Хиперактивност,нова учебна година- за късмет на всички!

  • 14 748
  • 159
  •   1
Отговори
  • Мнения: 199
Здравейте всички,мисля,че всички родители на децата с този проблем като мен са стресирани от настъпването на новата учебна година,за съжаление и тази няма да я посрещнем както е прието,но пък нашите дечица и тази година ще се преборят с неща,които връстниците им дори и не подозират колко са трудни,но те ще успеят.
Остават родителите които трябва за пореден път да стиснат зъби и да обичат много своите слънчица,да останат все така търпеливи,всеотдайни и да продължават да се борят с всичко и всички-КУРАЖ!
Аз си пожелавам тази година моята дъщеря да ми изпее песен или да каже някакво стихче,и най-вече да присъства на празниците в детската градина,от сърце Ви го желая и на Вас. HugСътворих тази тема за да е по-ведро настроението и ще чакам да пишете-как се приготвяте за детската градина,как децата го понасят и Вие какви притеснения имате newsm78
Пожелавам си късмет - на Вас ВСИЧКИЯТ КОЙТО ИМА  bouquet

# 1
  • Мнения: 3 537
А родители на  хиперактивни ученици ,тръгващи пак на училище,могат ли да се включат! Wink

# 2
  • Мнения: 474
Аз също със известно притеснение очаквам настъпването на новата учебна година. Пак ще се започват неприятностите , тайно се надявам тази година да са други ресурсните учители и да са по търпеливи но много много не ми се вярва. Но дай боже да е здрав пък с ученето колкото може толкова , изобщо не мисля да го натоварвам ,

# 3
  • Мнения: 474
Всички ние родители на деца с известни проблеми по-големи или по малки си пожелаваме здраве и успех на нашите слънца през учебната година и много търпение за нас.Няма ден от началото на месеца в който не лягам и ставам с тази мисъл -как ще бъде тази година???????Как ще протече???Дали ще се справим????  Mr. Green Mr. GreenSick Sick

# 4
  • Мнения: 278
Вече ми е почти все едно какво ще се случи в училище, само искам да сме стабилни и спокойни другото ще се нареди някак.  Embarassed  Звучи пораженчески, но това е истината.С възрастта при нас минаваме през доста различни етапи и състояния. Все някак ще избутаме и тая година.  Tired

# 5
  • Мнения: 3 537
Аз вече си мечтая за коледната ваканция. Whistling
И моята калпазанка цяло лято нищо не учи,освен мааааалко немски. Mr. Green

# 6
  • Мнения: leet
Аз съм сравнително спокойна за тази учебна година, защото го отложихме от първи клас и ще бъдем в предучилищна, в началото ще сме пак с ресурсен учител, но той вече е доста социален, в сравнение с предните години и се надявам, втората полчина на годината да е без ресурсен..обаче, истината е, че много ме е страх, като си помисля, че повече няма да можем да го отлагаме и догодина е в първи клас..отсега планувам отпуски:), обмислям..и..главата не ми го побира какъв ученик ще е, ще пробвамя сигурно няколко дена, с нашето постоянно присъствие до вратата ..или вътре в стаята, ума ми не го побира..и ако не стане за няколко дена, просто ще го водим както частен ученик да минава класовете, защото иначе е много ученолюбив и когат е готов за ученик, тогава...но няма да го изложа на подиграфки и нападки на деца, а те са много жестоки и много усещат, когато някой е различен от тях, колкото и да се доближава до тях..и понякога си мислим, че почти не личи, те.."нормалните деца", усещат.

# 7
  • Мнения: 199
Момичета,какви са тия пораженчески мисли-надявам се всички Вие-Ние ,които имаме "трудни"  Mr. Greenдеца да пишете в темата за всяко нещо което Ви притеснява.Аз ще ви кажа нещо което получих като инфо днес,само не знам колко е вярно-но силно се надявам да имаме късмет.Моя позната ми каза,че министърът на образованието е казал на пресконференция ,че от тази година щели да въведат норми за деца с проблеми от психологичен и други подобни проблеми,които стават причина децата да бъдат отлагани от училище,а в много случаи и да повтарят класове заради трудното възприемане на материала- та по същество.За нашите дечица щяло да бъдат осигурени по-лесни варианти за завършване на класовете и освен това,щяло да бъде осигурено т.нар.извънкласно занимание- след или преди часовете за усвояване на материала,и уроци със специалисти през съботните дни,отново за преглед на материала от седмицата и поднасянето му в добър и индивидуален начин на детето.На мен лично-тази идея много ми допада,защото освен наличието на ресурсните учители,така ще има още специалисти които трябва да работят с децата.Според мойта позната това действие се налагало,защото по негласна статистика повече от 60 % деца имат проблем с хиперактивност и дефицит на вниманието,да не говорим и за още мн.др.проблемни дечица на които просто не им се обръща внимание.
Затова никакво отпускане и пишете  Praynig Hug  bouquet

# 8
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
И аз към пораженческите мисли съм ту щастлива, че детето ми е добре прието, ту че го виждам че е с проблем и няма да има успех с учението сега засега.

