Закаляването - кога, как, какво

  • 1 492
  • 23
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 7 263
Сега писах отговор в един друг подфорум и покрай другите съвети дадох и един два за закаляването на бебетата. Сещам се, че темата е доста важна и не съм я виждала скоро дискутирана тук.
Нека обменим малко опит кой какво прави за закаляването на децата и кога.

Ще започна със скромния си опит.

Още от бебета са всеки ден навън поне за час /дори и през зимата/, малкия е роден на 30.11 и за пръв път излезе навън на 20 дни при температура - 10 градуса - разбира се само на ръце и само за десет минути и така всеки ден увеличавах с минута две. Като бебета на няколко пъти през деня ги обтривах с хавлиени кърпи натопени в студена вода и изтискани, а като поотраснаха най-редовно правехме бани на балкона със слънчева вода / вода затоплена в няколко шишета на балкона и сипана в едно корито, пак на балкона/.
Сега гледам да ги убеждавам всекидневдия душ да завършва с малко по-студена вода, но понякога в суматохата пропускаме този елемент.

Ще продължа да мисля още какво и кога и как съм правила в тази насока и ще очаквам с огромен интерес и вашите мнения по темата. Според мен това е един лесен, приятен и не скъп начин за да поддържаме децата си здрави и силни.

# 1
  • Мнения: 2 567
Аз не съм правила кой знае какво да калявам моята докато беше малка. Единствено това, че никога не съм я обличала с много дрехи. И в най студеното време е била най-много по потник и блуза под якето. Още от първата и зима вкъщи поддържахме не много висока температура. Гости са ни казвали, че даже студеничко им било и се чудиха как така държим бебето на толкова хладно  Simple Smile

От както почна да плува мисля, че повече правим за закаляването и. И при -15 си ходи на плуване, като дори след това се връщаме пеша, докато ни не омръзне и не си хванем такси  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 8 999
Никога не съм правила нищо целенасочено по този въпрос. Разходките по-скоро съм приемала като разнообразие както за мен, така и за децата, никога не съм се замисляла, че това ги закалява.
Единствено на морето /ние сме къмпингари/ е неизбежно къпането със слънчева вода, но то е по необходимост, а не с цел закаляване.
Не ми допада умишления тормоз над децата.

# 3
  • под тепетата
  • Мнения: 9 295
От най-малки бебета (трябва да са над 4кг)-въздушни и слънчеви бани, разходки 2 пъти дневно, масаж и гимнастика (боже ,беше преди доста години) - та с потупване,почукване,поглаждане,около пъпчето...за отпускане на стегнатата мускулатура на бебетата. Имах си много хубава книжка _"Отглеждане и възпитание на малкото дете " май се казваше и вътре бяха илюстрирани и показани много добре всичките методи.
 Не смятам, че тези необходими процедури са тормоз за детето-напротив- беше им голямо удоволствие!

# 4
  • Мнения: 46 517
Ходи разсъблечена - гола и боса от раждането си, нищо, че сме на плочки вкъщи, но си зависи от детето, ако беше като мен зиморничава - не бих я тормозила. Детето само показва, ако плаче и му е неприятно, не трябва да се тормози.

Храни се здравословно.

Нищо друго.

Преди да проходи хич не съм си давала зор с разходките.
Къпане- през 1-2 дена, докато стана голяма.
Гимнастика и масаж - НЕ съм правила.
При нея тези 3 фактора не оказаха грам влияние.

Не боледува.

# 5
  • Мнения: 11 004
Засега само я държа по-разголена и с боси крачета. Прекарва поне по 3-4 часа дневно навън.
Гимнастики и масажи не правя, незнам какви.

