Грешка ли е ако се върнем в България?

  • 4 908
  • 110
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 2 952

Не мога да се съглася, че всичко друго е като навсякъде. Вземи едно от най-разпространените женски развлечения- пазаруването. Едно, че някои марки козметика и дрехи изобщо ги няма в БГ, а ако ги има изобщо не можеш да си сигурен колко са истински и дали не залежават с години в склада. А направо се смаях като видях, че парфюмите са под ключ в магазините! Трябва да молиш продавачката за всеки един парфюм и сигурно след петия ще те гледа на кръв вече Shocked Не стига това, ами и повечето български продавачки са неприятни- или са намръщени и незаинтересовани, или пък ще се счупят да те убеждават, че нещо ти стои добре, при положение, че не ти харесва.  Rolling Eyes А направо падам като кажат: "ми то и аз имам същата рокля/пола/блуза и на мен ми стои по същия начин, ама си я нося" (сигурно нещо им е станало от жегата, но две момичета действително ми го казаха като си идвах за последно).  Crazy В БГ почти липсват магазини, в които на спокойствие да си разгледаш и премериш всичко.

Не съм от войнстващите защитници на Бг, но не мога да се оплача от липса на магазини и стоки. Ако имаш достатъчно пари - няма да останеш с празни ръце. А и работят до по-късно отколкото на много други места  Simple Smile
Да, продавачките тук са странна порода, но има и достатъчно места, където да си похарчиш парите с кеф и да те обслужат както би трябвало. Та, исам да кажа, че и в Монте Карло да живея, ако мия чинии магазинната мрежа не ме грее.
От друга страна, ако в Бг имаше кой да си похарчи парите в повече и по-добри магазини - те щяха да съществуват - пазар.
А и докрай да съм откровена това с шопинга до дупка е занимание, което не знам как може да вълнува разумна жена. Отиваш, купуваш каквото ти трябва и можеш да си позволиш и въпросът е приключен. Оттам насетне всичко е загуба на време.

# 91
  • Мнения: 650
Смея да твърдя, че за предишната ми позиция в БГ , която имах на 27, тук и навсякъде по 'цивилизования' свят щях да драпам безуспешно цял живот!!
Абсолютно на същото мнение съм.
...


Аз не съм съгласна по моя личен и малък опит Laughing Позицията която имам тук в България през крив макарон.  bib.bib - доход и социален статус са вързани ръка за ръка Wink

Относно пазаруването и там не съм съгласна-много неща може и да мога да си позволя, но защо след като знам кога от 100 ще го купя за 10 примерно защо не? И не не е загуба на време просто защото нямам такова с две деца и пълна работна седмица Peace Да не говорим за цените - просто се убедих лично че европейците са доста наказани с цените  -от първа необходимост стоки до т.нар. маркови.

# 92
  • Мнения: 6 167
SG1 , нищо не спомена за фиксираните ви разходи и данъци в Щатите, но не ми отговаряй - въпроса е по-скоро риторичен.  Laughing

# 93
  • Мнения: 1 334
Цитат
Има разлика в заплащането, да. И какво от това?

Нищо. Само опонирах тези които твърдят обратното.

Аз не съм твърдяла. Защо ме накълца като кисела краставица? За спорта или нещо лично?

Е как да не си? Това са твои думи:

Цитат
Не смятам че в чужбина се изкарват по-лесно пари. Това който си го мисли е в голяма заблуда. В чужбина се заплаща труда равностойно, но в никакъв случай парите не падат от дърветата.

Ами, да. В чужбина труда се заплаща равностойно. Тоест, според законите на държавата, колкото работиш толкова ти плащат, или с други думи, колкото е ставката за дадена професия такова е заплащането...Не съм казала че се заплаща равностойно според труда в Бг. Никъде не сравнявам България с друга държава от ЕС или САЩ.
И отново заставам зад фразата, че парите и в Бг и където и да е, не падат от дърветата.

# 94
  • Мнения: 2 381
Устрой се там, където е сърцето ти. Отговорите на хората тук са повлияни от собствените им премеждия, а един човешки живот с друг не може да се сравни.

Успех с решението.

Офф:
SG1 , нищо не спомена за фиксираните ви разходи и данъци в Щатите, но не ми отговаряй - въпроса е по-скоро риторичен.  Laughing

Може ли на мен да ми отговориш за какви фиксирани разходи  Rolling Eyes и данъци говориш? За бизнес ли говориш или за лични финанси?

# 95
  • Мнения: 2 563
Една медицинска сестра изкарва около $50 000.

И нагоре. Най-добрата приятелка на свекърва ми е анестезиологична сестра и взима около 90 000 в Mass General.

# 96
  • София
  • Мнения: 2 952

Аз не съм съгласна по моя личен и малък опит Laughing Позицията която имам тук в България през крив макарон.  bib.bib - доход и социален статус са вързани ръка за ръка Wink

Ами, напълно нормално е да сме на различно мнение - всеки има своя опит. Да, доход и социален статус са доста преплетени понятия, това което аз имам предвид е българин с много висок за тукашните стандарти доход, който реалистично си дава сметка, че не може да постигне същия статус в САЩ. Естествено е да има хора и в обратната ситуация. Естествено е да има, както мутри тук, така и кънектид пийпъл там с висок доход и неизвестен за мен статус  Simple Smile

Това, което аз не споделям е механичното сравняване и изброяване, особено в контекста на огромните различия в културата и начина на живот в Европа, Бг и САЩ. Това, че медсестрите в Зап Европа не могат да мечтаят за 90 000 на година, надали ги кара да се замислят за емиграция зад океана.