# 9
  • Мнения: 588
       И на нас ни предстои нова учебна година вече в масова детска градина. Вчера се явихме пред комисия в Ресурсния център. Отпуснаха ни ресурсни учители: логопед и психолог, които ще посещават ДГ, за да помагат на дъщеричката ми. Надявам се с тяхната помощ тя по-бързо да се интегрира и адаптира.   Praynig

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Момичета, няма да се давате!
"Нормалните" деца имат такова отношение, каквото са научили от родителите си. Хубавото е, че все повече деца са достатъчно напредничави и по-скоро са склонни да помагат на връстниците си с трудности в обучението и да "превъзпитат" родителите си.
А това, което казвате за негласната статистика - образователната система и материалът, който трябва да усвояват всички деца е толкова зле премерен и част от него несъобразен с моментните възможности на децата, че ще има още повече деца с проблеми. Всички деца малко или много са стресирани от натоварването в училище. Ако не са частните уроци или помощта на родителите, познайте как би изглеждала картинката и за обикновените деца.
Хубаво е да има индивидуална програма. А как стои въпросът със завършването на образователните степени? Ще могат ли да имат същите законови възможности за академично образование като пораснат?

# 11
  • Мнения: 3 537
Чух,че ще ни дават безплатни учебници.Вие знаете ли нещо по въпроса,или пък може да е решение на нашето училище. newsm78Става въпрос само за децата,които са  на ресурсно обучение.

# 12
  • Мнения: 199
За учебниците не знам,но едно е сигурно,че щом сте минали през комисия за учител,можеш да си сигурна,че ще сте добре,най-малкото два пъти в седмицата ще си спокойна,че ще има конкретен човек,който ще се занимава с детето индивидуално.Ние от миналата година имаме логопед , ресурсен учител и психолог.Психоложката ми беше в излишък,ама няма как,те си запълват часовете и това е положението.На мен ми е най-мъчно,че детето сега сутрин като ходим на детска /от два дена/се качва на техният етаж и търси нейните приятелчета,а те отиват в първи клас и ги няма.Надявам се,че ще има положително нещо в цялата работа,защото в новата група тя трябва да отстоява позиция и да бъде много самостоятелна,защото всички са нови и учителките и децата Sickстрах ме е  #Crazyама дано да е за добро.Ресурсните центрове ще отворят някъде през октомври,ако е като миналата година-започнаха в средата на ноември,мойта дъщеря дотогава ще трябва да се оправя напълно сама,а с тоя говор- Sickне знам как ще е! Чао за сега  bouquet

# 13
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Eis дай повече инфо. Praynig

# 14
  • Мнения: 3 537
Бях срещнала нашата ресурсна и тя ми каза,да не бързам да купувам учебници,защото може да ни отпуснат такива и в края на учебната година да ги върнем. Rolling Eyes

# 15
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Благодаря  Hug Аз вече съм купила почти всички. Остават ми още4 ,но няма да бързам с тях.

# 16
  • Мнения: 199
Момичета на първокласници и второкласници,имам едно важно питане от два дена което не ми дава мира,децата с хиперактивност какво правят през междучасията,кой ги следи, защото аз отсега съм Sick Sick Sick,защото все ми минават разни безобразни през главата и едни страхове #Crazy,че детето през междучасието може да побегне нанякъде,че нещо може да и се случи,някой да я набие,нали това са си някакви мои  #Crazyдето не ми дават мира,защото аз мойта девойка никъде не я оставям без надзор,сигурно аз греша.Лошото е,че на тази тема съм се побъркала и от детската градина и много ме е страх,както от време на време остават без контрол в групата,тя да не зачезне,защото не и харесва.Най-лошото е,че страха ми се подсилва и от факта,че в края на миналата учебна година едно детенце беше избягало от детската и го намериха чак след 4-часа,а мойта дъщеря не може да говори добре и  Sick #Crazy.Помогнете ми-как да се справя с това,аз осзнавам че не и оставям лично пространство еи не и давам много самостоятелност-но как да го превъзмогна newsm78

