Какви манджи въртите,за да скриете шапката на чужденците?

  • 7 878
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 422
Това също е доста интересно и вкусно.



Гньетени чушки

23/6/2003


Списък на необходимите продукти:

200 г свинско месо
200 г боб
1 ч. ч. пасирани домати
1 връзка джоджен
1 връзка копър
2-3 щипки кимион
1 ч. л. чубрица
1 кг зелени чушки за пълнене
2-3 домата
1 глава лук
скилидки чесън
струйка олио
сол на вкус


Начин на приготвяне:


   

1. Бобът се сварява до полуготовност. След това се изцежда и се поставя в купа заедно с пасираните домати.
   

2. Месото се нарязва на малки късове, джодженът и копърът – наситно, сипват се в купата при боба и всичко се размесва добре. Плънката се посолява и се подправя с кимион и чубрица.
   

3. Чушките се почистват от семето и се пълнят със сместа, като във всяка се слага и по 1 скилидка чесън.
   

4. Чушките се подреждат в тава, покриват се с нарязаните на тънки кръгчета домати и лук, поливат се с олиото, добавят се 1-2 ч. ч. вода и се пекат до кулинарна готовност.


http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=date&id=2864

# 16
  • Мнения: 1 116
Сирене по шопски и питка Simple Smile

# 17
  • Мнения: 651
Сирене по шопски и питка Simple Smile


Joy това са първите рецепти, които си записах   chef  bouquet

# 18
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 635
Моят опит (9 години във Франция) показва :
- С малко късмет ще можеш да си купуваш гръцки кори от "ориенталските" магазини навън (дажe и някои по-големи вериги супермаркети ги имат). Казват се "filo paste" ("pâte fillo" на френски). Не се различават от българските и стават чудесни баници с тях.  Laughing
- Друга сигурна стойност са лозовите сърми, харесват се.
- От всички мои познати чужденци опитали таратор, един-единствен го харесва - мъжът ми   Laughing
- Ракията за аперитив основно се приема странно, за дижестив по може   Grinning
- най-разпространеният сорт чушки по магазините не става за печене - много са месести и с тънка ципа, ципата отвън изгаря, а чушката отвутре сурова стои. Дано да имаш повече късмет и да намериш капия някъде из Алпите  Grinning
- Руската салата се харесва, както и виненият кебап и гювечетата. Киополу (нямам "ер малък") - само за избрани Simple Smile

Имаше преди време в чужбинкия форум една тема точно за ястията, които готвим, ще се опитам да я изровя Simple Smile

ето я

Последна редакция: вт, 04 сеп 2007, 21:46 от Rotsa

# 19
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Rotsa доста добре е обяснила и то тя има опит с французи  Laughing
И при англичаните е горе долу така, таратор и айрян вече въобще не предлагам!
Тук има един пай с бъбрек, който е типично местно изпълнение, супер е  Peace А веднъж като споменах, че съм правила пържен черен дроб с лук, на един местен му потекоха лигите, обожавал това ядене  Thinking Въпреки това не бих рискувала да предлагам подобно ястие Wink
Най-шашкашто е да извъртиш някоя тамошна манджа, на която подхожда шопска салата, като гарнитура  Laughing От шопската до сега оплакване не съм чула, но я броят за гръцка  Rolling Eyes
Баницата също не е лоша идея, тук на финните кори им викат fillo pastry.
Винен кебап правих веднъж, но сложих маслини, това провали тотално представянето ми  Confused Дано французите са по-благосклонни към маслините или просто няма да слагаш Mr. Green
И палачинките веднъж ми ги отхвърлиха, защото не били с шоколад  ooooh! Какво ли не предлагах, захар, мед, сладко, кленов сироп  Crazy Само течен шоколад нямах! Но това мисля беше изключение Whistling

# 20
  • Мнения: 1 436
Пълнени чушки и гювечета (бонус точки за самите украсени гювечета  Grinning). Малък проблем е да се намерят що-годе тънки и дълги чушки годни за пълнене. Тук са направо във формата на куб  Crazy. Шопската салата също е хит. Американците правят ей такива физиономии  Sick като им обясниш какво е таратор, та не смея да предлагам. Класическа баница също хапват, както и банички от бутер трето. И баклава  Grinning.

При нас фините кори са fillo (или phyllo) dough и също ги продават в супермаркета.

