Ползвахте ли интериорен дизайнер за новото си жилище?

  • 29 602
  • 338
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 4 300
Тези столове са прекрасни, но не искам да мисля колко струват, сигурно трябва да работя половин година само за единия Confused.

# 316
  • Мнения: 762
Пък аз исках да стана дизайнер (на дрехи),ма понеже съм ниска и трътлеста и станах архитект,за да не разбирам от нищо,но да печеля добре от това. EmbarassedСрамота...

# 317
  • Мнения: 4 380
Цитат
ако някой има нужда да се защитава от архитектите - пази боже, явно наистина е застрашена кариерата му
и понеже никъде по света архитектите не правят интериори, ето няколко "наивни" и крайно "непрофесионални" примера:

Правиш се че не разбираш или наистина не разбираш? Голями обекти  имат комплексни архитектурно-дизайнерски проблеми за решаване и не се поемат само от един специалист. Затова се създават архитектурни бюра, където присъстват всички специалисти за реализиране на голями обекти- от архитекта, през ладшафтен и интериорен дизайнер и до декоратор. И всеки си има своята конкретна строго специфична функция и задача. Това че даден обект е реализиран от архитектурно бюро, не значи че дизайна е дело на архитекти. Значи че в това архитектурно бюро работят дизайнери като част от екипа.
Ако дизайна беше работа за архитекти, нямаше да съществуват отделни университетски програми по дизайн.

# 318
  • Варна
  • Мнения: 428
Xenia, ти принципно си права. За съжаление в Б-я всеки разбира от всичко.

# 319
  • Мнения: 6 039
Ксения, много ги разбираш кой къде работи и какво прави.
колкото и примера да ти дам /не ми се занимава/ все едно спориш с телевизор.
Аз също си имам екип, но като подписвам проект пиша - дизайн - арх.Маленна...... декоратор еди кой си, озеленяване, арх. еди кой си
не се подписвам под чужди проекти

# 320
  • Мнения: 4 380
Какво ми разказваш ти как работиш? Аз знам че в България е пълен бардак в това отношение и без да ми казваш. Аз ти казвам как трябва да бъде и как Е извън България. Всяка професия е строго регламентирана с права и задължения. С дизайн се занимава само човек завършил акредитираните от професионалната организация учебни заведения,  който е издържал изпит към съответната организация за право да практикува и който изрядно си плаща ежегодната такса за това право. Към кодекса на професиите както на дизайнера, така и на архитектите е записано точно и ясно доколко имат право да навлизат съответно в "чуждата територия". Както архитекти имат известни дизайнерски права, така и дизайнери имат известни архитектурни. Дотолкова доколкото тези неща касаят тяхната пряка работа. Но едната професия не замества другата. Просто защото са две съвсем различни неща. Грубо казано, архитектурната работа е конструкторска, дизайнерската- визуална. Дизайнерските програми са част от факултети по изкуства.

# 321
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Чудя се ние тук дали можем да си продължим по темата или ще дойде някой от "факултета по изкуствата" да ни арестува за навлизане в "чужда територия"? newsm78

# 322
  • Мнения: 878
ПОУЧИТЕЛНИТЕ И АКАДЕМИЧНИ ИЗКАЗВАНИЯ НА КСЕНИЯ СА НЕПРИЯТНИ МИСЛЯ НА ПОВЕЧЕТО ПИШЕЩИ ТУК.
Все пак темата е съвсем друга....никой не е питал нещата в които се мъчиш да ни убедиш.Ако беше толкова компетентна и професионалистка в работата си нямаше да допуснеш подобен просташки тон!
Дали архитект ще ти обзавежда ,дали интериорен дизайнер си решава всеки поотделно,какво си тръгнала да се бориш с народа и да го просветляваш.
Толкова обекти имаме построени ,и всичко ни го даваха архитектите като идеи и контакти.Разбира се ,че на повечето не им се занимава ,но това не означава ,че не могат да го направят ,даже напротив,аз съм на мнение ,че е по-добре с архитект да работиш ,че да имаш и качествени мебели и правилно направени конструкции на таван и куп още неща...едва ли обаче на много архитекти ще им се занимава с един апртамент.Апропо интересно ми е как интериорният дизайнер ще ми изчисли и конструира леглото в спалнята например така както искам... newsm78

# 323
  • Мнения: 4 380
ПОУЧИТЕЛНИТЕ И АКАДЕМИЧНИ ИЗКАЗВАНИЯ НА КСЕНИЯ СА НЕПРИЯТНИ МИСЛЯ НА ПОВЕЧЕТО ПИШЕЩИ ТУК.
Все пак темата е съвсем друга....никой не е питал нещата в които се мъчиш да ни убедиш.Ако беше толкова компетентна и професионалистка в работата си нямаше да допуснеш подобен просташки тон!
Дали архитект ще ти обзавежда ,дали интериорен дизайнер си решава всеки поотделно,какво си тръгнала да се бориш с народа и да го просветляваш.
Толкова обекти имаме построени ,и всичко ни го даваха архитектите като идеи и контакти.Разбира се ,че на повечето не им се занимава ,но това не означава ,че не могат да го направят ,даже напротив,аз съм на мнение ,че е по-добре с архитект да работиш ,че да имаш и качествени мебели и правилно направени конструкции на таван и куп още неща...едва ли обаче на много архитекти ще им се занимава с един апртамент.Апропо интересно ми е как интериорният дизайнер ще ми изчисли и конструира леглото в спалнята например така както искам... newsm78


Моля без квалификации! Просташки е твоя тон, не моя. Темата е за интериорен дизайнер, а не за интериорен архитект. Архитектът още не е станал дизайнер.
Изборът на мебели и даже тяхната изработка по мярка е работа на дизайнер- не на архитект. Всички изчисления във вътрешното пространство са работа на дизайнера. Архитект се включва там където има промяна в конструкцията на зданието и то в случаите касаещи архитектурна компетенция, а не строително-инженерна.

