Отново за манипулативните родители (баща-дете)

  • 2 340
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 47 988
познавам и аз такива образи Rolling Eyes
моят свекър е алкохолик и освен че е ненормален вече, тормозеше вкл. и физически жена си, като включваше моменти на самосъжаление и заплахи за самоубийство
след като го изгонихме и ни се махна от главата не се самоуби все пак, но поне не се занимаваме с него, вече почти три години не сме го виждали и аз и мъжът ми
пенсията му стига за пиене, почти не яде, понякога работи,. но бързо го гонят заради алкохола
има много подробности, които ме накараха да го оприлича на вашия случай, не ми се пише Tired
моят съвет е да го зарежете, и хич не го мислете!!! ако можеш някак бавно и полека да вдъхнеш на приятеля ти увереност да зареже баща си, отначало лекичко поограничете разговорите по телефона, после му кажете ясничко че нямате пари,даже пробвайте контраатака- кажете че имате много заеми и нямате стотинка, ако може да продаде нещичко да ви прати пари, да видиш как бързо ще прекрати контактите от страх да не му вземете париците на човека Wink
и по-смело! не сте длъжни да се поддавате на подобни атаки, макар че му е баща! разбирам да е човек, който цял живот се е грижил за него, но в описаната ситуация-  Naughty

# 16
Все едно аз съм го писала това...с разликата че ние не сме в чужбина,и имаме на издръжка една 22 годишна сестра търтейка...няма оправия Sad
Все още не са станали толкова нагли,но на там вървят нещата...звънене по телефона и тръшкане (ама по-елегантно),никаква амбиция да си намерят работа и двамата (сестрата и бащата ), спекулиране със здравословното му състояние...измисля си диагнози и ни ги съобщава по телефона,без да има въобще нещо общо с действителността.Сестра му напира да идва в София да я гледаме ние тук...че там тъпо и било,от 3 месеца се обажда да ме пита "кога ще дойдете да ме вземете за море"...не сме планирали и нямаме възможност да я взимаме...аз нямам и грам желание де Sad
На моменти съм мислила да се махна от тази връзка... те няма да ни оставят на мира.Айде за бащата по-разбирам...55 годишен,по-трудно би намерил работа,отчайва се и т.н...ама момиче на 22 да си мисли че съм и длъжна да я водя на море и да и купувам скъпи! телефони...
Не знам какво да те посъветвам...на моменти аз се отчайвам Sad

# 17
  • Мнения: 650
Tess, не знам колко имаш опит с изпращане на пари и мълчане, но мълчане няма -има още по-големи очаквания и манипулирането продължава с пълна сила за съжаление.
Относно ситуацията в темата-това изпращане въпреки обещанията за събиране на пари за къща, сватба и каквото теченето на пари не престава ooooh!
Същото -не искам пак да съм крайна но аз бих се махнала ако нямам деца и общи имоти -ако така започва просто ескалира...Ужасно ескалира

# 18
  • Мнения: 1 800
Такива манипулатори не се дават толкова лесно да умират. Всичко е театър. Помагали сте вече, защо не и занапред, а той да ходи и харчи на готово. Човека не е много виновен, защото примера го е взел от родителите си. Проблема е, ако му помогнете пак, той няма да го оцени и да се хване на работа, а ще продължава цирка...Когато човек не иска да си помогне сам, никой не може да му помогне Peace

# 19
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Ами мога да дам пример с една моя позната, но  със синът и в идентична ситуация. Въпреки, че е мъж на 32г. е страшен мързел, все няма работа за него, все го изгонили, все не му платили ... все лежи в къщи и краЙ, ще се мре от глад. Тя живее в чужбина също, много и е мъчно за него и го викаше да доЙде и тоЙ при нея. ТоЙ обаче знае, че ако отиде ще трябва да бачка и не иска - езика не знаел, скучно било, хората са тъпи и не знам си какво още. Седи си тук, лежи си, слуша си чалгата и си пие. Ако му даде пари - на минутката ги изпива или прави купон у тях и на другия ден - пак ще се мре  от глад, че няма и стотинка. Тя вдигна ръце от него  и си реши проблема така - до блока му има малък частен магазин за хранителни стоки. Разбра се със собственичката и всеки месец и привежда на сметка по 150 долара, а тя му записва сметка за пазаруването, т.е. нещо като лимит. Тези пари са само за храна - забранила е на жената да му продава цигари и алкохол, даже и бира не може. За месечни сметки над тази сума - тоЙ трябва сам да си плаща. Уговорката се спазва. Така е сигурна, че разполага с един минимум и няма да умре от глад (то пък коЙ ли е умрял) и е с чиста съвест. Младежа си пазарува от там само храна, а ако иска пиене и цигари - трябва да намери начин сам да си  да си ги купува. За сметките - сам да си  ги плаща. Ако иска да му спрат тока - моля, избора си е негов.
Защо и вие не опитате така? Какво значи за човек на тази възраст да е стар за работа? Малко ли пенсионери работят? А тоЙ не е и пенсионер. Я му врътнете кранчето и да не поддавате, веднъж наистина да остане гладен и на тъмно, че да си намери начин сам да се справи. Ще видите, че тоЙ ще си живее по-добре от вас ... Такива хора винаги намират към кого да се прилепят и никога не допускат да живеят наистина зле.