# 17
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Одди, ако не работиш, кажи за своите притеснения на училището и те може да ти позволят първите дни да седиш пред вратата и да помагаш в междучасията. Така бяха позволили на моя близка и след месец като олегнаха нещата сама го остави

# 18
  • Мнения: 3 537
Никой не ги наглежда, oddy .
Дороти вече ти каза,можеш да оставаш там,ако си свободна.

# 19
  • Мнения: 4 451
И аз да споделя своите притеснения.  Confused Дъщеря ми е с хиперактивност и дефицит на внимание. От самото начало ходи в масова детска градина и съответно от самото начало не срещам никакво разбиране от страна на едната учителка. Много разговори проведохме с нея, но нямаше смисъл, пък ефект още по-малко. Детето трудно заспива на обяд, понякога въобще и не заспива. Това се оказа проблем за въпросната учителка. Оказа се, че тя бие на обяд дъщеря ми и детето плачейки заспива. След разговор с нея вече не я бие, но сега я заплашва с това, че ако не заспи веднага ще и пусне Слави Трифонов. Моята Мими има неистов страх от него, защо - идея нямам. Един ден учителката е пуснала вместо детски песни, диск на Слави и така е разбрала за страха. От тогава детето не позволява никой да се докосне до касетофон. Започват писъци и викове "Не Слави". С тази фраза се събужда и сутрин. Confused Децата, слушайки учителката, са се научили да я манипулират по същи начин. Въпреки не знам вече кой по ред разговор с учителката, тя продължава да се държи по същия начин. Мисля да пусна жалба срещу нея, че ми се къса сърцето, когато виждам как убива желанието на Мими да ходи на градинка. А с такова желание го правеше... Тази година ще е в 3-та група. Но от сега се притеснявам за училище. Имаме 2г. до навършване на училищна възраст. Дали ще успее да навакса говорно...? Ей такива мисли ме тормозят.
Благодаря за прекрасната тема!  bouquet Точно от такава имахме нужда.

# 20
  • Мнения: 3 537
Марианка,знам за какво говориш. Confused
Аз даже по едно време си я взимах наобяд,след като се нахрани,защото тя не искаше да спи,а беше хиперактивна и пречеше на другите деца.А не исках да и се карат,че не спи.Спалното помещение беше общо със залата за занимания и игри.Много е трудно ,но няма как.После в училище не се налага да спят,но там пък идват други проблеми.Моята първо имаше проблеми с говора,от там идват и проблемите с четене и писане....Абе всичко е навързано. Rolling Eyes

# 21
  • Мнения: 4 451
Eis, точно теб исках да питам за четенето и писането. Живо ме вълнува. Наложи ли се да я отлагаш или си я записа в първи клас с връстниците и? Вече предполагам чете и пише. Разкажи по-подробно, моля те.  Praynig

# 22
  • Мнения: 3 537
Eis, точно теб исках да питам за четенето и писането. Живо ме вълнува. Наложи ли се да я отлагаш или си я записа в първи клас с връстниците и? Вече предполагам чете и пише. Разкажи по-подробно, моля те.  Praynig
Ами да,отложих я с две години,за което съжалявам сега.Трябваше само с една да я отложа,но вече няма значение.
В детската имахме много добра логопедка,но тя се премести и дойде една,дето не ставаше за нищо.Та се наложи три пъти в седмицата да ходим и на частна логопедка,също така и в един център дневен ходехме два пъти /същата логопедка работеше и там/..Именно тя я научи да чете/стана доста лесно/ и да пише.Също имахме и проблеми със някой съгласни-р,з ,ж,ч,ц и др. И така три години ходихме при тая логопедка ,включително и когато вече бяхме тръгнали на училище.Отложих я главно заради писането,с другите неща бяхме се справили вече.
Да,вече пише,тя е на 14 ,не е малка,но не слага препинателни знаци никакви,даже точки забравя да слага понякога и като бърза много "изяжда" букви/не често/.А за четенето-в 4 клас им засичаха за една минута колко думи ще прочетат,беше една от първите и като ми каза тогава госпожата,направо ми изхвърча сърцето от щастие. Laughing
Уф,стана дълго. EmbarassedСега  ни е трудничко с математиката  и с немския. ConfusedНо не се предавам лесно,толкова неща преодоляхме.

