Отговори
# 150
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Засега просто не вярвам да оставят необлагаемия минимум. А разговорите с бизнеса са замазване на очите.

# 151
  • Мнения: 1 425
Хора, гледайте по-оптимистично и живота ви ще е по-хубав.
Работата е такава.
Ако просто се наложи плосък данък 10% засегнатите ще бъдат хората със заплати между 200 и 400лв.
Голяма част от тях са държавни служители и правителството със сигурност ще им увеличи заплатите така че данъка да не им се отрази.
Голяма част от тези които получават по документи 200лв получават реално доста повече - така че данъка няма да им се отрази сериозно.
Всъщност аз вече писах по-горе - при заплата 300лв разликата в данъците е 15лв. Вярно е че при тази заплата всеки лев е важен, ама бога ми без тея 15лв със сигурност никой няма да умре. И ако шефа ви има акъл за поне 5ст, ще се постарае да ви коменсира, така че заплатата ви да не намалява. Сумите за подобно увеличение са смешни, дори и за едноличен търговец, камо ли пък за по-сериозна фирма.
Ако работите за заплата 200-300лв при човек, който няма да иска да ви компенсира със нищожните 15-20лв - моите искрени съболезнования.
Та работата е следната - ако пострада някой - това ще е човек който работи при шеф идиот за минимална заплата. И честно казано - в такъв случай човека всъщност ще има полза ако се усети да напусне такава работа, която отдавна е за напускане.
Хората на държавна работа или няма да усетят данъка, или дори ще им се увеличи дохода.
Хората в нормални частни фирми - също.
Ползата за държавата ще е голяма, особено ако комбинират данъчната реформа с малко по-активни действия от страна на данъчните.
В дългоскочен план "сивата" икономика не води до нищо добро така че колкото по-скоро излезе на яве - толкова по-добре.

# 152
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Ако работите за заплата 200-300лв при човек, който няма да иска да ви компенсира със нищожните 15-20лв - моите искрени съболезнования.
От 1999 г. се боря за увеличение на ставки, които са отпреди деноминацията на лева.
На база ей толкова части от стотинката - 0.0005 на обработена цифра се формира цената, която се плаща за обработена анкета. Както и да го въртя и да го суча, при средно дълга карта повече от 5-7-10 ст. не излиза.  Ако има блокове, които логически се прескачат тази цена даже пада.
Битката е за 0.0007, т.е. няма да се увеличи заплащането с повече от 2-3 ст. и въпреки това съм 'персоната нон-грата, дето иска революции'.
Хайде холан, искам някой да дойде да убеди нашия работодател, ще ми е интересно да го видя това.
За прогреса съм, но не и по тоя начин Peace.

# 153
  • Варна
  • Мнения: 1 795
Мммм, Рокси, аз имах предвид точно заплатите, не данъците.  Hug За данъците разбрах, че ще са еднакви за всички. Ставаше въпрос за това, че хората с ниски заплати ще бъдат най-ощетени. Ставаше въпрос и за това, че правителството щяло да убеждава бизнеса...да не се повтарям. Щели да вземат мерки, за да не са ощетени тези с ниските заплатати. Ами аз на ей това се чудя как ще стане. Звучи ми малко като: "Ще ви оправя за хикс дни." Цинично, един вид.

# 154
  • София
  • Мнения: 2 952
Добре де, защо само от черната страна гледате? Как си представяте, да се увеличи реално данъка на заплата от 200 или 400 лева преди избори? Отделно всички смислени аргументи, които други хора дадоха по-нагоре.
Темата според мен се обезмисли и стана като приказката за нероден Петко.
За мен евентуалното въвеждане на плоския данък е много добра стъпка, макар и непланирана в програмата на правителството. Почти сигурна съм, че от нея ощетени няма да има - разбор догодина началото на февруари, когато се получава януарската заплата  Simple Smile

# 155
  • Мнения: 5 370
Добре де, защо само от черната страна гледате? Как си представяте, да се увеличи реално данъка на заплата от 200 или 400 лева преди избори? Отделно всички смислени аргументи, които други хора дадоха по-нагоре.
Темата според мен се обезмисли и стана като приказката за нероден Петко.
За мен евентуалното въвеждане на плоския данък е много добра стъпка, макар и непланирана в програмата на правителството. Почти сигурна съм, че от нея ощетени няма да има - разбор догодина началото на февруари, когато се получава януарската заплата  Simple Smile
Aмин!
И аз искам първо да изчакам добрите времена, па това да гърмим шампанското.

