Близнаци в яслата

  • 19 436
  • 229
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 336
Момичета, хайде да споделим опит как се държат децата ни в яслата и в градината след това, как са се адаптирали и болестите как ги приемат?
Общо взето ми се иска да разбера това че са 2 дали помага в адаптацията и дали болестите наистина са по 2 както си мисля?
Тази тема ще ми е много полезна, защото моите тръгват от понеделник на ясла Wink

# 1
  • София
  • Мнения: 1 110
Ще следя с интерес, моите тръгват от 17-ти септември!
Успех!

# 2
  • Мнения: 1 174
Дано се включат мами с опит,но определено съм сигурна,че като са двама адаптацията ще е по-лесна,а за болестите е сигурно,че ще са по две.И в къщи да се гледат винаги ще боледуват заедно,няма как да е,след като са в постоянен контакт.В момента Дари ми е  с хрема от събота,Ради е от вчера,няма начин. Peace

# 3
  • Мнения: 1 165
Много хубава тема.
И аз ще я чета с интерес, макар че имам още време.  Wink
Искам да ви питам,  първия прием очевидно е от първия ръботен ден на септември. Така ли?
А пролетното начало, кога е, март ли? Или по всяко време може да ги дадем на ясла?  newsm78
Коя е най-добрата възраст за даване на ясла!? Може би все пак трябва да са проходили.  newsm78
И кога става записването, защото чувам различни мнения. Едни казват първия работен ден на годината, в която ще ги дам, други веднага като се родят.  Close Та това е. Благодаря ви!  Grinning Супер майчета сте вие!

# 4
  • Мнения: 311
И моите са на ясла от октомври, newsm10 ще чакам мнения.

# 5
  • Мнения: 7 803
Дано се включат мами с опит,но определено съм сигурна,че като са двама адаптацията ще е по-лесна,а за болестите е сигурно,че ще са по две.И в къщи да се гледат винаги ще боледуват заедно,няма как да е,след като са в постоянен контакт.В момента Дари ми е  с хрема от събота,Ради е от вчера,няма начин. Peace
моите пък не винаги боледуват заедно. случва се напоследък само едната да боледува, другата не я хваща изобщо  Peace

# 6
  • Мнения: 844
Да, адаптират се по лесно в самата обстановка, но за болестите какво да ви кажа първо единия, после другия и така се редуват и до днес. Все пак при всички е индивидуално, но няма начин да се избегнат болестите защото има родители които пускат децата си болни и с антибиотика ги водят на ясла!Но въпреки всичко съм била доволна, ако щете от режима от това че гледат другите деца и си изяждат всичко, от заниманията и т.н.

# 7
  • Мнения: 293
С интерес ще следя темата защото и на нас ни предстой тръгване на ясла.

# 8
  • Мнения: 2 950
Много хубава тема.
И аз ще я чета с интерес, макар че имам още време.  Wink
Искам да ви питам,  първия прием очевидно е от първия ръботен ден на септември. Така ли?
А пролетното начало, кога е, март ли? Или по всяко време може да ги дадем на ясла?  newsm78
Коя е най-добрата възраст за даване на ясла!? Може би все пак трябва да са проходили.  newsm78
И кога става записването, защото чувам различни мнения. Едни казват първия работен ден на годината, в която ще ги дам, други веднага като се родят.  Close Та това е. Благодаря ви!  Grinning Супер майчета сте вие!

Каси, аз подадох молба за Йоана, когато тя беше на 3 месеца. Приеха я и вече 1 година ходи на ясла. За близнаците вече съм говорила с директорката и тя ни има предвид. Но по новия закон не могат да се приемат молби преди 1 януари на годината, в която децата тръгват на ясла. Предполагам, че имат предимство, защото кака им е в същата градина, пък ще видим  newsm78
Яслите обикновено работят от началото на септември, но със сборни групи, а от 15 септември вече всички деца са си по групите. Поне така е в нашата градина. Но Йоана не е спирала това лято - ходи в сборна градина през юли, през август нашата градина беше дежурна и пак бяха сборни. Сега през септември просто си продължава. Повечето майки, които пускат децата си за първи път на ясла, го правят след 15 септември - когато всеки си реши. Но задължително в първия работен ден на септември трябва мама или тати да иде да каже, че не сте се отказали от ходене на ясла, защото веднага ще пъхнат друго дете на ваше място. Иначе може да ги пуснеш и от октомври.
Възрастта всеки си определя сам. Аз дадох Йоана на 1,6 г и съм много доволна. Още първия ден спа там, бързо се научи да яде сама, махнаха шишето за 2-3 дни, научи много нови неща. За 1 година е боледувала 4 пъти - 2 пъти конюнктивит (тя лесно го лепи, защото лявото й око все сълзи), 1 път сополи и 1 път варицела.

Незнам как е с близнаците. И аз ще следя темата с интерес!  coolcool

# 9
  • Мнения: 3 336
Такаа, моите утре тръгват на ясла, дано всичко мине гладко Laughing

Надявах се на по-голям интерес към темата, но пък утре ще мога да ви кажа какви са ми впечатленията от първа ръка.

На въпросчето за приема, той е веднъж годишно - през септември в повечето градини и ясли, освен ако не се освободи някое място по зимните месеци заради болестите.

Тази година беше заварено положение и молбите от минали години важаха, но трябваше така или иначе да се презаверят през януари. А в някои ясли и градини директно действаха на принципа от наредбата и приеха само деца, които подадоха молби в първия работен ден на годината. Догодина ще се приемат само молби от първите дни на януари. В нашето ОДЗ винаги има голяма опашка на първия работен ден за годината. Аз чаках цяла нощ от 8.30 вечерта и бяхме 19 и 20 номер. До сутринта имаше 250 човека, при места не повече от 60 общо. Така че си планирайте отсега нещата за първите дни на януари. Предварително си проверете възрастта за прием, защото в нашето одз приемат сле навършени 1 година и 1 месец, доколкото знам. В други ясли знам, че взимат и по-малки деца, а по закон би трябвало да се осигурят и места за деца от 3-месечна възраст, но как става това не ми е ясно Laughing

# 10
  • Мнения: 3 336
Момичета, ето ме и мен да ви споделя моите перипетии с яслата, просто не съм на себе си от яд. Отиваме сутринта с мишките и с целия багаж и още по стълбите ни посреща главната сестра с прекрасната новина, че ОДЗ-то не работи, защото били в ремонт и не се знае кога свършва ремонта #Crazy Не им били превели навреме парите за ремонта на алуминиевата дограма и сега се забавили не се знае още до кога. Другата седмица да съм звъннела да видя докъде са я докарали. Питах прословутите изследвания какво да ги правя, казаха, че щели да видят как да ми ги признаят Crazy Как не съм се била обадила предварително #Cussing out Другите майки били звъннали и видиш ли само аз не съм знаела Shocked Да, ама видях още поне 5-6  семейства заблудени като нас. Толкова ли не можаха един телефон да звъннат, за да знаем #2gunfire

На входа срещам и директорката и тя ме започна с въпроса, ами вие защо не се обадихте #Crazy Аз ли трябва да звъня на тях или те на мен, след като сме уточнили дата и те не са коректни Close  Някои от майките трябваше да са на работа същия ден, как са се оправили с положението не знам, но на мен ми е бясно, пък на тях не знам. Какво е това безобразие не мога да разбера #2gunfire

# 11
  • Мнения: 649
Точно по тази причина на нас ни казаха, че преди да направим изследванията трябва да се обадим, за да ни кажат кога ще ни вземат. Но.. днес отиваме, дадоха ни списък с изсладванията и документите и ми казаха, че като ни станат готови, тогава сме щели да уточняваме дата на тръгване на ясла #Cussing out.
Голяма е организацията в тия ясли #Cussing out! Как ли ще е догодина? newsm78

# 12
  • Мнения: 1 165
Момичета, ето ме и мен да ви споделя моите перипетии с яслата, просто не съм на себе си от яд. Отиваме сутринта с мишките и с целия багаж и още по стълбите ни посреща главната сестра с прекрасната новина, че ОДЗ-то не работи, защото били в ремонт и не се знае кога свършва ремонта #Crazy

БЕЗОБРАЗИЕ!!!  Shocked Close

# 13
  • София
  • Мнения: 1 110
Това си е направо гавра!

Аз понеже съм се сблъсквала с безхаберието на държавните институции и затова си имам едно на ум и днес ходих да питам, кога ще ги вземат, остава ли за 17ти, кога да занеса изследванията и т.н.
За всеки случай............

# 14
  • Мнения: 649
Момичета, искам да ви попитам, във вашата ясла искаха ли Васерман на един от родителите? Защото на мен ми искат, а личната лекарка ми каза, че по закон вече не е задължителен.
И ако са ви искали колко ви взеха за изследването (пак личната ми каза, че не минава през касата)?

# 15
  • София
  • Мнения: 1 110
Момичета, искам да ви попитам, във вашата ясла искаха ли Васерман на един от родителите? Защото на мен ми искат, а личната лекарка ми каза, че по закон вече не е задължителен.
И ако са ви искали колко ви взеха за изследването (пак личната ми каза, че не минава през касата)?
Да, искат и да - трябва да си го платим, още не знам колко ще струва.  Mr. Green

# 16
  • Мнения: 7 640

моите пък не винаги боледуват заедно. случва се напоследък само едната да боледува, другата не я хваща изобщо  Peace

и моите са така, не боледуват заедно.

# 17
  • Мнения: 2 950
Момичета, искам да ви попитам, във вашата ясла искаха ли Васерман на един от родителите? Защото на мен ми искат, а личната лекарка ми каза, че по закон вече не е задължителен.
И ако са ви искали колко ви взеха за изследването (пак личната ми каза, че не минава през касата)?

Искаха ни преди една година. Платих 20 лв  #Cussing out не минава през касата!  #Cussing out

# 18
  • Мнения: 649
Момичета, искам да ви попитам, във вашата ясла искаха ли Васерман на един от родителите? Защото на мен ми искат, а личната лекарка ми каза, че по закон вече не е задължителен.
И ако са ви искали колко ви взеха за изследването (пак личната ми каза, че не минава през касата)?

Искаха ни преди една година. Платих 20 лв  #Cussing out не минава през касата!  #Cussing out
И аз днес ходих, но ми взеха само 10. Другият ми страх беше за плащането на микробиологичните изследвания(педито ми каза, че се плаща по 18лв на дете), но не ми взеха нищо. С това се разминах Mr. Green.

# 19
  • Мнения: 87
moite momi bqha lqtoto probno tri sedmici i mnogo dobre im se otrazi/na men sa6to/ne jiveem v BG tam sme samo lqtoto i sme v malak grad.Tam qslite rabotqt i prez lqtoto/super nali/i izob6to ne se 4aka tolkova vreme,vsi4ko stava za broeni dni.A adaptiraneto e po lesno,moite v nas se biqta i skubqt ,a tam izlizat na dvora hvanati za raka newsm78,npravo ne mojah da povqrvam.

# 20
  • Мнения: 3 336
На моите днес им беше сефтето, вчера ни звъннаха да отидем днес. 1-2 седмици ще сме до обяд. нес сами си влезнаха, дори не погледнаха назад. Не плакаха изобщо като ги оставихме, нито като ги взехме. И моите излезнаха за ръка и после се търсеха да се хванат през целия път, явно имат нужда да знаят, че другия е там. Ели като тръгнах да я обувам даже тръгна пак да си влиза в стаята. Слагали ги на гърне, много им било интересно, вкъщи как пък не проявиха грам интерес, цяла изложба гърнета имат, барем им  хареса едно поне, ама нъцки Laughing Там обаче Елито пишкала на гърне Shocked Heart Eyes

Били яли чудесно, но едвам влезнахме и започнаха а викат ам ам децата, та ометоха обичайното си количество обяд - супа плюс второ от кухнята. Не знам колко са яли там. Сега след няма и 3 часа и пак ам ам викат. Ели беше жадна, не знам дали са й давали водичка, още в колата викаше пий, пий.

Утре пак сме там.

Още днес си занесох молбата за отстъпка за второто дете, за да не ни начисляват двойно нито ден.

Докато ни нямало малко са плакали, утре ще видим дали ще искат да влизат, днес много от децата плакаха.

На излизане ги снима татито с камера, за да се видят какви са били за пръв ден в яслите. Дано продължим така безпроблемно Praynig

# 21
  • Мнения: 7 640
миш, каква молба пък ви искат, при нас автоматично за едното ми вземат половин такса.

Дават им и вода, и храна, не ги мисли, просто улисани в игра и под впечатления не се сещат и сами да си искат.
Сестрите при нас не лъжат, не виждам и смисъл да го правят.

За яденето- и при мойте беше така, ядяха като лами у дома сле ясла, и трите бурканчета омитаха, като никога. Shocked
Просто там не е като вкъщи, няма междинни почерпки, а и повече се изморяват. След седмица-две се нивелираха.

Много им харесва на моите, сутрешният рев не е напълно преодолян, но просто сякаш изведнъж порастват и стават други деца, ще видиш.
Радвам се, че са добре учениците Grinning

# 22
  • Мнения: 3 336
миш, каква молба пък ви искат, при нас автоматично за едното ми вземат половин такса.

Дават им и вода, и храна, не ги мисли, просто улисани в игра и под впечатления не се сещат и сами да си искат.
Сестрите при нас не лъжат, не виждам и смисъл да го правят.

За яденето- и при мойте беше така, ядяха като лами у дома сле ясла, и трите бурканчета омитаха, като никога. Shocked
Просто там не е като вкъщи, няма междинни почерпки, а и повече се изморяват. След седмица-две се нивелираха.

Много им харесва на моите, сутрешният рев не е напълно преодолян, но просто сякаш изведнъж порастват и стават други деца, ще видиш.
Радвам се, че са добре учениците Grinning

Ами явно в нашето ОДЗ такъв е реда  - с молба и още по 1 копие от актовете за раждане, за да се удостовери.

За яденето дано си права, обаче и лигавниците толкова чисти не съм ги виждала слад хранене сами Laughing А им казах на сестрите, че сами се хранят, поне Ели.

Дано не реват много мишките и занапред Praynig

# 23
  • Мнения: 7 640
или са им помагали, или са ползвали техни лигавници. В нашата ясла са ушити едни с р-ри на кърпи за ръце с връзки Laughing

# 24
  • София
  • Мнения: 1 110
При нас не искали лигавници, имали си там. По-скоро искали пари на един етап, за да купуват.
Като ви чета и много се надявам и при нас нещата да минат гладко. Ще тръгват на 17ти и направо сърцето и стомаха ми са на топка.......... Много ми е мъчно, че ще плачат и се страхувам да не боледуват много, но......... ще разказвам по-нататък!  Hug

# 25
  • Мнения: 649
И наще тръгват на 17-ти. Дано всичко мине леко, защото незнам как ще се справят. Тия дни (не са били такива), като видят чужд човек, макар и навън, започва страшен рев и се крият зад мен... Много се съмнявам, че ще свикнат бързо.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 110
Момичета ,кажете искаха ли кръвни изследвания на децата за яслата, че има спор около мен.....  newsm78

# 27
  • Мнения: 7 640
При нас не искали лигавници, имали си там. По-скоро искали пари на един етап, за да купуват.
Като ви чета и много се надявам и при нас нещата да минат гладко. Ще тръгват на 17ти и направо сърцето и стомаха ми са на топка.......... Много ми е мъчно, че ще плачат и се страхувам да не боледуват много, но......... ще разказвам по-нататък!  Hug

настрой се, че ще реват, по-лесно ще ти е. Казваш Чао, мяташ ги вътре и затваряте вратата. Така е най-безболезнено и бързо.
И от опит ти казвам, защото синът ми яко се дереше, емоцията продължава точно 2 мин, докато оставя памперсите в шкафа. да ми го бяха казали, нямаше да повярвам.

