Един съвет към бременните майчета.

  • 12 684
  • 123
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 056
И той е:
   Мили бременилки, влизайте в кърмаческия форум, където да се осведомите как се поставя бебето на гърдата, кога и колко пъти. Четете как, кога и колко да изцеждате напрегнатите гърди. Дали да давате друго освен кърма на бебето си (вода, биберон и т.н.) и изобщо всичко, свързано с първите мигове с бебето.
   Четете там, научете го, а ако имате позната да кърми я помолете да ви покаже как става още преди да сте родили, защото първите дни в болницата (и после у вас) са едни от най-важните, а информацията в болниците е почти никаква, а тогава проблемите са най-вече свързани с това, че майката не знае какво да прави с бебето.
   А лошото е, че съветите на акушерките и педиатрите противоречат на принципите на кърменето (като например кърмене през 3 часа, даване на вода на бебето, миене на зърната преди сучене и т.н.)

Лека бременност и раждане ви желая на всички!

# 1
  • Мнения: 46 511
Мда. И аз същото бих ги посъветвала. Не бях чела нищо и съответно нищо не успях да направя по този въпрос  Tired

# 2
  • Мнения: 148
А някакъв линк? newsm78

# 3
# 4
  • Мнения: 526
Аз научих от кърмаческия доста неща,за които хал хабер си нямах.Искам да благодаря на всички,които издирват и предоставят полезна информация в този раздел  bouquet

# 5
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
И аз да споделя че прочетеното в кърмаческия форум ме нахъси и ме подготви за кърменето. Всичко което бях прочела ми беше супер полезно когато родих. Естествено получих помощ и в болницата, но бях подготвена. След това съм имала въпроси и винаги съм намирала съвет и подкрепа. Захранихме се след 6 месец, а се кърмихме до годинка. Благодаря на майките, събиращи и превеждащи статии. Те са ни страшно полезни.
И аз призовавам бъдещите майки да четат и да се интересуват!

# 6
  • Мнения: 64
Аз от никъде другаде не научих нищо за кърменето, само от форума. И както не веднъж съм казвала, ако не беше форума, едва ли щях да се справя, въпреки силното си желание, защото информацията навсякъде е противоречива, а тук споделят хора с опит, което е най- важно.   bouquet

# 7
  • Мнения: 11 003
Подкрепям казаното от ludmilana Peace Ако не беше форума, сигурно щях да се откажа да кърмя още в родилния дом.

# 8
  • Мнения: 4 496
Защо ги нямаше тези съвети преди осем години?....Нямаше да гледам като куче в каруца. smile3532

# 9
  • Мнения: 983
Вярно е, че това е много важно. Когато бях бременна четях ден и нощ купища информация за самата бременност - как се променя тялото, как расте бебето, как протича самото раждане...изобщо не си поставях въпроса какво трябва да правя, когато бебето се роди, как да действам..и изобщо...ниищо  Tired Получава се нещо като вманиачаване в самата бременост  Crazy

# 10
  • Мнения: 1 924
Абсолютно подкрепям! Много е важно бъдещите майки да са адекватно подготвени какво да очакват,защото наистина у нас твърде много акушерки,лекари и педиатри дават неграмотни съвети(или никакви)...
Библиотеката на форума за кърмене е разкошна и съдържа цялата необходима информация.На мен лично ми е много удобна, зашото статиите са на български-иначе трябва да се ровя в чужди сайтове и да превеждам.

# 11
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
Напълно подкрепям Peace

# 12
  • Мнения: 2 807
ludmilana, поздравления за темата!   bouquet

Добре си се сетила  Hug

# 13
  • Мнения: 1 230
Абсолютно. Никой няма да ви обърне грам внимание в родилното. Добре, че имах акушерка под ръка, та да започна да кърмя, пък било то и на 5тия ден  Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 17 592
Да не давате водичка на обчовците в тази жега си е чист садизъм. Бих препоръчала на поддържащите тези модерни теории да се пробват няколко месеца на подобен режим - без вода, само на мляко - и ако оцелеят, тогава да подлагат и невинните си бебета на него.

# 15
  • Мнения: 46 511
Да не давате водичка на обчовците в тази жега си е чист садизъм. Бих препоръчала на поддържащите тези модерни теории да се пробват няколко месеца на подобен режим - без вода, само на мляко - и ако оцелеят, тогава да подлагат и невинните си бебета на него.

Садизъм е даването, защото детето остава недохранено  Confused
Това го писах точно по повод твой пост, но явно не си го прочела, виж колко ВОДА поемаше детето ми.

... София пиеше по 1200 мл. мляко, от които само 140 бяха сухо вещество, останалото 1050 мл. беше ВОДА ...

Как ли оцеляват горките дечица по целия свят, горките  Laughing

# 16
  • Мнения: 1 924
Да не давате водичка на обчовците в тази жега си е чист садизъм. Бих препоръчала на поддържащите тези модерни теории да се пробват няколко месеца на подобен режим - без вода, само на мляко - и ако оцелеят, тогава да подлагат и невинните си бебета на него.

Първо, сравнението на възрастен човек и бебе е доста неуместно.Възрастните поемаме голямо количество твърди храни,заради което се нуждаем от течности и вода.
Но малките бебета нямат нужда от допълнителна вода, при положение, че кърмата съдържа 80%, а адаптираните млека се приготвят с вода.

И модерни или не, тези "теории",както ги наричаш, са препоръчани от Световната здравна организация.

А постът ти в онази тема ( за даване на вода преди храненето) е най-безумното нещо,което съм чувала , и сигурен начин да си държиш детето на диета.Дори педиатрите-поддръжници на даването на вода, съветват това да става между храненията.

# 17
  • Мнения: 46 511
... И модерни или не, тези "теории",както ги наричаш, са препоръчани от Световната здравна организация ...

И са от както свят светува, преди 100 години никой не е давал вода, през миналия век са пробвали, видели са, че не става и пак препоръчват НЕдаването, та кое в крайна сметка е новост?

# 18
  • София
  • Мнения: 1 056
Да не давате водичка на обчовците в тази жега си е чист садизъм. Бих препоръчала на поддържащите тези модерни теории да се пробват няколко месеца на подобен режим - без вода, само на мляко - и ако оцелеят, тогава да подлагат и невинните си бебета на него.



Моето оцеля и си му беше много добре миналото лято. Той е роден на 13.01.06 г. и до 6,5-тия месец беше изключително и само на кърма. Много е важно майките да знаят, че когато бебето се кърми на поискване (без режим), то не чувства нужда от вода, тъй като самата кърма е 88% вода(е, за процентите не съм съвсем сигурна, но там някъде). То нищо не пречи да се предлага водичка, но само ако бебето иска. Иначе, когато бебето е жадно суче по-често, но кратко (т.е. изпива предното мляко, което е по-рядко и воднисто за утоляване на жаждата), а като е гладно суче по-дълго от гърдата (за да изпие и задното, гъсто, калорично, по-мазно мляко за засищане на глада). Интервалите между кърменията не са от значение, може да поиска след 2 часа, следващото може да го поиска след 50 минути (ако е ожадняло), следващото може и след 4 часа (ако е сладко заспало).

Абе, не искам да се превръщам в наставничка и не искам да агитирам никого да гледа детето си както не иска. Само искам да кажа на бъдещите майки, че ако искат да кърмят успешно бебетата си, трябва да се информират как от тези, които вече са кърмили (и кърмят) децата си по година-две-три. И да ги призова да го правят още преди да родят, защото осъзнах, че това е била моята грешка и нямаше да имам и половината от проблемите си, ако бях влизала в кърмаческия преди да родя.
Наистина тогавая съм била погълната от бременноста и раждането и въобще не съм си помисляла, че няма да знам как точно да сложа детето на гърдата, така, че, да не станат рагади. Не знаех как да си цедя гърдите...Айде ще разкажа как си напуках вените на гърдите когато бяха станали на камък, щото притисках гърдата от основата към зърната, а то всъщност (добре, че беше една чистачка да ми покаже)трябвало да се стиска само ареолата, там е жлезата, която стимулира потичането. В Библиотеката на кърмаческия има описание и отговори на много от тези въпроси, а майчетата са много отзивчиви...

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Мда. И аз същото бих ги посъветвала. Не бях чела нищо и съответно нищо не успях да направя по този въпрос  Tired
Е, аз малко се помъчих, но много малко. Ако имах информацията тогава, може би щях да кърмя по-дълго.

Чета за водата - две горещи лета изкара дъщеря ми без вода. Тя не искаше.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 244
Подкрепям! Библиотеката в Кърмаческия е чудесна и благодарение на нея сега се чувствам много добре подкована теоретично! Simple Smile

И ако може още един съвет, който всъщност ми го даде друга мама:
След като почетат в кърмаческия, да си разпечатат някои основни положения и правила за кърменето и да си ги сложат в багажа за болницата. Аз така направих и сега определено ми е по-спокойно, че няма да има нужда да се чудя "абе това как беше, как се правеше"  Grinning Казват, че първите кърмения и първите дни са най-трудни и проблемите (рагади, запушвания) най-често се появяват тогава....  Simple Smile

# 21
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Да не давате водичка на обчовците в тази жега си е чист садизъм. Бих препоръчала на поддържащите тези модерни теории да се пробват няколко месеца на подобен режим - без вода, само на мляко - и ако оцелеят, тогава да подлагат и невинните си бебета на него.
На моя съм му давала да пробва и сам си е отказвал,какво да го мъча и на сила да му давам ли.
Пропи вода чак към година и два-три месеца.
Четете момичета и аз нямаше да кърмя толкова време ако не беше кърмаческия

# 22
  • София
  • Мнения: 431
Наистина темата е страхотна. Дано бъдещите майки изпълнят съвета. Докато бях бременна аз лично непрекъснато имах някакви проблеми и тъй като все се притеснявах нямах никакво желание да чета за нещата след раждането. И това ми изигра много лоша шега. Но благодарение на информацията за кърменето тук все още кърмя детето си (е, някой ще каже, че е само на 6 месеца, но за тези 6 месеца поне 3 пъти бях на косъм да се откажа).
Между другото, една педиатърка ми препоръча да чета този форум (най-вече по въпросите за кърменето), за което съм й много благодарна!  bouquet

# 23
  • Мнения: 374
мда добър съвет!  Peace
аз много съжалявам, че не се информирах предварително
канех се да кърмя поне до 6-тия месец на Олег и тъй като считах кърменето за най-естественото и съответно лесно нещо не четях по темата и съжалих много
в родилния дом(поне в Русе)са доста пестеливи откъм съветите
и като не се оказа толкова лесно колкото повечето хора си мислят, кърменето ми се съкрати на 1 месец
+1 месец цедене
така, че ЧЕТЕТЕ  Hug

# 24
  • Мнения: 2 381
Да не давате водичка на обчовците в тази жега си е чист садизъм. Бих препоръчала на поддържащите тези модерни теории да се пробват няколко месеца на подобен режим - без вода, само на мляко - и ако оцелеят, тогава да подлагат и невинните си бебета на него.
Аз предлагах вода, но дъщеря ми отказваше.Започна да пие на 10-11 месеца по малко, като постепенно увеличи количеството.
 ludmilana, много хубава тема  bouquet

# 25
  • София
  • Мнения: 3 787
Напълно вярно Hug
Благодарение на ценната информация в Кърмаческия форум,кърмих детето си една година.Успях да се подготвя с информация предварително и след това ми беше много лесно Wink

# 26
да, и аз не бях подготвена, но слава богу не ми спря кърмата докато влязох в час.

# 27
  • Мнения: 3 069
Съгласна съм с всичко НО за протокола.....двамата батковци са кърмени и са пили водичка и пораснаха големи мъже.Как например на тези жеги да не се дава вода на бебе???
Това си е престъпление направо.
Лично мнение, моля не започвайте с нападки!

