Избирате ли българското, когато имате избор?

  • 1 843
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 11 607
Избирате ли българското?

Когато купувате сапуни, шампоани, препарати най-различни, хранителни продукти, техника и др,и др............Когато имате избор за това?За каквото и да се сетите - фаянс, обзавеждане, дрехи...списъка е много дълъг...

На най-кратко - купувате нещо за вашият дом и имате избор - между българско и чуждо. Кое избирате? И в коя област предпочитате българското,и в коя не го предпочитате?

# 1
  • Мнения: 3 036
Повече избирам и залагам на българското.
Дори направо питам дали не е турско или китайско.
Вече залагам на доброто качество което не ме безпокой.
Като се замислиш предимно техниката казват Сони,LG ама е сглобявано в Тайланд или в Китай.

# 2
  • Мнения: 2 401
Аз избягвам българското, отдавна мина времето, когато   държах да подкрепям българската икономика и се набутвах яко за наивността си.  Дори хранителни продукти купувам вносни, когато има такива.

# 3
  • Мнения: 1 632
 PeaceАз съм за българското,и най-вече за българските дрехи.

# 4
  • София
  • Мнения: 752
За ежедневните продукти - храна сапуни и т.н. избирам тези които вече съм изпробвала и са ми харесали и не се интересувам къде са произведени, а за дрехите като ми хареса някоя и не е произведена в Бългрия не виждам как може да се намери същото нещо но произведено тук. Та идеята ми е, че купувам това което ми харесва и не гледам къде е произведено.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 078
Понеже сега съм на вълна обзавеждане и ремонт,та-а-а...точно днес си мислех ,как така българските плочки са толкова неярки и бледи?Толкова ли е трудно да се направи хубав чист цвят,ако желая ярко зелено или оранжево,например? newsm78 Може би аз не съм видяла достатъчно,но засега така...
Що се отнася до другите неща,и аз избирам това ,което ми харесва,по възможност да не е турско или китайско,но не и задължително българско.

# 6
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Рядко и то само български дрехи.

# 7
  • Мнения: 1 715
купувам това което ми харесва и не гледам къде е произведено.
Peace

# 8
  • Мнения: 6 958
купувам това което ми харесва и не гледам къде е произведено.
Peace

Същото  Peace

# 9
  • Germany
  • Мнения: 7 939
Вече не... след като си купихме за кухнята БГ плочки и сега ще трябва да ги сменяме, след като всички дрехи на БГ производители, които имам се скапват на 3тото пране, след като БГ маслото нито на вкус, нито на цвят го докарват на масло... Когато БГ производителите се научат да правят качествени стоки и ги продават с подходящото отношение към клиента, може да започна пак да ги купувам, но за сега не.

# 10
  • София
  • Мнения: 18 679
Не, местопроизводството няма значение, доколкото не влияе на качеството. Което означава, че си избирам нещата според съотношението качество - цена. Опитът досега ми показва, че почти никога българското не е по-читаво от вносното Confused Така като се замисля...диванът ми е български, макар че е с краден италиански дизайн Confused, кухнята ми е правена от бг-фирма, но вратичките са гръцки, масата и столовете са ми троянски, спалнята ми е изцяло българска. Друго нашенско май нямам...Храна - купувам доста българска, всъщност почти всичко. Дрехи и обувки - почти нямаме български. Препарати - май не.
Важното е, че детето ми е българско Mr. Green

# 11
  • Мнения: 8 999
Все по-рядко предпочитам българското. Е, ако нещо много ми хареса, изобщо не питам българско ли е, китайско ли е - купувам и му се кефя. Но наистина българските стоки ми стоят в повечето случаи недодялано, грубо, безцветно. Някой беше споменал за плочките - наистина, как един производител не се напъна да преодолее тоя десен, тип мацаница без определен цвят. Толкова ли е трудно да се произведе нещо по-екстравагантно, по-ярко. На всичкото отгоре май са и доста некачествени /в стария апартамент сложихме бълг. плочки в банята и те се напукаха за 1-2 месеца всичките, до една! - как да не те е яд/. От друга страна пък някои производители така се превъзбудиха от успеха си, че цените им надвишават доста цените на също така качествени, но вносни стоки. Да не говорим за това, че българската козметика, независимо дали е червило, крем или шампоан, мирише еднакво.