# 28
  • Мнения: 3 336
Моите днес не са ревали, само на оставяне имаше мрън. Пак тръгнаха да се връщат в групата като ги взимахме, утре мисля да ги оставям за цял ден. Peace

Определено смятам, че това, че са две е предимство и по-лесно се адаптират. Тръгнаха заедно с едно дете вчера, то и вчера рева и днес пак. Ама истински рев, не мрънкане като моите.

Кръвни изследвания искаха на децата, както и урина и изпражнения и скоч-проба. От едниния родител искаха васерман. Кръвните важат 7 дни, изпражненията и скоча 14 дни, урината и тя 7, васермана 6 месеца, освен това искаха и бележка че нямат контакт със заразно болни, важе само 3 дни.

# 29
  • Мнения: 983
И аз чета с интерес. Ние на пролет живот и здраве ще тръгваме. Подадохме молба преди 1 месец и нищо не ни казаха за новия закон Rolling Eyes Аз от вас разбирам, че януари трябва да се подаде молбата. Трябва да отида да питам, да не ми кажат накрая "Ами вие не се обадихте...."

# 30
  • Мнения: 3 336
Веси, отиди задължително Peace

Моите снощи се разсополивиха,на Ники му растат горни кучешки зъби и е ад, Ели днес също прихвана сополите и не ги заведох на ясла. Надявам се до понеделник да са готови пак.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 110
Бързо оправяне на мишлетата!

Това е другото, което много ме притеснява, болестите...

В тази връзка, давате ли нещо (или давахте ли предварително преди даването в яслата) за стимулиране на имунната система, имуностимуланти, витамини. И ако е да, какво?

# 32
  • Мнения: 649
Бързо оправяне на мишлетата!

Това е другото, което много ме притеснява, болестите...

В тази връзка, давате ли нещо (или давахте ли предварително преди даването в яслата) за стимулиране на имунната система, имуностимуланти, витамини. И ако е да, какво?
Пропуснахме да тръгнем тази седмица точно заради запушен нос. Педиатърката ни каза да вземем Есберитокс. Хремата мина за 3-4дни. Днес говорих с педито какво да им давам за имунната система, защото изчетох много лоши неща за ваксините (исках да ги ваксинирам, но се отказах). Ще продължим с този Есберитоск, но като свършим капките ще купя хапчета, затото при тях горчивия вкус не се осещал. Ще го давам 20дни и 10 ще почиваме, така може 3 месеца.

# 33
  • Мнения: 3 336
Давах Киди - витамини.

Сега за хремата ми перпоръчаха един сироп - Пиносол, минавала за 1 ден хремата, ще видим, дано Praynig

# 34
  • София
  • Мнения: 1 110
Аз днес говорих с нашата педиатърка на тази тема. Тя каза - Ехинацея капки на д-р Тайс.
Аз успоредно им давам от няколко седмици вече Коластра на Аквасорс. По препоръка на майки около мен с малко по-големи дечица. Дано има ефект и прескочим болестите.

# 35
  • Мнения: 649
Вчера ни се обадиха да ги заведа днес. Голям рев било  Sob. Тъкмо се успокоили и заспали, не яли много на обяд. Като ме видяха на вратата на обяд започнаха да плачат (сякаш ми се оплакват). Но днес в групата са били само 4 деца, може да не им е било интересно. Много се съмнявам, че ще свикнат  Sad.

# 36
  • Мнения: 7 640
Вчера ни се обадиха да ги заведа днес. Голям рев било  Sob. Тъкмо се успокоили и заспали, не яли много на обяд. Като ме видяха на вратата на обяд започнаха да плачат (сякаш ми се оплакват). Но днес в групата са били само 4 деца, може да не им е било интересно. Много се съмнявам, че ще свикнат  Sad.

а няма защо да се съмняваш, това им е първи ден, не очаквай друго.

# 37
  • София
  • Мнения: 12 229
       Ох и на мен темичката ми е интересна. Задължително ще я следя  Simple Smile

# 38
  • Мнения: 3 336
Моите още са болни, тия сополи имам чувството, че нямат свършване Cry

Днес викнах доктора, споре него е алергия от препаратите /белината/ в детската Confused На мен ми се струва, че си е изстинка. Но давам предписаните противоалергични нещица Rolling Eyes Според него до сряда трябва да са се оправили, нещо не съм оптимистка обаче, от четвъртък сме така, започна и кашлица ooooh!

Дано при вас да не започне така яслата Praynig

# 39
  • Мнения: 7 640
Моите още са болни, тия сополи имам чувството, че нямат свършване Cry

Днес викнах доктора, споре него е алергия от препаратите /белината/ в детската Confused На мен ми се струва, че си е изстинка. Но давам предписаните противоалергични нещица Rolling Eyes Според него до сряда трябва да са се оправили, нещо не съм оптимистка обаче, от четвъртък сме така, започна и кашлица ooooh!
...............

алегричните сополи не са жълти-зелени, а прозрачни.
Много ме съмнява да е от препаратите.
И кашлицата е нормално следствие, нали натичат назад секретите.

# 40
  • Мнения: 3 336
Моите още са болни, тия сополи имам чувството, че нямат свършване Cry

Днес викнах доктора, споре него е алергия от препаратите /белината/ в детската Confused На мен ми се струва, че си е изстинка. Но давам предписаните противоалергични нещица Rolling Eyes Според него до сряда трябва да са се оправили, нещо не съм оптимистка обаче, от четвъртък сме така, започна и кашлица ooooh!
...............

алегричните сополи не са жълти-зелени, а прозрачни.
Много ме съмнява да е от препаратите.
И кашлицата е нормално следствие, нали натичат назад секретите.

Като говорим  за цветове, нещо като прозрачно - бели са, от време на време леко зеленичко има Joy Ама че описание ooooh!

Ще давам всичко, пък дано се оправят по-скоро. Като чета темата за хремата и ясите в Нашите деца обаче се потрисам Sick Явно ще си караме цялото детство със сополи и кашлица, защото на някои родители не им се излизало в болничен ooooh! Другия вариант е частна ясла, което никак не ми се ще Rolling Eyes

# 41
  • Мнения: 649
Моите още са болни, тия сополи имам чувството, че нямат свършване Cry

Днес викнах доктора, споре него е алергия от препаратите /белината/ в детската Confused На мен ми се струва, че си е изстинка. Но давам предписаните противоалергични нещица Rolling Eyes Според него до сряда трябва да са се оправили, нещо не съм оптимистка обаче, от четвъртък сме така, започна и кашлица ooooh!

Дано при вас да не започне така яслата Praynig
Миналата седмиа и ние имахме проблем с тия сополи, особено Мишо...  Изписаха ни най-старите капки, които са ги правили - едни черни. От тях нослето се отпуши и като текнаха тия сополи ooooh!, но бързо минаха. В събота бяхме на ясла, като се върнаха, на Мишо пак му текна носът.
Казаха ми една бабина рецепта - пресичаш прясно мляко със сода за хляб, прецеждаш го и така 3 вечери подред го връзваш на врата на детето. На нас ни мина и за една вечер, но ще продължа. Докито каза, че с този компрес една мама пресякла гнойна ангина на детено си.

# 42
  • Мнения: 649
а иначе притесненията ми за свокването май ще се оправдаят. Днес са се справили доста по-добре от събота, даже всичко си изяли  Hug. Плакали доста по-малко от предния път, абе май ще се оправиме скоро Laughing.

# 43
  • Мнения: 7 640
Като говорим  за цветове, нещо като прозрачно - бели са, от време на време леко зеленичко има Joy Ама че описание ooooh!

Ще давам всичко, пък дано се оправят по-скоро. Като чета темата за хремата и ясите в Нашите деца обаче се потрисам Sick Явно ще си караме цялото детство със сополи и кашлица, защото на някои родители не им се излизало в болничен ooooh! Другия вариант е частна ясла, което никак не ми се ще Rolling Eyes

не мисля, че частната ясла решава проблема. Отово са сред много и носители на разни бацили деца.

# 44
  • Мнения: 3 336
Моите още са болни, тия сополи имам чувството, че нямат свършване Cry

Днес викнах доктора, споре него е алергия от препаратите /белината/ в детската Confused На мен ми се струва, че си е изстинка. Но давам предписаните противоалергични нещица Rolling Eyes Според него до сряда трябва да са се оправили, нещо не съм оптимистка обаче, от четвъртък сме така, започна и кашлица ooooh!

Дано при вас да не започне така яслата Praynig
Миналата седмиа и ние имахме проблем с тия сополи, особено Мишо...  Изписаха ни най-старите капки, които са ги правили - едни черни. От тях нослето се отпуши и като текнаха тия сополи ooooh!, но бързо минаха. В събота бяхме на ясла, като се върнаха, на Мишо пак му текна носът.
Казаха ми една бабина рецепта - пресичаш прясно мляко със сода за хляб, прецеждаш го и така 3 вечери подред го връзваш на врата на детето. На нас ни мина и за една вечер, но ще продължа. Докито каза, че с този компрес една мама пресякла гнойна ангина на детено си.

Мерси за рецептата ще я пробвам Peace Децата ми напоследък са като опитни зайчета горките ooooh!

# 45
  • София
  • Мнения: 1 110
Моите тръгнаха от днес. Днес бяха за два часа.
Не реваха на влизане, не реваха и на излизане, но утре ще видим. Може би като се усетят, че всеки ден ще е така.........

# 46
  • Мнения: 3 336
Вярвам че ще се адаптират лесно, Десимира Hug

# 47
  • Мнения: 481
Следя темата от публикуването й и вече реших и аз да дам отчет за моите "ученички".
От 20.08 са на ясла. Първата седмица бяха до 12 часа, втората до 15 часа и след това по цял ден. Първите три-четири дни плакаха сутрин като ги оставях. (да си призная първия ден и аз плаках като си тръгнах  Embarassed ), но след това бързо свикнаха и вече си влизат сутрин сами в групата и се радват като тръгваме от вкъщи за яслата. Явно им харесва  Wink

От както са на ясла забелязвам, че много повече се търсят една - друга. Заиграват се повече сами двете. Като ги питам коя е приятелката ти в яслата и Ани казва "Диди", а Диди казва - "Ани"  Laughing
За яденето - при нас е проблем, тъй като от няколко месеца по незнайни причини и двете отказват да ядат супа и повечето готвени манджи. Предпочитат нещо по-сухо. И на яслата не ядат много. Като се приберат са умрели от глад и изяждат огромни количества.  Laughing

Диди преди две седмици беше направила един кожен обрив и предположихме, че е от препаратите в яслата, но пи сиропче и се оправи.
А за грипчетата и другите болести не ми се мисли. И аз се чудя какво имуностимулиращо да им давам, че дано по-малко да боледуват. Аз съм на работа от както те са на ясла и не ми се иска още от началото на новото работно място да излизам в болнични....  Thinking

# 48
  • Мнения: 3 336
Веселина, трябваше по-ано д се престрашиш, за да ни дадеш кураж Hug Браво на твоите красавици, това се казва бърза адаптация Peace

Моите още са болни, хремата и кашлицата не престават, накрая май ще опрем до антибиотик Cry

# 49
  • София
  • Мнения: 12 229
   Знам че темичката е за споделяна на това как се адаптират близнаци в яслата, но искам да попитам някои нещица относно приема.
   Последно молби се подават само януари. Кога обаче е възможен прием и кога излизат класиранията? Нещо или аз нищо не разбирам или кашата е пълна. Записах ги малките началото на тази година, като ми казаха че март догодина може да се вредят евентуално. Когато към май се обадих да питам какво е положението ми казаха септември да отида да проверя какво е станало с класирането. Тъй като бяхме в болница едва сега отидох. Директорката ми каза че класирането било излязло още май, а защо като и звънях ми каза септември не отговори. Така и не разбрах били ли сме класирани, но ми каза че най-рано догодина юни може да ни приемат. Доколкото разбрах малко пък след това излизат в отпуска... Така че какво излиза??? Отделно януари да потвърдя молбата си и хем щяло да има значение кой номер съм за новата година, хем пак щели старите молби да се изпълняват с предимство. И за капак въпреки че доколкото знам се опитват да изкоренят практиката да се записват на повече от едно място, самата директорка ме посъветва като и отговорих че само там съм ги записала, да отида и да ги запиша на повече места.
    Нали се организираше някакъв публичен регистър където може да провериш по всяко време колко места има, и кой номер е приет? Направи ли се такова нещо? Кога реално са приемите и класиранията? Как става така че дори да отидеш рано на първия работен ден януари в списъка вече има записани деца? Има ли номер на който може да се оплачеш и последно и аз ли трябва да почна да търся връзки за да може да приемат децата ми преди две годишна възраст, защото септември догодина вече ще са над две?
     Много се радвам че всички близнаци така бързо се адаптират в яслите, поне това е нещо обнадеждаващо  Simple Smile

# 50
  • София
  • Мнения: 1 110
Aila, мисля, че са оставили вратичка, всяка градина да си определя условията. Аз моите ги записах в началото на годината с идеята да ги дам май месец, но ни отрязаха и ни казаха да отидем септември. Не съм съвсем наясно вече как стават нещата със записването сега, ще трябва да го проуча за детската градина.
Мишленце, за кашлица - една глава лук се нарязва на шайби, като между всяка шайба са слага мед (аз сложих захар, защото още не давам на моите мед), престоява една нощ и на сутринта се дава отделилия се сок няколко пъти на ден. Ефекта е като на сироп за кашлица, поне ги облекчава, ако не ги лекува. Изпитано средство е.
Веселина, моите също последния месец отказаха манджите. Явно не искаха да ядат моите "едро" сготвени храни. Сега от кухнята пак ядат всичко, как ще се хранят в яслата не знам. Менюто за единия от дните беше "наденица на скара"  #Crazy .
Днес пак не плакаха, даже Жорката е закусил (въпреки, че ги храних преди това), даже е хапнал допълнително.  Laughing Дано се адаптират бързо и да ни се разминат болестите.
Стана дълго, дано не и отегчително......