# 28
  • Мнения: 2 242
и на мен инфото в кърмаческия страшно много ми помогна   bouquet

родих 25 дни преди термин и не успях да си отговоря на всички въпроси, нито пък после имах време да дочитам, та моята тактика (след като родих) беше директно да си питам по проблемите  Mr. Green
свързах се с мами кърмили успешно или в критични моменти съм пускала теми
Подкрепата също се оказа решаваща  Peace

Последна редакция: пт, 27 юли 2007, 17:09 от Slavi

# 29
  • Мнения: 195
Моят юнак пиесамо чайчето противколики (ако 2 глътки са пиене де...)!
И аз не смятам да давам вода. Доколкото знам кърмата е 80% вода все пак.
Иначе няма спор, че кърмаческия е от огромна полза.
Но аз противно на очакванията бързо включих как става номера  Whistling Два дни си поревавах, че бебо стои гладен, а аз нямам кърма, но на третия ден като бликна та не спря  Peace  Намерихме си с бебко удобна и за двамата поза и започнахме да се учим взаимно.
Аз съм на мнение, че то си е заложено у всяка жена. Просто трябва да се настроите с бебето един към друг и няма начин да не стане.
Първоначално гърдите мого ме боляха, образуваха се и бучки, но постепенно Макси си ги настрои според режима си на хранене и сега по гърдите си мога да разбера кога му е време за манджа  Grinning
Само се надявам да имам още дълго кърма Peace

# 30
  • Мнения: 4 555
Слушам и изпълнявам Simple Smile
Отивам да прочета за какво става въпрос.

# 31
  • Мнения: 660
Напълно подкрепям! Peace

 Като си спомням как едва-едва изцеждах по 30-тина мл от двете гърди, за да занеса на детето си в кувьоза, а в същото време майчето на съседното легло изхвърляше по 6 чаши от всяка, за да не и се пръснат гърдите, ме хващаше такава неувереност, че сигурно щях да се откажа, ако нямах информация. Е, още се кърмим. За майчето от съседното легло не знам.

Вярно е, че докато сме бременни, малко мислим за това, което идва после.

# 32
  • Мнения: 174
Добре си се сетила да ни напомниш! Благодаря, запо4вам да се образовам при първа възможност!

  bouquet

# 33
  • Мнения: 526
Само да добавя,че за себе си аз вече съм решила да кърмя на поискване,дай боже да имам възможност и сили за това и ако препоръките на педиатъра се разминават с това мое решение,просто ще постъпя според вътрешното си убеждение.
Преди да се поровя в Кърмаческия,си мислех,че бебето се храни само и единствено строго под час...оттук разбрах,че има и други алтернативи,за което още веднъж благодаря  bouquet

# 34
  • Мнения: 3 695
Много добър съвет  Hug
Аз се информирах по доста въпроси след като родих, но за щастие и преди това се справихме инстинктивно добре  Heart Eyes

# 35
  • Мнения: 1 896
Ми върви ги накарай да пият вода, като не искат! Те си знаят най-добре. Кърмата е много по-добра за утоляване на жажда, защото съдържа съвършеното съотношение между вода и соли.
Моята маймуна изкара първото си лято с 40-градусови жеги отказвайки да близне водата, която предлагах. И сега даже като сме на плажа и го понапече, отказва вода и иска цица, макар че вече няма нищо освен капки коластра в гърдите ми, но той пак това търси като е истински жаден.

# 36
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Ми върви ги накарай да пият вода, като не искат! Те си знаят най-добре...

... Моята маймуна изкара първото си лято с 40-градусови жеги отказвайки да близне водата, която предлагах.

същата работа беше и при нас. Всеки ден пълнех шишето и вечер изхвърлях водата. Той просто отказваше да пие вода. Миналото лято при жегите също не искаше да пие. Към годинката започна да пие по малко водичка. Сега му пълня по 3 пъти шишето на ден и не му смогвам на водопоя. Като малък обаче не искаше и това си е.

# 37
  • Мнения: 2 641
честно казано незнам защо толкова мами направо са се нахъсили за това късно захранване и са подивяли по кърменето. че то си е естествено като имаш кърма да кърмиш , друг е въпроса докога искаш, ако изобщо искаш. какви лекари, какВи чудесии ??? отде на къде лекар да ми казва колко да кърмя? за мен това зависи от факта имам ли мляко и наддава ли бебето. е в моя случай след секцио се мъчих 4 месеца, исках да кърмя ама виждах че без адаптирано мляко като дохранване нестава. моя позната така си мъчи бебето и горкото отслабна драстично заради истерията да не се дава адаптирано мляко. ми хора не всяка майка има достатъчно. а за водата дъщеря ми си я обичаше и пиеше вечер без захар, ама сигурно е имала нужда заради адаптираното мляко с което се дохранваше. искам да ви кажа че при всякак жена е различно, всяко бебе си е индивидуално, наистина която може да кърми да кърми най дълго, ама като чета в кърмаческия форум при някои е мания - то лекари обиждат, и кво ли не. ми който знае да си седи на дупето и да си кърми както може и колкото може. бабите ни все на лекари са ходели сякаш и да ви кажа бая рано са си захранвали децата с каквото са могли въпреки че тогава всяка майка е кърмела поне година стига да е имала кърма.

# 38
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Един съвет и от мен Laughing
  Внимавайте да не даде обратен ефект върху вас прекаленото четене.Бях изчела цялата литература за кърмене.Желанието ми беше огромно, а кърмата никаква.Резултата-голяма депресия.Когато написах в кърмаческия, че искам, но не мога да кърмя................ Laughing Laughing Laughingне искам да се сещам какво последва LaughingРеплики от типа, че няма жена която не може да кърми, че не полагам досотъчно усили(имаше и мили думи, признавам), но колко сълзи пролях за това, че не съм истинска майка. ooooh!Сега се питам защо, но е късно.

 Четете, лошо няма HugНо дори да има несполуки в кърменето ги понасяйте с гордо вдигната глава.АМ са достстъчно добри в днешно време Simple Smile

# 39
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
бабите ни все на лекари са ходели сякаш и да ви кажа бая рано са си захранвали децата с каквото са могли въпреки че тогава всяка майка е кърмела поне година стига да е имала кърма.
Разбира се, че не са ходели по лекари. Всъщност лекарите нямат пряко отношение към кърменето, то не е болестно състояние все пак, за да има какво да му определят. Жените просто са имали непрекъснато около себе си, от най-ранните си години, жени, които кърмят и знаят кое как се прави, какви проблеми могат да възникнат и как да се преодолеят. При сегашната майка такова нещо няма - я е виждала 2-3 пъти жена да кърми, преди да й връчат нейното собствено бебе, я не, а в огромния случай собствената й майка също е кърмила малко, ако въобще. Но това, което е чувала днешната майка, е че бебето се храни под час, налива се с вода, нощем се дондурка и му се дава чай, за да не реве от глад, вместо да се нахрани. И така на собствен гръб, следвайки този план, стига до заключението, че съвременните жени не могат да кърмят. В огромната си част не успяват не защото нямат кърма, а защото вървят срещу природата на нещата и простичките принципи, които управляват успешното кърмене (изключвам жени с физиологични проблеми, защото има и такива, но те са действително малко).
Понеже е даден примера с бабите ни - бабите ни са кърмили при промрънкване на бебето, а вода и храна, различна от кърмата, са давали, когато бебето вземе самО да посяга. Не броя ритуалното захранване на 40 дена с хляб (или с други неща, в зависимост от района) - това е било еднократно. И понеже лично съм питала и разпитвала бабите на селото ни как е било, цитирам - а, ще се занимавам аз да му готвя за него; ще цица там, докат` може да яде човешка храна (около годинката).
Относно даването на вода - и моята дъщеря вода пропи малко след годинката. Ако бебето се кърми винаги, когато показва признаци за желание за сучене, няма нужда от вода, докато не започне да яде храни, различни от кърмата. В кърмата освен високо водно съдържание има правилното съотношение на соли, затова не се нарушава осмотичното равновесие - така няма необходимост от допълнителни течности, за да се възстановява оптималният баланс на солите в организма. Сравнението с възрастните е абсолютно неудачно - ако детето се хранеше със същата храна като нас, съдържаща много повече от необходимото количество сол и твърде малко водно съдържание, щеше да има нужда от вода.

# 40
  • Мнения: 1 216
Предстои ми да се поразровя. Не съм съвсем боса след 9 месеза кърмене, но преди 4 години  теориите за хранене на беб се различаваха от сегашните

# 41
  • София
  • Мнения: 1 056
честно казано незнам защо толкова мами направо са се нахъсили за това късно захранване и са подивяли по кърменето. че то си е естествено като имаш кърма да кърмиш , друг е въпроса докога искаш, ако изобщо искаш. какви лекари, какВи чудесии ??? отде на къде лекар да ми казва колко да кърмя? за мен това зависи от факта имам ли мляко и наддава ли бебето. е в моя случай след секцио се мъчих 4 месеца, исках да кърмя ама виждах че без адаптирано мляко като дохранване нестава. моя позната така си мъчи бебето и горкото отслабна драстично заради истерията да не се дава адаптирано мляко. ми хора не всяка майка има достатъчно. а за водата дъщеря ми си я обичаше и пиеше вечер без захар, ама сигурно е имала нужда заради адаптираното мляко с което се дохранваше. искам да ви кажа че при всякак жена е различно, всяко бебе си е индивидуално, наистина която може да кърми да кърми най дълго, ама като чета в кърмаческия форум при някои е мания - то лекари обиждат, и кво ли не. ми който знае да си седи на дупето и да си кърми както може и колкото може. бабите ни все на лекари са ходели сякаш и да ви кажа бая рано са си захранвали децата с каквото са могли въпреки че тогава всяка майка е кърмела поне година стига да е имала кърма.



