за кръщенето - какво символизира внасянето зад олтара?

  • 5 465
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 755
интересно Rolling Eyes ще кръщаваме Алекс на 30-ти,ще видя какво ще прави попа

здравей!
вашето кръщене да не би да е от 16*30 часа в Света Неделя?
Че ние се бяхме записали за 12*30, ама днес ходих да го отложа и ме направиха луда, ега ти църквата, ега ти чудото !!!!
И ние сме със син Александър и исках да го кръстя на 30 август, че тогава е именния ден, ама на кръстника му изникна неприятен случай в семейството - болен тъщ - и аз реших да отложа.
Убедих се колко НЕ!коректни са в православната църква!

Зад олтара!
Едно време в нашия клас имаше едно момиче, които се побърка на тема християнство - четеше си библейски книги в час, пееше си псалми по време на час, ходеше с расо, спореше с учителите по всяко време за божественото начало на всяко нещо и т.н.
Веднъж ходихме няколко момичета от класа на църква с нея и тя ни показа кое какво е в църквата - нищо не запомних, де. Но помня, че каза, че в олтара може да влиза само попа и този, който му помага - чистач ли е, помощник ли и - нещо такова. Може да влизат и други мъже, но само ако се наложи.
В олтарите е светената вода - там се осветяват предмети - пръскат се с водата и предполагам, че и с момченцата правят неква тагава "магия". Оффффф, тези тъпи ритуали, така са ми неприятни. Исус едно време не е правил така и в библията никъде не пише за такива "дейности"  ooooh!
Наистина излиза, че религията само държи в подчинение едни хора на други. "Нечисти" са дори и малките момиченца, които все още не са били неразположени  Close
Това е едно към едно с мюсюлманството, слушала съм и ходжа да разказва разни работи - той поне ги разказваше интересно и увлекателно - като приказка на Шехерезада.

# 16
  • Мнения: 3 268
Църква и коректност,две несъвместими неща.Църква и алчност-това е истината. Sad

# 17
  • Мнения: 1 233
По принцип само на мъже е разрешено да влизат зад олтара. И то не на всички. Не може ей така мъж да влезне в църквата и да влезне зад олтара. За църквата това е свещено място. Прави се само при такива обреди като кръщенето. Но има изключения - за монахините например. На тях им е позволено да влизат.
Без да искам да разпалвам спор за дискриминацията (това са неща които съм чула и за които съм чела) знам, че за мъжете е разрешено, защото учениците на Исус са всичките мъже и са първите свещенници. Има вярване, че жената не е чиста... сещате се. Тя има менструация, забременнява, ражда и за това не е позволено да минава зад олтара. Това са неща които съм чувала от дядо ми, който беше свещенник.
На кръщенетата, на които съм била внасят момченцето и при изнасянето кръстника/кръстницата трябва да го подаде на майката с думите "даде ми го еврейче, връщам ти го християнче". Само дето на последното кръщене на което бях - в Радомир, не вкараха момченцето зад олтара.
Аз питах, защото и на мен ми беше интересно и точно така ми обясниха Simple Smile

# 18
  • Мнения: 5 026
По-нагоре вече има ортговор,но...Питах-отговориха ми следното-жената е вечното изкушение и не се смата "за чиста". Зад олтара могат да влизат кесарките, но само след свещената молитва на отец. За това само момчетата се внасят зад олтара.

# 19
  • Мнения: 595
Аз имам двама синове и двамата при кръщенето ги вкараха зад олтара, доколкото си спомням обяснението беше , че само мъжете могат да стават свещенослужители т.е попове и това е  един вид въведение в църковните тайнства!

# 20
  • София
  • Мнения: 5 792
Благодаря на всички за отговорите.  Peace
Пак не разбрах обаче какво става когато пропуснат този момент при кръщене на момче.  Rolling Eyes

# 21
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
според мен нищо няма да стане. В различните региони на страната провеждат службите с малки разлики. Примерно венчавки съм виждала няколко разновидности. Пък и нищо не пречи, ако не извършат тази процедура, да помолиш да го направят. Прави се принципно към края на службата, така че няма да се наруши нещо организацията.

И да пишеш после как е минало.

# 22
  • Мнения: 3 268
Нищо не става.Човек или вярва или не.Дано Бог закриля децата ни!Точно това й е хубавото на православната религия,че човек може и у дома да се моли.Църквата,като свързващо звено между Бога и човека е задължителна само при католиците.

# 23
  • София
  • Мнения: 5 792
според мен нищо няма да стане. В различните региони на страната провеждат службите с малки разлики. Примерно венчавки съм виждала няколко разновидности. Пък и нищо не пречи, ако не извършат тази процедура, да помолиш да го направят. Прави се принципно към края на службата, така че няма да се наруши нещо организацията.

И да пишеш после как е минало.
.
Ние вече направихме кръщенето, не върви май да ида да моля за това, а и как да кажа на попа, че го е пропуснал...
Нищо не става.Човек или вярва или не.Дано Бог закриля децата ни!Точно това й е хубавото на православната религия,че човек може и у дома да се моли.Църквата,като свързващо звено между Бога и човека е задължителна само при католиците.
А с тези разлики точно при нас и при католиците не съм запозната  Embarassed Но дано не е на лошо това, че пропуснаха този момент при нас.

# 24
  • Мнения: 3 268
Обичам да чета книги на такава тематика и от там го знам,не че съм някакъв спец в тази област.

# 25
  • София
  • Мнения: 5 792
Обичам да чета книги на такава тематика и от там го знам,не че съм някакъв спец в тази област.
Peace
Аз знам само за различията в "обзвавеждането" на църквите как пък го измислих като израз     Crazy и за това, че те признават само Новия завет. Така ли беше?

# 26
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Обещавам утре да попитам близък свещенник какво се прави или не за това че не сте минали през олтара и значението му. Утре ще ти пиша. Лично аз смятам, че няма какво да те притеснява.

# 27
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
А какво ли има ТАМ? Rolling Eyes
Попа вкара синът ми,ама той не ми казва.Grinning

# 28
  • Мнения: 5 362
По принцип само на мъже е разрешено да влизат зад олтара. И то не на всички. Не може ей така мъж да влезне в църквата и да влезне зад олтара. За църквата това е свещено място. Прави се само при такива обреди като кръщенето. Но има изключения - за монахините например. На тях им е позволено да влизат.
Без да искам да разпалвам спор за дискриминацията (това са неща които съм чула и за които съм чела) знам, че за мъжете е разрешено, защото учениците на Исус са всичките мъже и са първите свещенници. Има вярване, че жената не е чиста... сещате се. Тя има менструация, забременнява, ражда и за това не е позволено да минава зад олтара. Това са неща които съм чувала от дядо ми, който беше свещенник.
На кръщенетата, на които съм била внасят момченцето и при изнасянето кръстника/кръстницата трябва да го подаде на майката с думите "даде ми го еврейче, връщам ти го християнче". Само дето на последното кръщене на което бях - в Радомир, не вкараха момченцето зад олтара.
Да,много точно ти го е написала Drina.Така го знам и аз Peace
Само за монахините сега научих че и те можели да влизат.

# 29
  • София
  • Мнения: 5 792
Обещавам утре да попитам близък свещенник какво се прави или не за това че не сте минали през олтара и значението му. Утре ще ти пиша. Лично аз смятам, че няма какво да те притеснява.
Благодаря!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт