен е по-важно да изговарят думите правилно.
Говоренето се учи, но не и проговарянето.

# 10
  • Мнения: 3 367
не бих го нарекла специална грижа, но у нас се дудне без спир,4етох 4е така се помага за "говоренето",това и правим; в колата разказваме какво има през джама(имам монолог за светофара Grinning),ве4ер 4етем много и разказваме за деня, баща им все ми се 4уди как правя диалог от нищо:)
не мисля 4е това ги прави "по-умни",4аст от грижата за тях е,като памперсите,храненето и пр..
за протокола - дъщеря ни запо4на да говори като света след 3 години,син ни казва около 20ина думи

# 11
  • Мнения: 6 164
Искам да попитам и аз нещо, дане не се обиди Judy, че използвам темата й.  bouquet - На Крис му говоря винаги, още от новороден и винаги като на голям човек. От няколко дни "говори" на някакъв бебешки език, нищо не разбирам, но се правя, защото застава пред мен, ръкомаха ентусиазирано, все едно, че ми обяснява нещо, после сочи нанякъде, пак бръщолеви... Така ли е в началото? Това за начален стадий на говорене ли се води? Защото хаби сума ти енергия да нарежда на неразбираем език, а една свястна дума не може да повтори (различно от мама, баба, тата и папа...). Постоянно повтарям "во-да", но не може да повтори. А иначе много бръщолеви на бебешки...

# 12
  • Мнения: 3 146
Judy, да учи се. Практически, може и "селянчетата" да се научават, но това е, само защото са в езикова среда. В ротивен случай (научна доказано е, има такива случаи) децата не проговарят. Да, заложено в човека качество е, но, ако не се стимулира, не се развива. Следователно, колкото повече го стимулираш, толкова по-добре се развива. Четенето, разгазването, постоянният диалог с детето са от особено значение. Също и простите стихчета и песнички. Трябва задължително да се говори правилно, с не много сложни изречения, но не и с изкуствено прости, за са се схване и синтаксисът. Човекът, който се грижи за детет най-дълго, е основният източник и стимул за заучаването на говора. Проговарянето не се учи, но също се стимулира. Разбира се, че зависи и от детето, но не само от него. Най-много зависи от майката (бабата, ако тя е най-много с детето). Постоянният диалог е основното!

Misty, дори да не го разбираш, прави се, че разбираш и все е дно говорите. Постепенно ще започнете да се разбирате, първо ще се разбирате само помежду си, после ще започне да разгговаря по-ясно. Да, това е нормален начален пероид и при всички деца е различно дълъг. Основното при проговарянето е да казва не само звуци, но и сречки. Каже ли сричка, значе ще проговори и няма проблем!

# 13
  • Мнения: 7 837
И аз никога не съм използвала умалителни думи за нещата. Колата винаги е била "кола", не "бу-бу" напр.
Вече е на 2 и половина. Отприщи се откъм разбираемо говорене преди месец. Назовава си предметите с правилните имена.

# 14
  • Мнения: 2 220
Ние си говорим постоянно, макар че и аз не съм от най-приказливите.  Rolling Eyes До скоро четяхме и много книжки и съм убедена, че това му помогна да проговори много рано. Не произнася думите съвсем чисто, но му се разбира, а сега и от ден на ден започва да ги свързва във фрази.

# 15
  • Мнения: 5 362
Винаги и много й говоря-да не кажа постоянно.С повод или без,все нещо си бърборим.
Четем много книжки,слушаме и пеем песнички.
Излезем ли й обяснавам всичко-кое какво е,как се казва,за какво служи и т.н.
Сега пък тя е на вълна "Туй кокой",т.е. "това какво е" - и аз все обяснявам.
Все още не говори чисто и съвсем разбираемо,но ще дойде и този момент.

# 16
  • Мнения: 4 362
Говоря и,но съм я учила да повтаря след мен.Понякога повтаря дадена дума,но за кратко.Бръщолеви ми на някакъв странен език.
Разбира това ,което и казвам,изпълнява,но засега е на фаза показване.Когато я питам нещо и тя иска започва да върти раменцата /озн.че иска /,а когато не иска просто поклаща с глава.