# 12
  • Мнения: 5 362
купувам това което ми харесва и не гледам къде е произведено.
И аз съм на този принцип Peace

# 13
  • Мнения: 5 539
Избирам качественото, когато мога да си го позволя.
Държа на българското, когато купувам плодове и зеленчуци. В друга сфера не мога да се сетя българското да е по-качествено от вносното.
Сега точно съм на вълна бебешки дрешки и когато вляза в магазин да търся бодита или блузки - ами българските си личат отдалеч Confused Трикото е едно такова тънко, едностранно щамповано и стои като колосано. Пък цената - същата като на вносните. Ай с.....
Как да подкрепям българското???

# 14
  • Мнения: 31
Предимно българско облекло

# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Предпочитам българското само за обувки и дрехи. В последно време и някои почистващи препарати ми допадат, но ако имам избор, ще се замисля.
Техника - твърдо нье Wink

# 16
  • Мнения: 5 475
купувам това което ми харесва и не гледам къде е произведено.

 и аз така!  Peace

# 17
  • Мнения: 1 174
Избирам качественото, когато мога да си го позволя.
Държа на българското, когато купувам плодове и зеленчуци. В друга сфера не мога да се сетя българското да е по-качествено от вносното.
Сега точно съм на вълна бебешки дрешки и когато вляза в магазин да търся бодита или блузки - ами българските си личат отдалеч Confused Трикото е едно такова тънко, едностранно щамповано и стои като колосано. Пък цената - същата като на вносните. Ай с.....
Как да подкрепям българското???

Бих написала същото Simple Smile и ще добавя, че често дори го избягвам.
Китайските стоки не ме плашат, освен ако не говорим за техника, понеже са си доказано некачество с приличен външен вид - ясно е на всички ни.Голяма част от дрехите ми, например, са "Мейд Ин Чайна", ама няма лошо.Виж, за обувките много внимавам откъде са, те са ми единствена грижа за външността и много държа да са повече от здрави. Simple Smile

# 18
  • Мнения: 11 607
За българското се сещам,че винаги го избирам щом става въпрос за бельо.......Нямам никакви оплаквания и от години купувам само българско!

# 19
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Аз избягвам българското, отдавна мина времето, когато   държах да подкрепям българската икономика и се набутвах яко за наивността си.  Дори хранителни продукти купувам вносни, когато има такива.
Peace Peace Peace

# 20
  • Мнения: 210
За българското се сещам,че винаги го избирам щом става въпрос за бельо.......Нямам никакви оплаквания и от години купувам само българско!
И аз съм по същият начин и до момента нямам оплаквания.
Ще използвам някои марки,ако модераторите решат,че е някакъв вид реклама да ги махнат.
Използвам стоки произведени  тук,естествено,все пак е имало подбор.
Давам няколко примера- колбаси и кайма предпочитам да купувам на "Тандем" или "Кен",плодовете и зеленчуците също предпочитам да са произведени в БГ,сега като се замисля повече от варивата вкъщи са българско производство.
Преди години когато детето ми беше малко ядеше пюретата на "Ганчев","Хип" тепърва влизаше на нашият пазар.
Пак преди години обувките на Флавия-Пловдив бяха страхотни и като дизайн и като качество.
много съжалявам че тази фирма не се разви като хората.
Белите и червените вина също предпочитам да са български,особено мавруда.
Може би още неща използвам,сега не мога да се сетя,но това е в общи линии от родното производство.

