на 2,5 ака само в памперса

  • 2 285
  • 27
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 748
Вече от 5 месеца не носи памперс, дори нощният съм му махнала, но акането става само в памперса. Досега 3-4 пъти е акал в гърнето доброволно.Просто отказва. Ако ме му го сложа не ака, стиска се. Преди 3 месеца се заинатих и скрих памперсите, 4 дни не ака, накрая дори с памперс не искаше да ака, толкова се беше запекъл, че му направихме клизма. Това доста ме стресна, мислех си, че като не му сложа памперс ще се пречупи, но уви. Моля, дайте съвети. Свеки непрекъснато ми натяква, че съм закъсняла със слагането на гърне и съм му създала навика да ака прав, плаши ме, че до 5-6 години ще си бъде все така. От 1.6 г. го слагам на гърне, пишкането го усвои доста бързо. Опитах с убеждаване, лишавах го от любими неща, няма успех. Мога да го накарам да седне на гърнето, но нищо не прави в него, виж сложа ли му памперса след това за 2 минути е готов. Моля, дайте съвет!

Последна редакция: вт, 07 авг 2007, 22:52 от macro

# 1
  • София
  • Мнения: 888
Вече от 5 месеца не носи памперс, дори нощният съм му махнала, но акането става само в памперса. Досега 3-4 пъти е акал в гърнето доброволно.Просто отказва. Ако ме му го сложа не ака, стиска се. Преди 3 месеца се заинатих и скрих памперсите, 4 дни не ака, накрая дори с пампес не искаше да ака, толкова се беше запекъл, че му направихме клизма. Това доста ме стресна, мислех си, че като не му сложа памперс ще се пречупи, но уви. Моля, дайте съвети. Свеки непрекъснато ми натяква, че съм закъсняла със слагането на гърне и съм му създала навика да ака прав, плаши ме, че до 5-6 години ще си бъде все така. От 1.6 г. го слагам на гърне, пишкането го усвои доста бързо. Опитах с убеждаване, лишавах го от любими неща, няма успех. Мога да го накарам да седне на гърнето, но нищо не прави в него, виж сложа ли му пампеса след това за 2 минути е готов. Моля, дайте съвет!
Единственото,което мога да се сетя е да пробваш в тоалетната. Обясни му,че там ака мама и тати и че той е голям вече:)Отидете заедно за случая да купите  специалната седалка:)Аз въобще не съм я учила дъщерята на гърне,а направо на  тази седалка:)Спести ми доста усилия и нерви:)

# 2
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Свеки непрекъснато ми натяква, че съм закъсняла със слагането на гърне и съм му създала навика да ака прав, плаши ме, че до 5-6 години ще си бъде все така.
Tired Не й се връзвай Whistling

Цитат
Обясни му,че там ака мама и тати и че той е голям вече:)
Това е достатъчно. Но ако си иска памперса- не го насилвай. Скоро сам ще поиска да е като големите.

# 3
  • Мнения: 655
И аз мисля,че идеята със седалката за тоалетна е добра. Нашият син също отказваше да чишка и ака в гърне  - но със седалката стана много бързо. Казвахме му,че вече е голям и трябва да прави като мама и тате. И стана.
Колкото до свекървата -  не й обръщай внимание. Simple Smile

# 4
  • Варна
  • Мнения: 2 378
И при мен с големия беше сложно. Не искаше изобщо да седне на гърне и ходеше по голяма нужда като момиченцата, някой го държеше над седалото. Ужас и мъка. А като стана по-голям?... Мина направо на нашата тоалетна. Детската седалка си стои така, надявам се малкият да я използва.

# 5
  • София
  • Мнения: 748
Да, това е добра идея! Имам такава седялка, но отдавна не съм му я предлагала. Ще опитам пак, блгадаря!