# 51
  • Мнения: 649
Aila, ще ти кажа как беше при нас: Януар подадохме молба за приемане през септември. Казаха ми да мина юни мес. да видя дали сме приети. Като отидох казаха, че сме приети и да минем да ни запишат (да потвърдим) през август. Тогава ни дадоха списък с изискваните изследвания и документи, записаха ни като приети и потвърдили и кога точно исаме да почнем, но нещата се пооталожиха, защото ремонта им се удължил и не можели да ни приемат по-рано.
Иначе днес нашия татко за пръв път успя да ни закара, защото отидохме за закуска, а не както предните дни-след нея. Помрънкаха малко чак като влязоха вътре.Яли са много добре на закуска, изяли са си всичко и на обяд (това вкъщи не се случва Crazy), излизали са навън, но не могли да смогнат на Мишо с неговото бягане надалеч от групата Mr. Green. Като ги взех, преди да ме видят са били кротки, но... като ме видяха ooooh! то беше едно оплакване, но за кратко (докато не чуха от госпожата "Чао, момчета!" Joy).

# 52
  • София
  • Мнения: 6 559
[ даже Жорката е закусил (въпреки, че ги храних преди това), даже е хапнал допълнително.
Определено Плами няма да липсва на персонала на яслата - има си заместник  муа ха ха муа ха ха !!!  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Аз пък имам да разказвам за близнаци на детска градина, ама чакам да ми мине срама, че тоси е за срам ...  Crazy Embarassed ooooh! Whistling Crossing Arms Naughty

# 53
  • Мнения: 219
За протокола ние тръгнахме на ясла от 4.09. В началото беше зле положението. Само първият ден мина без рев от тяхна страна, аз не пропуснах. След това малко по-малко осъзнаха, че ги оставям, а те не са свикнали да не виждат някои от домашните си хора и затова си плачеха. Сестрите ме уверяваха, че след това се успокоявали и си играели, но честно казано им нямам много вяра. Като си ги вземах все бяха със зачервени очи. Преди ден пък осъзнаха, че не ги оставям за дълго и отиваме да си ги вземем и като че ли това е преломът. До днес ги оставях до обяд, от утре по план ще ги оставят и да спят. Много дълго ми се вижда в тая ясла да стоят децата само в една стая. В нашата ясла не ги извеждат през деня, ами по някое време им пускат телевизор. За сега горе-долу се хранят, изяждат поне супата, второто ако им харесва. Дояждат с хляб. Притеснява ме , че не ги слагат на гърне. На мен ми казват, че ги слагат, но аз като ги взема от яслата, първото пишкане е много обилно. Направо се чудя как са издържали, без да се напишкат.
По отношение на болестите. Миналия петък единият донесе ясленския сопол, но за два дни успяхме да тушираме ситуацията и в понеделник го пуснах здравичък. По тоя повод минах през нашата аптека да попитам за нещо стимулиращо или витамини. Имаме един рядко свестен аптекар, на рамото на когото идват да плачат от нашия и всички околни квартали. Той търпеливо ни изслушва и после дава страхотни напътствия и комбинации от лекарства. Та като му споменах градина, той ми спретна следната схема от хомеопатични препарати. Схемата е за 8 седмици. Ето за какво става въпрос:

1. Gripp-Heel - по 1 таблетка от понеделник до петък. Дава се след ходене в градината. Таблетките са безвкусни и аз ги прилъгвам да ги дъвчат като бонбони, после давам сокче.
2. Pulsatilla 30 ch - по 10 гранулки в събота вечер преди сън (само в събота). Това се разтваря във вода
3. Oscillococcinum - по 1 флакон събота и неделя, сутрин на гладно. Това е ясно.

Аз започнах да я прилагам тази схема и ще видя какво ще се случи, т.е. надявам се да оцелеем.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 110
dustin, ще споделиш ефекта от хомеопатиите.

Моите днес стояха повечко, добре са се държали, даже искаха да остават и се метнаха на съседната площадка при другата група да поиграят. Утре може би ще ги оставят и да обядват и от другата седмица и с преспиване...

bibi , що срам?

# 55
  • Мнения: 7 640
десимира, защо само за два часа  newsm78
Веселина, къде се загуби Hug

# 56
  • София
  • Мнения: 1 110
десимира, защо само за два часа  newsm78
Веселина, къде се загуби Hug

Така процедират в нашата ясла, започват от два часа и постепенно увеличават. Днес бяха до обед, обядвали са и тогава ги взех. От другата седмица ще ги оставям и да спят, най-вероятно.  Grinning

# 57
  • Мнения: 481
Не съм се загубила - тук съм  Hug Само дето се боря с катаклизмите в живота си, но това е друга тема на разговор....
Радвам се, че отново сме заедно във форума.....  Heart Eyes  Hug

А децата са си добре на яслата, само дето Диди нещо има сополки от вчера, но трябва да се справим бързо с тях, тъй като няма кой да ги гледа вкъщи.

# 58
  • Мнения: 649
Тази сутрин отидох с голяма нагласа да не реват в яслата, защото вчера не плакаха. Да ама не Confused. Посрещна ни едно ревящо дете и наще прихванаха от него. Незнам кога са спряли (лелките не ни пестят фактите, че трудно се успокояват Tired). Като ги взех, като никога досега мрънкаха до вкъщи newsm45.
На всичкото отгоре ми казаха, че скоро няма да са готови да спят на обяд там (защото не вярвали, че ще се адаптират бързо). Какво да направя като тъкмо свикнат и нещо им разваля настроението smile3516.

# 59
  • Мнения: 36
Да споделя и нашия голям ясленски опит.
Децата тръгнаха на ясла на 01.04.2006г, т.е. тогава бяха на 1г и 2месеца. Сега, като се върна назад, май им беше още рано, но наистина  нямаше друго решение в този момент. Според мен, оптималната възраст е около 1год и половина. (С уговорката, че всичко е много индивидуално и зависи от самото дете). Първият месец ходеха само до обяд, след това ги прибирах в къщи. Не са плакали, може би и защото много не осъзнаваха какво точно се случва. Така ми бяха казали и от яслата, че по-малките деца свикват по-бързо и по-лесно се адаптират. Куриозното е, че едва сега (в момента са на 2год. и 7 месеца) започнаха да плачат и да не искат да ходят!
За болестите - пак всичко е много индивидуално. Ние боледуваме в рамките на нормалното, не сме от най-здравите, но не сме и много болнави (да чукам на дърво). Аз лично откакто са тръгнали на ясла давам различни имуностимулатори, доколко помагат, това е друг въпрос.
Едно нещо е безспорно  - откакто са на ясла, научиха много песни и стихотворения. Да си призная, ако бяха в къщи, не знам кой щеше да ги учи, на мен не ми стигат нито времето, нито нервите...
В яслата си играят с другите деца, не се търсят постоянно и не си играят само двамата, ама те по принцип са доста различни по характер и имат различни предпочитания към храна, дрехи, играчки и т.н. Дори се е случвало единия да е болен, а другия да е здрав. Водила съм го единия в яслата, а другия е оставал в къщи с мен, не са ми казвали да е плакал за брат си и да го е търсел постоянно.

# 60
  • Мнения: 649
Имаме проблем. Днес Мишо не е могъл да яде нормално, заради запушен нос (една седмица, след като се оправи не е имал проблем). С какво да го отпуша за два дни? И моите, като децата на Мишленце станаха опитни зайчета Rolling Eyes.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 110
Не мога да ти дам съвет за отпушване на носа. Аз ще се боря също тези дни. Тонката е с лека хрема и започна като стана от сън леко да подкашля, ще видим накъде ще отидат нещата. Жорко засега няма нищо.......
Явно няма да се разминем с болестите, но поне се надявах да мине малко време.  Cry

# 62
  • Мнения: 649
Вчера ми казаха да взема Олинт (спрей за нос, много помагал), но е за деца над 2 години. Незнам как ще се справим:tired:!

# 63
  • Мнения: 1 895
За нос препоръчвам Nisita. Кремчето е подходящо за кърмачета и малки деца. Ползваме го от години - има бързо действие, няма неприятен вкус или миризма. Децата не се противят да им го слагам. Вътре има описание как точно се нанася - аз ползвам памучните клечки за уши, за да го намажа навътре в ноздричките. Цената му е между 4 и 5лв според аптеката.

# 64
  • Мнения: 7 640
Така процедират в нашата ясла, започват от два часа и постепенно увеличават. Днес бяха до обед, обядвали са и тогава ги взех. От другата седмица ще ги оставям и да спят, най-вероятно.  Grinning

колкото по-рано останат за цял ден, толкова по-добре. Иначе започват да се надяват по обед някой да ги вземе Confused

# 65
  • София
  • Мнения: 12 229
  Цитат на Хриси, председател на СНБМ:
 
Цитат
Момичета, на мен се пада честта като гледам Кали не е имала възможност да пише да ви съобщя , че официално близнаците от следващата година ще имат предимство при записване в детските градини и ОДЗ-тата   newsm44
Беше много трудно на срещата, директорките, които присъстваха бяха почти всички против поради ред причини, но г-н Камен Йорданов отстояваше позицията ни, каза че има подкрепата и на г-жа Фандъкова. Ние с Кали обяснихме надълго и нашироко какви са ни мотивите и в крайна сметка вече е записано в системата

# 66
  • Мнения: 983
Браво на вас. Една от битките е спечелена. Стискаме палци и за другите.

За нос ползвах Виброцил, но вече 10дена сме с хрема и не помогна. Ще вземем това Нисита да го видим.

# 67
  • Мнения: 649
Браво на вас. Една от битките е спечелена. Стискаме палци и за другите.

За нос ползвах Виброцил, но вече 10дена сме с хрема и не помогна. Ще вземем това Нисита да го видим.
Направените капки Коларгол пробва ли? Ние сега с тях се тъпчеме, май помагат. Днес взех и спрея и мазилото на Нисита, както и физиологичен разтвор. Дано помогнат.

# 68
  • Мнения: 3 336
Браво на вас. Една от битките е спечелена. Стискаме палци и за другите.

За нос ползвах Виброцил, но вече 10дена сме с хрема и не помогна. Ще вземем това Нисита да го видим.
Направените капки Коларгол пробва ли? Ние сега с тях се тъпчеме, май помагат. Днес взех и спрея и мазилото на Нисита, както и физиологичен разтвор. Дано помогнат.

Моите още са болни и освен това крайно раздазнителни, при Ники очевидно е зъби, но се стига и до кашлица вече и то сериозна, според мен. Ако не премине до утре пак ще го водя на преглед. Просто ми писно вече. Спрях и капки и всичко да видя дали няма да минат от само себе си, иначе всичко друго вече опитах Rolling Eyes

# 69
  • София
  • Мнения: 1 110
Супер за приема с предимство, така трябва!!!  Hug

За хремата ползвах Коризалия, хомеопатични хапчета на Боарон, дават се на всеки час. Мисля, че имаше ефект, но днес като ги взех на обед Тони пак беше със сополи. Не разбирам, но може би е ревал, защото след това вече нямаше, ще видим утре.  Sad

# 70
  • Мнения: 7 640
момичета, Nisita е същото като Sterimar, т.е. физиологичен р-р.

# 71
  • Мнения: 649
момичета, Nisita е същото като Sterimar, т.е. физиологичен р-р.
Има и мазило за нос. Малко се бориме, докато го слагам, защото трябва хубаво да се размаже в ноздречките и не е от най-приятните процедури, но... трябва да пробваме.

# 72
  • Мнения: 7 640
скромното ми мнение е, че борбата за мазилото не си струва, з-то то е показано за сухота на лигавиците. Освен да запечата сополите, друго не знам какво може да помогне. Но пари се е дали, действайте, пък дано Peace

# 73
  • Мнения: 649
Май и наще сополки бяха от зъбии, защото на Павката току що му видях единия кучешки Simple Smile. Минаха за два дни, но незнам от кое точно, защото какво ли не им слагах.
Иначе днес ги оставиха да спят на обяд. Много добре са се държали. Като изключим сутрешния рев (които вече бил много кратък), както винаги са си изяли всичко, заспали са без проблем, като ги взех даже не ми бяха и сърдити Mr. Green.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 110
И моите спаха вчера, спали са добре, яли са добре........... засега "отличници" Joy Дано и занапред да е така.  Sunglasses

# 75
  • Мнения: 481
Браво на вас!!!
Моите момичета са още със сополки и кашлящи, но мисля, че днес вече са по-добре. И аз взех да пробвам с Нисита за хремата и има ефект. За кашлицата им давам един билков сироп с екстракт от бяла ружа - "Беба". Много съм доволна от него. За три дни и кашлицата минава.

# 76
  • Мнения: 79
 Дойде време и аз да споделя, по-точно да си изплача мъката. Ходихме три дни до обяд и като се изключи първият, защото не са разбрали какво става, другите два бяха катастрофа-много рев и на отиване, и като ги взимах. Връщаха ми ги много изцапани, което не е чак такъв проблем, но и наакани, въпреки, че съм оставила памперси. На въпроса слагали ли са ги на гърне ми казаха,че не са и чакат да посвикнат с лелите, мед.сестрите и обстановката. Като ги взимам ми казват, че са плакали доста, може би през цялото време. А като попитам яли ли са добре ми казват " ми похапнаха си", но на мен ми се струва, че не са яли особено, защото следобяд са много гладни. Моля ви, дайте ми надежда че няма дълго да е така, защото ми е трудно да издържам тъжните им и обидени погледи като ме видят на обяд. Днес  не сме на ясла защото кашлят и са със сополи и ще се полекуваме няколко дни.

# 77
  • Мнения: 7 640
ами няма да е повече от месец, смятам. Peace
Разбери се със сестрите за гърнетата, аз специално пък бях поръчала да не ги слагат отначало.

# 78
  • Мнения: 649
При нас олелията беше само 2 седмици. Първите дни беше голям рев, почти постоянно са плакали, но малко по малко свикнаха. От три дни спят на обяд там. Мишо от началото на седмицата изобщо не се сърди като го оставяме, а Павката още малко помрънква, но с вкарването вътре, чувам, че веднага спира. С изключение на това, че лелките нон-стоп ми натякват, че са големи калпазани (в нас са си кротки Whistling), държат се много добре, сама усещам, че си хапват доста (вкъщи бяха много претенциозни и не ядяха почти нищо). На гърнета не са ги слагали, защото се разбрахме да изчакат, но скоро и това ще стане Grinning.
Доволна съм!

# 79
  • Мнения: 903
И ние от тази седмица сме на ясла.
Тръгнаха в понеделник по 1,5ч. и в края на седмицата по 2ч.
Първите 2 дни не реваха много, но после.... По точно само едната, а другата по-малко по край нея. Иначе от яслата съм доволна, много са мили всички. Връщат ми ги чисти и със сменени памперси. Гушкат и успокояват децата, като ги взема са доволно и не са със зачервени очи. Е понякога ревват като ме видят да се оплачат  Laughing
Мен най ме притеснява боледуването. В петак /на 5тия ден/ едната беше с лека хрема. Надявам се до понеделник да се оправи. Ползвам за хремата капки Виброцил и крем Низита.
Ох, ами това е за сега. Ще пиша пак как сме с адаптацията.