# 17
  • Мнения: 3 447
Не преувеличавам и съм сигурна, че на дете , на което се говори много , става по- умно, по- разбиращо и дори по- добро, освен че проговаря по- рано ....
Не винаги  Simple Smile Аз говоря непрекъснато, откак се е родил. Каквото и да правя, обяснявам. Резултатът - разпознава думите за всички предмети и обичайни действия в обкръжението си, но не говори. Видно е, че разбира, но му е по-лесно да сочи.  Може би вината ми е, че така или иначе разбирам какво иска и няма стимул да го изрази с думи.

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не преувеличавам и съм сигурна, че на дете , на което се говори много , става по- умно, по- разбиращо и дори по- добро, освен че проговаря по- рано ....
Не винаги  Simple Smile Аз говоря непрекъснато, откак се е родил. Каквото и да правя, обяснявам. Резултатът - разпознава думите за всички предмети и обичайни действия в обкръжението си, но не говори. Видно е, че разбира, но му е по-лесно да сочи.  Може би вината ми е, че така или иначе разбирам какво иска и няма стимул да го изрази с думи.

И Йоан правеше така, но когато оставаше при баба си, показваше какво знае, хитрецът

# 19
Постоянно говоря на дъщеря си, четем книжки, обясняваме нещата ,а тя на 1г. и 8м. все още ми сочи нещата с пръстче.Ако не и обърна внимание и изискам да ми го каже с думи тя се сърди.Все още казва само баба,дядо и дори не си казва името.Когато е сама, си говори нещо неразбираемо, но не повтаря след мен наименования на предмети или отделни думи. Какво да направя?

# 20
  • Мнения: 227
Не преувеличавам и съм сигурна, че на дете , на което се говори много , става по- умно, по- разбиращо и дори по- добро, освен че проговаря по- рано ....
Не винаги  Simple Smile Аз говоря непрекъснато, откак се е родил. Каквото и да правя, обяснявам. Резултатът - разпознава думите за всички предмети и обичайни действия в обкръжението си, но не говори. Видно е, че разбира, но му е по-лесно да сочи.  Може би вината ми е, че така или иначе разбирам какво иска и няма стимул да го изрази с думи.
PeaceИ моят син е така.По-лесно му е да посочи това,което иска,отколкото да ми каже-дай(примерно).Аз правя така-искам да ми каже-дай- и тогава ще му го дам,но той пък се заинатява,започва да крещи и няма да го получи,но няма и да ми каже-дай! CrazyИната работа.Аз съм на мнение-ако детето започне да повтаря,скоро ще проговори.Прочетох по-горе една мама,че научила детето си да повтаря.Би ли ми казала как я научи малката госпожица.Аз не мога да го накарам да повтаря. Не желае и това е!

# 21
  • Мнения: 7 837
Постоянно говоря на дъщеря си, четем книжки, обясняваме нещата ,а тя на 1г. и 8м. все още ми сочи нещата с пръстче.Ако не и обърна внимание и изискам да ми го каже с думи тя се сърди.Все още казва само баба,дядо и дори не си казва името.Когато е сама, си говори нещо неразбираемо, но не повтаря след мен наименования на предмети или отделни думи. Какво да направя?

Нищо различно от това, което правиш. Изчакай, всяко нещо с времето си. Не я пресирай...
Имам чувството че покрай форума, много майки очакват, че децата ще почнат да говорят рано. Някои, да, почват по-рано. Но не всички... Simple Smile

Не очаквайте детето да е като папагал и всички да са еднакви. Никога не съм карала моето съзнателно да повтаря след мен...