# 6
  • Мнения: 5 183
С моя син махнахме памперса много бързо и лесно малко след втория РД, но и той не акаше в гърнето. Голям зор. НО аз твърдо отказах да слагам памперс, само защото в него знам, 4е ще се изака. каше си в гащите, за мой голям ужас. Пове4е от 6 месеца продължи тази лудница с изстъргването на акото от гащи4ките и пране... да не гояворим 4е пониакога и панталонките омазваше. Навсякъде го водех с резервни дрехи. Полека-лека взе да се 4увства адски некомфортно, 4е си нааква гащи4е, а и дрехите. Е, беше ми писнало от пране и стресиране, особено ако се изкада, докато сме в някой магазин - захвърлям вси4ко и бягам да търся тоалетна, но с татко му бяхме твърди - никакво връщане на памперса!!! Отмина и този период. Все пак поотрасна. На по4ти три години определено се 4увстваше доста неловко да се наака и да хукнем към тоалетната с вмирисано дупе.  Sick На мен също взе ужасно да ми писва, но не правех трагедии. давах го много спокойно. По едно време сам запо4на да си казва преди, а не след като е свършшил работата.  bowuu
На градина тръгна на 3,5 години. Там имаше то4но САМО 1 инцидент в гащите. Жените го измили, преобули, 4е и гащи4ките изпрали и му обяснили пак много нагледно - с другите деца за пример, къде и какво се прави там.

# 7
  • Мнения: 4 496
Малкият ми син е на 2,6 години.Ходи в тоалетната с детска седалка.Казвам му да "пусне а...то на разходка",и то ще замине после с водата.Може да звучи смешно или глупаво,но това беше единствения начин да върши това в тоалета. Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 920
Ами аз съм съгласна със свекито ти, но не виждам това с какво помага в случая.
Бъди търпелива, обяснявай, и си му слагай памперса. Едно такова стискане може да доведе до много лоши работи.

# 9
  • Мнения: 1 044
Твоят случей не е единствен. В друга подобна тема, една майка на момиченце бе описала идентичен случей-отказани нацяло памперси, но ака само, като й сложат памперса!
Ние също сме така, но в по-мек вариант- сяда на гърнето, прави опит, отказва се и си иска памперса, аз отказвам да му го сложа и сядам до него. Той /на 2г.8м./ сяда на гърнето, аз на пода и четем приказки-10,15 минути, че и повече-колкото е необходимо за да се изходи. Другата мярка, която предприех е да не допускам запек-давам му много плодове и пресни зеленчуци, ама наистина много /добре че той обича и хапва с удоволствие/. Така, сутрин като се събуди веднага се изхожда лесно и за отрицателно време-аз след като се събуди веднага го слагам на гърнето и той, даже сънен още, си свършва работата. Като се позапече обаче, проблема се появява. Поне 400 г пресни плодове или зеленчуци му е лекарството.

# 10
  • Мнения: 1 547
Сядай с него на тоалетната, така ще се чувства по-сигурен. Ако не помогне, слагай го с памперса там - хем ще е както той иска, хем ще привиква към правилното място. В един момент просто ще махнеш помощното средство.  Mr. Green

# 11
  • Мнения: 1 541
И при нас е сходно положението- казва си и пишка в гърнето или на тоалетната, но акото е само в памперса. Това стана от както 2 пъти се изака в гърнето и си видя акото....така се уплаши от гледка там и се стресира, че после минахме през ужасен кошмар от стискане и отказ да ака много дни наред.......Не си притискай детето, защото виж какво може да стане, а да не ака въобще е много по- лошо, повярвай ми! Аз сега също искам да започне да си ходи на гърнето, но и така съм доволна, стига да ходи редовно  Peace Слагаме си памперс, заставаме си до прозореца и си говорим, докато свърши работа.
Пробвай с тоалетната, дано да стане, пък ако не......здраве да е! Нека си ползва памперса  Wink
А на свекърва ти си пускай съветите и упреците покрай ушите....... Whistling   bouquet

# 12
  • Мнения: 6 390
И при нас положението е горе долу същото, с разликата, че не й трябва памп, ами действа си в гащите...
Точно веднъж имаше случка, акайки на гърне, станала и се заиграла, и пак си акала, та й беше паднало акото на земята  и тя го беше настъпила, като се разпищя това дете, луда сцена, докато й обясня че няма страшно, това нито боли, нито сърби, това е акото което е паднало от гъзенцето, и от тогава само гледа зад себе си, дали не е паднало нещо случайно  Rolling Eyes- в хола ни се развива действието ooooh! от тогава не ще и да чуе за гърне и ако  Confused
Оставила съм се по течението както се казва, и се надявам някак да дозрее до факта, че е много по практично и конфортно да се действа на гърне или вц...
За пики, преди втората година свалих пампа, и няма проблеми, но с това....