# 80
  • Мнения: 3 336
Дидип, честити ученички Wink

Моите както се видя на срещата най-сетне са здрави, така че от понеделник живот и здраве тръгват пак на ясла Mr. Green

Ако всяка хрема ги тръшва за по 3 седмици, просто не знам как ще я караме ooooh! То ще има да се адаптират цяла зима, тъкмо се адаптират и вече болни ooooh! Май ще си караме на половин ден до лятото Joy Да чукам на дърво да не се случва ,де Praynig

# 81
  • Мнения: 649
Като гледам май само нас-"двойните" ни хващат тия хреми Simple Smile. В наща ясла не съм видяла други да са с течащ нос, а от къде го прихващаме.... newsm78
Дано тая седмица хремата ни пропусне Laughing.

# 82
  • Мнения: 3 336
Моите удържат положението вече 2 дни и от утре са по цял ден, бързам да ги пласирам, докато не са се разболяли пак Laughing

# 83
  • Мнения: 903
И ние държим фронта. Още сме на косъм, нито болни, нито здрави. Малко хрема и съвсееееем малко кашлица. Лекуваме се с капки и с бабини илачи. Продължаваме да ревем, ама бързо се успокояват и се заиграват. Днес пробвахме да обядват, ама само едната изяде супата, другата мрънка. Вече ще сме от 9ч. до 12,30ч. Имам все повече време за релакс Grinning Дано да е за дълго Praynig

# 84
  • Мнения: 79
След малко боледуване днес отново сме на ясла и отново със зверски рев. Докога е нормално да преживяват толкова тежко престоя си там. Хаиде при раздялата с мен е нормално да им е тъжно, но защо не се успокояват после?

# 85
  • Мнения: 649
През деня са плакали само първата седмица. Все още сутрин Павката се тръшка щом види сградата на яслата, но пък Мишо влиза с усмивка Grinning.

# 86
  • Мнения: 983
Много ми е интересна темата. От кой тип деца ли ще са моите? newsm78

Колкото до хремата, в нашия квартал всички майки се оплакват, че децата им са хремави. Явно си е някакъв вирус. Нас ни държаха сополите 2 седмици, след това за 1 спряха и от вчера пак едвам дишат. Слагам Виброцил, мислех да взема Нисита, но една позната- аптекарка ми каза, че било морска вода, т.е все едно физиологичен р-р. Ще видим този път колко ще продължат. Но пък и на едната и текът едни лиги, та може и зъби пак да ни никнат.
Продължавам да следя темата. Успех на всички яслоначинаещи мами

# 87
  • Мнения: 903
Да, наистина Низитата е физиологичен разтвор, ама е много хубаво, поддържа лигавицата в добро състояние, мисля, че като се слагат капки е задължителна. Капките много изсушават нослето. Аз съм много доволна. Нашата хрема намалява, а и вече май не кашлят. Уф, дано се размине.
Днес за втори път обядваха и... голям провал. Плюли и ревали през цялото време, даже сестрата ме попита дали не съм ги свикнала да ядат пасирана храна. Голяма излагация Sad
Утре ще закусват за първи път. Дано да няма проблеми. Praynig

# 88
  • Мнения: 649
Голяма промяна има в моите деца от тази ясла. За разлика от преди две седмици, вече не мрънкат, а казват разни срички Grinning. И двамата вече си ходят спокойно, без да се тръшкат, когато се прибираме (вярно, подкупваме се със солети Mr. Green, но все пак не ги нося).
Днес едната лелка ми каза, че да храниш моите деца е голямо удоволствие bowuu.

# 89
  • Мнения: 3 336
Да ви разкажа за моите вчера, оставих ги до 4 и половина следобяд, за първи път с преспиване. Яли си както обикновено всечко и от следобедната закуска даже допълнително си искали Laughing Не са спали много, но и не са дивяли както вкъщи преди спане Wink

Сестрата каза, че явно на Ели много й било забавно ,защото постоянно се хилела нещо Crazy Тя си е усмихната по принцип, докато не й настъпиш мазола за нещо Laughing Ники много думички знаел Shocked Ми той знае, ама от отчетните някои деца вече цели изречения сглабят, та не ми се вижда толкова извъреден случай Laughing

Другото е, че вчера като ги взех видях, че пак имат сополки. Нямат цвят и затова днес ги пратих пак, довечера ще видим. Снощи ги наблъсках с осцилококцинум, цитросепт, витамин С, капах даже разтворен цитросепт в носа, от което Ели повърна малко, защото цитросепта е отвратителен на вкус. Дано този път не се задълбочи. Водих ги на още един доктор точно онзи ден и каза, че са здрави като камък, тогава нямаше сополи и точно на другия ден се почнаха пак  сополите. Двама доктори вече ми казаха ако сополите нямат цвят и нямат температура да ги пускам на градина, гледам има и други деца там в този вид, така че този път реших да ги оставя. Не може всеки път аз да ги лекувам за ходене 3 дни по 3 седмици и накрая като ги пусна там, пак да лепнат сопол от някое друго дете и после пак 3 седмици вкъщи. Rolling Eyes

Иначе вкъщи промяната в децата ми се изразява в повече мрънкане и рев, явно насъбраното мрънкане от целия ден си го носят вкъщи и го изразяват в концентриран вид #Cussing out То ужасна работа, казвам ви, такава война за всяко нещо водим и те водят помежду си, че не е истина. Rolling Eyes Трябва да наблегна на възпитанието вечер, защото бавачката е меа и само да мрънне някой и тя остъпва Rolling Eyes Онзи ден доктора като видя как като се размрънка Ели  да не я преглежда и я оставих и взех Ники, ми каза че не трябва да се поддавам, защото ще ме направят луда и като съм тръгнала нещо да правя на единия да не го пукам, докато не свърша, иначе ще разберат, че като се размрънкат и им минава номера поне за момента. Това го обясни пред бавачката, така че се надявам да влезем в час и двете. Татито точно така процедира и имат респект към него Laughing

Дидип, ще свикнат, аз се учудвам как за първи път ще обядват, поле на другия ден за пръв път ще закусват, моите още на първия ден закусиха и обядваха в яслата и ги взех в 12.30. Какви са тези правила във вашата ясла #Crazy Докога ще се адаптират децата, до Нова година Rolling Eyes

# 90
  • Мнения: 123
Здравейте,мами,
 Да споделя и моят опит от яслата :
 Тръгнаха на ясла средата на август в обща група. от първия ден са  по цял ден и така си карат. Изкарахме две боледувания   -първо две седмици , след една седмица  - още 5 дни вкъщи.
Все още не са свикнали и сутрин плачат като се разделяме, но само малко. Учителките казват, че много слушат и много ядат. Дори сами ходели  в кухнята да си вземат по нещо  Simple Smile ама такива са си моите лакомници  - всичко да се пробва . Основното ми притеснение беше за спането -те са свикнали да ги приспивам и там в началото са плакали доста , на май вече са свикнали сами да заспиват. Проблема е, че понякога спят само 40 мин за целия ден и после вкъщи е някакъв ад.
След като се върнах на работа, вечер като се приберях те ме чакаха и доста се гушкаха и плачеха за мен , но мисля че свикват вече и с това. Сега като се прибера се гушкаме по 10 мин и после почват да си играят нещо.
Като цяло мисля че добре им се отразява яслата. Но те са доста общителни и ако аз не съм на близо се държат прилично и кротко. Но покрай мен доста се лигавят и мрънкат да ги гушкам.
От яслата съм доволна ,но и така трябва да бъде, все пак е частна.

# 91
  • Мнения: 481
Да се оплача ... Болни сме. И двете са с хрема, кашлица, температура... и вече на антибиотици. От вчера съм в болнични и се гледаме вкъщи, не са на ясла. Дано да се оправят бързо  Praynig

# 92
  • София
  • Мнения: 12 229
      Дано наистина всички болнички бебенца оздравеят бързо.  Praynig

      Dreamy_world може ли да ми кажеш в коя частна ясла си ги записала? Може и на ЛС.
     

# 93
  • Мнения: 649
Явно сополките са неизменна част от адаптацията на децата. Ние също, уж няколко дни се бяхме оправили, днес пак чувам, че подсмърчат. Дано скоро придобием имунитет срещу тези гадости, че хич не ми се иска цяла зима да ми носят сополки вкъщи Confused.
иначе адаптирахме се съвсем (май). тази сутрин татко им ги закара сам, не са нито плакали, нито мръщили. от утре ще ги взимам и по-късно, че от понеделник започвам работа и така или иначе ще ги взимаме късно. Не съм сигурна как ще им се отрази тази идея. дано от игри не усещат как минава времето. Praynig

# 94
Моите близначки тръгнаха на ясла на година и четири месеца.Но постоянно боледуват.Давам им какви ли не хапчета за имунитет,но нищо не помага.Иначе са ми голяма радост,но е много трудно да гледаш две.Очите ти трябва да са на четири.Яслата е хубаво нещо,но да ги нямаше тия болести... newsm41

# 95
  • Мнения: 3 336
Веси, щом са на автибиотици, ще се оправят до няколко дни PeaceНяма да ти се влачат 3 седмици като при нас както се случи Rolling Eyes

На менпо едно време даже ми се искаше да дадем антибиотици, но доктора каза, че няма никакви индикации да го направим. Дано с всеки път се скъсяват болестните периоди. Моите са си още с хрема, засега няма промяна.

# 96
  • Мнения: 903
А моята едната снощи кашля цяла нощ и днес не ги пуснах на ясла. Така се надявах да се размине. За сега не е нищо сериозно. Изписаха ни сиропи за кашлица.
Наистина да ги нямаше тия болести.

# 97
  • Мнения: 649
Най-много ме е страх да не започнат да кашлят, затова като ги чуя да покашлят (в повечето случаи се давят) им давам по малко Стодал, за да пресече, ако има нещо (така ми каза педито, стига да не прекалявам с дозите).
Дано не ни хванат сериозни болести, че от понеделник започвам работа Praynig.

# 98
  • Мнения: 3 336
Моите също от днес са и с кашлица, даже сестрата в яслата ми се обади да ми каже да ида да го прибера Ники, защото ревял от един час и в промеждутъците кашлял много и сега щяла термометър да му слага. Като го взех каза, че имал температура, но не каза колко. Заведох го веднага на доктор и доктора каза, че много ясно като е плакал 1 час, че ще има температура веднага след това и че ще кашшля усилено след като реве, щом се е появила кашлица. Аз като отидох вече не ревеше Rolling Eyes Каза, че симптомите са същите като миналия път и за него си е сигурна алергия към препаратите, но ме праща на алерголог във вторник, за да потвърди диагнозата. Миналия път от вентолина мина, днес почти нямат сополки, след Бивацина снощи Party Но пък Ели лека кашлица, Ники повече, но само в затворено помещение. навън не кашля Crazy Ще търся как да се разправям за препаратите. Доктора каза, че и да купувам, пак ще си го носят вкъщи и няма да мият с него. Ама детето ми не може постоянно да си  ходи с тези симптоми. Всеки път на третия ден се започва Rolling Eyes Доктора каза, че ако е инфекция трябва повече време, за да се развие, защото има инкубационен период и не може всеки път по един и същ начин всичко да е. Та сега пак сме на вентолин и противоалергичен сироп #Cussing out И ми даде бележка с която удостоверява, че не са заразно болни и опасни за околните.

# 99
  • София
  • Мнения: 12 229
         Мишленце, тук в Младост една мама на близнаци се съмняваше за същото. Бяха постоянно хремави и болни и то след един ден на градина. Притесняваше се да не е алергия към някакви препарати. Лятото изкараха на село и се оправиха напълно, отскоро ходят отново на ДГ и засега не съм чула да се оплаква, но трябва да я видя, иначе преди сигурно към годинка бяха все така.

# 100
  • Мнения: 649
МАМЧЕТА, ПОМАГАЙТЕ!
Имам проблем, незнам как да постъпя. Когато проучвах яслите в околността, директорката на тази, в която са сега ми каза, че заведението работи до 19ч.
Това добре ме устрои, защото щях да си намеря работа (поне до 18ч), за да мога да си ги вземам.
От понеделник започвам, но съм чак в Младост и се налага мъжа ми да ги взема (пак след 18ч-работи на 10 мин от яслата). Направихме си разчет на оставянето и прибирането на децата, с оглед работното време, което ми е казано. Дес реших да ги взема не в 14:30, а в 17:30, за да видя как ще се държат.
 smile3515Отивам да си ги взема и установявам, че са последните деца в групата. Сестрите започнаха да чупят стойки, като разбраха, че от другата седмица ще ги вземаме с още 30 мин по-късно. Едната даже ми заяви,че с деца работят до 18ч, а след това лелките чистили за следващия ден. Другата пък едва ли не ме обвини, че съм си намерила работа толкова далече. Вбесих се, както не бях  никога досега smile3511. Няма кой да ги взима всеки ден по-рано от 18ч.
Имат ли право да претендират с това си "измислено работно време" и трябва ли веднага да говоря с директорката за тези им думи? newsm61
Страх ме е, че ще започнат да си изкарват яда върху децата ми! Weary

# 101
  • Мнения: 903
Оле, Деси, това е ужасно. В нашата ясла са до 18.30ч. Е то в Шумен разстоянията са малки де и пак работят повече.
Надявам се при нас кашлицата и хремата да не са алергия, че..... ooooh!

# 102
  • Мнения: 1 895
И в яслата и в градината съм си прибирала децата около 18. В яслата се цупеха, но им обясних, че за разлика от тях моето работно време е твърдо и не мога да си тръгна, когато ми свърши работата, а те не стига, че идват на обяд, ами и дават зор да си ходят още в 5. Неприятно е, но правото е на твоя страна. Бъди учтива, но твърда! Това е положението - работното им време официално е до 19!

# 103
  • Мнения: 124
Деси, на мен ми казаха същото работно време. До сега все ги взимам към 17ч. Защото кака им е в градината, а не искам да я свиквам да си тръгва по-рано. Само първият ден ми казаха че  им било късно като за първи ден, но след това никакви забележки. Успех, дано да решиш проблема по най-добрия начин Peace Нали работят до 19ч. а работата им е да гледат децата Thinking

# 104
  • Мнения: 649
Да ви се оплача. Вече съм на работа, а мойте мучоци, сякаш на пук на мен от понеделник започнаха да кашлят и от вчера са си вкъщи, до края на седмицата (най-малко) Sad.
Вече си мисля, че усетиха,че мама вече няма да ги вижда толкова много и ме наказват. newsm45

# 105
  • Мнения: 79
Кажете мили майчета колко дни ходиха децата ви през септември на ясла и колко платихте за тях.

# 106
  • Мнения: 903
Ние ходихме 1седм и платихме 11лв(+- някакви стотинки)

# 107
  • Мнения: 79
Питам, защото на мен ми поискаха 30лв. за 3 дни престой там.

# 108
  • Мнения: 7 803
че те цените като тук  Shocked 30 лева  Shocked

# 109
  • Мнения: 79
Обясниха ми, че трябва да платя половин такса за единия-20лв. и четвърт за другия-10лв., защото целия месец са ни пазили местата, а аз ги пуснах от 24-ти. Ако съм ги пуснала от първи октомври пак съм щяла да си платя за септември. Не ви ли звучи налудничаво? Аз не съм платила, но незнам дали няма да спрат децата от ясла.