# 22
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Та ето го и моято проблем Sad
МОя син дума не продумва SadКазва мама,баба,тата,гагагага,папаппа обаче не ги казва като думички ами като срички SadКаквото и да му кажа разбира перфектно - дори имаме си едно любимо изразче "занеси го там от където си го взел" и той носи нещото, точно от където го е взел.Обаче не иска и не иска да говори  Sad.Говорим му много с баща му, даже баща му му говори на арабски(знае го чудесно), от време на време аз си говоря на малчо на английски, но като цяло си слуша българска реч вкъщи.
Някой има ли на идея, дали е притеснително, че още не говори?Всички ми казват, че момчетата по - късно проговарят, да не се притеснявам, но напоследък се чувствам малко притеснена.Щ бъда благодарна за съвети,препоръки и въобще за мнението ви

# 23
  • Мнения: 7 837
До преди малко писах в съседната тема  Grinning
Донт уори. Та той е едва на 1 г. и 8 месеца.

# 24
  • Мнения: 3 200
Искам да те успокоя. Аз имам две дъщери с малка разлика. Първата на 11 месеца говореше с изречения и на 90 % правилни думи. А втората...... каза "мама" на 1 г. 2 м. Бях умряла от притеснения, какво ли не правих, за да я накарам да каже каквото и да било и... нищо - "Ъ" и сочи. Точно два дни преди втория си рожден ден проговори с изречения, в момент, в който никой не се занимаваше с нея. От тогава не мога да й затворя устата.

# 25
  • Мнения: 804
Спокойно, не всяко дете проговаря като стане на 1,5 години. При двуезичните деца, понякога става и по-късно. От опит мога да кажа, че като проговорят - няма спиране.

# 26
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Благодаря много на всички Hug

# 27
  • Мнения: 3 447
Аз не мога да го накарам да повтаря. Не желае и това е!
Моето също не иска да повтаря. Когато опитвам да му повтарям някоя дума много пъти, ме гледа учудено, все едно съм мръднала  Simple Smile
Може би е от значение и колко хора се занимават с детето - баби и други по-далечни роднини, които не му предугаждат желанията телепатично, така че просто да му се налага да си поиска нещо с думи.

# 28
  • Мнения: 27 524
Мнението ми е да не се шашкаш, нямаш грам причина за това. До 3, даже се случва и 3 и 1/2 годинки не е притеснително. Моят също има 3 думи в речника си, а е по-голям. Изобщо не се притеснявам, няма за какво. Ти също  Hug

# 29
  • Мнения: 7 821
Слях 2-те теми за говоренето.

# 30
  • София
  • Мнения: 3 678
А моя не спира да плямпа Crazy,но с това да казва кога му се пишка или ака....сме на светлинни години назад Cry.Понякога се чудя защо ,аджеба може да говори ,повтаря и пее,а не казва когато трябва ooooh!

# 31
  • Мнения: 1 172
Да, учи се. В една книжка бях чела такава тактика за стимулиране на говоренето: родителят да върви една крачка преди детето. Т.е. ако детето казва "мама", "тате", родителят трябва да му говори с изречения от 2 думи: "мама пее", "тати яде" и т.н. Когато започне да ги повтаря така 2 по 2, може да се добавят и още по-сложни фрази "мама пие вода", "тати яде супа"... да се стимулира да прави изречение по модел - например "мама бяга", "тати бяга", "кучето бяга" ..детето да изрежда думички, които знае, а родителят да отбелязва кои изречения имат смисъл и кои не Wink Пробвам с моя юнак по тази система. Наистина има успех, но след като детето е проговорило и е започнало да опитва да повтаря непознати думи.

# 32
  • Мнения: 1 640
Майчиният говор-пеене на песни,назоваване и обясняване по картини в книжки,четене на ритмични малки стихчета,задаване на подходящи в-си към детето,както и общуването на повече хора в присъствието на детето стимулират проговарянето,катализират го,но все пак има доста примери на деца ,които проговарят чак на 3 и по -късно годинки,въпреки многото стимули.И тук/имам предвид проговарянето/ индивидуалните различия са определящи.
 На моя колежка детето е на 2г.и 1 месец и има речник,състоящ се от 6-7 думи-мама,тата,дюдя,ла/ела/,да,не,...т.е.,съвсем простички по звуков състав думички, а му се говори непрестанно-баба ,дядо,майка ,баща,леля ,батко,всички са в чест контакт с него и въпреки това още не говори свободно,изречения не прави.

# 33
  • Мнения: 3 146
.Говорим му много с баща му, даже баща му му говори на арабски(знае го чудесно), от време на време аз си говоря на малчо на английски, но като цяло си слуша българска реч вкъщи.