# 324
  • Sofia
  • Мнения: 3 036
Няма да трия още едно известно време за да се разбере за какво пиша.
Malenna, xenia, почва да ми писва да ви гоня из темите за да мия масите на които си мерите и аз незнам какво.
От следващата маса директно ще ви изведа за ръчичка, без последващи обяснения.
Или пишете без скандали, или си намерете професионален форум където да си мерите "творческия и умствен багаж". Ако повече ви харесва, си определете неутрална територия и си бийте шамари "до победа".
Ако може не тук!

# 325
  • Мнения: 6 039
никак не ми е приятно да ме свалят на нивото на Ксеня, защото нито имам нейния стил на изказване, нито имам претенциите за такъв голям разбирач. За разлика от нея аз съм реализирана личност, а тя само си чеше езика и обижда масово българите- простаци. Ами много се радвам, че жена като нея е на другия край на света и няма никакво намерение да разваля въздуха в нашия "бардак".
Мисля, че съм допринесла не малко за развитието на темата. Ама и скромна Joy


По темата:
Доказателство за успех, когато използваш дизайнер/арх/. Резултат : прекрасен интериор, награда и добър PR.

Архитекти без граници
Софийският "Арлет" е фризьорският салон с най-добър дизайн в света за 2005, отсъди независимо жури от международно признати професионалисти в областта на дизайна, архитектурата и фотографията.


Абсолютният победител на спонсорирания от престижното италианско списание "Естетика дизайн" и L'Oreal Produits Professionel конкурс "Най-добър международен салон за 2005 г." беше обявен на церемония в Конгресния и филмов дворец в Кан.


Интериорът на "Арлет" е дело на артистичния тандем Даниела Топалова - Димитър Славчев. В авторския им дизайн пространството е бяло, част от мебелите са на Филип Старк, материалите са MDF, бетон и стъкло. Уникална атмосфера на салона придават и стъклените пана с фотографии на Мина-Анхела Игнатова, която живее и работи в Париж.[/b]

# 326
  • Мнения: 2 270
.Апропо интересно ми е как интериорният дизайнер ще ми изчисли и конструира леглото в спалнята например така както искам... newsm78

Не мислех да се включвам,но това изказване ме провокира.Ето точно това е работата на дизайнера-да ти изчисли и конструира леглото.
Този спор е толкова безмислен,колкото и това -кой е по добър:лекаря или зъболекаря
Работата на архитекта и дизайнера са коренно различни.Дизайнера е този ,който се занимава с това да измисли,проектира и конструира бъдещия ви стол,печка,кафемашина,чаша,детските играчки на децата ви,клавиатурата на която пишете ,колата ,която карате.Проектирането на интериори е в компетенцията на интериорния дизайнер и архитекта.Дизайнерът може да бъде-интериорен,графичен,индустриален,инженерен и тн.Инженерния дизайнер не може да проектира интериор,ако няма допълнителни знания ,както и обратното.На архитекта ще му е трудно да проектира една сокоизтисквачка например-ако няма нужните познания.Друг е въпроса,че в България нищо не се произвежда или ако се произвежда нещо то е краднато и затова дизайнерите се занимават с каквото им падне.

Моя съвет е -не гледайте дипломи ,а гледайте портфолиа.Харесайте си дизайнер или архитект-по това какво може и това ,което може дали на вас ви допада.

Последна редакция: вт, 27 май 2008, 08:48 от ani69

# 327
  • Мнения: 6 039
Ани, крайно време беше, някой да разсясни понятията.  Hug Аз не мога да измисля прахосмукачка. Дори да го направя, ще е пълен провал  Joy

# 328
  • Мнения: 7 091
Днеска цял ден се опитвам да публикувам във форума, имам проблеми с нета, които за съжаление не се очертават да са оправени преди края на седмицата и затова се обадих на Татти.

Толкова полезни неща споделяте, нека не разваляме полезността с дрязги!

# 329
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Да не съм голословна, сега ще покажа какво имам предвид. Точно тези дни гледах и се възмущавах...И да му кажеш какви глупости прави, няма да те разбере. Само се чудиш кой луд си дава парите за подобна работа...Хората без вкус, а този който би трябвало да има вкус и освен това сериозни знания и умения, и той същия.

 Това е работа на архитект- апартамент който е правен 2 години. Shocked И където са хвръкнали луди пари. Ако това е дизайн, аз съм трамвай. Joy Някои разбират тази професия като да направиш ремонт и да сложиш мебели. Да не кажа повечето, уви. Ами от къде може да знае един архитект? Той грам не разбира от изкуство. Да си прави чертежчетата и да не пипа там където се касае за естетика, това е моето мнение.



Малена, знам че ти е болна тема Laughing, но приеми че не говоря за присъстващи, а по принцип. Нищили сме го и друг път въпроса. Може и да си супер-талантлив художник по божия дарба, но образованието за такъв ще те направи истински професионалист и ще ти ошлайфа много таланта. Да кажем че добрите художници без съответното образование са огромна рядкост. Не изключвам че има, но изключенията подтвърждават правилото.



Извинете, че правя такъв голям цитат, но всъщност показаното на снимката страшно много ми харесва. Струва ми се стилно, изчистено, а мебелите - комфортни. Не зная Ксения на какво точно се възмущава, но зная, че по принцип тя нищо не харесва.

И аз се присъединявам към призива на нашата модераторка Малена и Ксения да спрат да разводняват темата със взаимните си нападки.

Общи условия

Активация на акаунт