# 110
  • Мнения: 7 803
хммм, тъпотия. на мен в бг ми взеха към 12 лева за 7 работни дни за двете  Rolling Eyes

# 111
  • Мнения: 903
Това е доста нагличко. При нас се плаща само за дните в които са ходили децата или сме взимали храна. И ние плащаме за едната половин такса, но се изчислява за бр. дни, така за 1 седмица платих за едната 7 и нещо, а за другата 3 и нещо Rolling Eyes

# 112
  • София
  • Мнения: 12 229
      Ще попитам мами които са по-запознати, но доколкото си спомням имаше нещо по новия правилник, че ако детето не посещава детското заведение без официална причина, като бележка от лекаря че е болно например, се заплаща таксата и за дните когато не е било на ДГ по неуважителни причини.

# 113
  • Мнения: 2 839
      Ще попитам мами които са по-запознати, но доколкото си спомням имаше нещо по новия правилник, че ако детето не посещава детското заведение без официална причина, като бележка от лекаря че е болно например, се заплаща таксата и за дните когато не е било на ДГ по неуважителни причини.
Ами  newsm78
Всяка градина/ясла сама гласува правилника си, но не знам доколко таксата се определя от правилника. Мисля, че трябва да зависи от някакви наредби на Общината.
Във Варна се плащат само "прослужените" дни  Wink Има май и някакво положение, че в ден в който ще отсъстват, ако не ги уведомиш до 9ч., когато броят децата, също плащаш целия ден, независимо от причините за отсъствие. Следващият вече не се плаща.

# 114
  • Мнения: 903
При нас пък трябва да предупредиш от предния ден до 9ч. за да не включват детето в бройките за храна. А плащаш и ако вземаш храната докато е болно.

# 115
  • Мнения: 649
На нас ни казаха, че се плаща за дните, в които децата са присъствали. Трябваше да разберем миналата седмица, но си бяхме вкъщи. Утре трябва да ни кажат.

# 116
  • Мнения: 903
Ние пак сме болни и лекарката ни предупреди, да не ги пускам, докато не се оправят напълно. Тъкмо свикнах да имам малко свободно време и децата посвикнаха с яслата Sad Сега подивяват по цял ден в къщи. Направо се отчайвам с тези болести.

# 117
  • Мнения: 3 336
Претенциите за пълна такса при 3 дни посещение са смехотворни #Cussing out Особево при положение ,че си заявила, че ще тръгнат децата по-късно на ясла. Моите миналия месец бяха само 2 дни на ясла и платих 6.30 лв. Другите отсъствия си ги извиних с бележки преди края на месеца.

Моите са здрави вече, но вероятн правят алергична астма и сега търчим по доктори Rolling Eyes Сега пък яслата стачкува #Crazy Но подозирам, че са затворили кухнята за ремонт и са искали да съчетаят със стачката, защото днес като минавах дограмите се сменяха. Иначе защо и яслата да стачкува Rolling Eyes Та сега сме в безсрочна стачка ще видим докога.

# 118
  • Мнения: 2 839
Моите са здрави вече, но вероятн правят алергична астма и сега търчим по доктори Rolling Eyes Сега пък яслата стачкува #Crazy Но подозирам, че са затворили кухнята за ремонт и са искали да съчетаят със стачката, защото днес като минавах дограмите се сменяха. Иначе защо и яслата да стачкува Rolling Eyes Та сега сме в безсрочна стачка ще видим докога.
newsm78
Там нали няма учители!?
Как така и двете деца пък правят алергична астма. Внимавай по какви доктори ходиш  Hug

# 119
  • Мнения: 3 336
Моите са здрави вече, но вероятн правят алергична астма и сега търчим по доктори Rolling Eyes Сега пък яслата стачкува #Crazy Но подозирам, че са затворили кухнята за ремонт и са искали да съчетаят със стачката, защото днес като минавах дограмите се сменяха. Иначе защо и яслата да стачкува Rolling Eyes Та сега сме в безсрочна стачка ще видим докога.
newsm78
Там нали няма учители!?
Как така и двете деца пък правят алергична астма. Внимавай по какви доктори ходиш  Hug

Няма, само че миналата седмица нещо ми обясняваха че като била затворена кухнята нямало как да взимат деца в яслата, но на мен ми мина покрай ушите, защото моите дивееха в този моминт и аз ги гонех да ги преобличам Crazy

Утре ще водя и Ели, ще видим какво ще каже докторката, иначе при Куфарджиева ги водя, според педито ни е една от трите най-добри алерголожки в София newsm78 Дано е така.

Във всички случаи в четвъртък сме на хомеопат, дано успеем с хомеопатия да ги оправим Praynig

# 120
  • Мнения: 649
Моя Мишо се оправи почти напълно, Павката от време на време покашля, но вече съвсем отшумява.
Да се надявам, че с връщането на ясла, няма да се върне пак кашлицата Praynig.
На нас ни искат 34лв и за двамата, при условие, че ходим от 15-ти септември. Май става въпрос за половината месец newsm78, но дните, в които ходихме до обяд незнам как се заплащат (все си мисля, че не трябва да е цяла такса).

# 121
  • Мнения: 481
В дните до обяд ние си плащахме пълна такса.
Колко е таксата за ясла при вас? Тук в Стара Загора е 25 лв. на дете, така че за пълен месец аз плащам за двете 37,50 лв.
Аз също смятам да ги водя моите на интервю на класически хомеопат. Много мами тук са доволни, ще взема и аз да пробвам, пък ще видим  newsm78

# 122
  • Мнения: 649
Бясна съм! #Cussing out С тия госпожи от яслата няма май да се разберем. Мъжа ми отишъл днес да ги вземе и те му казали, че децата изобщо не били добре. Попитал дали са кашляли или имали Т, а те му казали, че нямало такива работи, а само били много кисели цял ден. Може ли такова нещо #Cussing out.
Знаех си, че ще направят нещо, заради това, че ги взимаме по късно (което се оказа, че е не сме единствени).

# 123
  • Мнения: 481
И аз да се оплача - вчера вземам децата от яслата. Памперсите им току що сменени и аз като се прибрахме само ги преоблякох, без да ги сменям пак. А в раничките им като погледнах само по един памперс им е сменян за деня. Не се учудих, тъй като нали свикваме на гърне, та предположих, че не е имало нужда от повече.
Ама децата едни кисели, постоянно нещо се сърдят, мрънкат... По-късно като ги събличахме за банята и видях какъв е бил проблема - дупетата и на двете бяха много зачервени. Явно са ги държали през деня дълго време наакани  #2gunfire  #2gunfire
Много съм бясна...., но се чудя какво да направя... Как да има кажа, как да направя забележка, така че да не се обидят и да не си го изкарват после на децата....
При вас такова нещо случвало ли се е?

# 124
  • Мнения: 311
Здравейте отдавна не съм писала,но ви чета редовно!От днес малките са на ясла!Баща им ги заведе и не е имало рев даже им било интересно,обаче не знам как ще са като ги вземем на обед Rolling Eyes!Най много се притеснявам да не се разболяват много, че са малко кекави.Ще пиша пак как е минало стискайте палци Praynig !

# 125
  • Мнения: 293
От скоро и ние ходим на ясла и си мисля че добре им се отразява с изключение на това че изкараха един вирус и вкъщи не искат сами да се хранят и чакат аз да ги храня.
Забелязали ли сте дали като са и двете деца в една група се търсят?Аз като питах ми казаха, че само един път са се скарали за една играчка.

# 126
  • Мнения: 903
На мен ми казаха, че не се търсели. Бяха много учудени, сякаш трябва да са залепени едно за друго.

# 127
  • Мнения: 649
На мен ми казаха, че не се търсели. Бяха много учудени, сякаш трябва да са залепени едно за друго.
И на мен ми казаха, че двамата изобщо не си играят заедно. Само като заспивали трябвало да са един до друг (предполагам, защото вкъщи леглата са им едно срещо друго и те се гледат, доато заспят)

# 128
  • София
  • Мнения: 1 110
Здравейте!
Като гледам всички кашлят........... и ние бяхме така за три дни. Днес (да чукам на дърво  Laughing) вече няма нищо и утре с песен към яслата....  Sunglasses

Иначе аз вече също имам съмнения за някаква алергия. Не е нормално преди десет дни хрема и кашлица и сега пак. Суха кашлица, без хрема този път. Както се появи, така изчезна....  newsm78

Педиатърката каза да свиквам, така ще изкараме зимата. Сополите и кашлицата без усложнения са съпътстващи адаптацията на децата в детските заведения...  Cry

В нашата ясла таксата е 2 лв на ден, за второто 50%.

# 129
  • Мнения: 2 839
В нашата ясла таксата е 2 лв на ден
Mного бе! Кожодери! На повечето места е 1,20  Laughing

# 130
  • Мнения: 79
При нас също е по 2 лв. на ден.

# 131
  • Мнения: 311
Oт 3 дни сме вече на ясла!За сега добре с малко рев сутрин като влязат,но са само до обед.Малко ми е чудно как ще заспиват там при условие че в къщи бушуват в креватите около 40-50 мин ooooh!.Ядат и си играят там че и на гърне стоят Joy в къщи им е за игра обаче и аз не се втелявам чакам там да ги научат Crazy .Таксата при нас е 40 лв. на месец за единият а за 2-рият 20лв. на месец.Вашите деца лесно ли се адаптираха в смисъл колко време плачеха преди да им хареса ако изобщо има такъв вариянт Rolling Eyes.

# 132
  • Мнения: 481
................ ако изобщо има такъв вариянт Rolling Eyes.

Има, има такъв вариант. Моите на втората седмица вече не плачеха, а на третата имаше вече моменти в които не искаха да си тръгват.  Laughing

# 133
  • Мнения: 649
Мами, искам да ви питам дали знаете колко дни може да отсъства дете от ясла (по здравословни причини), без да трябва да му се правят паразитни изследвания. Защото бях чуля някъде, че не може да се отсъства повече от 5 дни, без пак да се правят паразитните, но не разбрах за какво точно ставаше въпрос.

# 134
  • Мнения: 481
Може да отсъства до 30 дни. След 30-тия ден се правят изследвания за чревни паразити.
А до 30 дни се връща само с бележка от личния лекар, че е здраво и не е контактно.
 Hug

# 135
  • Мнения: 649
Благодаря ти много!!! Hug

# 136
  • София
  • Мнения: 1 727
Здравейте, мами на близнаци! Моите момци вече са почти на 5 месеца и с нетърпене очаквам момента, когато ще ги пласирам на ясла, някой друг да им бере гайлето за по няколко часа на ден   Laughing
Понеже съм нова във форума и не съм много наясно как стават нещата, сигурно ще задам тъп въпрос, ама има ли някъде в интернет, или по институциите списък с детските градини/ясли в София. След известно време ще се местим да живеем в центъра и не знам там къде да търся. Говоря за държавни ясли или какъвто им е там статутът.

# 137
  • Мнения: 1 895
Понеже съм нова във форума и не съм много наясно как стават нещата, сигурно ще задам тъп въпрос, ама има ли някъде в интернет, или по институциите списък с детските градини/ясли в София. След известно време ще се местим да живеем в центъра и не знам там къде да търся. Говоря за държавни ясли или какъвто им е там статутът.


Ето списък на яслите в София. А в тази тема, в края на вторият пост има линкове към теми за детски ясли в София, от тях можеш да разбереш с какво име се ползват сред родителите, чиито деца ги посещават.

# 138
  • София
  • Мнения: 12 229
   Креми мерси и на мен ми е полезна информацията. Аз скоро ще трябва да започна да се ориентирам сериозно за даването им някъде, но определено не чакам с нетърпение този момент и бих желала да си ги гледам колкото се може повече време вкъщи  Simple Smile

# 139
  • София
  • Мнения: 1 727
Благодаря за съдействието! всичко ще прочета!!!

# 140
Мили майки!Как се борите с вирусите и болестите в яслата?Моите деца ходят по 3 дни и по 10 боледуват в къщи.Вече изпадам в ужас като ги чуя да кашлят.Дали ще отмине този период?Чудя се дали да не ги спирам, но с парите от майчинството до никъде не можем да се оправим.Дайте приятелски съвет.

# 141
  • София
  • Мнения: 1 110
Позната история, само дето по-бързо се оправят, но след три дни пак са болни.... Вече не смея да се хваля, ако са ходили цяла седмица, и не си правя планове за нищо дори за следващия ден. Явно ще трябва да мине известен адаптационен период.
Иначе сега пробвам с Цитросепт. Общо взето цялото семейство го пием. Ще видим!  newsm78

# 142
  • Мнения: 7 640
значи ме успокоихте, че не сме само ние по тази схема Tired

# 143
  • Мнения: 649
Аз пък (засега) мога да се похваля, че от две седмици сме плътно на ясла. От две се дмици давам едни витамини РЕСПИСТИМ, които са и имуностимулатори. От тогава не съм ги чула нито един път да кашлят, което е супер, с оглед на това, че преди да ги купя боледувахме по същата схема.
Горещо ги препоръчвам тези хапченца, дано ви помогнат. Струват 6-8лв, зависи от къде се купят, дават се по 1/2 хапче,  само сутрин.
Дано на вас помогнат, както на нас Praynig

# 144
  • София
  • Мнения: 1 110
значи ме успокоихте, че не сме само ние по тази схема Tired

То май затова ни закъса темичката, няма с какво да се похвалим, а за болести на никой не му се говори!

# 145
  • Мнения: 3 336
Моите от близо месец са на хомаопатия, като хомеопатичката ме предупреди, че последин ястаздий на излекуване е кожни проблеми и точно така стана, миналия петък Ники с 39,6 Т и на двамата се появиха афти и обриви по дупетата и по пръстите на ръцете и краката, без да ги сърбят, което е най-странното Crazy Виках доктора, зощото помислих, че може да е шарка, но се оказа, че не е и хоммеопатката каза, че си е от нашите лекарства - хомеопатичните, от вчера спрях вече лекарствата, децата са ок, от понеделник пак са на ясла, живот и здраве Wink

Другия петък пак сме на преглед и започваме да чистим първата им година, досега чистихме болестите от втората година, а као мине и този курс започваме болестите на генетично ниво, т.е. предразположенията по роднински връзка. След това се надявам да лекуваме само дребни нещица ако излезнат Praynig

Иначе в яслата децата са ок, сутрин още мрънкат, но вечер не искат да си тръгват. Сестрите хвалят Ели ,че е много самостоятелна и искат от следващата седмица да  махаме памперсите вече при нея, ще видим тази работа, Ели вече пишка на гърне, Ники днес си каза като започна да ака, но в гърнето нищо не направи, после се изака в памперса и баща му го бъзика сега , че бил тихосерец Twisted Evil С което ме вади от равновесие #2gunfire

# 146
  • Мнения: 46
Искам да попитам информираните има ли някаква по-нова информация за кандидатстването в детските градини от 01.01.08 год. в София. Моите бяха на ясла до пролетта в Красна поляна, но от там ни казаха, че не могат да ги запишат на градина, защото не сме били от квартала. Сега ходят на градина в провинцията при баба си, защото беше твърде късно да подаваме молби за друга градина, когато разбрахме за този "проблем". Тъй като ходя на работа и нямам време да проучвам въпроса, моля, който знае нещичко, да ме светне.