# 23
  • Мнения: 4 451
Eis, много ме зарадва постинга ти! Браво за успехите на хубавицата ти! Hug
С Мими работим от година и половина (от тогава знаем за проблема). Една година посещаваше два пъти седмично логопед, а от половин година ходи три пъти в седмицата на психолог. Говорно определено има голям напредък, но все още изостава доста от връстниците. И това непрекъснато тичане, скачане... Confused Вие дали успяхте да го преодолеете донякъде? Извинявай, ако ти досаждам, но това са все въпроси, които така ме чоплят от вътре и все тая в себе си.

# 24
  • Мнения: 3 537
И това непрекъснато тичане, скачане... Confused Вие дали успяхте да го преодолеете донякъде? Извинявай, ако ти досаждам, но това са все въпроси, които така ме чоплят от вътре и все тая в себе си.
В първи клас си имах големи неприятности с господина/учителя и/,защото тя ставаше от чина по време на час и ходеше да "зяпа" през прозореца.Той все ми казваше,че е невъзпитана и един хубав бой щял да я оправи и много и се караше.Сменихме училището и попаднахме на страхотна класна ,сегашната ни също е разкошен човек и е също учителката и по математика,което за нас е голям плюс.Пак се отплеснах от темата. Laughing
Тя вече умее да се контролира,голяма е,стои си на чина ,но постоянно мърда крака,гризе химикала,както казва баба ми"чекне се все" LaughingЛогопедката ми беше казала,че това е от хиперактивността.
Също така стана много нетърпелива,още не чула въпроса до край и отговаря или пък не може да издържи да чака на опашка в магазина.
Честно казано,тя вече е в пубертета и аз не мога да разбера кое се дължи на него,кое на хиперактивността.Защото започна много да ми отговаря ,което си е последствие от пубертета.Ако имаш нещо да питаш,питай.Аз по тая тема мога цял роман да напиша,за огромно съжаление. Cry

# 25
  • Мнения: 4 451
Много ти благодаря, Eisbouquet Полезна си на всички нас със споделения си личен опит. Твоето момиченце май е най-голямо тук и на нашите деца тепърва им предстои да вървят по този път.
Това с невъзможността да чака ред в магазина  и ние го имаме като проблем. При вас от скоро ли се появи?

# 26
  • Мнения: 3 537
Много ти благодаря, Eisbouquet Полезна си на всички нас със споделения си личен опит. Твоето момиченце май е най-голямо тук и на нашите деца тепърва им предстои да вървят по този път.
Това с невъзможността да чака ред в магазина  и ние го имаме като проблем. При вас от скоро ли се появи?
Да,най-голямата е тук,с тая диагноза.
Това ,с невъзможността си го имаше от малка,но е нормално малко дете да не иска да чака на опашка.После като че ли отшумя тоя проблем,но не съм усетила кога точно се завърна.И си е проблем,защото като се откаже да стои на опашката на павилиончето в училището,за да си купи закуска,остава гладна. Simple Smile
Отивам вече да приспивам Анелия. Hug
Не знам дали не досаждам тук,може и на кю да ме питаш ако искаш. Grinning

# 27
  • Мнения: 3 537
Забравих да кажа,че с ресурсен е все пак много по-лесно.Ние като тръгнахме на училище нямаше такива,в градината също.Бях сама с проблемите си,нямах нет,нямаше с кого да споделиш или да потърсиш съвет.

# 28
  • Мнения: 4 451
Eis въобще не досаждаш. Мисля, че за всички е полезно да знаем. По-скоро аз досаждам. Simple Smile
Момичета, казвайте как стои въпроса с ресурсните учители?

# 29
  • София
  • Мнения: 8 348
Включвам се и аз, макар и с по-малки притеснения. Моето диване ще е в 7 клас тази година и направо не ми се мисли
Нашето е обратният случай на вашите, май.
Започна да говори на годинка и не млъква от тогава. Чете бързо и гладко, но всичко останало е пълна трагедия.
В състояние е да реши една и съща елементарна задача 5 пъти и да сбърка нещо различно. След като я е решил веднъж вярно, разбира се. С всеки предмет сме така. Един ден е съсредоточен, един не. А има и други заболявания, заради които отсъства често от училище. Едва завършихме миналата година, но пък с направо отличен успех. Щото му преподаваха мама и баба вкъщи.
Направо не ми се мисли как ще сме тази година.
Още 5 дни...