Мисля, че си ме разбрала твърде погрешно.
Аз в никакъв случай не агитирам никого да кърми детето си по две години. Всеки сам си решава колко ще кърми, естествено.
Мисълта ми е, че за да започне да кърми една жена успешно (става въпрос за началото) са нужни знания как става това, то си има специални начини...и аз нищо не бях прочела за кърменето преди да родя и си мислех какво толкова - ще сложа бебето на гърдата и готово...
Да, ама не...колко тревоги, че на втория ден още млякото го няма, колко тревоги и болка пък като дойде и не знам как да се изцедя, после пак тревоги дали му стига...
Една седмица (първата ни) слушах напътствията на акушерките да кърмя през 3 часа - голямо мъчение, като минат два бебето почва да реве, гърдите ми напращяват, а аз чакам да мине поне половин час още!!! Накрая осъзнах, че нещо не е наред с тоя режим и не трябва да се върви срещу природата, започнах да влизам във форума и на втория ден влязох в час...

Ако знаех всичко, което го пише в Библиотеката на форума, щях да си спестя огромна част от притесненията, най-малкото.
А ако случайно на някоя мама не й тръгне въобще кърма или има някакви проблеми с гърдите заради заболяване някакво, не виждам с какво ще й навреди инфото от форума?
А на теб какво ти навреди, че знаеш как да кърмиш, но не ти е стигала кърмата? Щом си опитала всички начини и не се е получило, значи, че би трябвало да си доволна, че си направила всичко възможно.
Искам просто всички да са информирани, че съществува и друг вариант от този на акушерките и педиатрите и той по-успешния. Благодарение на него аз успях.

Само да допълня, че едно време в една къща са живяли по две-три поколения и е имало от кого  младите майки да получат съвети, че и нагледно да им се покаже, тогава всички са кърмели (некърмещите са били изключение), докато сега ние след дълги години на не-кърмене, най-малко две-три поколения (огромна част от жените не кърмят) няма откъде другаде да получиш инфо, щото почти всички са некърмещи, а кърмещите са изключение...
Е, надявам се скоро след кампаниите от правителствените и неправителствени организации това да се промени! Вече има малък напредък...

И още нещо да допълня - по-голямата част от майчетата се отказват още в болницата да кърмят заради рагадите и болката от цеденето, защото не знаят, че това лесно може да се преодолее, ако знаеш как...(веднага давам пример - станаха ми ранички на гърдите, в болницата съветват гърдите да се мият със сапун преди кърмене, а по-късно научих, че не е необходимо и е добре зърната да се мажат с кърма и да се оставят така да изсъхнат след кърмене, кърмата е стерилна! Помага!)

Последна редакция: нд, 29 юли 2007, 23:35 от ludmilana

# 42
  • Мнения: 1 919
мерси за инфото

# 43
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Да, точно така, браво! И още - не е лошо да поразпитате какви са възприетите порядки и отношение към кърменето в болницата, която сте избрали. Аз си мислех, че за два дни всякак ще се справя с положението, но се наложи да поостана седем, а това е напълно достатъчно време всичко да се обърка абсолютно, независимо от имането или нямането на кърма. Чудя се, само, ако бях по-информирана тогава, щеше ли да ми стиска да споря със светилата на медицината относно режима и добавката и водата и миенето със сапун и т.н. Знам само, че тези седм дни имах такива брутални проблеми с гърдите си, че даже не си спомням за болката и емоцията от раждането.

# 44
  • София
  • Мнения: 1 877
Съветът е невероятно полезен!!! В родилните домове в БГ толкова малко внимание се обръща на майките (и то не само по отношение на кърменето), че много от тях се чувстват като в небрано лозе в началото, което води до несигурност, плахост и самообвинение.

# 45
  • София
  • Мнения: 191
Мила Ludmilana, похвално и достойно за възхищение е желанието ти да насочиш бременните майчета предварително да прочетат и осмислят една много ценна  информация за кърменето.  bouquet
Наистина се възхищавам от хора като теб, които желаят да помогнат и на други да успеят в нещо, в което те вече са успели. А също, евала и на теб, че си успяла в кърменето, и то от първия път.
Мисля, че повечето момичета, влезли в темата, са те разбрали много добре, и ще последват съвета ти. Защото човек ако иска да научи нещо ново, ще намери начин да го направи, независимо от кого, от къде и дали наученото непременно ще му послужи.
А пък тези, които не искат да се ограмотяват, защото според тях от това няма нужда, а всичко зависи от това "дали имаш мляко", еми, то насила не става, на никого не можеш зорлем да налееш инфо в главата, камо ли да го накараш да се замисли. То се вижда, че темата е към бременните, а не към неуспелите и нежелаещи да кърмят, и не е повод за неуместни заяждания. И аз, водена от добри чувства, предложих на моя много близка приятелка, бременна, да влезе във форума, да се ограмоти по отношение кърменето и храненето на бебето, а тя ме одряза, че всичко си знаела и няма нужда от повече.
Накрая, искрено желая на всички, които имат желание да кърмят бъдещите си бебенца, да превъзмогнат първоначалните проблеми, и да си кърмят без никакви грижи.

# 46
  • Мнения: 1 098
Кърмаческият е цяло съкровище. Напълно подкрепям Peace

# 47
  • Мнения: 690
наистина, четете повече, момичета, че като се появи някой педиатър дето да ви съветва да дохранвате и да давате сокове от 20 тия ден  Sick

# 48
тази тема за какво е? нали цял форум за кърмеЩи има
малко като реклама на рендето биорнер стана

аз бих посъветвала бъдеЩите майки ако искат, да хвърлят едно око от лЮбопитсво, но като правило да не 4ерпят информация от форуми

най_важното е спокойствието на майката, независтимо от това дали кърми или не

# 49
  • София
  • Мнения: 5 190
не е лошо да поразпитате какви са възприетите порядки и отношение към кърменето в болницата, която сте избрали.  
 Чудя се, само, ако бях по-информирана тогава, щеше ли да ми стиска да споря със светилата на медицината относно режима и добавката и водата и миенето със сапун и т.н. Знам само, че тези седм дни имах такива брутални проблеми с гърдите си, че даже не си спомням за болката и емоцията от раждането.
  Аз родих втори път в Шейново и си мислех, че знам всичко за порядките и как да се оправям с тези, които са противоестествени. Нямах избор- бебето е отделено на друг етаж, дава се кога гладно, кога прегладняло, кога заспало след АМ... Коя родилка ще си остави бебето да реве нощем до скъсване, а тя да се затвори в друга стая отделена с коридор от бебешката??????????? Предполагам, че никоя. Аз го видях и чух и не искам да си го спомням. Как оцелява персоналът там? кой въобще го е измислил това разделяне. Ако на запад е така, то през стъклена стена родителите и роднините виждат всичко и не вярвам бебетата да се дерат така отчаяно. Мисля, че трябва всички безпроблемни бебета да са при майките си, а дори и голяма част от проблемните.
   Скоро медицински специалист близък да Майчин дом ме попита: "На теб кога ще ти уври главата да не раждаш вече в Шейново?"
   Отговорих "Не можа да ми уври, защото докато съм бременна се фокусирам само върху бременността и раждането, а за лекарите там мога да кажа само хубави неща."
   Ако сега, като настояща кърмачка бих могла да пожелая нещо на Шейново и другите родилни домове с отделени майка и бебе то е:
НАПРАВЕТЕ ПРЕУСТРОЙСТВО НА СТАИТЕ, ОБУЧЕТЕ ЦЕЛИЯТ ПЕРСОНАЛ НА ЕСТЕСТВЕНИ МЕТОДИ И ЩЕ НАПРАВИТЕ НАЦИЯТА НИ ПО-ЩАСТЛИВА И ПО-ЗДРАВА!    

# 50
  • Мнения: 630
Четенето е хубаво нещо докато не се появи бебето и не преобърне всичко. Бях изчела 2 книги за кърменето и множество статии, но никъде не се споменаваше, че бебето може да има собствено мнение по въпроса. При нас имаше и непредвидени проблеми след раждането, но Мия абсолютно категорично и последователно отказа да засуче. Дърпа се, пищи, реве и не иска гърда и това си е. Мъчих я няколко седмици и после уважих желанието й. За съжаление точно за това не бях подготвена - в книгите всичко беше описано от розово по-розово, но в живота е малко по-различно.

# 51
тази тема за какво е? нали цял форум за кърмеЩи има
малко като реклама на рендето биорнер стана

аз бих посъветвала бъдеЩите майки ако искат, да хвърлят едно око от лЮбопитсво, но като правило да не 4ерпят информация от форуми

най_важното е спокойствието на майката, независтимо от това дали кърми или не
Абсолютно съгласна! Както и с още две мнения, изказани по-горе! Айде стига това вманиачаване по кърменето на всяка цена! Както и по форумите! Излиза, че ако не бяха форумите нямаше да можете да си изгледате децата!

# 52
  • София
  • Мнения: 1 244
тази тема за какво е? нали цял форум за кърмеЩи има
.........
Абсолютно съгласна! ..........

Всяка жена и майка има право на избор и да прецени иска ли да кърми или не иска. Ако се поддава на "промиване на мозъци" (в което и да е отношение) си е неин проблем. Съветът на авторката е за жените, които искат и желаят да бъдат информирани по темата. Никой никого не кара на сила да чете или да прави нещо. И е хубаво, че тези които искат, има къде да намерят всичката необходима им информация.
Препратката е напълно уместна. "Интересувате ли се? Ето къде може да прочетете по въпроса!Не се интересувате, защото не държите да кърмите във всички случаи. Не четете."

# 53
  • Мнения: 2 096
Тази седмица е "Седмица на кърменето" във всички по-големи градове има  инициативи на майки кърмачки.. Хубаво е бременлийките да се поинтересуват.. и каквото и да ви казват водете се от любовта към бебето и идеята че кърмата е най-доброто за него...

# 54
  • Мнения: 1 671
Подкрепям съвета. Когато човек има нужните знания, може да направи информиран избор.

Само моля кърмачките, не подхождайте така патетично към кърменето, за да не всеете чувство на вина у бъдещите майчета, които по една или друга причина няма да могат да кърмят.
В крайна сметка изборът е личен.
И няма да са по-лоши майки, ако все пак не кърмят.

# 55
  • Мнения: 22 431
Признавам, че темата е хубава, но и смятам, че всеки има собствено мнение за това как да се подготви за живота си с появата на бебето.
Доста неща съм прочела от различните форуми и въпреки всичко съм на мнение, че човек докато не опита и не види сам как стават нещата няма как да добие представа.