# 21
  • Мнения: 135
Избирам българското винаги, когато е с добро качество. Иначе разчитам на изпитани продукти. Купувам българско бельо, защото цената е добра. Същото е и с обувките, въпреки че си купувам и доста чужди обувки. Дрехите също предпочитам да са български. Ама всичко е много относително, защото винаги ще предпочета качеството, с което за жалост не можем да се похвалим винаги. Иначе съм патриот Grinning!

# 22
  • Мнения: 4 111
Избирам българското винаги, когато е с добро качество. Иначе разчитам на изпитани продукти.

Това е и моят отговор.

# 23
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Твърдо НЬЕ  Naughty
то българското вече съвсем изпадна от моята класация, а като чета за сиренето и киселото мляко лошо ми става  ooooh!
а като вземе някой да ми хвали българските обувки или дрехи  ooooh!
за сега купувам само зеленчук, плодове, месо и някои млечни, т.е. само хранителни продукти, ааа и хавлиени изделия на панагюрище, ма и тях ги развалиха нещо май  Thinking
забравих вина също купувам български, но само регионалните ( мавруд, мелнишка лоза, гъмза и т.н.) за сега не са изпаднали от класацията  Peace
И въпреки всичко съм патриот и ми се иска нашите фирми да се вземат в ръце и да държат на качеството дори и на по-висока цена, а не да се чудят как да изкарат повече пари с евтини материали, нискоквалифициран персонал, липса на контрол в производството и т.н.  Crossing Arms

Последна редакция: вт, 28 авг 2007, 10:27 от Камамбер

# 24
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Когато може да се избира, избирам българското. Ако не е българско поне да е европейско, китайските стоки са последни.
От храните може би само някой вносен шоколад и кондензирано мляко купувам вносни, натуралните сокове също сано БГ при това с изключение на капи, защото компанията кока-кола ми е в черния списък....

# 25
  • Мнения: 1 925
Много рядко избирам българското за съжаление, всичко на което съм попадала не е било добро. Ползваме вносна козметика, шампоани, сапуни, миещи препарати, перилни препарати. Като се замисля май само за храна си купуваме някои български неща.

# 26
  • Мнения: 1 426
Малко не разбирам въпроса. Ако става дума за това дали избирам по-некачественото само заради идеята да "подкрепя" българската икономика - то отговорът ми е: не, разбира се. Икономиката се подкрепя като се поощрява производството на добри, по-добри и най-добри стоки.
Но ако въпросът е кое предпочитам, бутилка ракия или бутилка водка, тогава: да, по ми е вкусна българската ракия от руската водка или шотландското уиски.
Доскоро по ми бяха вкусни и българските праскови от турските например. Но последните години тенденцията, поне по софийските пазари, е да ми продават единствено и само зелени български праскови. Е някак си почнах да предпочитам зрелите турски...

# 27
  • Мнения: 2 700
Предпочитам българско пред стока с неясен произход.
Като цяло гледам произхода само когато имам някакви колебания. Иначе водещо е съотношението цена/качество.

# 28
  • София
  • Мнения: 7 097
Избягвам българското, когато имам избор...

# 29
  • Мнения: 544
Не държа на "българското".Така като се замисля...храната ни е основно българска, като започнахме ремонта, там също доста неща са такива, ами май това е

# 30
  • Мнения: 1 299
Купувам българско бельо, обувки, дрехи, (дрехи не само български само), от храните - също наблягам на българското.  Доволна съм от българските мебели и също предимно такива имам. Търся качеството и се радвам, че намирам такова и сред родното производство. Обаче на Произведено в България не обичам да ходя, ужасно ми е (атмосферата там). Харесвам продуктите на Арома, но ползвам и чужда козметика. Турски и китайски неща отбягвам. За техники - нямам представа за родни такива...ако колелото спада към тях - моето е българско на Drag, много си го харесвам, гледам, че и почти всички в София са с български колела - Drag или Cross

# 31
  • Мнения: 946
Само някой работи,но общо взето рядко.Мина времето когато всичко българско е направено здраво,пък особено и дрехите  ooooh!Работила съм в маг. з адамски дрехи предимно от Турция ама не от битаците им.Дет се вика има и турско и турско/както и наше де/Скъпи ,но качествени неща продавахме,работих и като шивачка и виждах колежките как я карат през просото.Тъй че .........