Не смятам, че защото някой се чувства добре извън страната, това означава, че живеещите там до един не се справят добре с живота си. Както и не смятам, че напусналите Бг са я напуснали, само защото не са успели да се справят по-добре с живота си тук. Според мен животът е много по-шарен. Важно е кой, където и да е да се чувства добре в кожата си.

Не съм бодър патриот и знам прекрасно недостатъците на живота в Бг. Познавам чужденци, които се чувстват прекрасно тук, българи, които не се чувстват добре, успели емигранти, емигранти, които едва си покриват разходите....

# 97
  • Мнения: 2 563


Не смятам, че защото някой се чувства добре извън страната, това означава, че живеещите там до един не се справят добре с живота си. Както и не смятам, че напусналите Бг са я напуснали, само защото не са успели да се справят по-добре с живота си тук. Според мен животът е много по-шарен. Важно е кой, където и да е да се чувства добре в кожата си.


Анджък!   Hug

# 98
  • Мнения: 650
 bib.bib
съгласна съм. Така по-ясно стана Peace Но не вярвай 100% на това което твоя приятел ти е казал относно реализацията Peace

И аз се зачудих какво ли има предвид Лени-може би че плащаме по-малки данъци в сравнение с Европа newsm78

# 99
  • София
  • Мнения: 2 952
Далеч съм от мисълта, че някой ще бъде 100 % откровен или сигурен защо и къде е най-добре да живее. Ама, как да дам пример на чужд гръб  Simple Smile без да преразкажа, а и да избегна обстоятелствените обяснения около семейство, деца и професия.

# 100


 Уж престижна работа за 400 лв. месечно. Laughing  АБСОЛЮТНО СЪЩАТА, за която в чужбина би получавал 500 000 годишно. Laughing


Xenia,
A za6to propusna da spomene6, 4e tova e zaplata, koiato lekarite v USA polu4avat sled 20 god. staj? I, 4e obu4enieto na edin student po medicina mu struva min. $ 250 000 i posle kolko vreme izpla6ta zaemi predi da uspee da si stypi na krakata? I kakvi izob6to sa kriteriite za priem v med schools v USA i mogat li te da se sravniavat sys sy6tite v BG, ta da sravniavame i zaplatite???

# 101
  • Мнения: 4 380


 Уж престижна работа за 400 лв. месечно. Laughing  АБСОЛЮТНО СЪЩАТА, за която в чужбина би получавал 500 000 годишно. Laughing


Xenia,
A za6to propusna da spomene6, 4e tova e zaplata, koiato lekarite v USA polu4avat sled 20 god. staj? I, 4e obu4enieto na edin student po medicina mu struva min. $ 250 000 i posle kolko vreme izpla6ta zaemi predi da uspee da si stypi na krakata? I kakvi izob6to sa kriteriite za priem v med schools v USA i mogat li te da se sravniavat sys sy6tite v BG, ta da sravniavame i zaplatite???

Какво значение имат тези неща когато сравняваме заплатите? Специалистът си е специалист и там и тук. Работата еднакво отговорна.

# 102
  • Мнения: 4 300
Щях да го пиша това за цената на медицинското образование, но ме изпревариха. Хубаво сравнявате някакви цифри ( 500 000 $, 400лв), само че един лекар в България като завърши медицина не е платил почти нищо за образованието си. За специализация и/или докторантура пак не плаща нищо, дори напротив, за докторантурата на него му плащат, макар и малко. Така че започва начисто и след няколко години като  вземе специалност и ако е кадърен започва да печели.
Имам приятел хирург, при това потомствен. Човекът ходи насам натам по разни специализации из Европа и САЩ и точно това му бяха думите- че тук в БГ той спестява 15те години, които в другите страни колегите му работят за да изплатят образованието си.
Така че като размахвате 500те хиляди долара да си имате едно наум:)
Да не говорим че сумата сама по себе си нищо не означава, докато не сложим зад нея стандарта на живот. И продължавам да твърдя че на повечето лекари той не е нисък.

# 103
  • Мнения: 474
И продължавам да твърдя че на повечето лекари той не е нисък.

Напълно подкрепям това мнение, разбира се изключвайки тези лекари, които просто се влачат по течението и не се вписват в променената ситуация от последните години. В последните месеци се сблъсках с много лекари от различни специалности, най-добрите ми приятели са лекари- ами всички те имат доста престижен стандарт на живот. Да, телефоните им не спират да звънят, не знаят събота и неделя- или са на разположение, или са дежурни, или са в частните си кабинети, или се готвят за конференции и семинари, но като цяло печелят не по-зле от един средно ниво български бизнесмен. Моето мнение е, че както във всички сфери, ако имаш желание за развитие, амбиция и напредничаво мислене, в Бг има вече условия да се реализираш. Но всичко е в рамките на общия ограничен български стандарт.
Но малко не съм сигурна, че помагаме на авторката с обсъждането на лекарските условия, като тя никъде не говори, че тя и мъж й са медици...

# 104
  • Мнения: 90
Аз съм от тези, които се върнаха и съм омъжена за чужденец.
Ако имате възможност да запазите горе-долу доходите си от държавата, в която сте сега и ако мъжът ти проявява желание /интерес да поживее в България, може и да се мисли за вариант за връщане. Но ако положението с доходите не е никак сигурно, тогава оставете тези дискусии за по-добри времена. Действително и за мен един от най-големите плюсове е, че тук имам близки и приятели, чувствам се у дома, а детето ми се радва на любов и грижи от страна на баба и дядо. Има много битови неуредици, да не говорим за общо-социалните...така, че ако нямате и добри доходи и перспектива, възможно е и да съжалиш. Не знам... мисля, че няма рецепта за тези неща, всичко и индивидуално и лично и зависи от приоритетите и възможностите на човек. За себе си съм решила, че за момента съм щастлива тук, но не изключвам и възможност някой ден за поемем нанякъде пак. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт