Моля за съвет относно пишкането в детската градина!

  • 3 245
  • 53
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 7 097
Пенелопа, това им е работата на лелките, трябва ли да ги мисля и тях...За мен важи принципът, че независимо какво работиш, щом си се захванал, трябва да го правиш професионално и с желание...
И да, важно ми е как им бършат дупетата и имам причина за това - детето ми е оперирано урологично и хигиената й при пишкане и акане е от изключително важно значение.

# 46
  • Мнения: 7 391

никъде в правилниците на детска градина не съм чела, че дете тръгващо в първа група Трябва да МОЖЕ да си бърше само дупето или да си връзва връзките  Peace.
   За много неща в живота ПРАВИЛНИЦИ - НЯМА  тогава какво правите ??? Ако моето дете НЯМА  да ходи на детска градина значи ли ,че няма да го науча на хигиенни навици ? В къщи няма правилник за ДГ ,но има неписани правила за отглеждане на малко дете.Мисля,че не ми трябва книжка за да си гледам детето  Mr. Green и да го науча на необходимото. Различните деца са различни в зависимост на отношението на родителите към тях - един сваля памперса на 2 години ,друг - на 3 и половина.Как тогава децата да реагират еднакво на тоалетната например.Аз се колебаех как да постъпя с нашия малчуган - дали да го оставя в ясла или да отиде на градина ???? Наблюдавайки навиците,поведението и говора на постъпващите в първа група - се убедих,че възрастовата разлика от 1-2 месеца - няма значение.Той се оправя доста по-добре във всичко в сравнение с деца ,които са с почти година по-големи.И реших - до тук с яслата.Със сигурност в ДГ до Коледа ще е научен и да се облича,и да ползва тоалетна и още куп неща ,които в яслата няма да научи.Там подхода е друг.За това не ми пука дали ще изпера някой чифт гащи в повече,а вечер и сутрин ако трябва ще мажем дупето със защитни кремчета. Mr. Green Важното е ,че детенцето ни ще е едно малко момче със самочувствие на голям  Laughing , а не бебе от яслата. Peace  bouquet

# 47
  • Мнения: 7 106

никъде в правилниците на детска градина не съм чела, че дете тръгващо в първа група Трябва да МОЖЕ да си бърше само дупето или да си връзва връзките  Peace.
   За много неща в живота ПРАВИЛНИЦИ - НЯМА  тогава какво правите ??? Ако моето дете НЯМА  да ходи на детска градина значи ли ,че няма да го науча на хигиенни навици ? В къщи няма правилник за ДГ ,но има неписани правила за отглеждане на малко дете.

Виждам, че си взела засилка, ама намали малко  Laughing. Щото в къщи си е в къщи, а в детската градина е друго. Хигиенните навици нямат нищо общо със сръчността, а аз коментирам именно нея.
По-горното ми изказване е свързано с факта, че в почти всички подобни теми чета за изискванията на някои госпожи, а именно : да може да се храни само, да се облича само, да се обслужва само....ами тогава щом е толкова самостоятелно, що не си стои в къщи, ами ще го пращаме на детска градина ?!
А в съшност на тръгващите в първа група трябва да им се помага (не да се свърши вместо тях), но да им се помага .

# 48
  • Мнения: 9 990
Ами то се помага.И веднага си проличава кое е ходило на ясла даже  LaughingНо е напълно нормално, тръгващите на градина да са научени вече.Там да им се помага просто, а не да се плашат от тоалетната чиния, ще прощавате...
Работата на лелките в градината мааалко се различава от тази на лелката в яслата обаче.Да, тя пак обслужва и хигиенно децата-помага им в тоалета, сипва ядене, сервира, отсервирва, чисти помещенията, хайде, да застане и до всяко едно дупе и с мокра кърпичка да минава,.Та работата на лелката не е да прави точно това, но го прави въпреки всичко.Не ми казвайте, че от 30 деца в групата на 30 им се изриват дупатата, еййй, много нежни станаха всички!Пак казах-дете, със специфични потребности е повече от ясно, че ще му бъде обърнато внимание на личната хигиена например.Но при личен разговор с персонала и обяснение, а не с реплики-на лелката това и е работата-да бърше там и това е.Щото не е така.И затова има не можещи да се бършат 4-5-6 годишни, не умеещи да се измиват сами 4-5-6-7 годишни. TiredЩото лелктата явно не им е и вкъщи...