# 32
  • Мнения: 474
Ами всичката дървения в къщи- секции, гардероби и т.н. е правена от Бг производител- една фирма. В рамките на 1 год. сме поръчвали нещата и всеки път качеството и проблемите ставаха все по-зле. Това е за мен истинското лице на Бг производство- нещо се прави в началото добре, хваща се клиента, и после се започва- пестене на метериали, работа през пръсти... Работата ми е свързана с произв. на дрехи за западна верига магазини. Това, което се шие за износ, се шие по западен стандарт, под строг контрол и с вносни материали. Като се шие нещо за вътрешен пазар, т.е. за Бг, познай- нито някой гледа, нито контролира, купуват се най-скапаните конци, ципове, хастари... И смятам, че това се случва за всички продукти.
Та когато имам избор- винаги избирам вносното. Да не говорим, че аз нося 34 номер обувки, каквито не се произвеждат в Бг...  ooooh!

# 33
  • Мнения: 2 591
опитвам се, но зависи - козметика българска НЕ купувам  Naughty, повечето ми препарати за чистене обаче са български, хранителните стоки също (последно се втрещих в супермаркета, когато посегнах към консервираните гъби и се оказа, че всичките са внос от Китай  #Crazy вече имам алергия към Китай  #Cussing out), техника - по-скоро не (май само бойлерът и газовата ни печка са на дипломат) не вярвам някой да може да избира между Уърлпул и Перла за пералня например и да избере второто  Rolling Eyes

# 34
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 За храни определено залагаме предимно на българското...,ама май с това се приключва.А да ,и бойлера,и мебелите /но от изпитана фирма/.Само за дивана си позволихме да вземем от неизвестна нам фирма и сега му бера ядовете.

# 35
  • Мнения: 3 360
Да,залагам на българското!В повечето случаи смятам ,че продуктите са ни качествени! bowuu

# 36
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
купувам това което ми харесва и не гледам къде е произведено.
Peace
Peace

# 37
  • Мнения: 844
По принцип си залагам на българското, но и доста вносни неща съм доволна. Като се замисля колко дрехи, се произвеждат у нас и се изнасят навън , например "Манго"!А  техниката която е на пазара какво да кажя за нея!

# 38
  • Мнения: 5 178
Важното е, че детето ми е българско Mr. Green
И то собствено производство Simple Smile

Избирам по качество и цена, а не по това, къде е произведено..
На детето и нас, купувам предимно Бг дрехи. Но пък специално за малкия много се изкушавам от приятни турски дрешки, които се оказаха много добри.

Но виж за фаянса, взехме Испански и не съжалявам. Плоскостите за мебелите също няма да са български, а немски и други примери

# 39
  • Мнения: 204
Има много български неща, които харесвам и предпочитам, но мразя, когато си купя Ариел или Пантен и се оказва, че тези, купени в Турция са съвсем различни от нашите, т.е. техните са по- добри, така че мразя българския Ариел

# 40
  • Мнения: 929
Има стоки които предпочитам да са български, но има и такива които предпочитам да не са.

# 41
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Има стоки които предпочитам да са български, но има и такива които предпочитам да не са.

И при мен е така.

# 42
  • Мнения: 9 092
Предстои ни основен ремонт на апартамента.
Мебелите всичките ще се сменят, избрала съм българска фирма - от Пазарджик.
 Simple Smile

# 43
  • Мнения: 8 917
Избягвам българското, когато имам избор.

Общи условия

Активация на акаунт