# 6
  • Мнения: 3 886
НИкога не съм ги навличала.Малката от както проходи ходи боса само по плочки и ламиниран паркет.Ходят облечени винаги каквато и да е зимата само с потник и  блузка.Чорапи и есента почти не слагат когато са в къщи.Не са ми боледували PeaceИ 2 те са ми зимни бебета още на 20 тия ден са изведени Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 7 263
baibibi защо смяташ че има тормоз. Децата се забавляват, особено описаното упражнение с къпането на терасата им беше любимата част от дневния режим. Това е лятото в най-големите жеги, прибират се целите в пясъци и прегрели и изпотени и се бухват в импровизираната вана - играли са и по половин час и насила ги вадех от там. Никога не съм правила каквато и да е от описаните процедури ако има и най-малка съпротива или неудоволствие у децата.
Гигилче от детската консултация не са ли ти дали специална бебешка гимнастика. Хубаво е да и правиш масажчета и лека гимнастика след банята. Ако не са ти дали нищо - прочети в някоя от книжките.
Колкото до навличането и аз съм против. Потниците не се използват почти никак - освен в преходния сезон за спане /по тях само/ или вместо тениска сега в жегите. Чорапи лятото почти не слагаме. И у нас настилките са теракот и ламинат - винаги ходят боси, виж зимата едвам се преборвам  ooooh! ooooh! да обуват пантофи  Twisted Evil

# 8
  • Мнения: 1 992
Специални процедури за закаляване не съм правила. Никога не съм я навличала, зимата поддържаме Т до 20 градуса, за спане по-ниска. Шляпа боса откакто е проходола, вечер спи отвита на отворен прозорец. Засега(чукам на дърво) не е боледувала.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 074
Масаж, гимнастика, разходки, минимум дрехи, бос, а и водата при къпане гледам да не е повече от 27 градуса Wink

# 10
  • Мнения: 11 004
Lennyh, след банята е много кисела, иска само да яде и да спи. Понякога през деня й правя масаж от една брошура на Бюбхен, но бързо губи търпение и се вкисва. Mr. Green

# 11
  • Мнения: 4 915
От втория месец на децата, ги обличам както себе си. Едното ми дете е октомврийско, другото - януарско.

Всеки ден навън. От новородени - по два часа задължително, и повече - според времето. И при минус 9 градуса - при каката. При малката зимата бе топла.

Въздушни бани като бебетата всеки ден - ритат голи на проветрена стая.
Къпане в по-хладка вода.

Зимата каката не я обличам с чорапогащи и ватирани панталони. Не ходи с бодита и два чифта блузи с дълъг ръкав, не е увита с шалове...

Бебето и то ще е така.  Wink

Здравословно хранене.

Почивки на планина. Къпане в река.  Laughing Ходене боси по тревата.
Бебето се търкаля по пода от два месеца насам.  Laughing Вече пропълзя.

Каката сега ходи по-леко облечена и от мен, у дома е боса, без чорапи - дори и зимата, а сме на паркет и теракот, без килими. Зимата е по тениска и панталонче на 20 градуса, без потници и бодита.

Бебето спи по памперс, незавито (изритва всичко) и босо цяло лято на отворен прозорец.
Чорапи и дълги ръкави навън - под 20 градуса.

# 12
  • Мнения: 1 044
Правя следното:
- ежедневни разходки, минимум два часа, независимо то сезона.сега е на село и е по цял ден навън.
- през лятото ходене бос навън по трева /пак на село/
- като беше бебе правехме ежедневно обливания, сега правим бани-един път седмично слагам трици във водата, един път орехова шума/кипната предварително/, един път просто морска сол. Слагам ги направо в басейнчето му  и той си играе там, а в същото време взема и медикаментозна баня. Температурата на водата е близка до тази на тялото
- оставям го да поиграе гол по гащички на слънце ежедневно, независимо че подухва, следя температурата на въздуха да е над 25 градуса.
Като беше бебе правехме гимнастика всеки ден, като стана на 7 месеца отказа да изпълнява упражненията Laughing Оттогава сам си се раздвижва и го прави успешно Laughing

# 13
  • Мнения: 7 263
krasssi1 това с ореховата шума звучи интересно / за какво служи - по-точно/. Виж бях забравила, че във стария апартамент им слагах във ваната морска сол. Зимата им правех такива вани обикновено. Сега като сложим и в новия пак ще им правя.