# 13
  • София
  • Мнения: 748
Виждам, че това което ми се случва на мен, не е рядко, явно е някакъв синдром на памперса. И аз смятам, че е по-добре да ака в памперса, отколкото въобще да не ака. Честно казано опитах почти всичко, с баща му винаги го водим с нас в тоалетната да ни "асистира", колкото и смешно да изглежа. Обяснявам, показвам, засега полза няма. Като се наака започва да пищи "Мамо, махни ми акото", просто е абсурдно дете, което говори и разбира всичко да върши такива неща. Сигурно нямаше да се вживея толкова, ама свеки честичко ме захапва по този случай. Много късно съм започнала да го слагам на гърне и това била причината. В интерес на истината всички деца от моето поколение и преди това до годинката са се научавали по неволя. Да му се не види, рано или късно ще се научи, няма смисъл да се драматизира, в края на краищата не може винаги да ни е лесно. Това го пиша за собствено успокоение. Simple Smile

# 14
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Да му се не види, рано или късно ще се научи, няма смисъл да се драматизира
Точно така!
И аз започнах да слагам моите на гърне късно и към 2 год. и половина и при двете махнахме памперса... Какво значение има месец по-рано или по-късно?!

# 15
  • София
  • Мнения: 888
Виждам, че това което ми се случва на мен, не е рядко, явно е някакъв синдром на памперса. И аз смятам, че е по-добре да ака в памперса, отколкото въобще да не ака. Честно казано опитах почти всичко, с баща му винаги го водим с нас в тоалетната да ни "асистира", колкото и смешно да изглежа. Обяснявам, показвам, засега полза няма. Като се наака започва да пищи "Мамо, махни ми акото", просто е абсурдно дете, което говори и разбира всичко да върши такива неща. Сигурно нямаше да се вживея толкова, ама свеки честичко ме захапва по този случай. Много късно съм започнала да го слагам на гърне и това била причината. В интерес на истината всички деца от моето поколение и преди това до годинката са се научавали по неволя. Да му се не види, рано или късно ще се научи, няма смисъл да се драматизира, в края на краищата не може винаги да ни е лесно. Това го пиша за собствено успокоение. Simple Smile
И аз съм на мнение,че късно си почнала да го слагаш на гърне, но сега вече това не е от значение - така си преценила така си направила. Аз пък съм толкова гнуслива, че ми е трудно да си представя, да махам  размазано ако на двегодишно и половина, защото те си акат като възрастни. Започнах да слагам дъщеря ми на гърне още като започна да сяда, а сега и сина така  -  по два пъти на ден на гърнето.Но това го правя, защото съм мнооого гнуслива Sick.Иначе  сина ти ще свикне рано или късно ,но на теб не завиждам Rolling Eyes

# 16
  • Мнения: 4 406
Да му се не види, рано или късно ще се научи, няма смисъл да се драматизира, в края на краищата не може винаги да ни е лесно. Това го пиша за собствено успокоение. Simple Smile
сама си го казала  Laughing
аналогичен случай беше и с моето детенце, отвикна постепенно, сега отвиква от гърнето- приучавам го към тоалетна с детска седалка.
дай на детето време и не се притеснявай  Laughing

# 17
  • Мнения: 133
Ние и детски седалки пробвахме - с въздушни възглавници и обикновени, със звънчета и дрънкулки - все тая. и в тоалетната съм висяла  с него и върху гърнето сме киснали - нищо.
Предадох щафетата на родителите ми. Първото нещо, което направиха те, е да го запознаят с физиологията му. Много спокойно и упорито му заобясняваха от къде се ака и от къде се пика и какво означава всичко това. Правеха го и на сериозно и като игра. Като резултат - след един месец окончателно бяха премахнали памперсите - и през деня и през ноща. Да уточня, че детето ми беше над 2 години.

