задачите на домашната помощница

  • 2 162
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 771
KRIVONDELA, ти още малко и ще я изместиш от позицията  hahaha

Между другото, времето, за което идва ми се струва свръх малко за квадратурата която споменаваш, само тигелите напред-назад отнемат време. А ако винаги се получава така, че постепенно започват пропуските, защо просто не напишеш черно на бяло какво се изисква за сумата, която си определила. Казваш го още в началото и който се съгласи - съгласи. Поне да сте си наясно. С очаквания от другата страна сама да се сети, не става.

# 16
  • Мнения: 461
Времето, за което идва не е свръх малко, просто тя е --->>> свръх чевръста   Mr. Green

Дъщеря ми каза, че жената  както си чистела,  дори "гледала на високи децибели" сериала Дързост и красота по телевизията, който пък подлудява максимално отспиващата си тийнеджърка и започват едни пубертетски изобретения и бурни изпълнения, в които активно участва с акъли по скайпа цялата й компанията Hug

Чакам до края на ваканцията жената да напусне сама  и да си спестя аргументите  или ще участвам на живо в предаването Искрено и лично по БТВ  Laughing
ЕеЕееЕЕ, не   Shocked ... щерката каза, че филма и предаването са по едно и също време  #2gunfire

Въобще  "шоуто"  у нас е на макс  Whistling 



# 17
  • Мнения: 3 634
Имам опита само с такава, която идва всеки ден. Задачите включват всичко в домакинството, но как ще си планира деня си е нейна работа. Момичето работи за свекърва ми, аз се възползвам само от готварските й умения.

# 18
  • Мнения: 1 172
Опитай ти самата в продължение на 3-4 седмици да се справяш за 2 пъти седмично по 3 часа с всичко, изредено от теб. Обърни внимание, че е важно колко често и по колко време. Защото 6 дни по 1 час е различно от 2 дни по 3 часа. Ако успееш, имаш право да имаш претенции към жената, която ще ти чисти. Ако не успееш - ще знаеш какъв процент от цялата работа ти идва в повече и ще имаш съвсем реална преценка.  Важно е да оцениш честно собствения си труд (да не го прувеличаваш), за да оцениш обективно и чуждия труд.

У нас толкова работа не може да се свърши за 6 часа седмично. Сигурна съм. Но както винаги в тези теми пиша, всичко зависи от конкретните условия в конкретния дом. Всичко е от значение - от настилките в банята до програмата, на която си переш дрехите и колко време ги оставаш да пресъхнат навън.

А когато поставяш задача, трябва да кажеш и как ще определиш дали е свършена добре. Няма такъв филм "ще изхвърли боклука" -трябва да се допълни "боклукът е изхвърлен, ако всички кошчета са празни и торбата с отпадъци е в контейнера"; "прозорците се мият еди-как си, еди-кога си"; "лавиците са почистени, ако по тях няма прах, под DVD плейъра също (не само откритите повърхности)" и т.н. Няма и филми "чакам да се сети сама да направи еди-какво си" (като "познай какво съм си намислил/а"). Недобре свършената работа според предварително зададените критерии, не се заплаща. Важно е реакцията да е точно на момента, а не след 2-3 седмици.  Така не се стига до помотване и леко по-леко прехвърляне на задълженията.

# 19
  • Мнения: 1 422
SV, благодаря за идеите за размисъл. Аз в момента в новото жилище си го върша точно същото товава сама. По-горе писах, че са ми необходими един ден 1.5 часа и един ден 3.5 часа, което са 5 часа, но да кажем 6 с ок. Не ми пречи и да са 8, но аз плащам за работата, а не за времето, тъй като в този случай сама съм изпитала, че реално времето. За мен не е естествено тази работа да отнем повече от 2 следобеда на седмица, защото не намирам рационална причина за това.

# 20
  • Мнения: 1 172
А как мислиш да даваш задачите и да контролираш изпълнението?
Имам предвид - задачите винаги включват подробно описание, критерии за завършеност и срок за изпълнение. Ако плащаш за свършена работа, без да вземаш предвид и времето, как ще контролираш жената да върши точно това, което ти искаш в рамките на едно идване? Ако я пускаш да си тръгва по-рано, как ще контролираш качеството на услугата впоследствие?