Без връзка с проговарянето, искам само да кажа, че напоследък се случи доста да чета за двуезичното проговаряне. Не е добре един и същи човек да говори на различен език на детето докъм 5 годишна възраст, защото така то смесва синтаксиса и лексиката. Добре е, ако двамата родители са с различни матерни езици или ако искат да научат детето на 2 езика, всеки един да говори само на собствения си език, за да може детето да схваща всеки език като самостоен, отпращайки го до адресата му. По-лесно било за децата. Предавам това от научни изследвания немски и австрийски. Grinning

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Аз също и говоря на дъщеря ми,четем приказки...но речника и е 10 тина думички.Днес каза как се казва/Тети/.Иначе на китайски много говори,обяснява ми разни неща...

# 35
  • Мнения: 274
Мисля, че се учи. При това не толкова самото говорене се учи, колкото правилното говорене - това разбира се на един по късен етап.
Мисля от рано да започна да чета на дъщеря си, да й разказвам приказки, да й обяснявам кое как, защо и т.н.
Аз съм проговорила на 8 месеца. Shocked Shocked Shocked Сега като наблюдавам дъщеря си, тази възраст ми се струва още по-абсурдна. Blush Ще видим как ще е при нея. Heart Eyes

# 36
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Дъщеря ми на годинка правеше изречения от 2-3 думи.Рано проговори.Синът ми проговори на 1 г и 10 месеца,като дотогава казваше мама,тати,кака,баба.Мисля,че по-скоро се учат да изговарят думичките правилно.Затова никога не съм говорила на бебешки.Има думички,които като изговаря синът ми разменя местата на някои букви,например косми,той казва комси.Сядаме един срещу друг и докато си играем го уча правилно да произнесе думичката,разбира се не настоявам,само ако той желае,но виждам,че му е интересно всеки път.

# 37
  • Мнения: 1 426
Дъщеря ми на годинка правеше изречения от 2-3 думи.Рано проговори.
Искаш да кажеш: подлог - сказуемо - допълнение?! Нещо от сорта на "Мама чете приказка." На една годинка?!

# 38
  • Мнения: 24 467
Дъщеря ми на годинка правеше изречения от 2-3 думи.Рано проговори.
Искаш да кажеш: подлог - сказуемо - допълнение?! Нещо от сорта на "Мама чете приказка." На една годинка?!

Ние сега като "изречение" най- много да кажем "Кон папа", ама какво папа аз трябва да допълвам. Laughing
Снощи много му харесаха приказките за Боско, ако някой се сеща, те са 4-5 книжки с много хубави илюстрации.
Забелязвам, че като зацикли на нещо може да го повтаря с дни, дори със седмици. Сега сме на тази "кола-кола- бр-р-р- мама" /или "тати", зависи кой кара/ и така до безкрай. От снощи сме на "гра-гра" с часове /това е черният гарван от "Боско"/.
Истински изречения големия ми син започна да прави на две годинки чак, ще видя сега бебокът, имаме 10 месеца до тогава.
Имам чувството, че контактите с малко по- големи дечица също го "отприщват" това бебе да бръщолеви.

# 39
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
учи, се, ако самия индивид иска да научи. И това му е интересно и забавно.
2-те ми деца са различни в тази насока от земята до небето и още толкоз. А аз съм си все същата - т.е не спирам да им говоря.
Единия проговори на 10м., другия до ден днешен (близо на 4г. е) не е перфектен в говора си.
Е, къде е правилото, грешката или извода?  Thinking

# 40
  • Мнения: 1 608
полагате ли някакви специални грижи и усилия за обучение на децата ви да говорят? Мисълта ми е за 1-2 годишните деца, тъй като наблюдавам големи различия между децата в тази възраст по този показател и много различен подход на майки и баби към "говоренето" на децата, за които се грижат.

Специално - не. Много общувам с децата си. Разговарям с тях и никога не давам възможност на шаблони за отговор. Задавам въпросите си по различен начин. Обяснявам като на възрастен, но по-кратко и съвсем по същество. Двамата проговориха много рано и общуването ми с тях е лесно.