# 20
  • Мнения: 2 492
Много е трудно това решение , но при създадените обстоятелства без никакви угризения няма да го потърся до края на живота му , нито пък ще му пратя пари .
Подпомагах родителите си докато бях в чужбина , но как да кажа има голяма разлика , защото те са ме отгледали , обичали и подкрепяли . Били са истински родители .

# 21
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Не можете да го зарежете, не можете и да го издържате. Лоша работа. Това за магазина и месечния лимит ми хареса - можете да пробвате и да отделяте около 100-150евро. Съчувствам ви много защото знам, че е много трудно да се работи и следва едновременно, особено в чужбина.

За алкохолизма искам да споделя, че не знаех доколко деградират мозъчните клетки.

Докато не научих за една моя близка и баща й алкохолик. Бащата зарязва майката и двете дечица докато са още съвсем мънички. Като не пропуска да си задържи жилището и всички вещи. И никога повече не им се обажда, нито е ходил да ги види.
Жени се повторно, вторите му деца живеят в чужбина, а той бавно се алкохолизира тук в България. Най-накрая тотално деградира от алкохола, дори не може да разпознава близките си, като излезе, не зная пътя да се върне обратно и т.н.
Прибран е за няколко месеца в психиатрично болнично заведение, но там няма пари за издръжката му и започват да търсят роднини, които да го приберат у дома си.
И на кого мислите се обаждат - на същите тези деца, които зарязал мънички на пътя и е оставил майка им без пари. Да се грижат за него докато умре.

# 22
Проблема не е в т.н. баща на приятелят ти.Проблема е у вас самите.Сгрешила си като си накарала роидтелите ти да му дадат пари.Този търтей няма да се промени.Ще дойде време да създадете семейство и тогава какво?Ще лишавате децата си заради него ли?Така ще си разбиете семейния живот.Всъщност вие натам сте тръгнали, преди да сте се събрали официално.Варианти много,но истината е най-добрия аргумент.Просто му казвате ,че не сте в състояние да му пращате повече пари.Кажете му ,че настоявате да ви върне сумите след като продаде поредния имот/надявам се пазите бележките от преводите/.Няма какво да губите миличка.Така и така приятелят ти няма да получи абсолютно нищо,защото всичко ще бъде продадено и изпито.Такива хора не се променят-вие трябва да промените мисленето си.Успех

# 23
  • Мнения: 1 942
Чували ли сте поговорката "Магарето го товарят, докато носи". В случая "магарето" сте вие.

Този човек ще изсмуква пари и енергия докато му ги давате. Няма да го промените.

За щастие родителите ни не са такива, но имам опит с подобен хленчещ индивид и затова мога да ви кажа аз как бих постъпила.

1. Телефона, на който звъни на сина си остава у вас /на място където да си звъни на воля, но да не пречи на никого/. Без секретари за сърцераздирателни съобщения.

2. Вечер като се приберете му се обаждате, като разговора не включва решаване на проблемите му а изрази от сорта "Хм!, Трудно наистина!, И аз незнам какво да те посъветвам!, Да и на нас ни е много трудно в момента!, Надявам се нещата все някак да се оправят! и т.н." никакво ангажиране с хленченето му и проблемите му. Това е голям, зрял човек който все някак се е грижил за себе си до сега и сега пак ще се справи някак си. Постепено му се обаждяйте по-рядко.

3. При приливи на синовен дълг на приятеля ти нека му каже нещо от сорта "Много сме затруднени в момента, но ще видя дали мога да ти пратя нещичко." И 200 лв. са съвсем достатъчни. Все пак пенсионерите вземат и по-малко и живеят с тях плащайки си лекарствата.

4. Кажете, че очаквате защото сте затруднени да ви даде част от парите, които очаква от реституцията. Не че ще ги получите, но ще го накарате да се покрие за известно време и да спре да ви тормози.   

5. Ако все пак наистина му се налага да харчи повече нека си даде апартамента на тези фирми, дето ти дават пари всеки месец и след смъртта на собственика става техен + доплащане на близките.

Приятеля ти е голям човек, но явно се поддава на манипулациите. Ако самия той започне да те убеждава колко е зле баща му и как ти не си права, че ви муфти нарочно, то много добре си помисли какво ще правите за в бъдеще и искаш ли този товар с години напред.

И се радвай, че сте невероятни късметлии, защото сте далеко и ви се реве по телефона, а не пред входната врата или в самия ви дом.

Общи условия

Активация на акаунт