# 18
  • Мнения: 625
Не го насилвай детето-за всяко нещо си идва времето.Моето дете например до 2 год. и 3 -4 мес. акаше само в гащите и то легнал по корем на точно определено място.Изобщо не искаше да седне на гърнето както и на тоалетна чиния.Всеки ден му обяснявах,че така не се прави,че всички батковци и каки(изреждах ги всичките ни познати) акат само в гърне или в тоалена и един ден си пожела сам да ака в гърнето и от там до сега няма никакви проблеми,казва си винаги и всичко е наред.А  с пишкането се справихме мнооого отдавна,но само като е прав(като мъжете Wink)

# 19
  • София
  • Мнения: 3 663
И малкия ми син допреди 10 дни, правеше така - акаше само в памперса, стискаше се. Аз обаче го насилих. Когато поискаше да му сложа памперс за голямата работа, му отказвах. Първия път се съдра от рев, като го сложих на детската седалка, скочи от нея и избяга. Стиска се 3 дни, но на 4-тия гравитацията си каза думата. Обикаляше, защото му се ходеше, а аз му предлагах само тоалетната. Накрая седна пак насила и с рев, но работата стана. От тогава вече 10 дни, всеки ден си иска на тоалетната. Като бонус накрая пуска водата, маха и вика "чао ако".

# 20
  • Мнения: 219
МАЙКА, При нас ситуацията е същата и с двамата. Няма прлоблем за пишането, но акането не го правим на гърнето. В памперса вече не искат, а в гърнето не са свикнали или по не знам каква си причина. Според мен причината за това не е дали си почнала от по-рано да го слагаш на гърнето или не. Аз съм започнала да ги слагам на гърне от 1 г. и 2 м. Ами резултат никакъв до преди 1 м. Все чаках сигнал от тях, че са готови за такава стъпка, а такъв нямаше никакъв. Времето си минаваше, ние от септември ще се ппобваме в яслата, и аз не искам там да ми ги държат с подгизнали памперси, че да им е лесно на лелите. Затова се впрегнах и казах - до тук с памперсите. С пишането сравнително лесно се справихме, но с акането сме зле. Акат само ако са на зор. Предпочитат прави и аз ако съм покрай тях, ги натискам да седнат на гърнето и да свършат работата там. В повечето случаи има успех. Ама в яслата кой ще ги следи така. Плодове давам, ама те си ядат колкото те искат, а не колкото аз искам - сиреч недостатъчно. Почнах да давам на гладно топло пр.мляко, от няколко дни - топла вода с разбъркана лъжичка мед. Успехът е променлив. Надявам се просто те да си регулират режима и да посвикнат.

# 21
  • Мнения: 82
Вече от 5 месеца не носи памперс, дори нощният съм му махнала, но акането става само в памперса. Досега 3-4 пъти е акал в гърнето доброволно.Просто отказва. Ако ме му го сложа не ака, стиска се. Преди 3 месеца се заинатих и скрих памперсите, 4 дни не ака, накрая дори с памперс не искаше да ака, толкова се беше запекъл, че му направихме клизма. Това доста ме стресна, мислех си, че като не му сложа памперс ще се пречупи, но уви. Моля, дайте съвети. Свеки непрекъснато ми натяква, че съм закъсняла със слагането на гърне и съм му създала навика да ака прав, плаши ме, че до 5-6 години ще си бъде все така. От 1.6 г. го слагам на гърне, пишкането го усвои доста бързо. Опитах с убеждаване, лишавах го от любими неща, няма успех. Мога да го накарам да седне на гърнето, но нищо не прави в него, виж сложа ли му памперса след това за 2 минути е готов. Моля, дайте съвет!

Ние доскоро бяхме с такъв проблем - за пишкането си ходи абсолютно сам, но акането - само в памперса. Моят син е на (не се плаши) 4г. 10м. Потърсих психолог по този повод и мога да кажа, че това много ми помогна. Ето какво научих:
1. Акането в памперса е проблем за детето само ако за възрастните е проблем; за да не стане проблем и за него не трябва да му се показва, че това е проблем за нас.
2. Насилието не дава резултати - скриване на памперси, каране насила да стои на тоалетна и т.н. (Само да вмъкна - в никой случай не го карай насила на гърне или тоалетна, аз направих това преди 2 години и той започна да заеква; след много грижи и внимание престана, но и досега като се притесни го прави...)
3. Акането/пишкането в памперса и отказа да се храни са 2 от нещата, с които децата казват "не", т.е. изявяват собственото си АЗ, противопоставят се на възрастните - един вид: ти командваш, ама виж, че и аз мога. Всичко останало можем да ги накараме да правят. Е, почти всичко.
4. Най-ефективния начин да накараме детенце да ака на гърне или тоалетна е да го накараме само да го поиска. При нас беше това, че му говорехме вече колко голям мъж е станал, как се справя сам с толкова много неща и т.н. Важно е също да разбереш ЗАЩО не иска. Валери казвашем че се страхува и един ден, в който нямаше наблизо памперс, а той беше на зор  Laughing отидохме до тоалетна на големи, аз го гушнах и след като стана работата беше много горд със себе си...
Дано съм помогнала...