# 147
  • София
  • Мнения: 1 110
Аз също се вълнувам от този въпрос, защото и ние трябва да подадем за градина. Който има инфо да сподели, моля!!  Hug

# 148
# 149
  • Мнения: 7 640
да, близнаците последни по предимство Crossing Arms

Но все пак ни има, от друга страна.

# 150
  • Мнения: 49
Здравейте и от нас!
Изчетох цялата тема,хрема,суполки... така ще е ние вече сме в градината.Минахме етапа ясли.пожелавам на всички децата да са като мойте по отношение на рева.Първи ден вземане на обяд,с леко хленчене от втори ден по цял ден Whistling
Сега сме както писах в градина-при нас става автоматично,имам привилегия плащам 1 такса/може би защото сме единствените близнаци в градината/ Tired
Относно боледуването миналата година боледувахме доста 2-3дни на ясла 2-3 седмици вкъщи не съм давала нищо имуностимолиращо,сигурно много от вас ще ме обвинят за некадърност или че не мисля за тях...,но .Разболеят се айде в къщи за по дълго време,после на ясла пак суполки, кашличка пак вкъщи . Не правете така.Помислете !!!в къщи е друго 2-3 деца не е като 28 деца с 3ма,4ма човека персонал,не прекалявайте с грижите не винаги е за добро .В момента в който се осъзнах взехме да боледуваме по-рядко.разболеят се ,стигнем ли до антибиотик давам го 2-3 дена след това на ясла + антибиотика,така НЕ СА ЗАРАЗНИ,антиб. вече е подействал и все още действа,винаги съм го давала не по малко от6дни.Итака постепенно боледувахме по малко.От април 2007 НЕ СМЕ болрдували,сополки, кашличка това не е болест.Загрявайте се,чайчета и т.н. От октомври давам за ПЪРВИ ПЪТ имуност. Респивакс-хапченца по 1 на гладно 20 дни ,след това 10дни почивка,така 3 пъти.Ако го бях давала по отранно кога бяхме с памперси сега като не можем да си отравями кръсчетата след ползване на тоалетна какво щяхме да правим.Ние боледуваме един слер друг.Има неща който просто трябва да се преболедуват.

# 151
  • Мнения: 7 640
Здравейте и от нас!
Изчетох цялата тема,хрема,суполки... така ще е ние вече сме в градината.Минахме етапа ясли.пожелавам на всички децата да са като мойте по отношение на рева.Първи ден вземане на обяд,с леко хленчене от втори ден по цял ден Whistling
Сега сме както писах в градина-при нас става автоматично,имам привилегия плащам 1 такса/може би защото сме единствените близнаци в градината/ Tired
Относно боледуването миналата година боледувахме доста 2-3дни на ясла 2-3 седмици вкъщи не съм давала нищо имуностимолиращо,сигурно много от вас ще ме обвинят за некадърност или че не мисля за тях...,но .Разболеят се айде в къщи за по дълго време,после на ясла пак суполки, кашличка пак вкъщи . Не правете така.Помислете !!!в къщи е друго 2-3 деца не е като 28 деца с 3ма,4ма човека персонал,не прекалявайте с грижите не винаги е за добро .В момента в който се осъзнах взехме да боледуваме по-рядко.разболеят се ,стигнем ли до антибиотик давам го 2-3 дена след това на ясла + антибиотика,така НЕ СА ЗАРАЗНИ,антиб. вече е подействал и все още действа,винаги съм го давала не по малко от6дни.Итака постепенно боледувахме по малко.От април 2007 НЕ СМЕ болрдували,сополки, кашличка това не е болест.Загрявайте се,чайчета и т.н. От октомври давам за ПЪРВИ ПЪТ имуност. Респивакс-хапченца по 1 на гладно 20 дни ,след това 10дни почивка,така 3 пъти.Ако го бях давала по отранно кога бяхме с памперси сега като не можем да си отравями кръсчетата след ползване на тоалетна какво щяхме да правим.Ние боледуваме един слер друг.Има неща който просто трябва да се преболедуват.

да не би да е такса и половина newsm78

# 152
  • Мнения: 49
Една.
За театър също е една ,само за учебници, ,пастели,моливи и т. н. за всеки поотделно.

# 153
  • Мнения: 7 640
Една.
За театър също е една ,само за учебници, ,пастели,моливи и т. н. за всеки поотделно.

това решение на общината пшри вас ли е или как, много странно

# 154
  • Мнения: 7 803
и в божурище плащах само 1 такса за двете  Simple Smile

# 155
  • Мнения: 649
Като гледам май никой няма какво ново да каже за дечицата ни в яслите. Последния път, когато се похвалих, че не сме боледували, е разболяхме от гнойна ангина Sad. Една седмица вкъщи! След това, обаче, вече (да не казвам  голяма дума и да чукам на дърво) месец не сме били зле. Само от време на време сополкие, но с тях вече се оправяме много бързо Mr. Green.
Иначе-добре се държат и двамата там. харесва ми, че сутрин нямаме проблеми със ставането, нито със излизането.
Но пък аз нямам никакво време за форума, за което се извинявам, растем и белите ни край нямат Grinning

# 156
  • Мнения: 903
Моите се сдобиха със стрептококи преди няколко месеца и от 1,5м. са си в къщи. На пролет пак ще пробваме. Затова нищо не пиша Sad

# 157
  • Мнения: 7 803
не знам дали го боите за ясла, но моите са на детегледачка по 9 часа седмично. веднъж 3 часа и веднъж 6 часа. общо са 10-15 деца. вече 2 месеца ходят и да чукам на дърво само сополи и то не градински  Mr. Green а бистри. това беше. другият месец ги записвам за детска от септември и това е. дано и тям няма ядове с болести.

# 158
  • София
  • Мнения: 12 229
  Джъмп това ми звучи като много добра идея за да свикнат постепенно с друго място и повече дечица. Дали тук може да се направи нещо подобно?

# 159
  • Мнения: 7 803
предполагам, че може. дефакто децата се гледат в домашна обстановка, но правилата са си като в ясла. хранят се по едно и също време, лягат и т.н. храната е домашно приготвена от детегледачката. иначе преди ходехме на организирани срещи с други деца. наема се помещение и който иска да участва плаща някаква част. дефакто това в бг може да се направи в клуб. да се резервират примерно 2 часа, да се съберете група с деца на подобна възраст. важното е такива срещи да са за по-дълго време, не е еднократно, а примерно веднъж седмично вторник от 9 до 11. така децата свикват  Peace ние ходихме на 6 месеца още на такива срещи с деца до 3 години и беше весело. едни пълзят, едни само седят, други тичат  Crazy а майките на лафче  Whistling

# 160
  • Мнения: 2 950
да, близнаците последни по предимство Crossing Arms

Но все пак ни има, от друга страна.

Мисля, че предимствата не са по този ред, а просто тези три категории деца имат предимство пред другите деца. newsm78

# 161
  • София
  • Мнения: 12 229
  Така е реда, ние сме на последно място, но всъщност първа група предимство надали са много. Само втора с деца, чиито братчета или сестрички са там са пред нас са повечко. Но на фона на всички останали които нямат предимство пак е страхотно, тоест първо ще се класират всички с предимство и след това останалите по час на подаване на молбата.
   Да Джъмп права си, аз скоро ги оставих в един клуб за половин час някъде сами, но ми излиза скъпичко така. Общо 6 лв за час за двете. Но ще си помисля по въпроса.

# 162
  • Мнения: 7 803
така е скъпо. друго имах предвид. да наемете клуба, без персонал да гледа децата, само помещението. дефакто вие майките си ги гледате децата  Peace а децата са си на подобна възраст, без големи деца  Simple Smile

# 163
  • София
  • Мнения: 12 229
  Аз искам да не съм там, за да свикват без мен. Бяха слушала изцяло докато ме нямаше и само като се появих почнаха да ми висят по краката.
  Може ли да попитам мамите, за предаването в което ще участваме. Имаме ли предимство освен при записването. Например по-ниска такса за яслата или за детска кухня, но от това че са близнаци а не че са 2 или трето дете?

# 164
  • Мнения: 7 803
ми тогава потърси някоя пенсионерка примерно да ги гледа почасово, ако не искаш увас, да ги води за 2 часа в някой парк  Peace

# 165
  • Мнения: 7 640
ми тогава потърси някоя пенсионерка примерно да ги гледа почасово, ако не искаш увас, да ги води за 2 часа в някой парк  Peace

мда, виждала съм обяви и във Форума от този тип
Леля Цанка гледа деца в дома си...
Търся още едно мъниче

Последна редакция: вт, 15 яну 2008, 10:44 от Double with Cream

# 166
  • Мнения: 1 165
А колко е месечната такса за близнаци в яслата? Очевидно в провинцията е различно.
И още да ви питам, кога започахтне да ги оставяте до 17.00ч.? И от каква възрст е приема всъщност. Важно ли е да са проходили newsm78? Все си мисля, че за съжаление ще трябва да се върна на работа есента, отсега се чудя какво да правя Rolling Eyes.

# 167
  • София
  • Мнения: 12 229
  Подаването на документи от тази година е само през интернет и е от 4 февруари. Близнаците са с предимство. Приема е септември месец, като всяка година се подават на ново документите и не важат от миналата година класирания. По закон май е от 10 месечна възраст яслата, но не всички имат условията да могат да се грижат за непроходили дечица, тоест понякога това е задължително изискване. За месечната такса не мога да съм ти от полза.

# 168
  • Мнения: 1 165
Благодаря ти, Айла. Ще проверя на място в яслата как стои въпроса с възрастта на децата.

# 169
  • София
  • Мнения: 12 229
  Погледни тук - Информационна система за обслужване на детските градини
  Има списък с детските градини в Младост и свободните места. От там ще се подават и документите.

# 170
  • Мнения: 1 165
Айла, дали знаеш дали мога да подам молби в няколко ясли в Младост, пък където ни приемат Rolling Eyes?!

# 171
  • София
  • Мнения: 12 229
  Да можеш на много места и покрай предимството ако предполагам че биха ви приели навсякъде, стига да навършвате необходимата възраст тази година.

# 172
  • Мнения: 1 165
Ами на 15.10. живот и здраве ще станем на годинка Hug.
А трябва ли да съм регистрирана в този сайт, за да подам молба на 04.02.т.г. в 9.00 часа?  newsm78 Нали и за ОДЗ-тата става по интернет кандидастването Embarassed Rolling Eyes?

Последна редакция: ср, 16 яну 2008, 19:45 от kassi /patrissia/

# 173
  • Мнения: 3 336
Ами на 15.10. живот и здраве ще станем на годинка Hug.
А трябва ли да съм регистрирана в този сайт, за да подам молба на 04.02.т.г. в 9.00 часа?  newsm78 Нали и за ОДЗ-тата става по интернет кандидастването Embarassed Rolling Eyes?

Не можеш да се регистрираш в момента, регистрацията започва точно в 9 сутринта на 4 февруари. Аз опитах също, за да съм сигурна какво да казвам, ако искаш опитай и ти.

# 174
  • Мнения: 1 165
Очевидно е така, защото аз опитах, но ми дава грешен потребител или парола.

# 175
  • Мнения: 7 640
А колко е месечната такса за близнаци в яслата? Очевидно в провинцията е различно.
И още да ви питам, кога започахтне да ги оставяте до 17.00ч.? И от каква възрст е приема всъщност. Важно ли е да са проходили newsm78? Все си мисля, че за съжаление ще трябва да се върна на работа есента, отсега се чудя какво да правя Rolling Eyes.

плащаш такса и половина- като за две деца от 1 семейство в едно ДЗ.
Започнах да ги оставям за цчл ден от втората седмица по съвет на директорката- шапка й свалям на професионализма  bouquet.
По принцип има и непроходили деца в яслите, но на твое място бих намерила начин да изчакам месец-два с връщането на работа.
 Тя няма да се свърши никога.

# 176
  • Мнения: 1 165
Благодаря ти. А ти на колко месеца даде твоите дечица на ясла?
Смяташ, че на годинка ще са още малки ли, и особено ако не са проходили newsm78?
По принцип не искам да се връщам на работа, защото ми е доста напрегната и често се налага да работя уикендите и вечер например до 21.00ч., но пък тогава ще съм от обяд, или сутрин от 9.00 до 13.00-такава е спецификата на работата ми. Единствено поради финансови причини имам такива намерения, иначе бих си ги гледала най-малко до 2 год. възраст. Ще видим, има време, до тогава може да съм спечелила от тотото  Wink и да си изплатим предсрочно заема Praynig! А ти защо казваш да изчакам месец-два, за да бъдат мааалко по-големи или заради зимата newsm78? Макар че тя тепърва ще започва тогава Sad. Благодаря ти.

# 177
  • Мнения: 1 165
Леле, каква излагация, сега се върнах в началото на темата и видях, че съм написала думата работен с Ъ  Rolling Eyes newsm78,
Много хубава тема.
И аз ще я чета с интерес, макар че имам още време.  Wink
Искам да ви питам,  първия прием очевидно е от първия ръботен ден на септември.
Срамота, явно съм бързала. Много държа на правилния правопис и не допускам грешки, но заради това нещо ми иде да се гръмнаааааа Close Twisted Evil Close.

# 178
  • Мнения: 1 174
Леле, каква излагация, сега се върнах в началото на темата и видях, че съм написала думата работен с Ъ  Rolling Eyes newsm78,
Много хубава тема.
И аз ще я чета с интерес, макар че имам още време.  Wink
Искам да ви питам,  първия прием очевидно е от първия ръботен ден на септември.
Срамота, явно съм бързала. Много държа на правилния правопис и не допускам грешки, но заради това нещо ми иде да се гръмнаааааа Close Twisted Evil Close.
Касси и аз така много държа на правописа,но на всеки се случва в бързината да сгреши HugПо въпроса за яслите моето мнение е ,че поне трябва да имат 2 годинки,за съжаление понякога не зависи от нас.
Аз дори смятам да ги гледам до 3,но живеем при родителите ми и много помагат Peace

# 179
  • Мнения: 1 165
По въпроса за яслите моето мнение е ,че поне трябва да имат 2 годинки,за съжаление понякога не зависи от нас.
Аз дори смятам да ги гледам до 3,но живеем при родителите ми и много помагат Peace

Мила, права си, аз ги гледам сама и като гледам така ще е и занапред. Разчитам на помощ уикендите за по няколко часа и най-много един път в седмицата майка ми идва да спи при тях, обикновено петък или събота, за да излезем с приятели. Ето тази събота и неделя обаче нямам помощници.

