А в началото как се започва с кърменето...

  • 1 081
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 056
В болницата, в която раждах практикуваха така: Веднага като се роди бебето ми го сложиха на корема и го покриха с топла хавлия и така останахме два часа, през които сложих бебето на гърдата да суче. След това го взеха, поизбърсаха го, теглене, мерене и обличане. Изкъпаха бебето след два дни, разбрах, че е хубаво този мазен слой, с който се ражда бебето да не се мие веднага.
Предполагам, че смяна на памперсите, къпането и преобличането ще ти покажат акушерките.

След раждането бебето спи почти непробудно няколко часа, така че и то можеш да си поспиш с него. А ако то се събуди преди теб, със сигурност ще го чуеш  Wink. Аз слагах бебето на гърдата веднага щом почне да мрънка, имах чувството, че почти непрекъснато суче. В болницата, в която раждах, взеха бебето само за взимане на кръв, всичко друго се правеше пред мен.

В началото бебето сучи много на често и ще имаш чувството че сте като скачени съдове. Така, че от сега предупреди роднини и таткото, че за друго няма да имаш време и ако може да се организират и да поемат част от домакинските задължения и пазаруването. На мен ми писваше да седя само в къщи и излизах на разходка и си кърмех бебето навън, но пак доста честичко  Wink.

Желаяя ти леко раждане и здраво бебче!



Eeeeeeх, само можем да си мечтаем в България за такова раждане и обслужване след това! (за частните болници не знам, де!)

Ето линк към една тема, която също може да ти е от полза:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=209662.0

# 16
Аз раждах в "Тина Киркова" и след това бях във VIP стая. Родих в 10.30 вечерта.След раждането детето само ми го допряха до бузата. Въобще не ми го дадоха да го гушна, камо ли да го кърмя.След раждането ме сложиха в коридора за 2 часа.  През това време  разпитавах дали ще ми дадат детенцето. Те казаха, че е късно и ще ми го дадат на сутринта. Аз се обадих на мъжа ми, който беше пред отделението и го накарах да  даде на акушерката някакви пари, за да ми дадат детето поне за малко. Мисля, че  даде  20 лева и ми дадоха  детето, но всички ме гледаха като луда като тръгнах да го слагам на цицата и да им обяснявам, че ранното поставяне е важно в много отношения. Акушерката каза, че за първи път вижда такова чудо. Взеха ми детето след половин час и ми го дадоха сутринта. В болницата политиката е да не се делят децата от майките и може детето да си седи при теб почти постоянно. Взимат децата за прегледи, къпане ваксинации и ако искаш да си починеш.  За самото кърмене единстения човек от персонала, който ми обясни какво да правя не беше акушерка, а мед. сестра и каза, че вече я били заплашвали, че ще я уволнят, ако я видят пак, че помага на жените да кърмят. Това не и било работата.  Макар и неохотно, тя  ми показа, че ръчичката на детето от моята страна трябва да е в пространството м/у ръката ми и кръста, а не да е притисната в мен. Също така ми показа как точно да  го поставя, че устата му да  обхване цялата ми ареола. И всичката литература относно кърменето да прочетеш, ако няма кой да ти покаже как да точно да кърмиш, ще ти е много трудно.
Единствения съвет от акушерките беше да спра да кърмя моментално, защото от едната гърда заедно с коластрата течеше и малко кръв.  Не ги послушах и след 2 дни нещата се оправиха, но се чувствах ужасно.
На моето дете само коластра не му стигаше. Плачеше постоянно и искаше да цока постоянно. Понеже аз явно не го поставях правилно, гърдите ми се разраниха още на първия ден и много ме болеше. Жената,  с която бяхме в една стая беше раждала първото си дете в "Майчин дом" и каза, че поне тогава(преди 6 години 2005г.) имало нещо като банка с кърма- който имал повече кърма давал, който не, си взимал. Понеже тази жена иаше много мляко, предложи да ми даде. Аз приех без да мисля и после акушерките ме направиха на две стотинки, защото чрез кърмата детето и СПИН можело да хване. След това давах на детенцето изкуствено мляко, а в края на втория ден ми дойде и млякото. Чувствах се много виновна, защото навсякъде изрично пишеше, да не се дава изскуствено мляко, а само коластра. При нас нямаше проблеми и вече 2-ра година продължаваме да се кърмим.
  Всяка от акушерките даваше различни съвета. Едната примерно казваше, че трябва да кърмя само от едната гърда на хранене. След нея идваше друга, която казваше да кърмя по 10 минути на гърда и нито секунда повече и да храня на 3 часа.
Въобще пълен кошмар. Гърдите ме боляха два месеца. През това време направих и мастит.
Според мен много е важно да има кой да ти покаже как точно да кърмиш. Ако има начин, намери някоя майка кърмачка преди да родиш и виж точно как поставя бебето  или пък гледай такива образователни филмчета. Като родиш искай помощ. Ако имаш някой близък, който да ти покаже как става е най-добре. От персонала (освен, ако нещета не са се променили за две години) ще чуеш всякакви глупости, а може и да имаш късмет да попаднеш на някоя свестна жена.
Моята най-голяма заблуда относно кърменето е, че то е нещо естествено и става от само себе си. Това не е така. Кърменето е изкуство и преди е било предавано от поколение на поколение и момиченцата още от съвсем малки са гледали как кърмят жените. За съжаление в България традициите са прекъснатати и болшинството хора не знаят как точно става, но имат претенции, че са експерти по кърменето.
Искрено се надявам нещата да се променят като цяло, а на теб ти пожелавам кърменето да е хубаво и пълноценно преживяване. Успех!

# 17
  • Мнения: 1 947
   Сетих се за съвет от сестрата, която следеше нас (говоря за немска болница) -
на следващото сукане даваш първо гърдата, от която бебето е сукало последно
предния път - за да се изцежда докрай млякото, да не засяда и да се запуши.
Гърдите стават като балони, когато започне да слиза истинското мляко - е тогава
бебчо трябва да суче много често. Ако нещо го примързява, тогава на помощ идва
помпата, но мен ме учиха да цедя на ръка.
   Аз пак да кажа, че за да протича всичко нормално, трябва бебето да си е при теб
нон-стоп, с минимална намеса на персонал от болницата - най-много първия ден да
го измият и сменят пеленката. А да спиш с бебето на едно легло е неповторимо -
ние сме заедно от първия миг. Simple Smile Спомага и за производството на кърма. Wink

# 18
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Всичко много зависи от реда в болницата. Дори частна не е гаранция, че можеш да измолиш за друг ред. В Пловдив знам за частна, в която дават бебетата на 3 часа за по 15 мин.
В болницата, в която раждах ме закараха в стаята заедно с бебето и не са го взимали за през нощта. Единственото, което правеха от персонала е да къпят бебето в стаята. За сменянето на памперсите изобщо не се притеснявай. Дали в болницата или после вкъщи все ще се научиш. Не е изобщо сложно, на всичкото отгоре бебчетата в началото почти не шават и са лесни за преобличане.
И да заспиш, ще се събудиш като заплаче бебето, а ако много се притесняваш и ще си сама в стаята можеш да си навиваш часовника през определен интервал, докато се убедиш, че не ти е нужно.

И не се притеснявай толкова, скоро ще разбереш отговорът на повечето ти въпроси. И бъди сигурна, че ще се справиш.

Общи условия

Активация на акаунт