# 41
  • Мнения: 2 556
Ами и ние като момъка на vnd Sunglasses Кари е на година и 10 месеца и говори практически всичко. Изречения с предлози, глаголи и т.н., с обяснения и прилагателни. Разказва си приказки и пее, без да я подканяш. Обаче за пишкането си казва само и единствено когато вече го е свършила  Mr. Green

Според мен не е до учене, а до дете. Поне моите двамата са различни по отношение на проговарянето. Малката прави изречения отпреди да навърши 1 година, а баткото си ъ-каше до година и нещо и сочеше с пръстче.

# 42
  • Мнения: 1 671
На година и три месеца големият ми син членуваше правилно имената от мъжки, женски и среден род.
На година и половина правеше изречения с 4-5 думи. Говори изключително правилно, никога не е говорел на "бебешки"

По същия начин отглеждам и малкия.

На две години и три месеца, освен стандартните мама, тати, кака... , друго не говори. Сочи. Мучи. Докарва го само на интонация Simple Smile
Иначе разбира абсолютно всичко и изпълнява действия от два компонента - например, излез на терасата и ми донеси еди-какво си.

Според мен нещата опират до типа психика у детето и до типа темперамент.

Мисля, че "говоренето" се учи, едва след като детето проговори Laughing

# 43
  • Мнения: 2 956
Говорех много, но като на възрастен човек, без бебешки думички и заместване на трудни за произнасяне съгласни. Дария проговори много рано, а на възраст около 1,5 вече говореше много добре. Разлика в начина на говорене забелязвам дори и сега в ДГ между децата-има такива, които говорят много чисто и правилно и други, на които по-трудно им се разбира какво казват (трета група). Всичко е индивидуално и зависи само от детенцето.
Все едно аз съм го писала. Напълно по същия начин и аз процедирах, а Вики (в момента на 2г.) проговори много рано и много добре.

# 44
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Малката прави изречения отпреди да навърши 1 година,
Това ми е малко трудно да го повярвам.

# 45
  • Мнения: 790
Може да се учи само ако му е нещо интересно. Например Марти много харесваше една книжка със снимки на предмети в нея, първо сочи и аз казвам думата, после той я казва, а аз трабва да повторя и т.н. може да продължи с часове. Първо думите са неразбираеми, но с повтарянето се коригират.
НО всичко това става ако инициативата е негова - ако той е донесъл книжката. Опитам ли се аз да му я предложа или да го накарам да ги показва - нито дума.
И до днес не иска да си казва името и годините - просто защото много упорито се опитвах да го науча. Дори когато някой го попита се дразни.

# 46
  • Мнения: 46 511
Нищо специално не съм правила. За мен това е насилване на нещата. Аз не бързам  Peace

# 47
  • Мнения: 2 556
LIlqna, не си длъжна да вярваш, но е факт. Кари на 11 месеца ми е казвала "Мамо, папа там панна. Дай ми го" Тоест патето е паднало, да й го подам. И "Мамо, пак паннах" - Мамо, пак паднах. Записала съм си ги с датата, не е нещо, което бих измислила. Също отпреди годинка казва: "Къде тати. Няма го. Ето тати" и др. подобни. Говори много от много малка. Явно се случва при някои деца. Синът ми проговори доста по-късно например.

# 48
  • София
  • Мнения: 1 457
Нищо специално не съм правила. За мен това е насилване на нещата. Аз не бързам  Peace
Това е и моето мнение  Peace
Говоря нормално, тоест не бърборя като папагал само за да "проговори" по-бързо  Grinning Също така процедирах и с прохождането - когато си дойде времето, тогава проходи  Wink

# 49
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
ОК, Тесс, казах го повече като изумление. Да са ти живи и здрави децата! Другото е подробности Wink

# 50
  • Мнения: 4 451
Ако детето няма никакви проблеми, то си проговаря дори без да правиш нещо кой знае какво. Голямата ми дъщеря е с хиперактивност и дефицит на внимание, поради което драстично изостава с речта от връстниците си. Confused Въпреки усилията, които ние полагаме, логопеда и психолога. Имам приятелка, която вечно нямаше време за дъщеря си, а малката проговори на 1,6г. много правилно и правеше на тази възраст дълги изречения.

Общи условия

Активация на акаунт