# 180
  • Мнения: 7 640
Благодаря ти. А ти на колко месеца даде твоите дечица на ясла?
Смяташ, че на годинка ще са още малки ли, и особено ако не са проходили newsm78?По принцип не искам да се връщам на работа, защото ми е доста напрегната и често се налага да работя уикендите и вечер например до 21.00ч., но пък тогава ще съм от обяд, или сутрин от 9.00 до 13.00-такава е спецификата на работата ми. Единствено поради финансови причини имам такива намерения, иначе бих си ги гледала най-малко до 2 год. възраст. Ще видим, има време, до тогава може да съм спечелила от тотото  Wink и да си изплатим предсрочно заема Praynig! А ти защо казваш да изчакам месец-два, за да бъдат мааалко по-големи или заради зимата newsm78? Макар че тя тепърва ще започва тогава Sad. Благодаря ти.

определено така смятам Peace
Всички ни тресе финансовата треска, ама се свиква в един момент с безпаричието Sunglasses, дупе знае две и двеста.

Сега си мислиш, че на една година ще са голеееми деца, но повярвай ми, далеч не е така.

Моите ги пуснах на 1г 7м, летен период беше и пак боледуваха. Нямаш застраховка за това.


# 181
  • София
  • Мнения: 12 229
  И аз някога си мислех че ще са вече големи на годинка, а те си бяха направо бебета още. Сега почти на годинка и половина още ми се виждат малки. Ако мога мисля пролетта най-рано да видя дали няма да стане нещо с баба и детегледачка и чак от 2,5 или 3 годинки да ги пусна направо на детска. А някога как разправях на работата, че след около година се връщам на работа...

# 182
  • Мнения: 7 640
  И аз някога си мислех че ще са вече големи на годинка, а те си бяха направо бебета още. Сега почти на годинка и половина още ми се виждат малки. Ако мога мисля пролетта най-рано да видя дали няма да стане нещо с баба и детегледачка и чак от 2,5 или 3 годинки да ги пусна направо на детска. А някога как разправях на работата, че след около година се връщам на работа...

 Grinning Grinning Grinning

# 183
  • Мнения: 2 839
При нас чак на 2-2,5г. чувствително се промениха нещата. Търпение  Laughing

# 184
  • Мнения: 152
Здравей те мами искам да питам  знаели някой колко е таксата за детски ясли в Пловдив и за близнаци ползва мели привилегията да плащаме такса и половина .

# 185
  • Мнения: 844
По принцип на всякъде се ползва привилегия, и в градината също.

# 186
  • Мнения: 649
Здравейте на всички! Все по-малко време ми остава за форума Sad.
Обръщам се към вас, отново със съвет и за ориентир. От известно време, както писах преди, лелките и госпожите от яслата са ни нарочили, заради това, че ги взимаме след 18часа. Постоянно ни връщат и не ги искат, за  най-малкото нещо. напосредък, като по случайност, всеки четвъртък ми ги връщат - или с вдигната Т (през деня имали висока Т, но пък вкъщи им няма нищо newsm78), или казват, че имали разстройство, или пък че са повръщали. Разбира се, след всяко такова нещо, децата са на лекар, но... уви, никога им няма нищо. Дали си измислят (както вече подозирам), за да  не ги водя в петък, или пък наистина се случва с децата, незнам.
Но пък и отношението на г-жите към мен е просто отвратително. Не смея да се опълча срещу тях, за да не си го изкарат на децата. Страх ме е. Много съм разочарована от тази ясла и съм решила да ги запиша в друга. но като начало ни се иска (на мен и мъжа ми) да предизвикаме проверка на яслата.
Скоро разбрах, че преди години е имало подадена жалба за побой на едно дете. Това още повече ме мотивира да предизвикаме проверка, за всеки случай.
Някой може ли да ме ориентира към кого трябва да се обърна по въпроса?
Ще съм ви благодарна и засъвети, дали правилно ще постъпя. Hug

# 187
  • Мнения: 3 336
Здравейте на всички! Все по-малко време ми остава за форума Sad.
Обръщам се към вас, отново със съвет и за ориентир. От известно време, както писах преди, лелките и госпожите от яслата са ни нарочили, заради това, че ги взимаме след 18часа. Постоянно ни връщат и не ги искат, за  най-малкото нещо. напосредък, като по случайност, всеки четвъртък ми ги връщат - или с вдигната Т (през деня имали висока Т, но пък вкъщи им няма нищо newsm78), или казват, че имали разстройство, или пък че са повръщали. Разбира се, след всяко такова нещо, децата са на лекар, но... уви, никога им няма нищо. Дали си измислят (както вече подозирам), за да  не ги водя в петък, или пък наистина се случва с децата, незнам.
Но пък и отношението на г-жите към мен е просто отвратително. Не смея да се опълча срещу тях, за да не си го изкарат на децата. Страх ме е. Много съм разочарована от тази ясла и съм решила да ги запиша в друга. но като начало ни се иска (на мен и мъжа ми) да предизвикаме проверка на яслата.
Скоро разбрах, че преди години е имало подадена жалба за побой на едно дете. Това още повече ме мотивира да предизвикаме проверка, за всеки случай.
Някой може ли да ме ориентира към кого трябва да се обърна по въпроса?
Ще съм ви благодарна и засъвети, дали правилно ще постъпя. Hug

Съвсем правилно ще постъпиш Peace Можеш да се обадиш в столична община и кажи, че искаш  да те свържат с кабинета на г-жа Фандъкова. Секретарката й е много внимателна и ще те изслуша гарантирано. Доколкото познавам г-жа Фандъкова мисля, че веднага ще задейства проверка.

Само за сведение, на нас на родителската среща ни обясниха, че ако се налаг децата да остават след 18 часа, трябва да кажем предварително, за да могат сестрите да преминат в друг режим на работа и така няма да се засичат по много време на обяд, но ще остават повече вечер. Аз ако съм на теб в петък ще ги водя на доктор, ще взимам бележка и ще ги водя пак в петъка Wink Хич да не си правят планове за уикенда преди да им е привършила работната седмица Peace Като им ги заведеш в петъка с бележка няколко пъти смятам, че ще им стане ясно, че ти си по-голям инат. И също се обади с оплакване където ти казах. Вярвам, че така ще си разрешиш проблема Peace Успех  bouquet

# 188
  • Мнения: 3 336
А, и още нещо, не знам говорила ли си с директорката, но ако не си първо това направи Peace Аз така бих постъпила, дано директорката ви да е като нашата Hug Иначе понякога сестрите ти казват едно, а като говориш с директорката - съвсем друго се оказва Peace Директорката е една и каквото тя каже, това става в крайна сметка bowuu

# 189
  • Мнения: 7 640
Здравейте на всички! Все по-малко време ми остава за форума Sad.
Обръщам се към вас, отново със съвет и за ориентир. От известно време, както писах преди, лелките и госпожите от яслата са ни нарочили, заради това, че ги взимаме след 18часа. Постоянно ни връщат и не ги искат, за  най-малкото нещо. напосредък, като по случайност, всеки четвъртък ми ги връщат - или с вдигната Т (през деня имали висока Т, но пък вкъщи им няма нищо newsm78), или казват, че имали разстройство, или пък че са повръщали. Разбира се, след всяко такова нещо, децата са на лекар, но... уви, никога им няма нищо. Дали си измислят (както вече подозирам), за да  не ги водя в петък, или пък наистина се случва с децата, незнам.
Но пък и отношението на г-жите към мен е просто отвратително. Не смея да се опълча срещу тях, за да не си го изкарат на децата. Страх ме е. Много съм разочарована от тази ясла и съм решила да ги запиша в друга. но като начало ни се иска (на мен и мъжа ми) да предизвикаме проверка на яслата.
Скоро разбрах, че преди години е имало подадена жалба за побой на едно дете. Това още повече ме мотивира да предизвикаме проверка, за всеки случай.
Някой може ли да ме ориентира към кого трябва да се обърна по въпроса?
Ще съм ви благодарна и засъвети, дали правилно ще постъпя. Hug

коя ясла е това Shocked

# 190
  • Мнения: 649
Здравейте на всички! Все по-малко време ми остава за форума Sad.
Обръщам се към вас, отново със съвет и за ориентир. От известно време, както писах преди, лелките и госпожите от яслата са ни нарочили, заради това, че ги взимаме след 18часа. Постоянно ни връщат и не ги искат, за  най-малкото нещо. напосредък, като по случайност, всеки четвъртък ми ги връщат - или с вдигната Т (през деня имали висока Т, но пък вкъщи им няма нищо newsm78), или казват, че имали разстройство, или пък че са повръщали. Разбира се, след всяко такова нещо, децата са на лекар, но... уви, никога им няма нищо. Дали си измислят (както вече подозирам), за да  не ги водя в петък, или пък наистина се случва с децата, незнам.
Но пък и отношението на г-жите към мен е просто отвратително. Не смея да се опълча срещу тях, за да не си го изкарат на децата. Страх ме е. Много съм разочарована от тази ясла и съм решила да ги запиша в друга. но като начало ни се иска (на мен и мъжа ми) да предизвикаме проверка на яслата.
Скоро разбрах, че преди години е имало подадена жалба за побой на едно дете. Това още повече ме мотивира да предизвикаме проверка, за всеки случай.
Някой може ли да ме ориентира към кого трябва да се обърна по въпроса?
Ще съм ви благодарна и засъвети, дали правилно ще постъпя. Hug

коя ясла е това Shocked
61 ясла в Надежда.

# 191
  • Мнения: 649
Съвсем правилно ще постъпиш Peace Можеш да се обадиш в столична община и кажи, че искаш  да те свържат с кабинета на г-жа Фандъкова. Секретарката й е много внимателна и ще те изслуша гарантирано. Доколкото познавам г-жа Фандъкова мисля, че веднага ще задейства проверка.

Само за сведение, на нас на родителската среща ни обясниха, че ако се налаг децата да остават след 18 часа, трябва да кажем предварително, за да могат сестрите да преминат в друг режим на работа и така няма да се засичат по много време на обяд, но ще остават повече вечер. Аз ако съм на теб в петък ще ги водя на доктор, ще взимам бележка и ще ги водя пак в петъка Wink Хич да не си правят планове за уикенда преди да им е привършила работната седмица Peace Като им ги заведеш в петъка с бележка няколко пъти смятам, че ще им стане ясно, че ти си по-голям инат. И също се обади с оплакване където ти казах. Вярвам, че така ще си разрешиш проблема Peace Успех  bouquet
Предопредих за това, че ще ги взимаме след 18ч една седмица, преди да започна работа.
А, и още нещо, не знам говорила ли си с директорката, но ако не си първо това направи Peace Аз така бих постъпила, дано директорката ви да е като нашата Hug Иначе понякога сестрите ти казват едно, а като говориш с директорката - съвсем друго се оказва Peace Директорката е една и каквото тя каже, това става в крайна сметка bowuu
И с нея съм говорила, вярно, за около две седмици нещата бяха се пооправили, но от миналата седмица пак всичко наново  Tired.

# 192
  • Мнения: 2 950
А до колко работи яслата по принцип?  newsm78 Нашата ясла работи до 18 часа. Но градината е до 19 часа.  newsm78

# 193
  • Мнения: 649
Работното време е от 7:00 до 19:00. Никога не сме ги взимали преди 18:30, но а тях и това е проблем. #Cussing out

# 194
  • Мнения: 3 336
Деси, отиди пак при директорката и я попитай необходимо ли е всяка седмица да ходиш при нея, за да нямаш проблеми със сестрите. Също така й кажи, че тъй като ходиш на работа и вече н-брой пъти сестрите те лъжат, че децата имат температура и т.н. , а според наблюдения на вас и доктора ви това не е така и докога ще те разкарват всеки петък сутрин по доктори без на децата да им има нещо наистина. Кажи им че въпроса е от работодателя ти и очаква да му дадат отговор от детската ясла, защото това повече не може да продължава!

Тези сестри май се имат за нещо повече от директорката #Cussing out Пак ти казвам, иди при нея ,след като ги е посплашила за 2 седмици, просто този път бъди още по-твърдар та дано да им държи повече влага.

# 195
  • Мнения: 1 174
Много съм възмутена от разказа на Деси,просто нямам думи #Cussing out
Бъди силна и не се притеснявай да се обадиш да им направят проверка. Hug

# 196
  • Мнения: 649
Благодаря Ви за подкрепата Hug.
Мишленце, ще поговоря с директорката, отново, но и ще се обадя за проверка на яслата, защото не съм сигурна, че пак резултатът ще продължи дълго време.