# 56
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Признавам, че темата е хубава, но и смятам, че всеки има собствено мнение за това как да се подготви за живота си с появата на бебето.
Доста неща съм прочела от различните форуми и въпреки всичко съм на мнение, че човек докато не опита и не види сам как стават нещата няма как да добие представа.
Точно така е. Но нали основната идея на този форум е да обменяме опит и съвети, ако имаме нужда от това.

# 57
  • Мнения: 22 431
verte, така е разбира се, но някой теми се превръщат в за и против нещо, което определено не е хубаво.

# 58
  • Мнения: 1 321
Благодарение на кърмаческия форум до момента се кърмим успешно и преминаваме през препятствия но всичко е много по-лесно когато има информация и най-вече кой да ти помогне. Hug
А това за водичката всеки си има някакво мнение но наистина преди ядене е грехота да се тъпче бебето с вода логично е че после ще яде по-малко. Wink
Ние чак сега пропихме вода- всяко бебе само знае как и какво.

# 59
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Подкрепям съвета. Когато човек има нужните знания, може да направи информиран избор.

Само моля кърмачките, не подхождайте така патетично към кърменето, за да не всеете чувство на вина у бъдещите майчета, които по една или друга причина няма да могат да кърмят.
В крайна сметка изборът е личен.
И няма да са по-лоши майки, ако все пак не кърмят.
Призивът е леко безсмислен - ако са имали желание да кърмят (все едно дали патетично или не), ако са били подготвени и убедени в предимствата и нещата все пак не потръгнат, ще се чувстват зле дори да го нямаше кърмаческия форум. Ако не са искали да кърмят, тогава са убедени в решението си и обясненията от другите хора не касаят това как ще се чувстват.
Човек чувства вина, когато е бил в състояние и е трябвало да направи нещо, което е било важно за друг човек (бебето), но не го е направил заради собствени мотиви. Ако е било извън възможностите му да го направи, чувството не е вина, а неудовлетворение, разочарование и мъка. Ясното осъзнаване на емоциите е важно, за да може човек да си даде сметка и за причините за нещата.
Иначе съм съгласна, че майка определено е по-широко понятие от кърмачка Peace

# 60
  • Мнения: 350
Подкрепям с двете ръце  Peace  Peace

# 61
  • Мнения: 932
Чудесен постинг!Точно така-аз нищо,ама абсолютно нищо не четох и гърдите ми се разраниха ужасно,не знаех кое е нормално и кое не и изобщо имах ужасно погрешни представи,които в крайна сметка ми попречиха много и кърмих само 3 месеца.Аз искам да дам и друг съвет-мамчета,ТРЯБВА да имате човек с вас докато раждате/говоря за близък/.Няма какво да се залъгваме,много е трудно.Аз не се страхувах изобщо преди раждането,но по време на контракциите изпаднах в паника и не знаех какво да правя.Ако бях обяснила на мъжа ми,че трябва да ходя,какво да правя,за да са по-леки контракциите,щях да съм много по-добре.Ходих на курсове-всичко забравих!Не се сетих да направя нито едно от нещата,които толкова ми бяха обяснявани.Нито едно.През цялото време лежах.Добре че Петър се сети да напълни ваната,да ми казва как да дишам.Не ми обясниха нито как да къпя бебето,нито как да го храня,нищо.А ние бяхме самички.Може да се смеете,но през цялата ми бременност не ми дойде на ум,че трябва да чета книги за отглеждането,а не само за бременни.
А за водата-не знам защо е спорът?Нито децата,на които им е давано са умрели от глад,нито другите-от жажда.Не е толкова важно според мен.Може би в най-големите жеги е все пак добра идея да се дава на детенцето малко вода между храненията-тя минава през стомаха за 15 мин сигурно,няма да му 'развали яденето'.Но кой каквото си реши.Ако детето му плаче и иска все да суче,може да е жадно-дайте му водичка.Ако е спокойно,не му давайте.И в двата случая ще оцелее,гарантирам ви.

# 62
  • Мнения: 660
А за водата-не знам защо е спорът?......Ако детето му плаче и иска все да суче,може да е жадно-дайте му водичка.Ако е спокойно,не му давайте.И в двата случая ще оцелее,гарантирам ви.


Аз мисля, че проблемът не идва оттам, че някой зорлем държи детето си жадно, само и само да спазва модерни форумски правила, а оттам, че "ако детето плаче и иска все да суче", то най-вероятно иска точно да суче, но понеже педиатърът е отсякъл "Сукане през 3 часа, през останалото време вода! Naughty", но видиш ли, оказва се, че 90% от бебетата не желаят вода, и се почват едни измислени опити зорлем да се накара бебето да пие вода, като се слага в нея захар, глюкоза, компот, чайче от незнам-какво си за вкус, пък `що не и сокче - може да му по-вкусно...само и само да не суче преди 3-тия час. Според мен оттук идва спорът. Иначе на който бебето му иска да пие вода и си я пие - нека си я пие! Няма глупави бебета, да знаете! Peace

# 63
  • Мнения: 5 362
Четенето е хубаво нещо докато не се появи бебето и не преобърне всичко. Бях изчела 2 книги за кърменето и множество статии, но никъде не се споменаваше, че бебето може да има собствено мнение по въпроса.
... в книгите всичко беше описано от розово по-розово, но в живота е малко по-различно.
Напълно подкрепям мнението на meshko106  Peace

# 64
  • Мнения: 967
Наистина е много важно една жена да се подготви за кърменето, ако иска да го направи успешно. В противен случай ежедневно чуваме реплики от рода : "Спря ми кърмата", "нямах кърма, а иначе имах желание да кърмя" и т.н. - според медицината само 2% от жените не могат да кърмят подари физеологически причини. Всички пстанали 98% би трябвали да кърмят поне година. За съжаление в БГ повечето майки не знаят как да организират правилно кърменето си и за това всичко бързо завършва с провал.
Аз имах шанса да получа вярната информация относно кърменето и да се съобразя с нея - в резултат нямаше разранени зърна, нито болки, а едно много приятно кърмене в продължение на 1год и 4мес., докато Малчо не се отказа от сукането сам.
Успех на всички бъдещи майчета   bouquet

# 65
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Четенето е хубаво нещо докато не се появи бебето и не преобърне всичко. Бях изчела 2 книги за кърменето и множество статии, но никъде не се споменаваше, че бебето може да има собствено мнение по въпроса.
... в книгите всичко беше описано от розово по-розово, но в живота е малко по-различно.
Напълно подкрепям мнението на meshko106  Peace
Повечето книги и статии подготвят за нормалния ход на кърменето - такова, каквото е в огромната част от случаите и се очаква, че ще е при повечето двойки майка-бебе. И почти навсякъде се споменава основното за останалите случаи - ако имате проблем, обърнете се към квалифициран консултант по кърмене. Не е нужно човек да знае всичко за всяка проблемна ситуация. Същото е и при раждането - никоя майка не тръгва въоръжена със знания как сама да си направи секцио в случай на нужда и да се справи сама, а чете какъв е нормалния ход на нещата и сдобива лека идея какво друго евентуално би могло да се случи, като това друго го оставя в ръцете на специалистите.

# 66
  • София
  • Мнения: 1 056
Да побутна темичката напред,  running, че едвам си я открих search !!!

Завихрил се е един спор тука за водата...който иска - да дава, който не иска - да не дава!

Хубаво е човек да знае какви са вариантите обаче. Щото почти всички първескини слушат и изпълняват дословно препоръките на акушерките и педиатрите и изобщо не знаят за кърменето на поискване (признавам, че и аз бях от тях през първата седмица след раждането, всъщност две седмици, щото първата беше в болницата)
Най-новите изследвания и препоръките на СЗО са, че до 6 мес. бебето няма нужда от нищо друго освен кърма, кърма и пак кърма, на поискване (т.е. не през 3 часа, а когато се размърка /не чак като зареве даже/).
Това е начина да се стимулира лактацията, друг начин няма!
Затова в България 80% от жените не успяват да кърмят повече от 20-30 дена (с повече късмет - два месеца), щото не четат!
Вие, бременни майчета, прочетете какъв е успешния начин на кърмене от точно тези, които са успели! В пълна сила важи поговорката "Не питай старило, а питай патило"
Аз съм от майките, които все още кърмят. Това благодарение на инфото от форума. Всички майки, които кърмят успешно до 6-тия месец (най-малко) ще потвърдят думите ми.

Изборът си е лично ваш!
 
Но е хубаво човек ДА ЗНАЕ какви може да са резултатите от избора му.

# 67
  • Мнения: 932
Бибошка,мерси-разбрах какво имаш предвид.Съгласна съм с това,което казваш.Не съм разбрала правилно спора Embarassed
Но хайде да не спорим за това кой може и кой не може да кърми,а да се опитаме да дадем на всички бременни майчета колкото се може повече полезни съвети-нещо което сме препатили или просто е направило живота ни по-лесен!

# 68
  • София
  • Мнения: 1 056
Аз ще напиша няколко неща, които не знаех в болницата, а са елементарни:

- Бебето се слага да суче дори да не е слязло млякото, то трябва да суче коластра, а и като суче (ако е по-често е по-добре) млякото ще слезе по-бързо. За подробности виж Библиотеката на форум "Кърмене и захранване"

- Не се притеснявайте за въпроси от типа: Дали ще имам мляко? Дали ще стига на бебето? - Всяка майка има кърма ако слага бебето още при първа възможност и го слага често-често. Млякото може да слезе на 2-рия ден, може и на 10-тия, не се отказвайте и не бързайте да давате АМ, коластрата е достатъчна. Когато слезе млякото, то е напълно достатъчно за бебето ви, че даже често е в излишък, докато се регулира лактацията за нуждите на бебето ви може да минат няколко дни. Дотогава те ще се препълват даже. За подробности виж Библиотеката на форум "Кърмене и захранване"

- Когато млякото слезе и по някаква причина гърдите станат твърди (препълнят се, не дай си Боже със запушен канал) много помага да се наложи върху гърдите горещ компрес (кърпа, напоена с гореща вода, внимавайте да не се пък изгорите, ей) а в къщи - топъл душ. За подробности виж Библиотеката на форум "Кърмене и захранване"

- Ако гърдите са препълнени и на бебето му е трудно да засуче, поизцедете малко преди да му дадете да суче. За подробности виж Библиотеката на форум "Кърмене и захранване"

- Цеденето става по специален начин. За подробности виж Библиотеката на форум "Кърмене и захранване"

- За да поставите бебето правилно, трябва да потъркате зърното в ъгълчето на устенцата му, то инстинктивно отваря уста и търси зърното. Гледайте устата му да е широкоотворена за да влезе зърното колкото се може по-навътре. Колкото по-плитко е зърното, толкова по-често се получават рагади. За подробности виж Библиотеката на форум "Кърмене и захранване"

- Бебето се кърми когато стане неспокойно и започне да промърква. Не е нужно да го чакате да зареве с пълно гърло. (е, ако сте секцио ви го носят през 3 часа и нямате избор, но нали ще се приберете у вас! Не сте длъжни да слушате акушерките за кърмене под час, имате право вие да си решите кога да го кърмите. Моят личен съвет е този!