Последна редакция: вт, 04 сеп 2007, 22:00 от Juturna

# 21
  • Мнения: 493
Проблем при нас да се намерят са корите за баница,гювечетата,чубрицата,джоджен,и пр...А за ястията,понеже има български ресторанти тук чехите доста им се харесва нашата кухня-мусака,скарата,гювечетата,таратора и доста др.които в момента не се сещам... EmbarassedА за алкохола какви мастики се пият..... #Crazy #Crazy #Crazy(естествено внос от БГ Laughing)

# 22
  • Мнения: 651
Ей, супер сте, много благодаря.
Изчетох и темата от линка.
Много полезно ми е инфото за пиперките, merci beaucoup   bouquet

А дали се продава в тамошните магазини кисело  newsm78 зеле за сърмички. Хрумва ми, че бих могла да си приготвя 1 зелка за бърза консумация...

А дали как гледат на нашенската яхнийка  newsm78 , че то хляб се иска за тази вкусотийка  Grinning

# 23
  • Мнения: 1 818
Преди години моята хазяйка беше онемяла от една пита...идва тя,а аз тъкмо съм я извадила ...Ама това нещо тук ли си го правила...вика тя...във фурната на печката...и не си го носила да се пече в градска фурна някаква... Shocked Не можело да бъде...та така и взех акъла...Сипах и една габровска сливова ракийка...и на жената направо не и се тръгваше...било някакво първокачествено уиски ... Все и правих питка на хазяйката ,когато идваше за наема...беше много сладка и добра бабка...Сега имаме две приятелски семейства испанци...не съм ги канила у дома ,но съм ги водила в български ресторант...киселото мляко не могат да го възприемат солено-на таратор и ли на салата Снежанка,обожават обаче шопската салата и сиренето в гювече или панирано...Приятелчета испанци на децата ми съм гощавала с баница,малки питки и панирани зеленчуци и меса...Все гледам да има и испански ястия ,наред с българските по рождените им дни...ама българските се изяждат по-бързо  Wink

# 24
  • Мнения: 1 546
Нашите гости от Америка това лято ги омаяхме с шопска селъд  Wink , гювеч и баница. А и домашно козе сирене (което по случайност имах) и разбира се - ракийка  Wink

# 25
  • Мнения: 444
Тази година на морето бяхме  на ол инклузив , предимно само сред чужденци и ми направи впечатление , че изобщо не си падат по нашата кухня ..... Ядяха предимно пържени картофи , спагети и някакъв ситен боб в доматен сос!

# 26
Моят опит (9 години във Франция) показва :
- С малко късмет ще можеш да си купуваш гръцки кори от "ориенталските" магазини навън (дажe и някои по-големи вериги супермаркети ги имат). Казват се "filo paste" ("pâte fillo" на френски). Не се различават от българските и стават чудесни баници с тях.  Laughing
- Друга сигурна стойност са лозовите сърми, харесват се.
- От всички мои познати чужденци опитали таратор, един-единствен го харесва - мъжът ми   Laughing
- Ракията за аперитив основно се приема странно, за дижестив по може   Grinning
- най-разпространеният сорт чушки по магазините не става за печене - много са месести и с тънка ципа, ципата отвън изгаря, а чушката отвутре сурова стои. Дано да имаш повече късмет и да намериш капия някъде из Алпите  Grinning
- Руската салата се харесва, както и виненият кебап и гювечетата. Киополу (нямам "ер малък") - само за избрани Simple Smile

Имаше преди време в чужбинкия форум една тема точно за ястията, които готвим, ще се опитам да я изровя Simple Smile

ето я


Оба4е има голяма разлика между това, което си готвят българките в 4ужбина и това, с което можеШ да скриеШ Шапката на 4ужденеца. Второто на мен ми се струва доста амбициозно като цел.

Между другото руската салата е френска Simple Smile.

# 27
  • Мнения: 11 747
И аз мисля,че авторката на темата не трябва много да се гласи да скрива шапките на чужденците с БГ манджи!Хората си харесват това,с което са свикнали и на повечето хич не им е до експерименти!Дано не се разочарова много,ама едва ли ще възторгне някого с нашата кухня!

Колкото аз съм се възторгвала,като съм яла в чужбина... Tired

# 28
  • Вече на село
  • Мнения: 569
А бе не знам какъв е произходът на кеат кебапа, но и чужденци, и българи са оставали доволни като им сервирам по едно лъскаво пликче в чиниите, което, като се разтвори, е толкова уханно, че цъкат докато не обилжат фолиото. Ако решиш това, да не забравиш гъбки, винце, масълце и т. н., все съставки, имащи отношение към аромата  Laughing

# 29
  • Мнения: 597
До сега не съм чула за чужденец, който да не се е впечатлил от нашата мусака.


Moят мъж  Joy Joy Joy Joy
Мусака и баница не харесва, както разните пити, питки и др. такива но по принцип не си пада по тестени така че сигурно е изклучение

Към авторката:

пълнени чушки, печени чушки, киополо  Heart Eyes Heart Eyes - много се харесва, салта от печени чушки, патлджан и доматки+ зелен лук, чесън, зехтин

Общи условия

Активация на акаунт