# 49
  • Мнения: 7 391
Виждам, че си взела засилка, ама намали малко  Laughing. Щото в къщи си е в къщи, а в детската градина е друго. Хигиенните навици нямат нищо общо със сръчността, а аз коментирам именно нея.
По-горното ми изказване е свързано с факта, че в почти всички подобни теми чета за изискванията на някои госпожи, а именно : да може да се храни само, да се облича само, да се обслужва само....ами тогава щом е толкова самостоятелно, що не си стои в къщи, ами ще го пращаме на детска градина ?!
А в съшност на тръгващите в първа група трябва да им се помага (не да се свърши вместо тях), но да им се помага .
  Първо  -  ЗАСИЛКА няма , А ИМА СПОДЕЛЕН  ОПИТ .Ако си чела внимателно освен деца в къщи  - съм и детска учителка. И ти гарантирам на 100 % къде СРЪЧНОСТТА Е ПО-ГОЛЯМА . Със сигурност там където памперса е по-рано свален и където родителите са обяснявали от доста по ранна от 3 годишна възраст за какво служи мократа кърпа и тоалетната хартия.И с още по-голяма сигурност възрастта не играе такава огромна роля в този случай.Писах,че малкия е на 2 г и нещо ,но доста по-добре си служи с тоалетната хартия от деца на 3 и нещо.И не защото е гении , а защото сме започнали да му обясняваме и да му даваме да се бърше на по-малка възраст.И не мисли,че сме го оставяли с недобре избърсано дупе  Mr. Green Същото се върши  и в ДГ , но да ме прощавате когато претендирате за сръчност и не знам какво още , а идва 6 годишен малчуган с искането да му избършеш дупето.
                С най-добри чувства към всички ,но и ние имаме деца не сме чудовища. Peace  bouquet

# 50
  • Мнения: 7 106
Със сигурност там където памперса е по-рано свален ....

Е, пак си дойдохме на думата. Защото ако и ти си чела внимателно  Mr. Green, щеше да видиш, че съм писала по-горе, че има и деца, чийто памперс е свален по-късно и че не могат да бъдат сравнявани с придобитите навици на тези с махнатия на годинка памперс.
А това, кога ще махне памперса е избор на родителя или на детето.
Не искам изобщо да влизам в спорове, аз изразих моята си позиция, на която държа  Peace.

# 51
  • Мнения: 7 391

Е, пак си дойдохме на думата. Защото ако и ти си чела внимателно  Mr. Green, щеше да видиш, че съм писала по-горе, че има и деца, чийто памперс е свален по-късно и че не могат да бъдат сравнявани с придобитите навици на тези с махнатия на годинка памперс.
А това, кога ще махне памперса е избор на родителя или на детето.
Не искам изобщо да влизам в спорове, аз изразих моята си позиция, на която държа  Peace.
  Е,аз също не искам да споря , а по скоро обяснявам как детето ви ще се адаптира по-лесно и няма да го е страх от тоалетната.Единственото с което ,позволи ми да не се съглася , е ,че свалянето на памперса е избор на детето.Трудно ми е да си представя как на 1 година правиш избор ?!?! Виж удобството на памперса за майките оценявам.Когато аз гледах децата си памперс нямаше и щеш ,не щеш го учиш по - рано на гърне.Друго е сега.Свалих памперса на внучката на 1 г и половина / беше лято / научи се на гърне,но на дъщеря ми беше по - удобно зимата с памперс и навиците бяха забравени.Сваляхме памперс на 2 г и нещо - отново.Така ,че по скоро е избор на мама. Laughing  bouquet

# 52
  • Мнения: 7 106
Не, Didia, като писах, че избора е или на детето имах предвид точно това  Simple Smile. моята дъщеря сама реши че не иска да носи вече памперс на 2г. и1м. и махенето му отне точно 3 (три) дни, като от тогава се се случвало да се напишка 2 или 3 пъти. така че изборът си е бил напълно неин, тя е била готова за тази крачка и не съм я дебнела или слагала по час на гърнето  Peace. хич не ми е било на нужда или на зор да свалям памперс на 1 годинка, затова решението по този въпрос не е мое  Wink.

Свалих памперса на внучката на 1 г и половина / беше лято / научи се на гърне,но на дъщеря ми беше по - удобно зимата с памперс и навиците бяха забравени.Сваляхме памперс на 2 г и нещо - отново.Така ,че по скоро е избор на мама. Laughing  bouquet

Е ще бъдат забравени, да защото на 1 годинка по-скоро мама или баба си създават навика да изканват през час, а не че детето е осъзнало да си казва всеки път, когато му се пишка.
Виж обаче, не знам как бих накарала моята тригодишна дъщеря да сложи отново памперс, колкото и да ми се иска примерно в даденн момент и дали тя би могла да забрави вече твърдо усвоения навик да ползва гърне и тоалетна.

Аз изхождам само от моя си опит, но съм на принципа "Всичко с времето си", тоест, ръководя се основно от детето и до сега не съм се подвеждала (дай Боже и занапред да е така  Praynig).

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 366
Аз имах същия проблем с племенника си. Сестра ми ми го повери и това беше едно от изискванията за градината - да пишка и ака в тоалетната чиния. Да ама човека го беше страх. Не знам как ми хрумна, но докато обсъждахме проблема със сестра ми я накарах да седне на чинията и да го вземе в себе си. Така да види че няма нищо страшно и че мама го гушка. Постепенно сестра ми се измъкна назад и го остави сам да стои върху детската седалка. Всички почнахме да пляскаме и да му се радваме. Той доволен и повече не седна на малкото гърне - държеше да е на тоалетната чиния. Опитай и ти може и при вас да има резултат. Успех!!!

Общи условия

Активация на акаунт