-Кърмата в началото изглежда по-жълта и блудкава, не се притеснявайте, това е нормално! Нехранителна кърма няма! (макар, че това е често срещана реплика на някои лекари)
По-късно ще стане бяла. За видовете мляко (предно и задно) виж Библиотеката на форум "Кърмене и захранване"

По-нататък като се сетя още нещо ще го напиша.
Не искам да дублирам форумите, а да предизвикам интереса на бременните майчета, защото много често се случва да започнат да влизат в кърмаческия чак като почнат проблемите!
Надявам се модераторите да разберат колко е важна темата!
Откакто я пуснах вече две бременни майчета се подготвят активно за кърмене, не е зле, а!

# 69
  • София
  • Мнения: 12 229
  Людмилана е казала всичко много точно. Няма какво да добавя, освен че ако има желание и упоритост почти всяка майка може да направи най-доброто за своето бебе/та. Важно е това обаче да е информиран избор на майката и тя да иска да кърми за да успее, за бебчето е ясно какъв би бил неговия избор  Simple Smile

# 70
  • Мнения: 4 555
Сега вече от опит искам да кажа на всички бременни - направете ВСИЧКО възможно да кърмите, идея си нямате колко е важно!

# 71
  • Мнения: 1 121
Чудесен съвет. Да го бях прочела преди да родя, бая маене и чудене щях да си спестя... четете, защото наистина първите дни са много важни, за да може хубаво да тръгне кърмата и да дадете най-добрият старт на децата си!

# 72
  • Варна
  • Мнения: 758
Аз до шестия месец на бременността си мислех, че кърменето е въпрос на късмет, но тайно се чудех как така само при циганките 99% са късметлийки  newsm78
После ми попадна една книга за кърменето и открих отговора на тайната си чуденка  Laughing Не помня името на авторката, а само, че беше със зелена корица. Изобщо не бих я описала като розова. Пишеше си за основните проблеми, но по-важното беше, че ми вдъхна увереност и събуди интереса ми. Започнах да чета и в кърмаческия. Ако го бях оставила за след раждането едва ли щях да се навия на приказките на ония лудите дето си мъчат дечицата и не им дават вода  Joy
И наистина кърменето не е единственото нещо за което трябва да се подготви една бременна. След като се роди Косара, изведнъж започнах да се чудя как трябва да спи (тя искаше все по корем) и се оказа, че във всяка държава имат различно мнение по въпроса и смятат останалите начини за опасни.
Някои идеи имат нужда от време за осмисляне, а след като родиш ти се струпват толкова много неща наведнъж... Преди да забременея си мислех, че на малките дяволчета трябва да им се покаже кой е шефа още от първия ден. Да си ходят в стаята и да не се обаждат много, много. Когато за първи път прочетох за бебета, спящи в леглото с родителите си (или в плътно долепено легло), го помислих за нередно и ненормално и ако не беше форума едва ли щях да се навия да го направя. Ако се бях информирала по-рано, че и това е нормален и приемлив вариант, нямаше да се мъча 4-5 месеца, да ставам по 2-3 пъти на вечер да кърмя и приспивам (и то в стая, в която температурата падаше до 14 С').
По същия начин идеята за ЕБХ в началото ми изглеждаше АБСУРДНА, но ако бях попаднала на инфо, докато бях още бременна, можеше да се навия да опитам. Знам, че ако имам второ дете, непременно ще пробвам.
Поста ми стана малко дълъг и встрани от темата, но в 3 ч. не мога да се изразявам по-събрано  Laughing

# 73
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Благодарности!   bouquet

# 74
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Мерси много Peace

# 75
  • София
  • Мнения: 1 056

И наистина кърменето не е единственото нещо за което трябва да се подготви една бременна. След като се роди Косара, изведнъж започнах да се чудя как трябва да спи (тя искаше все по корем) и се оказа, че във всяка държава имат различно мнение по въпроса и смятат останалите начини за опасни.
Някои идеи имат нужда от време за осмисляне, а след като родиш ти се струпват толкова много неща наведнъж... Преди да забременея си мислех, че на малките дяволчета трябва да им се покаже кой е шефа още от първия ден. Да си ходят в стаята и да не се обаждат много, много. Когато за първи път прочетох за бебета, спящи в леглото с родителите си (или в плътно долепено легло), го помислих за нередно и ненормално и ако не беше форума едва ли щях да се навия да го направя. Ако се бях информирала по-рано, че и това е нормален и приемлив вариант, нямаше да се мъча 4-5 месеца, да ставам по 2-3 пъти на вечер да кърмя и приспивам (и то в стая, в която температурата падаше до 14 С').
По същия начин идеята за ЕБХ в началото ми изглеждаше АБСУРДНА, но ако бях попаднала на инфо, докато бях още бременна, можеше да се навия да опитам. Знам, че ако имам второ дете, непременно ще пробвам.
Поста ми стана малко дълъг и встрани от темата, но в 3 ч. не мога да се изразявам по-събрано  Laughing



Да, много добре казано!
И аз така, като тебе! Първите 2-3 седмици от живота на бебчето ми бяха изпълнени с плач и притеснения от моя страна защото нищо не беше наред (т.е. както ми бяха казали в болницата). Оттогава започнах по форумите и коренно си промених държанието - започнах да се вслушвам в бебето си - кърмене на поискване, спане където иска - някои нощи си спи в легълцето, някои при нас (като съвсем малък почти изцяло при нас и то върху корема ми при коликите.
Много гушкане и носене. Носих ко в кенгуру по цял ден вкъщи още откакто направи месец и половина (може и слинг). Отогава той е много спокоен и уравновесен. Освен от дребни причини не е плакал (даже сега установявам, че той сега плаче много повече отколкото като бебе, защото започва да се утвърждава като личност).
Оттогава никога не съм го оставяла да плаче за кърмене, да плаче сам в леглото, да плаче дълго време за нещо. Знам, че той беше едно щастливо бебе. Сравнявам го с племенницата ми, която вече е в първи клас. Тя до годинката постоянно плачеше денонощно. Но тогава съвсем нямаше информация никъде и сестра ми изпълняваше дословно всичко, което и кажеше педиатърката - хранене под час (спазваше го до секундата, въпреки рева на бебата), нощем само водичка и тя - рееееев. Сестра ми я носи на ръце по половин-един час докато заспи, тя след 20 мин се събуди с рев, пак я приспива половин един час, тя след 20 мин пак будна - и така кошмар беше. Но не я хранеше нощем, щото педиатърката така казала... А колко рев е изревала сама в леглото, няма да ви казвам...
Сега тя е едно много умно и хубаво момиче, но добре, че нищо не помнят от бебешкия си период. И това елиминира нуждата от "възпитание" в толкова ранна възраст, дали ще го гушкаш или ще го оставяш да реве за да разбере кой командва, няма значение, защото те нищо не помнят от този период. Така че е по-добре да са гушкани и да не плачат, отколкото ревящи, но дресирани...
Да ви кажа много съм доволна от себе си как отглеждам детенцето си - кърмене на поискване (все още), късно захранено (след 6,5 мес), несъм го тъпкала със сокове и вода рано-рано, гушкане постоянно и много щастливо детенце. Да не говорим, че коликите му бяха съвсем малко и е боледувал само два пъти (единия при избиването на първия зъб на годинката, втория ей сега наскоро хвана в яслата вирус) и то мина бързо...
Леле, умря циганката дето ме хвалеше... Wink Wink Wink Sunglasses Sunglasses Sunglasses Embarassed Embarassed Embarassed Blush Blush Blush
И аз не знаех нищо за ЕБХ, с второто бебе ще е още по-добре!

Последна редакция: вт, 23 окт 2007, 11:09 от ludmilana

# 76
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
И аз благодаря на Кърмаческия   bouquet
Въпреки че и преди 14години кърмих успешно 6месеца (с инстинкта на 18год майка), пак имах много въпроси, които задавах там.
И благодарение на него съм от дългокърмещите майки - вече 20месеца  Grinning

# 77
  • Мнения: 4 451
Чудесен съвет! Дори и да не се получи, си напълно информирана и знаеш, че си опитала всичко възможно. Знаеш какво да очакваш и определено се чувстваш по-спокойна и уверена. Grinning

# 78
  • София
  • Мнения: 17 592
Много ми е чудно, колко ли интелект се е искал, за да се достигне до извода, че водата вреди на бозайниците... И как този особено... гениален човек не се е сетил да отиде да я обясни тази своя теория и на другите бозайници - примерно на лъвовете, хиените, слоновете, биволите и носорозите в Африка, мноого голямо добро ще направи на човешките бебета, като се върне с придобития челен опит.

Впрочем, някои бозайници при недостиг на вода дават на сукалчетата си да пият от слюнката си... Но прокламителите на безводната теория едва ли са си направили труда да проучат въпроса. Пък и горките бебета нали не могат да кажат какво им е, що да не си правят експерименти отгоре им?

А ужасът, наречен ЕБХ!? Къде, моля ви, сте наблюдавали гърне в естествени условия? Това, което би отговаряло на ЕСТЕСТВЕНАТА бебешка хигиена, е да си вършат работата когато и където им попадне, а всяка вечер да нощуват на ново място - в ново гнездо, далеч от вчерашните акита и паразити. Готино, а? Но може би ще ви излезе скъпичко да сменяте апартамент всеки ден?
Ама не. Насадете го да живее в гърнето от първия си ден, или да спи в собствената си мръсотия, че да се научи. Щото то еднократните пелени пари струват, а колко по-гот е да твърдим, че ги измъчваме за тяхно добро.

Последна редакция: вт, 23 окт 2007, 14:13 от katiABV

# 79
  • Мнения: 1 924
Кои са тези бозайници,които дават на кърмачетата си вода?
Признавам си,че нямам широк поглед,нито съм проучвала задълбочено,имам само няои наблюдения върху домашни вижотни на село-и то е,че през периода на бозаене майките не си водят малките на извора Laughing

# 80
  • София
  • Мнения: 17 592
Ами домашните животни на село са ДОМАШНИ. Животните в естествена среда посещават всеки ден задължително водоема и мъниците често пробват водата.