Последна редакция: вт, 31 юли 2007, 21:56 от Не тази вечер, Жозефина!

# 156
  • Мнения: 1 230
Уфф, искам да ми увеличат заплатата... пък данъка ще го преживея и да остане стария  Crazy

# 157
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Четох, четох и донякъде схванах, за какво иде реч, но моля ви кажете ако човек взема чисти 275 лв. заплата, какво ще получи накрая?

нищо не разбирам от сметки... Confused Embarassed

# 158
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Четох, четох и донякъде схванах, за какво иде реч, но моля ви кажете ако човек взема чисти 275 лв. заплата, какво ще получи накрая?

нищо не разбирам от сметки... Confused Embarassed
Ако сега взимаш тези пари чисто, значи заплатата ти е около 330-340лв. При плоския данък ще е така: 340*10%=34лв. за ДОД, следват осигуровки върху 306лв, а те ще са около 30лв. , остават ти чисти пак толкова - около 275лв. Да ме поправят икономистите, ако бъркам, че съм само математик.
Ако обаче заплатата ти е 275лв., тогава сметките са други.

# 159
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Базата за ДОД не се ли взема след като се приспаднат осигуровките? При заплата около 340 лв ДОД-ът ще е около 10-ина лв повече, т.е. чистата сума ще се намали с 10-ина лв.

# 160
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Базата за ДОД не се ли взема след като се приспаднат осигуровките?
Аз мисля, че е обратно, но може и да съм в грешка.

О, не, права си malina_m, сега си погледнах едни стари сметки.

# 161
  • Мнения: 3 818
От 1999 г. се боря за увеличение на ставки, които са отпреди деноминацията на лева.
На база ей толкова части от стотинката - 0.0005 на обработена цифра се формира цената, която се плаща за обработена анкета. Както и да го въртя и да го суча, при средно дълга карта повече от 5-7-10 ст. не излиза.  Ако има блокове, които логически се прескачат тази цена даже пада.
Битката е за 0.0007, т.е. няма да се увеличи заплащането с повече от 2-3 ст. и въпреки това съм 'персоната нон-грата, дето иска революции'.
Малко е оффтопик, но ти просто ме разби с тази информация Shocked При нас се плаща два-три пъти повече за подобна работа. Confused

Иначе за самия данък преди да го видя в действие, нищо не мога да кажа, но засега ми се вижда нелоша идея Peace

# 162
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Малко е оффтопик, но ти просто ме разби с тази информация Shocked При нас се плаща два-три пъти повече за подобна работа. Confused
Знам аз, знам. Колегите в други агенции си актуализират цените дори с малко почти всяка година.
Изтъквам го и като аргумент (понякога).
Какви отговори получавам няма да пиша, че е неприлично.

ПП. Предполагам, че си в подобен бранш, ако не възразяваш драсни на лични къде точно, току-виж се познаваме Wink

# 163
  • Варна
  • Мнения: 2 133
http://mediapool.bg/show/?storyid=130906&srcpos=1&p=0#msgs

"...Ниските доходи в бюджетната сфера ще бъдат компенсирани еднократно в началото на следващата година заради въвеждането на плоския данък в подоходното облагане, а за възнагражденията от свободните професии ще се запази „разумен” (?) размер на нормативно признатите разходи. Това съобщи министърът на финансите Пламен Орешарски по БНТ в петък."

"Разумен" може да се тълкува всякак. Не че "еднократното компенсиране", и то само в бюджетната сфера, е по-ясно. Жалко, че тежестта на тази реформа ще я изнесат хората с ниски (но най-масово регистрирани) доходи.

# 164
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
За пенсионерите, които работят допълнително на хонорар и обикновено са ниско платени пак нищо не пише.
Дано поне нормативно признати разходи им оставят.

С доходите от наеми какво се случва?
Абе много въпроси без отговор има все още и никой не знае или не казва какво точно ще се случи.

За компенсации в нашата фирма никой и дума не отваря.

Общи условия

Активация на акаунт