# 14
  • Мнения: 1 044
Триците заздравяват ранички, действат добре на изпръхнала кожа, с екземи и обриви. Аз ги слагам за дезинфекция. Ореховата шума  дразни нервните окончания по кожата, действа на мускулите, костите и нервната система. Против рахит, мускулни и ставни проблеми. Има укрепващо действие за целия организъм, поради съединенията, богати на йод, които се съдържат в листата.

# 15
  • Мнения: 7 263
Триците заздравяват ранички, действат добре на изпръхнала кожа, с екземи и обриви. Аз ги слагам за дезинфекция. Ореховата шума  дразни нервните окончания по кожата, действа на мускулите, костите и нервната система. Против рахит, мускулни и ставни проблеми. Има укрепващо действие за целия организъм, поради съединенията, богати на йод, които се съдържат в листата.
Благодаря ти krasssi1 сега се сещам, че съм чувала за настойки от коприва, лайка или орехова шума и за изплакване на косичките, но понеже рядко имаме повече от 2-3 сантиметра косичка  hahaha hahaha hahaha
не съм се замисляля. А триците какви са и от къде ги купуваш, защото и двамата са ми с атопичен дерматит и очевидно ще ми е полезно?

# 16
  • Мнения: 4 915
Лени, моя позната къпе детето си само с хума - слага я във водата. Не ползва сапуни. Детето й също е с АД (както и моята щерка, но почти сме го преборили) - има лишейчета по кожата, според нея хумата помага много.

# 17
  • Мнения: 1 044
Продават пшеничени трици по магазините като козметичен продукт - по една шепа се слага във водата за къпане. Аз си вземам и от село, там почти всички имат, заради животните

# 18
  • Мнения: 1 555
Не е било умишлено, но  като се роди синът ни проветрявах по няколко пъти на ден, т.е. правехме въздушни бани, извеждах го и при -10, не го навличах ! Това се сещам за сегА  !

# 19
  • Мнения: 7 263
Лени, моя позната къпе детето си само с хума - слага я във водата. Не ползва сапуни. Детето й също е с АД (както и моята щерка, но почти сме го преборили) - има лишейчета по кожата, според нея хумата помага много.

Да на мен една приятелка ми каза за един сапун от хума. Мъничък е, но доста икономично върви. Ползвам го доста редовно за миене. Бях купила и един наполовина катранен наполовина хума, но явно не им се понрави миризмата на катрана и вече не го ползвам.
виж тази идея за триците на krasssi1   ще я пробвам непременно. Благодаря ти   bouquet  bouquet  bouquet

# 20
  • Мнения: 7 263
Лени, моя позната къпе детето си само с хума - слага я във водата. Не ползва сапуни. Детето й също е с АД (както и моята щерка, но почти сме го преборили) - има лишейчета по кожата, според нея хумата помага много.

Притеснява ме дали хумата не изсушава допълнително кожата, но определено може да пробвам и във ваната малко хума да разтворя вав водата - само да я монтират, че аман от майстори  #Cussing out #Cussing out

# 21
  • Мнения: 2 242
признавам си - закаляването не е силната ми страна (малко прекалявам с подсигуряването  Mr. Green) и темата ми е много полезна
благодаря на всички за идеите  bouquet

# 22
  • София
  • Мнения: 4 867
Май не правя нищо целенасочено, за да закалявам децата.
Винаги са леко облечени, винаги боси, Габа обожаваше да лежи на теракота само по памперс. Всъщност, позволявам им да се обличат така, както се чувстват добре.
Не ставам през нощта да завивам.
Къпят се с вода, която аз определям като хладка - те казват, че им е добре. Габа снощи като се прибра си изми краката със студена вода, че не й се занимавало да си я нагласява. Simple Smile
Когато сме на море, няма ограничение за престой във водата. Дори ако се заиграят на пясъка, ги подсещам да влязат във водата, за да не прегреят.
Миналата зима прекараха безкрайни часове по ледените пързалки - без якета. Очакваме и тази зима да е така.
Шалове не ползват. Шапки - понякога.

Сигурно може да се прави още - системно и целенасочено, но не се справям нито с организацията, нито с контрола в тази насока.

# 23
  • Мнения: 1 568
Не можах да се науча да го закалявам! Мисля че самото дете си показва!

Общи условия

Активация на акаунт