А в Австралия, където има недостиг на водоизточници, има видове, както споменах, които дават слюнка на бебетата за допълване на водния баланс.

# 81
  • Мнения: 1 924




А ужасът, наречен ЕБХ!? Къде, моля ви, сте наблюдавали гърне в естествени условия? Това, което би отговаряло на ЕСТЕСТВЕНАТА бебешка хигиена, е да си вършат работата когато и където им попадне, а всяка вечер да нощуват на ново място - в ново гнездо, далеч от вчерашните акита и паразити. Готино, а? Но може би ще ви излезе скъпичко да сменяте апартамент всеки ден?
Ама не. Насадете го да живее в гърнето от първия си ден, или да спи в собствената си мръсотия, че да се научи. Щото то еднократните пелени пари струват, а колко по-гот е да твърдим, че ги измъчваме за тяхно добро.

А децата,обути в памперс,спят в цветенца може би? Laughing

Не виждам основателна причина да бъдеш толкова груба в изказванията си.
Уважавам правото на всеки да има свое собствено мнение и да го отстоява,но съществуват достатъчно начини да го прави,без да обижда,засяга и категоризира избора на другите.

Мога да споря до безкрай за всички повдигнати от теб въпроси,но нямам никакво желание да го правя,когато имам насреща си човек,който си позволява да използва подобен начин за изразяване на позицията си.

# 82
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
katiABV, виждам, че кърмрнето е тема, която живо те интересува, аз поне за неща, които не ме вълнуват, не се изказвам. Заповядай в кърмаческия форум, там проблематиката на кърменето е широко застъпена и предлага поле за изява на интелектуално - научния ти потенциал. А и много млади майки инак може да останат в неведение относно правилните, според теб, методи за детеотглеждане и да позволят неимформираността им да ги повлече към сектата на кърмачките -фанатички.

# 83
  • София
  • Мнения: 3 678
Даа- много хубав съвет
Ако бях открила форума преди да родя,може би щях да кърмя по дълго време Cry

# 84
  • Мнения: 407
Благодарение само и единствено на кърмаческия форум сина ми на 13 месеца продължава да си суче с удоволствие.Няколко пъти в началото бях на ръба да се откажа поради многото трудности,които срещнах,но благодарение на мамите кърмачки и многото информация спасихме положението.  Hug   bouquet

# 85
  • Мнения: X
Темата е страхотна,аз също много пъти съм си го мислила,ама колкото повече чета и разговарям с бъдещи и вече настоящи майки се убеждавам,че "който търси-намира".....защото и от девет кладенеца вода да донесеш на някой който не иска да научи нещо ново....смисъл няма/не съм фанатичка на тема кърмене,но и след двете си деца мисля,че има още какво да прочета и науча по темата/

И само да споделя нещо прочетено/Кати,не мога да се сдържа,ама наистина няма тема за водата и за кърменето дето да не съм те видяла/,ако човешките деца се раждаха на същия етап на зрелост както повечето други бозайници-бременността би трябвало да продължава 27 месеца/демек да се раждат на година и половина/....значи тогава би могло да се мерим с австралийските бозайници/които също първо кърмят и едва когато бебетата вече могат да се изправят на крака и стигнат самостоятелно до водоема -пият вода,захранването също става когато са готови-не съм видяла някой да ги насилва да пасат или ядат ако не могат сами/

# 86
  • Мнения: 2 829
Кати АБВ, а какво се прави според теб, ако кърмачето ОТКАЗВА да пие вода? И къде в ЕБХ изобщо си видяла да се споменава гърне? Щото моето дете вече не използва памперси от 4-5 месеца, но на гърне не иска да седи и аз не го слагам.
И защо реши, че си с нещо по-велика или по-знаеща например от мен, та ме обиждаш пряко? Щото аз не съм давала вода на бебето, практикувам ЕБХ откакто беше на 4-5 месеца и детето ми е много здраво, усмихнато и доволно.
И съм изчела доста литература за и против кърменето, даването на вода, ЕБХ, спането с бебето и т.н. Взела съм осмислено решение как да си гледам детето, и аз и детето се чувстваме отлично. Не съм си позволявала никога да обиждам някоя майка която не кърми, не практикува ЕБХ, дава вода или сок и т.н.-така е преценила, така прави. Ако поиска съвет-давам съвет, а не оценка или обида.
Ти с какво си по-велика от всички останали, та си позволяваш да държиш такъв тон и да обиждаш?

# 87
  • София
  • Мнения: 1 056


katiABV, всички разбраха, че си против недаването на вода.

Няма нужда да го повтаряш сто пъти в една и съща тема, като само провокираш излишни спорове "ЗА и ПРОТИВ" даването на вода, не това е темата.

Ако много искаш да спориш с някого за водата пусни твоя тема по въпроса.

Момичета, моля, не спорете излишно с katiABV, нека просто...ignore2, ами споделете някои дребни трикове, които много са ви помогнали при първите дни с бебетата ви. Може да не е само за кърменето...Нека помогнем с нещо на бременните за първи път майчета с ценни съвети.

Ето, например, аз открих лесен начин да се използват два пъти по-малко памперси от обикновено. Кърмачето ака почти след всяко кърмене или поне по 4-5-6 пъти на ден, а акушерките съветват памперса да се сменя преди кърмене, защото след това то щяло да повърне като му вдигнеш крачетата. Отговорът е, ами не му вдигайте крачетата.
Отначало, тъкмо сменя памперса и Мъри веднага го оакваше чисто нов, сух... ooooh! ooooh! ooooh!Ето какво правех аз - кърмя го с вече понапълнен памперс с пишано, той се изаква в него и тогава го махам (внимава се тялото да не е по на ниско от главичката, това може да стане като масичката за преобуване не е хоризонтална ами повдигната откъм главичката под ъгъл) , мия дупето (внимава се бебето да се държи за гърдичките, а не за стомахчето, че ще върне), после слагам разтворен памперса на масичката и слагам бебо върху памперса, внимателно закопчавам и готово. Изобщо не се повдигат крачката за да не повърне. Ако някой помага е по-лесно, но аз сама се справях.
Когато Мъри беше на 1,5 мес. се подсече(използвах едни мокри кърпички...) и след всяко миене на дупето го държах пред една вентилаторна печка (духалка) за да го изсуша хубаво в поза за акане. Как се случи, но постепенно Мъри започна да пишка и ака само пред печката (първите няколко пъти опика килима) и след 2-рия си месец Мъри не е имал наакан памперс. (е, на годинката започна нарочно да ака вътре пак, но това е друга тема...)

Другото, което ме изненада, е че съвсем инстинктивно съм прилагала Компресия на гърдата, без да знам че има такъв термин. Това всъщност е един вид "стискане" на гърдата за да се "помогне" не бебето да изсуче задното мляко, а и за да се образува още кърма в процеса на кърмене. Това ставаше по време на Кризите на растеж, когато обикновено на майката й се струва, че няма мляко в гърдата.

Ако се сещате още някакви хитрини за началото на новия живот, кажете го тук, дано да е от полза на новите майчета!

# 88
  • София
  • Мнения: 12 229
  Опитвайте се още от самото начало да свикнете татковците да помагат. Например при нас той ги къпе  Wink
  Иначе напълно подкрепям това за памперсите, обикновенно малко след като се разбудят или нахранят вършат работата, затова няма смисъл първата работа като се събуди бебчо да е да се смени памперса. Аз всъщност веднага го свалях и после ги оставях голички на пеленката да се изпишкат и тогава слагах чистия памперс. Постепенно вместо пелената направо ги изпишквах над легенчето след сън и тогава слагах памперса. Не е нужно да правите това, просто искам и аз да споделя че малко след сън или хранене е хубаво да се сменя памперса а не преди това.

# 89
  • Мнения: 97
Цитат от Пунчик:
"Аз до шестия месец на бременността си мислех, че кърменето е въпрос на късмет, но тайно се чудех как така само при циганките 99% са късметлийки 
После ми попадна една книга за кърменето и открих отговора на тайната си чуденка   Не помня името на авторката, а само, че беше със зелена корица. Изобщо не бих я описала като розова. Пишеше си за основните проблеми, но по-важното беше, че ми вдъхна увереност и събуди интереса ми."
 Peace
А книгата е от Хана Лотроп и се казва"Книга за кърменето".Струваше 4 лв миналата година , защото е старо издание.Не знаех за кърмаческия до 3-тия месец на малкия, но благодарение на тази книга именно кърмя успешно и ако погледнем от шегаджийската страна на нещата, що пари ми е спестила Mr. Green

Последна редакция: вт, 23 окт 2007, 18:13 от Polioto

# 90
  • София
  • Мнения: 12 229
  Да страхотна е. Аз преди седмица си я поръчах просто заради идеята. Тя е единствената която се препоръчва и не е скъпа.

# 91
  • София
  • Мнения: 5 190
А книгата е от Хана Лотроп и се казва"Книга за кърменето".Струваше 4 лв миналата година , защото е старо издание
    Още си струва толкова. И на мен би беше безценен другар и в сълзи на радост и в сълзи на отчаяние.
    Но трябва да се прочете (по-добре изучи) преди раждането, за да може да сме спокойни от самото начало. В тази книга е написано ВСИЧКО, друг е въпросът, че аз го усвоявах на етапи- когато съм била готова за това.
Три неща са ми любими от книгата. Цитирам ги по памет, като пожелание към всички бъдещи майки.

    Сексът и кърменето са две инстинктивно заложени удоволствия, водещи до успешното предаване на гените на индивида. Ако поне едно от двете не носи удоволствие, човешкият род бе се затрил!

   Когато децата са малки- дай им дълбоки корени!
   Когато децата са големи- дай им крила!

   Третото е историятта на една майка на 3 близначета, която кърми двете и изцежда за третото, ходи всеки ден до болницате при бебчето в кувьоз, за да е с него и то на десетки км. и хиляди геройства всеки ден!
Тази история ме потрисаше е вдъхновяваше- нима аз трябва да се предам, след като имам само едно?!

   Мояд ЕДИН съвет е : Прочетете тази книга!