# 30
  • Мнения: 3 537
 mimmy ,това го има и при нас.Диагнозата ни е хиперактивност с дефицит на концентрация.Ресурсната каза,че след третия час много трудно работи с дъщеря ми,защото тя вече съвсем не може да се съсредоточи.Също така много зависи и в какво настроение се намира.Например ,ако и предстои нещо хубаво/по празниците често организират дискотека в училище/,мислите и са все там ,а не в учебния материал.В момента дефицита на внимание ни е дори по-големия проблем.
За четенето казах вече,чете много бързо,наследила го е от мен bowuu,бях все на първо място по бързо и гладко четене в училище. GrinningИ с говора сме много напред.Не млъква.Малката е същата.Може и наследствено да е.Ние с баща и сме много бъбриви. Mr. GreenКакто каза преди време една съседка на свеки "До ония ден ревяхте,че не може да говори,сега и се карате да мълчи".Виж за оценките не мога да се похваля като вас. Wink

# 31
  • Мнения: 588
Eis въобще не досаждаш. Мисля, че за всички е полезно да знаем. По-скоро аз досаждам. Simple Smile
Момичета, казвайте как стои въпроса с ресурсните учители?
     Mari_anka, ние сме от днес в масова ДГ. Миналата седмица бяхме на комисия в Ресурсния център и комисията ни отпусна ресурсни учители: логопед и психолог, които ще посещават ДГ и ще й помагат. Дъщеря ми също е  с диагноза Хиперактивност с дефицит на вниманието. Все още не мога да ти кажа как точно ще работят с нея ресурсните учители, защото днес ни е първият ден в ДГ. Но когато започнат да я посещават ще пиша по-подробно инфо.
     Необходимите документи за явяването пред комисията в РЦ са:
 Молба от родителите до РЦ, Копие от Акт за раждане, Копие от Епикризи, всички изследвания и Амбулаторни листи от специалисти, Психолого-педагогическа характеристика от логопеда/педагога/ от ДГ, която е посещавало последно детето, протокол от ЛКК или ТЕЛК, ако детето е представяно пред съответните комисии, Психологично изследване извършено от правоспособен психолог, Тетрадки, рисунки и други материали на детото.
      Това е от мен, надявам се да съм била полезна. Hug

# 32
  • Мнения: 798
Ох и на мен все този първи клас ми е в главата...А е още на 4 и половина. Но просто не мога да си го представя милия да седи по 30 мин. ,без да става.  Имаме някакъв напредък с говора, но още е много далеч от връстниците си. Надявам се , че ще си навакса и че няма да възникнат разни други порблеми с четенето и писането. Той познава всички букви от почти година, произнася ги правилно почти всички, но в думи изобщо не му се  получават правилно. Въпроси изобщо не задава. Засега се радваме на прости изречения от по 3 думи.На миналия празник за 8-ми март, само той не каза стихче или песничка. Дано тази година да ме зарадва.
 Иначе като идваха в градината логопед и психолог от Ресурсния център в Бургас, казаха, че според тях ще си проговори детето и че само заради проблема с говора едва ли ще отпуснат ресурсен учител. А от проблема с говора идва и хиперактивността...Но в градината минава някак си. А в училище....?

Айде много успехи на всички дечица през новата учебна година  bouquet Hug  bouquet
Дано всички се похвалим с по нещо!!!

# 33
  • Мнения: 3 537
 Jeni_Madj  ,буквите си ги знаехме и ние,но трудно сливаше буквите в срички и сричките в думи.
Но не се плаши,това,че моята имаше проблем с писане и четене,не означава ,че и при вас ще е така. Hug

# 34
  • Мнения: 588
Ох и на мен все този първи клас ми е в главата...А е още на 4 и половина. Но просто не мога да си го представя милия да седи по 30 мин. ,без да става.  Имаме някакъв напредък с говора, но още е много далеч от връстниците си. Надявам се , че ще си навакса и че няма да възникнат разни други порблеми с четенето и писането. Той познава всички букви от почти година, произнася ги правилно почти всички, но в думи изобщо не му се  получават правилно. Въпроси изобщо не задава. Засега се радваме на прости изречения от по 3 думи.На миналия празник за 8-ми март, само той не каза стихче или песничка. Дано тази година да ме зарадва.
 Иначе като идваха в градината логопед и психолог от Ресурсния център в Бургас, казаха, че според тях ще си проговори детето и че само заради проблема с говора едва ли ще отпуснат ресурсен учител. А от проблема с говора идва и хиперактивността...Но в градината минава някак си. А в училище....?

