Какво е... или думите в езика ни, които не знаем

  • 86 644
  • 676
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 13 770
Сакал е брада. Каба е нисък - знаете родопските каба (ниски - с нисък звук) гайди.

За роднинските връзки и имена имаше вече теми. Калеко е май от гръцки. Пак е от групата на чичовците, сваковците и лелинчовците Party

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 16:14 от птица

# 31
  • Мнения: 505
А тези - санким, чунким, белким. Баба ми можеше да ги употреби и трите в едно изречение.

# 32
  • Мнения: 3 521

готварски съд с дебело желязно дъно и яйцевидна форма ...според Уикипедия Laughing

# 33
  • Мнения: X
Каква е разликата между стринка, чинка, леля и между лилинчо,вуйчо и чичо, а и калеко какъв дзвер трябва да е? Embarassed

, а за калеко и на мен ми е интересно да разбера

калеко=свако Peace

# 34
  • Варна
  • Мнения: 3 245
И малко силистренски диалект:

кастрон - купа
пунга - торба

де ка оторяш? - къде отиваш?

# 35
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
А тези - санким, чунким, белким. Баба ми можеше да ги употреби и трите в едно изречение.

Белким е нима Мисля, че и другите значат същото. Бях ги забравила, баба почина преди 25г., а с нея си отиде и много колорит.

# 36
  • Мнения: 3 521
Каква е разликата между стринка, чинка, леля и между лилинчо,вуйчо и чичо, а и калеко какъв дзвер трябва да е? Embarassed

, а за калеко и на мен ми е интересно да разбера

калеко=свако Peace

А не е ли мъж на лелята т.е. лелинчо? newsm78 ... И в този ред на мисли какъв е свако Embarassed?

# 37
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Престанете, защото все повече ме обърквате с тия калековци и чинки...

# 38
  • Мнения: 3 447
И малко силистренски диалект:

кастрон - купа
пунга - торба

де ка оторяш? - къде отиваш?
А конопидаSimple Smile

Калекото е мъж на лелята, да.

# 39
  • Мнения: X
Каква е разликата между стринка, чинка, леля и между лилинчо,вуйчо и чичо, а и калеко какъв дзвер трябва да е? Embarassed

, а за калеко и на мен ми е интересно да разбера

калеко=свако Peace

А не е ли мъж на лелята т.е. лелинчо? newsm78

Е, да, де! Laughing

# 40
  • Мнения: 742
баба ми викаше, като бях по-малка "стига си се НАЗЛЪНДИСВАЛА"! И че съм ГЬОЗБАШИЙКА.
Избщо не знам какво ми говори тая жена.
А като се нацупя- НАДЗУНДРЕНА съм била, СКАСВАЛА съм се...

# 41
  • Мнения: X
Иначе най често употребявям "курдисам" в смисъл да се натопиш сам себе си или да се поставиш в кофти ситуация, за което получавам изумени погледи понякога Mr. Green
Курдисам го употребяваме в нашето семейство като настанявам се...

# 42
  • Мнения: X
Думите, които употребявам и ги считам за най-нормални, но никой не разбира са: "скичен" - скичена ми е косата и "баетно ми е" - стана ми много сладко, не мога повече.

# 43
# 44
  • Мнения: 389
Да, и майка ми така го употребява. Особено като иска да подчертае, че имаме работа за вършене, а аз съм се била "курдисала"  Whistling

Темата май отиде към диалектни и стари думички. Прадядо ми казваше "галиба" (в смисъл на "май"), баба ми казва "сабалян" (сутрин).

Общи условия

Активация на акаунт