# 92
  • Мнения: 206
Много хубава тема Ludmilana!!!Добре, че се появи отново след няколко месеца затишие. Аз бих предложила да са появява някакъв надпис от сорта БЪДЕЩИ МАЙЧЕТА, А СЕТИХТЕ ЛИ СЕ ЗА КЪРМЕНЕТО?!, в главното меню на сайта BG-Mamma и да има линк към кърмаческия форум. Има толкова много реклама на всякакви марки бебешки храни ,а никаква за кърменето (и как да има, ами то е безплатно няма корпоративни интереси).
Аз докато бях бременна изчетох в сайта всичко за развитието на плода ,за промените в тялото за окситоцин за епидорална ,спинална упойка, за секцио, за контракции и т. н. Не посетих кърмаческия форум мислех си ,че лекцията за кърменето от училището за бременни ще ми е достатъчна, напротив само ми създаде проблеми с препълнени и течащи гърди. Бъдещи майки единственото място ,където може да се получи адекватна информация е кърмаческия форум.
 Училището за бременни,където ходих се водеше от акушерка работеща в родилното отделение ,където щях да раждам ,тя проповядваше кърмене точно на три часа и с продължителност от 20-30 минути ,които били достатъчни ,че трябвало да изцеждаме гърдите си до край след всяко едно такова кърмене ,за да не останело кърма и да получим мастит ,да правим нощна пауза от 6 часа ,че задължително трябва да даваме водичка ,че това било много важно за да не развият бебчетата жадна треска и срещу жълтеницата и рецепта даде на 200гр. вода две чаени лъжички захар и още куп други глупости......, но да не продължавам. Бъдещи майчета, това са абсолютно погрешни съвети и ако им се доверите няма да можете да кърмете успешно, бебчето ви ще наддава малко на тегло и скоро само ще се отбие или ще констатирате ,че нямате достатъчно кърма.
Аз следвах всички тези погрешни съвети и бебчето ми се отби на третия месец ,а имах огромно желание да кърмя.Открих кърмаческия ,за да разбера защо така стана и като почетох малко направо се хванах за главата smile3511 smile3511 smile3511
ewsm45 newsm45 newsm45
Бъдещи майчета, не допускайте моите грешки, а се информирайте!!! Praynig Praynig Praynig smile3529 smile3529

# 93
  • София
  • Мнения: 369
Здравейте!
искам да споделя, че форума ме образова и ми помогна много да разбирам бебето си - особено библиотеката, където има наистина чудни статии.
имах страхове - да не си разглезя бебето, какво ще правя като плаче и т.н. - вече годинка живеем в хармония, той е едно спокойно и любопитно момченце, което все още е на кърма Simple Smile
много съм благодарна на хората, превеждали статии и на многото интересни теми, които ме ограмотиха. Сега съм една уверена в себе си мама Wink

живи и здрави!!!

# 94
  • Мнения: 4 401
 smile3501
ludmilana 
 
 
в родилното никой нищо няма да ви покаже ,а от това страдат дечицата ви и печелят производителите на шишета и адаптирани млека.А и млякото на бебе за месец е около 100 лв помослете колко дрешки и играчки ще се купят за тия пари ако кърмите newsm12

# 95
  • София
  • Мнения: 1 056
Bili-san, и аз така - то4но като теб се 4увствам, уверена и спокойна. То4но благодарение на май4етата превеждали статии и вдьхвали ми кураж. Иска ми се и аз да помогна на още пове4е май4ета да са като нас (но без да преминават през стреса, който изживях аз заради неосведомеността си в на4алото)
Благодаря, май4ета! newsm20

# 96
  • Мнения: 247
Чудесна тема! Аз от сега чета информация свързана с кърменето. Но няма по-важно нещо от споделеният опит. Въпреки, че всяка майка кърми детето си по различен начин. Някой на повикване, други през определен интервал. Според мен всичко зависи от бебето. Но това, че трябва да се наблюдава някоя приятелка как кърми за да се научим, напълно го подкрепям.

# 97
  • Мнения: 589
Поздравления за темата, много е важна!
Не ми се четат всичките 5 страници, затова ако повтарям нечий пост, моля да ме извините. Искам само горещо да препоръчам книгата "Книга за кърменето"

# 98
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами домашните животни на село са ДОМАШНИ. Животните в естествена среда посещават всеки ден задължително водоема и мъниците често пробват водата.

А в Австралия, където има недостиг на водоизточници, има видове, както споменах, които дават слюнка на бебетата за допълване на водния баланс.
Много сериозно бъркаш - личи си, че не си биолог Wink
Първите дни бебетата на голяма част от бозайниците (не копитните, а хищниците) са слепи и не могат да се придвижват, освен с пълзене. След това има доста дълъг период (няколко седмици), в които остават скрити в укритието, което е избрала майка им. През цялото това време те не излизат, не ходят на водопой и не получават нищо друго, освен майчината кърма.
Интересно, че Световната здравна организация също има официално становище по въпроса с водата, пък не бих казала, че тя не е наясно с потребностите на човешките бебета, особено предвид че голяма част от `питомците` на СЗО са в горещ и сух климат. Но - и за там препоръките са същите, само кърма до 6 навършени месеца - и то даже още по-подчертано заради опасността от чревни инфакции при използване на друго освен кърма в диетата на бебето.
И макар да не си биолог, вероятно знаеш какво предизвиква жаждата? Необходимостта от поддържане на водно-солевия баланс в организма. Бебе на няколко седмици не поема нищо друго освен кърма, която е с 90% съдържание на течност и перфектно съотношение на солите както в останалите телесни течности, така че не може да предизвика неравновесие в организма и хомеостазата се запазва. Оттам няма жажда - няма какво да я предизвика, тъй като бебето поема необходимото количество течности и няма неравновесие в солевия баланс. Затова препоръките са на бебета рутинно да започне предлагане на вода след захранването - започва прием на храни, които вкарват в организма нови вещества и по-голямо количество соли, което трябва да се компенсира по някакъв начин.
Така че привържениците на непредлагането на вода отлично знаят защо го правят и дали е безопасно за бебетата.

# 99
  • София
  • Мнения: 1 056
Я, аз да си побутна темичката, щях да я забравя, едвам я открих!

Дали ще е нескромно да помоля модератор да я ковне?


Мога да обоснова молбата си с това, че бременните за първи път майки наистина не четат почти нищо за отглеждане на бебето(включващо кърмене, хигиена, режим(по-точно че може и без режим) и т.н.). Наблягат на четенето на материали за износването и раждането на детето.

Свързвам го с преобладаващата в българската народопсихология склонност към суеверия и страх от поличби.
(забелязали ли сте как "не се казва в началото, защото може да се пометне"(то и в 7-ми месец може да се пометне), как не се купува почти нищо докато не се роди - случаи всякакви има по земята, но не знам това какво пречи бременната майка да чете как се отглежда бебе??????????!!!!!!!!!!

Всяка бременна(първескиня) си казва - Абе, то веднъж да се роди живо и здраво, пък после ще видим(дали ще кърмя, как се гледа бебе и т.н.)
Всяка бременна(първескиня) си мисли - те ще ми кажат какво да правя като се роди!!!!!!!!!!!!
Всяка бременна (първескиня) си мисли - какво толкова, слагам го на гърдата и ако има кърма, ще кърмя, ако няма-има си АМ.
Всяка бременна(първескиня) си мисли - какво толкова, слагам му памперс, къпя го вечер, лесна работа...

Нарочно наблягам на първескиня, защото веднъж родила, и сблъскала се с тези неща, жената вече ги знае и знае колко е трудно да мине без проблеми и за следващото вече е подготвена какво да очаква. А защо и бременната за първи път майка да не се подготви по същия начин? Защото няма кой да й каже, ето защо! За това е тази тема!
Постоянно чувам за млади майчета, които се ядосват, че не са чели за тези проблеми докато са били бременни, че са щели да си спестят много нерви и притеснения, ако бяха чели и т.н., и т.н.(точно като мен, както разбрахте вече)

А всичко което написах току-що е въпрос на научаване, на споделяне на опит, а не идва от самосебе си.
Майчета, споделянето на опита е тук, вземете го, научете го. Като урок си го прочетете - все едно да завършите средно образование - дали ще работите това, за което сте научили или не, няма значение...
(тук използвам метафора, мисълта ми е, че няма значение дали ще родите лесно, трудно или няма да родите, то прочетеното по никакъв начин няма да ви навреди...)

И питайте, питайте...

еееех, пак се развихрих...

Последна редакция: пт, 21 дек 2007, 22:13 от ludmilana

# 100
  • Мнения: 903
Всяка информация е полезна за бъдещата майка. Браво за темата  Peace  bouquet Peace

# 101
  • Мнения: 206
Напълно подкрепям Ludmilana нека модератор да ковне темичката. Всичко което пише тя си е точно така все едно аз съм го писала. Аз все си мисля ,че ако бях чела някои друга темичка и статия за отглеждане на дете ,докато бях бременна щях да си спестя много безсънни нощи сълзи и нерви. Поради тази причина се появиха на последък темички с такава насоченост като например "Поуките от първото дете" ;"За бебетата от 0 до 6 месеца, съвети за бъдещи мами" и много други с такава насоченост за които се сещате ,ако следите редовно форума.

# 102
  • Мнения: 8 242
ludmilana  Hug
За мен Библиотеката на Кърмаческия, докато бях бременна беше настолно четиво.. Всичко бях наизустила като за изпит.. и мисля, че добре се справих.. и справям  Blush
В нито едно родилно в България, нито една свекърва или майка дори няма да ви дадат целия този опит, който споделяме майките ежедневно! Ако искате да кърмите - там е място  Peace

И наистина обикновено очакването на бъдещото бебе най-често се завърта околко покупките за него.. А не нещо толкова важно и незаменимо..
Кърменето не е само начин на хранене..

# 103
  • Мнения: 867
Аз признавам, за мой срам като бременна повече се интересувах каква количка да си купя отколкото да седнаи да прочета за кърменето.
Това че кърмя дъщеря си успешно се дължи на невероятният късмет да нямам абсолютно никакви проблеми. И все пак впоследствие много неща ми се изясниха.

# 104
  • София
  • Мнения: 1 877
Аз пък си мисля, че все пак не трябва да се изпада в крайност - бременната жена трябва да се наслаждава и на бременността си, а не да я прекара изцяло ровейки се в морето от информация, която предоставя Интернет, за да е подготвена изцяло за гледането на бебчето. Теорията е много полезна, но практиката учи най-добре.

Колкото и да четем, пак ще допускаме грешки, колкото и да сме невежи, пак ще можем да разчитаме на майчиния инстинкт. Факт е, че в България първескинята в родилния дом не получава нито подкрепа, нито адекватни съвети и наставления относно кърменето, но ако майката е решила за себе си, че иска да кърми детето си, то тя ще се пребори с трудностите.

Та моят съвет към бъдещите майки е преди всичко да се радват на бременността. Аз също мисля, че има съществени неща, които трябва да се научат/прочетат преди появата на бебето, и които биха улеснили много живота и на майката, и на бебчето в първите дни. Но също така мисля, че прекаленото ровене и поемане на инфо от всякакви източници може да има по-скоро негативен ефект. 