# 21
  • Мнения: 1 422
Аз й казвам какво искам да свърши, тя има ключ и идва сама следобед, когато няма никой вкъщи, като приключи си тръгва. Нямам намерение да й светя. Ако имам забележки, ги обсъждаме и следващия път няма. Досега сме били така. Аз не целя да се правя на "злата господарка" и да я третирам като роб..... Целта е да приклучи в рамките на двата следобеда, защото сутрин вкъщи има хора и вечер като се приберем тя трябва да си е отишла.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
*SV* и аз не контролирам пряко какво прави жената която чисти у дома. Обикновено не я виждам, или се прибирам когато тя си почива преди да си тръгне. След първоначалния период не следя какво точно прави, но понякога проверявам, например измито ли е зад печката, защото в банята веднага се вижда, че е лъскано. У нас се прахосмучи (прахосмуче?! - тази дума не ми е ясна) навсякъде - спални, антре, коридор, кухня, трапезария, хол, после се мие под - кухня, антре, коридор, баня, тоалетна, мият се мивки в кухнята, бяната, тоалетната, сгъва се седмичното пране и се разпределя (без дрехите на бебето) - аз не сгъвам, само вадя от сушилнята и трупам на едно легло, така че се събират 10-15-20 перални. Прах почти няма от къде да се бърше, нямам открити полици. Идва веднъж седмично, в петък и за колкото си време иска, мен за колко време чисти не ме вълнува, аз плащам на идване за определена работа. Ако има за чистене прозорци или шкафове се договаряме за допълнително идване и съответна цена. Обаче аз имам прозорци за целия китайски народ и по два дни двете се трудим като работни пчелички.
Ако имам забележки или допълнителни неща за казване оставям бележка на хладилника. Понякога се случва да пусне пералня или сушилня, или да оглади нещо малко. Не подрежда шкафове, защото после нищо не мога да си намеря, аз съм със система. Е, играчките на малкия са навсякъде по стаите и преди да чисти ги нахвърля по кошовете (във всяка стая по един).

# 23
  • Мнения: 636
Аз й казвам какво искам да свърши, тя има ключ и идва сама следобед, когато няма никой вкъщи, като приключи си тръгва. Нямам намерение да й светя. Ако имам забележки, ги обсъждаме и следващия път няма. Досега сме били така. Аз не целя да се правя на "злата господарка" и да я третирам като роб..... Целта е да приклучи в рамките на двата следобеда, защото сутрин вкъщи има хора и вечер като се приберем тя трябва да си е отишла.
Mного добре си го измислила, но се ли притесняваш от евентуална кражба newsm78

# 24
  • Мнения: 1 422
Затова търся само жена, която работи на същия принцип у приятелка и е проверена, както и е добре познавана. Не мога да си позволя да идва, когато сме вкъщи, защото първо ще се нервим едни други и второ нямам това време.

# 25
Kaто спомена, я и аз да попитам - как сте с кражбите?

Моята чистачка за сега като че ли само един пълнител за тоалетен ароматизатор си е припознала, иначе стотинки примерно които намира зад дивана чинно ги подрежда на масата...

# 26
  • Мнения: 167
Да чукна на дърво - не ми се е случвало да изчезне нещо,а доста жени минаха през нас.Малък град сме - рискува да не си намери подобна работа никога повече.
SV, благодаря за идеите за размисъл. Аз в момента в новото жилище си го върша точно същото товава сама. По-горе писах, че са ми необходими един ден 1.5 часа и един ден 3.5 часа, което са 5 часа, но да кажем 6 с ок. Не ми пречи и да са 8, но аз плащам за работата, а не за времето, тъй като в този случай сама съм изпитала, че реално времето. За мен не е естествено тази работа да отнем повече от 2 следобеда на седмица, защото не намирам рационална причина за това.

Сама почиствам дома си за не повече от 3 часа,но попретупвам нещата,защото никой не ме контролира,в смисъл не изисква идеална чистота.На нея обаче и се плаща и ,ако е съвестна трябва да пипне навсякъде.Затова и отнема повечко време.

Общи условия

Активация на акаунт