Последна редакция: чт, 09 авг 2007, 13:13 от Rampelina

# 22
  • София
  • Мнения: 748
Момичета, благодаря ви за куража и ценните съвети!

# 23
  • Мнения: 1 866
Моята дъщеря имаше подобен проблем. Значи тя до 2г7мес. категорично отказваше да седне на гърне или в тоалетната и си ходеше с памперс. Като беше на 2 г. я понасилих малко, но станаха ексцесии и просто се отказах - реших, че ще стане когато тя реши. И на 2г7м една сутрин тя просто отказа да й сложим памперс и пожела гащи. Дотогава никога не се беше случвало да се изпиша някъде другаде освен в памперса. За моя голяма изненада тя се научи да пишка в гърнето точно за 4 дни. От 5-я ден нататък повече нямаше никакъв проблем - и вкъщи и навън, и в яслата. Обаче акането беше голям проблем. Тя просто спря да го прави. Даже и като й се ходеше, стискаше се, даже сядаше на земята, за да не му позволи да излезе ooooh! Аз обаче не й сложих памперс. На няколко пъти е стигала до 1 седмица без да ака. Нищо не й стана, но пък аз много се притеснявах. Естествено се запече ужасно, от това започна да я боли и така още повече отказваше да ходи по голяма нужда. Спря и да яде. Стана омагьосан кръг.  Майка ми пък един ден й сложила памперса, за да й помогне и наистина се изакала, но аз реших че това не трябва да се повтаря. Значи докато бяха тези кризи - като вземеше да се стиска, да се превива и да плаче, аз много се притеснявах, започвах да я успокоявам, въобще големи трагедии ставаха. И един ден реших просто да игнорирам. Като се започне с театъра, казвах й че е нормално да я боли коремче, защото акото иска да излезе, а тя не му дава. Тя започваше да се криви, но аз се правех, че въобще не я чувам. При нея явно това беше добрата тактика. В един момент като нямаше публика и съчувствие, просто решаваше да седне в тоалетната, свършваше си работата и колкото по-често го правеше, толкова по-добре се чувстваше и видя, че така не боли. За около 2 месеца всичко на всичко проблемът отшумя. Аз лично не й сложих памперса, защото дъщеря ми не ме е молила затова. Затова реших да не я обърквам и забраних и на майка ми да го прави, още повече, че тя ми призна, че детето е гледало уплашено като й го е сложила и се изакала в него.

# 24
# 25
  • Мнения: 7 640

а мен гнусливост от страна на майка към детето й ми е непонятна, но както си казала, сама си знаеш.

Интересно е, че много деца се плашат от сътвореното в гърнето, може би и ние сме криви, че все ги овикваме- Това акано не пипай, онова акано недей! Знам ли newsm78

# 26
  • Мнения: 169
Не искам да те стряскам, но имам позната на която детето е на 5 и половина и още ака само в памперс.  Бъди по настоятелна и търпелива, но не оставяй да ти се наложи. Аз все още се чудя тя как ще го накара да ходи в тоалетната, за мен до тази възраст е вече прекалено да го оставя. Надявам се да успея и аз да се справя като му дойде времето с този проблем.

# 27
  • София
  • Мнения: 748
Значи, засега потръгна чудесно! Една седмица бяхме на планина. Там му давах  и ще давам още 7 дни Дуфалак-10мл сутрин. На 3 ден вече му се акаше много и се молеше за памперс, но  със събути гащи и с присвити от мен крака, така че да не може да задържи акото се изакваше. Първите дни рева, рита с крака, аз обаче не се предадох. За награда след всяко изакване му давах бонбон ,нещо което рядко му давам и залепях по една цветна лепенка от серията с Мечо пух на ръчичката. Вече 3 ден ака с желание, днес дори се опита да изака нещо 2-ри път само и само да получи друг бонбон. Надявам се да се запази резултата, всички му пляскаме, акото се разнася гордо на всички да го видят, хваля го че вече не е бебе. В случая голяма роля изигра Дуфалака и това, че не отстъпих при целия цирк, който изигра.

Последна редакция: нд, 19 авг 2007, 20:17 от macro

Общи условия

Активация на акаунт