# 197
  • Мнения: 3 336
Деси, разкажи какво стана?

# 198
  • Мнения: 649
Решихме да изчакаме малко. Мъжа ми в понеделник се качил при директорката, тя както се очакваше, нищо не знаела за случилото се, въпреки, че от нейния кабинет ми се обаждат всички, но....
Обещала да обърне внимание на случката. Наистина, нямаше проблеми тази седмица, но мъжа ми предупредил, че ако още веднъж се случи да ми се обади някоя от госпожите и ми каже, че детето ми е болно и не го иска, а в същото време лекарката не потвърди нещата, няма да се поколебае да предизвика проверка.
Директорката пребледняла рпи тези му думи и обещала, че зависи ли от нея, няма да се повтори.
Тази седмица не са казали и нищо за никого, очакваме другия или по-другия четвъртък Mr. Green

# 199
  • Мнения: 238
Уффф и аз имах подобни проблеми с яслата на сина ми в Гео Милев. Поне 4-5 пъти са ме вадили на пожар от работа да ходя да си прибирам детето, че било с Т или ушите го болели или не знам си какво му имало! Търча като ненормална, веднага след това на лекар и личната преглежда , слуша и вдига раменете - нищо! Така и не се измериха втори път в къщи тези температури, така и нищо му нямаше на това дете. Моят юнак наистина не боледува често пу! пу! пу!
Съответно аз го водя на другия ден с бележки... какви разправии съм имала сутрин, какви думи съм слушала! ooooh! Каква майка съм била, това било престъпление спрямо другите деца - кошмар!  Twisted Evil Направо не ми се сеща  ooooh!
В края на краищата разбраха, че аз съм по-упоритата и спряха. А не ми е проблем когато е болен да си стои в къщи, ако не аз има си момиче, което ни помага, но най-мразя да ме правят на луда  Twisted Evil
Поне по отношение на работното време никога не са протестирали - пише си 19:00 и наистина до 19:00 си стоят жените. Може да е една за цялата ясла, но си стои докато родителите си приберат децата.  Simple Smile

# 200
  • Мнения: 3 336
Браво, Деси, явно мъжка ръка си е трябвала в случая Laughing Много се радвам, че сте си разрешили проблема, вярвам, че ще им държи влага  bouquet

И при мен се е случвало веднъж. Извикаха е на пожар, че Ники реве на поразия от 1 час и кашлял и даже сега му слагала термометъра сестрата и като отидох Ники изобщо не ревеше, всички деца спяха , а то йдори пижамка не бяха му сложили, сестрата каза, че е имал температура, но не каза колко и като го пипнах нямаше, по -късно му я мерих няколко пъти до вечерта - нищо. А кашлицата си е алергична, това вече поне е ясно на всички, освен на някои родители Rolling Eyes

# 201
  • Мнения: 3 336
Забравих да напиша, че всяко дете ако се дере 1 час ще вдигне температура със сигурност, това ми отговори и доктора при прегледа Peace

# 202
  • Мнения: 649
Да ви кажа! В петък Мъжа ми направил услуга на лелките в яслата-преместил някакъв гардероб там. Тази седмица разказва, че толкова учтиви не са били учителките, откакто сме тръгнали на ясла Laughing

# 203
  • Мнения: 30
Момичета ,мойте момчета Тони и Наско  тръгнаха на ясла на 7 .02 и общо взето искараха осем дни и се разболя Наско ,останахме си в къщи и Тони също започна да кашля,още се лекуваме.Въпроса ми е ,как да започна работа като боледуват често?Имам още 3 месеца от платеното майчинство и исках да се връщам,но не знам дали ще се случва да боледуваме и да си стоим в къщи!?доколкото разбрах е задължително да се върна или може да изчакам период за адаптиране?Мислех да се върна от март на работа,но се колебая и се притеснявам за децата,как ще се чувстват  от 8.00 до 18.30 в яслата .сега ги взимам 16.00 ч и имам повече време за тях,защото съм си свършила къщната работа през деня.Предполагам че ще влезнем в забързания график ,ако ходя на работа,но не знам как ще им сие отрази на тях.Освен че не сме заедно през деня ще имам ли време за тях и ще бъде ли достатъчно като ще имам и домашни задължения.Може ли някой с повече опит да подскаже как се справя с трудностите?

# 204
  • Мнения: 42
След две седмици ще давам моите близнаци на детска ясла и много се притеснявам как ще свикнат  Sad Те са на 2г. и 3м., по принцип са много общителни, но ......... Ще ми е от полза, ако някой, който вече е минал по този път ме окуражи! Благодаря предварително!  Heart Eyes
Извинявам се, ако тази тема е обсъдена някъде, но аз не я видях!

# 205
  • Мнения: 7 640
След две седмици ще давам моите близнаци на детска ясла и много се притеснявам как ще свикнат  Sad Те са на 2г. и 3м., по принцип са много общителни, но ......... Ще ми е от полза, ако някой, който вече е минал по този път ме окуражи! Благодаря предварително!  Heart Eyes
Извинявам се, ако тази тема е обсъдена някъде, но аз не я видях!

май вече съм писала- благодарение на нашата директорка и нейните съвети, моите свикнаха много бързо, а бяха малки и не бих казала общителни Laughing
Само една седмица до обед, от втората- по цчл ден и първия месец вземане рано- в 16ч, това мога да препоръчам.
Успех и се настрой на рев, пък има и такива, които не плачат Wink

# 206
  • Мнения: 42
Блатодаря на PolarFox! От още едно място ме посъвестваха същото и мисля да го приложа. Дано се получи! След известно време ще Ви се похваля ... надявам се, а може би не!

# 207
  • Мнения: 7 640
Блатодаря на PolarFox! От още едно място ме посъвестваха същото и мисля да го приложа. Дано се получи! След известно време ще Ви се похваля ... надявам се, а може би не!

и още нещо се сещам- ако можеш ги води облечени като за градина, т.е. там само пантофите да нахлузваш.
Колкото повече се разделяте и сбогувате, повече страдат в началото.
Грубо казано- бързо чао, отваряш вратата, мяташ вътре и бягаш Mr. Green
Реват точно 3 мин, проверено е.

# 208
  • Мнения: 2 950
Блатодаря на PolarFox! От още едно място ме посъвестваха същото и мисля да го приложа. Дано се получи! След известно време ще Ви се похваля ... надявам се, а може би не!

и още нещо се сещам- ако можеш ги води облечени като за градина, т.е. там само пантофите да нахлузваш.
Колкото повече се разделяте и сбогувате, повече страдат в началото.
Грубо казано- бързо чао, отваряш вратата, мяташ вътре и бягаш Mr. Green
Реват точно 3 мин, проверено е.

 rotfImao rotfImao rotfImao Аз така правех с Йоана и действаше. Много бързо свикна с яслата. Но беше по-малка - на 1,6 г. Мисля с близнаците да действам по същия начин.  newsm10

# 209
  • Мнения: 3 336
Отдавна не съм писала тук, моите вече успяха да закръглят един цял месец в яслата без отсъствия. Просто сестрите разбраха, че имаме проблем с препаратите и че децата са алергични към тях и спряха да се втеляват.

Иначе им съобщават, че вътре много се търсели и ако седнели на различни маси да ядат на който първи му сложат и той веднага питал дали има за другия. Явно гладни няма да останат Joy Освен това ми съобщиха, че моите ядядли като за световно, друго дете нямало да яде толкова. Искали си допълнително най - редовно и щом ги взима си дояждат Crazy

Елена командарела яко в яслата, включително и раздавала шамари наляво надясно Shocked

Ники пък се оплака, че Митко го бил удрял по главата newsm78

И аз съм привържетничка на системата на Поларчето. Пантофите, чао и "мяташ" вътре hahaha Ако вали дъжд понякога слагам върху долнището по едно леко шушляково панталонче да не се мокрят и там само го събувам и пак същата процедура.

Блонд, освен платеното майчинство после имаш да ползваш цялата отпуска, която ти се е насъбрала по време на мейчинството. Падат ти се по 20 дни на година ,значи за 2 години майчинство около 40 дни. Освен това имаш право на неплатен отпуск за срок от 6 месеца и мъжа ти също на 6. Така че ще можеш да ползваш всичо това, а и болничен ако ти се наложи. Моите доста боледуват, дано твоите да не хващат болести със същата скорост Praynig

# 210
  • Мнения: 1 165
Polar Fox, сподели за яслата на твоите бандити. Аз съм подала там документи. Чувам само хубави отзиви от приятелки, а и племенницата ходеше там, и сме доволни. Имаме и позната госпожа там. Въобще, ще съм ти благодарна за съветите ти.

А кога излизаше прословутото класиране за яслите. И в интернет-страницата ли ще проверяваме  newsm78?

# 211
  • София
  • Мнения: 12 229
  Края на месеца, да там ще се проверява направо.

# 212
  • Мнения: 7 640
Polar Fox, сподели за яслата на твоите бандити. Аз съм подала там документи. Чувам само хубави отзиви от приятелки, а и племенницата ходеше там, и сме доволни. Имаме и позната госпожа там. Въобще, ще съм ти благодарна за съветите ти.

А кога излизаше прословутото класиране за яслите. И в интернет-страницата ли ще проверяваме  newsm78?

ааа, за "Ралица" ли питате Laughing

Кажи по-точно какво да ти пиша по-конкретно newsm78
Храната им е супер, мойте са в страхотна група- сестрите са номер едно Heart Eyes

За тази ясла няма интернетско класиране- тя не е ОДЗ.

# 213
  • Мнения: 1 165
PolarFox, на мен "Ралица" ми е втори вариант, защото майка ми живее на 100м. от въпросната ясла. И ми се ще да са там, за да ми помага майка ми, аз като почна работа /понякога работя до 21.00ч./ Но така ще я натоварвам нея newsm78, знам ли и аз, ще го мислим есента.
Да, знам, че е само ясла, а не ОДЗ.
Ами ако може да разкаже повече как тръгнаха, каквото се сетиш, стига да не те затруднявам.  Hug И аз имам добри впечатления от сестрите и най-вече от една оттях, казва се Дора. Поздрави!

# 214
  • Мнения: 7 640
Аз по-напред съм писала как тръгнаха мойте на ясла- стандартния рев първите седмици.
Мого съм доволна и от директорката, и от персонала, Дора коя е- не знам Simple Smile.
Това, че е близо до майка ти- може да откажат да те вземат, защото ти не живееш в района Confused.
От друга страна- щом ще се случва да приключваш към 21ч, как ще ги вземаш по нощтите Confused. Яслените деца по принцип заспиват към 20ч- стават рано всяка сутрин, по обед спят по-малко отколкото вкъщи, изморяват се активно Grinning и така.
Или трябва да ги заселиш при майка ти- който вариант е лично за мен тотално неприемлив, или по-добре да ги запишеш в близката до вас градина.

# 215
  • Мнения: 1 165
Мерси за отговора.

До колкото знам не е по райони вече, но ще проверя, ако стане-стане, ако не-здраве да е, дано ни приемат в яслата до нас.
Относно късния час, мъжа ми ще ги взема по-раничко, нека види малко зор  Wink. Пък и на мен ми се случва най-много два пъти в седмицата да съм до късно, иначе до обяд, графика ми е адски различен всеки ден  Grinning.
При майка да спят-не, няма да си ги дам  Sad, ще му мислим.

Благодаря ти за бързия отговор!

# 216
  • София
  • Мнения: 12 229
  Момичета, проверете си пощите, тези които са подали молба за ясла или ДГ по интернет. Има напомнителен мейл, че трябва да се потвърди в сайта предимството. Което се изразява към акаунта на едното дете да попълниш отново инфото за брат сестра на другото. Те по ЕГН директно си ги разпознават като близнаци и го отбелязват в профила като заявено и потвърдено предимство. Хубаво е да се направи колкото се може по-скоро, защото класирането ще стане до края на месеца и ако не си потвърдил предимството няма да се отчита.
   Каси, няма райониране. За чистите ясли е неприятно само това, че после нямаш никакво предимство при местенето в ДГ и може да е много трудно да те приемат, защото тези от яслите директно ги местат в ДГ при навършване на 3 год. Въпреки че всъщност  при чистите ДГ няма да го има този проблем, а и ние слава богу сме с предимство, но все пак да го имаш в предид.

# 217
  • Мнения: 1 165
Айла, благодаря ти. Получих такъв мейл, отговорих и ми върнаха веднага отговор, че е зачетено предимството - близнак.  Grinning

# 218
  • Мнения: 7 640
няма райони- прави сте, но на майка на близнаци, които живеят на Фр. Нансен, й отказаха в Ралица- били към община Триадица, а яслата- към Лозенец, много желаещи имало от квартала и пр. Confused Директорката има последна дума, предимство в чистите ясли няма за близнаци.

Айла е права, че ОДЗ-то е малко по-перспективно, ако не сменят нещо отново догодина Sunglasses

# 219
  • София
  • Мнения: 1 727
PolarFox, права си, но по центъра няма ОДЗ-та. Повечето детски градини и ясли са в разни къщи и явно няма място за повече групи. Иначе моите съм ги записала в една ясла на Христо Белчев - там не се записва по електронен път. Някой има ли инфо за нея - живот и здраве ще се местим в района след няколко месеца.

Момичета, и аз получих писмо от електронната система. Ама нещо не разбрах - значи записвам само единия близнок, а на другия давам само ЕГН-то ли? И той автоматично е записн, така ли?
Баси, забравила съм си паролата!!! Ужасна шматка съм!!!

# 220
  • Мнения: 7 640
PolarFox, права си, но по центъра няма ОДЗ-та. Повечето детски градини и ясли са в разни къщи и явно няма място за повече групи. Иначе моите съм ги записала в една ясла на Христо Белчев - там не се записва по електронен път. Някой има ли инфо за нея - живот и здраве ще се местим в района след няколко месеца.



хмм, ти видяла ли си тази на Белчев каква е стара и  направо миризлива. Confused
Одз-та се сещам само около 14 п-ка май

# 221
  • София
  • Мнения: 1 727
Ми не знам, аз влизах, говорих с директорката. На мен пък ми се видя доста уютна. Ти влизала ли си вътре?
Някой ден ще хвана някоя майка да ми разкаже по-подробно.

# 222
  • Мнения: 7 640
Ми не знам, аз влизах, говорих с директорката. На мен пък ми се видя доста уютна. Ти влизала ли си вътре?
Някой ден ще хвана някоя майка да ми разкаже по-подробно.

стара къща с тъмен двор, други впечатления нямам. Но важното е добре да ти гледат децата и да ти е удобно да ги водиш Peace

# 223
  • София
  • Мнения: 1 727
Да, права си, отвън изглежда гадно. Но, ще поживеем и ще видим.
Много недостатъци се елиминират при положение, че ще ми е на 2 минути от къщи Simple Smile

# 224
  • Мнения: 7 640
Да, права си, отвън изглежда гадно. Но, ще поживеем и ще видим.
Много недостатъци се елиминират при положение, че ще ми е на 2 минути от къщи Simple Smile

тогава няма какво да мислиш, просто Peace

# 225
Здравейте мами-герои на близнаци! Simple Smile
Темата  е изключително интересна, полезно е да научиш от препатили мами какво и как се случва в яслата и емоциите около това.
Ние планираме също да ставаме "ученици", но не знам дали сме готови...
на 1г. и 2 м. сме. Все още не могат да седят на гърне /имаме неуспешни опити, така и не разбраха за какво служи/. Доколкото чувам в яслата изобщо не позволяват памперси, така ли е наистина?

# 226
  • Мнения: 42
Все още не могат да седят на гърне /имаме неуспешни опити, така и не разбраха за какво служи/. Доколкото чувам в яслата изобщо не позволяват памперси, така ли е наистина?
Здрасти, аз лично не съм чувала такова нещо, нали затова са детските ясли?! Моите близнаци (2,4 г.) са вече 4-ти ден на ясла, ние сме все още с памперси, но казаха, че сред децата бързо се научават! Не мисля, че имаш място за притеснение! Никой не е правил проблем, че са с памперси, предвид даже, че са толкова големи

# 227
  • Мнения: 1 165
Аз също знам, че няма проблем, че ще са с памперси, та те все пак са още мънички. Наскоро питах в една ясла как е положението, и госпожите ми казаха, че си има леличка, която сменя памперсите и храни по-малките дечица, и да не се притеснявам.  Hug

# 228
Благодаря ви, мамчета.  Hug
Надявам се да ни пуснат с памперсите в яслата, а вкъщи ще се опитваме да се ограмотяваме  що е гърне. Беше ме учудил факта, че сред необходимите неща за яслата искат твърде много резервни дрешки и бельо. Всъщност, ще видим, предстои съвсем скоро.
 newsm05

# 229
  • Мнения: 42
искат твърде много резервни дрешки и бельо
Да така е, понеже децата се мокрят, запат се и др. подобни. Вярно е, че за нас родителите на 2- и повече -знаци е много трудно, защото всичко умножаваме по 2 и т.н., но е удобство на децата

Общи условия

Активация на акаунт