# 105
  • Мнения: 96
А кaквo e "EXБ" newsm78 Ecтеcтвeнo xpaнeнe нa бeбeтo?

# 106
  • Мнения: 2 829
ЕБХ, естествена бебешка хигиена.
Тук може да прочетеш повече, ако те интересува:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=231026.0
А понеже съм много "скромна", ето и моя разказ:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=250955.0

ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ!!!!

# 107
  • Мнения: 9 481
Бях подкована на теория! Naughty
Обаче и с практиката се справих успешно Mr. Green
Ходих на курс за бременни, но там не се наблягаше толкова на отглеждането на новороденото-иначе тези курсове са също полезни Peace
Просто инфото тук е мноооого и изчерпателно! Simple Smile

# 108
  • Мнения: 693
Във връзка с кърменето най-важното според мен е да се напъхва хубаво цялото зърно с ореолата в устичката на бебето защото ако се пъха само зърното и бързо се изранява. И другото е че първите дни са трудни докато загрубее зърното но до месец минава и после ще видите че всички предимства на кърменето са реалност  Peace

# 109
  • Мнения: 1 062
Във връзка с кърменето най-важното според мен е да се напъхва хубаво цялото зърно с ореолата в устичката на бебето защото ако се пъха само зърното и бързо се изранява. И другото е че първите дни са трудни докато загрубее зърното но до месец минава и после ще видите че всички предимства на кърменето са реалност  Peace

И аз така смятам, от опит го разбрах. Иначе нямаше кой да ми го обясни. Четете!

# 110
  • Мнения: 80

Мога да обоснова молбата си с това, че бременните за първи път майки наистина не четат почти нищо за отглеждане на бебето(включващо кърмене, хигиена, режим(по-точно че може и без режим) и т.н.). Наблягат на четенето на материали за износването и раждането на детето.

Свързвам го с преобладаващата в българската народопсихология склонност към суеверия и страх от поличби.
(забелязали ли сте как "не се казва в началото, защото може да се пометне"(то и в 7-ми месец може да се пометне), как не се купува почти нищо докато не се роди - случаи всякакви има по земята, но не знам това какво пречи бременната майка да чете как се отглежда бебе??????????!!!!!!!!!!

Всяка бременна(първескиня) си казва - Абе, то веднъж да се роди живо и здраво, пък после ще видим(дали ще кърмя, как се гледа бебе и т.н.)
Всяка бременна(първескиня) си мисли - те ще ми кажат какво да правя като се роди!!!!!!!!!!!!
Всяка бременна (първескиня) си мисли - какво толкова, слагам го на гърдата и ако има кърма, ще кърмя, ако няма-има си АМ.
Всяка бременна(първескиня) си мисли - какво толкова, слагам му памперс, къпя го вечер, лесна работа...

Нарочно наблягам на първескиня, защото веднъж родила, и сблъскала се с тези неща, жената вече ги знае и знае колко е трудно да мине без проблеми и за следващото вече е подготвена какво да очаква. А защо и бременната за първи път майка да не се подготви по същия начин? Защото няма кой да й каже, ето защо! За това е тази тема!
Постоянно чувам за млади майчета, които се ядосват, че не са чели за тези проблеми докато са били бременни, че са щели да си спестят много нерви и притеснения, ако бяха чели и т.н., и т.н.(точно като мен, както разбрахте вече)


Привет от една бременна първескиня, прочела много и продължаваща да чете всичко за кърменето. Нещо повече - за мен родилният дом, в който бебето стои при майката и има възможност за ранно поставяне на гърдата, са от първостепенно значение и дори по - важни от избор на екип и подобни. Все още сама за себе си не съм намерила този идеален родилен дом, но имам още малко време.

Само ще помоля вече опитните мами - знам, че го правят с добро чувство, но хайде без генерализиране кой чете и кой не чете. Нали знаете всеки сам преценява за себе си и всеки си пати.

Радвам се и ви благодаря, че ви има!

 Hug

# 111
  • Мнения: 2 652
Много полезна тема, как съм я пропуснала.
Момичета, майки, от тук нататък все яко четене ще пада. За всичко, свързано с бременността и детето ви, се информирайте предварително, а не "като му дойде времето". Дори за нещата, които ви се струват незначителни.

# 112
  • Мнения: 375
Аз също не знаех как да кърмя правилно,имах някакво усещане,по-скоро интуитивно.Разликата при мен е че не раждах в БГ и докато не ме видяха акушерките че кърмя детето поне по три правилни  начина не ме изписаха от болницата.Вода не съм давала сигурно до 6-я месец,само кърма,зърната съм си измивала един път на ден когато се къпех и никога не съм имала напукани зърна,нито бебка е имала бели полипи в устата(млечница).Когато се върнах в БГ и заведох детето на педиатър,ме попитаха дали му давам вода и бяха ужасени когато им заявих че до 6-я мес.не съм и давала,как можело такова нещо бъбреците щели да се изсушат-смяхххх Joy

# 113
  • София
  • Мнения: 12 229
  Има и педиатри в Бг които са в час, но трябва още преди да се роди да се поинтересуваш и да откриеш подходящия лекар, за да не се налага после да се лъжете и криете  Peace Наистина информацията е важно да я имате още докато сте бременни, защото после не остава време..

# 114
  • Мнения: 9 481
Много полезна тема, как съм я пропуснала.
Момичета, майки, от тук нататък все яко четене ще пада. За всичко, свързано с бременността и детето ви, се информирайте предварително, а не "като му дойде времето". Дори за нещата, които ви се струват незначителни.
Много си права Peace, но за съжаление не са мн майките мислещи като теб Tired
Попаднах съвсем наскоро на тема относно книгите ЗА възпитание на детето. Учудването ми беше, че доста от отговорите бяха отрицателни: "..не чета такива, разчитам на инстинкта си.." #Crazy
Излиза, че за бремеността, раждането, кърмене и хранене се чете, а за възпитанието-не newsm78
После се чудим що на толкоз народ му липсват първите 7 /че и повечко/ години Mr. Green

# 115
  • Мнения: 410
и аз смятам че от форума могат да се научат много неща.тия дне се захващам яко с четенето иначе няма кой да ми каже и помогне.

# 116
  • Мнения: 2 746
Аз лично от незнание си изпатих с първото дете - мислех си, че кърменето е мноооого лесно, слагаш го и толкова, малко топли компреси при нужда и това е.И аз, както е написала авторката, си казвах тогава, да се роди живо и здраво, за кърменето ще му мисля после.Е, не стана така, това беше една огромна грешка, но пък и нямаше кой да ми обясни тогава, че наистина нещата с кърменето не са толкова прости и лесни.Някои жени наистина имат късмет всичко да започне безпроблемно, но когато възникнат такива проблеми без помощ и информация е много лесно майката да се откаже от кърменето.
Темата е много добра, но мисля, че за да се прочете от повече бременни може да се преименува на "Бременни майчета, търсете съвети относно кърменето!"

# 117
  • Мнения: 371
Започвам и аз да чета  Peace

# 118
  • Мнения: 537
Подкрепям напълно, ако аз се бях поразровила още като бременна из форума сигурно още щах да кърмя, но...акъл  Embarassed В болниците наистина не дават никаква информация, а тук ни носят бебетата чак на 12 час след разждането Shocked И аз мислех, че е лесно да кърмиш, но...
А за водата аз никога не съм давала докато е била на кърма, и досега рядко пие вода, още давам доста АМ, или чай в краен случай. А педиатърката ми казваше да давам нощно време вода, да не се натоварило стомахчето от кърмата  ooooh!

# 119
  • Мнения: 13 805
Благодарение на Кърмаческия форум кърмя вече почти една година. Никога не съм мислила че със сина ми ще продължим толкова дълго , но ето че и нямаме намерение да спираме. Най- голямото постижение за мен освен това е факта че успях да убедя и своите родители и родителите на съпруга ми че това е най добре за нашия юнак особено при лошото предразположение към алергии каквито имаме безброй с каката която захранвахме по старата схема преди 9 години ... С малкия не пием вода , нямаме гъбички по езика, жълтеницата преодоляхме само с кърмене ...Сега всички са много горди с нашите постижения и дори се смеем че ще си имаме един Крали Марко дето бозал ...найсет години.
Успех на всички в кърменето
Да са ви живи и здрави децата.

# 120
# 121
  • Мнения: 85
Аз пък си мисля, че все пак не трябва да се изпада в крайност - бременната жена трябва да се наслаждава и на бременността си, а не да я прекара изцяло ровейки се в морето от информация, която предоставя Интернет, за да е подготвена изцяло за гледането на бебчето. Теорията е много полезна, но практиката учи най-добре.

Колкото и да четем, пак ще допускаме грешки, колкото и да сме невежи, пак ще можем да разчитаме на майчиния инстинкт. Факт е, че в България първескинята в родилния дом не получава нито подкрепа, нито адекватни съвети и наставления относно кърменето, но ако майката е решила за себе си, че иска да кърми детето си, то тя ще се пребори с трудностите.

Та моят съвет към бъдещите майки е преди всичко да се радват на бременността. Аз също мисля, че има съществени неща, които трябва да се научат/прочетат преди появата на бебето, и които биха улеснили много живота и на майката, и на бебчето в първите дни. Но също така мисля, че прекаленото ровене и поемане на инфо от всякакви източници може да има по-скоро негативен ефект. 

Напълно подкрепям мнението! Peace Наистина в кърмаческия форум има много информация, аз също се запознах с нея след като родих. В много случаи ми помагат статиите и споделения опит от другите мамчета-кърмачки Hug
Осланяйте се на интуицията, наблюдавайте бебчето и то само ще ви покаже какво иска.
Успех Peace

# 122
  • Мнения: 961
Аз искам да благодаря на всички мами, които са положили усилия да превеждат статии за кърмаческия форум. Както пише в много от статиите, аз не съм виждала как се кърми бебе. Като бях на 11 г. леля ми роди и тогава съм я виждала 2-3 пъти за съвсем малко. И това е единствения ми досег с кърменето. Благодарение на информацията, която прочетох, се чувствам много по-подготвена за това, което ми предстои. Бих насърчила всяка бъдеща майка да се информира добре преди раждането, за да се чувства по-комфортно, когато бебенцето се появи и си поиска "дажбата".

В началото на бременността ми моя приятелка ме насърчи да чета колкото се може повече за кърменето, защото аз се опасявах, че няма да имам кърма, че по някаква причина няма да мога да кърмя. Благодарение на нейната препоръка и разговорите ни, тези съмнения вече отпаднаха. Затова, мили мами, споделяйте вашия опит с колкото се може повече хора. Аз поне смятам така да направя след време (когато имам опит за споделяне  Laughing).

# 123

Общи условия

Активация на акаунт