Айде много успехи на всички дечица през новата учебна година  bouquet Hug  bouquet
Дано всички се похвалим с по нещо!!!
       Jeni_Magj, поздравявам ви за това, че познавате всички букви. Как го постигнахте, дай ни някакъв съвет. Моята сладурана не ги познава, но с говора имаме известен напредък, пее ми песнички, но само на мен, но въпроси също не ми задава. Според мен ХА, също идва от проблема с говора и най-вече от това дали е разбрала какво я питат.

# 35
  • София
  • Мнения: 8 348
не се притеснявайте, че не познават буквите. Маят отличник не научи даже собствената си буквичка, преди да започне първи клас. А се научи да чете първи.
Нямаме поставена официална диагноза, защото компенсира с интелигентност и е в състояние да се измъкне от всеки въпрос и проблем.
Всички учители казват, че е много интелигентен и много разсеян. Няма самоконтрол и задръжки, а е вече на 13.

Eis, и моето се разконцентрира от най-дребното нещо. А за отличният успех - 5,22 е. Ама миналата година беше 4,5, та сме отличници. Иначе  - оценките му варират от 2 до 6 по всеки предмет.

ПП. За 4 години в детската градина научи 1 песничка. Отказваше да участва в тържества, щото били тъпи.....

Последна редакция: пн, 10 сеп 2007, 22:22 от mimmy

# 36
  • Мнения: 4 451
Моята Мария научи буквите на 4г. Сама прояви интерес, Аз мога да дам една идея. Купих и един плакат (така ще го нарека) от книжарницата с цялата азбука. Под всяка буквичка има нарисуван предмет, чието наименование отговаря на буквата. Например "А" като автомобил и т.н. На Мими и беше много забавно. И до днес буквите са и някаква мания. Confused Непрекъснато пита какво пише тук или там, където зърне надпис. Спестява си въпроса така "Тук пише?", сочи с пръст и ме гледа в очите. Аз обаче питам "Е, хубава работа сега, как трябва да се зададе въпроса?". И тя веднага се поправя "Мамо какво пише там?". И така. Числата също разпознава, но определено не я влекат. Close

# 37
  • Мнения: 199
Mari Anka, Eis, много внимателно прочетох всичко написано.Не мога да не попитам Еис,до каква степен твоето детенце водеше диалог и правеше ли го на 6 години и половина.Аз я отложих войта от първи клас и сега е с по-малката гпура в детската градина,които са в предучилищна.Направо съм  smile3515 newsm61 как ще я караме,защото новите деца хич не и харесват.Напоследък навсичкото отгоре си е наумила,че като иска нещо да и се купи,а аз откажа-започва истинско smile3511 живо дране с писъци-мамооо искаааааааам!Истинско Mr. GreenНаправо ми се е качила на главата,обаче днес съм много горда с нея,защото е издържала цели 30 мин. с логопедката съсредоточена работа smile3501
Искам да попитам какво правите в такива случаи-без потупването,щото вече не знам newsm78 как да я убедя,че така не става.Засега чао-ще Ви пиша утре.Благодаря Ви за куража Two Hearts newsm51 Two Hearts newsm46

# 38
  • Мнения: 126
И аз да споделя своите притеснения.  Confused Дъщеря ми е с хиперактивност и дефицит на внимание. От самото начало ходи в масова детска градина и съответно от самото начало не срещам никакво разбиране от страна на едната учителка. Много разговори проведохме с нея, но нямаше смисъл, пък ефект още по-малко. Детето трудно заспива на обяд, понякога въобще и не заспива. Това се оказа проблем за въпросната учителка. Оказа се, че тя бие на обяд дъщеря ми и детето плачейки заспива. След разговор с нея вече не я бие, но сега я заплашва с това, че ако не заспи веднага ще и пусне Слави Трифонов. Моята Мими има неистов страх от него, защо - идея нямам. Един ден учителката е пуснала вместо детски песни, диск на Слави и така е разбрала за страха. От тогава детето не позволява никой да се докосне до касетофон. Започват писъци и викове "Не Слави". С тази фраза се събужда и сутрин. Confused Децата, слушайки учителката, са се научили да я манипулират по същи начин. Въпреки не знам вече кой по ред разговор с учителката, тя продължава да се държи по същия начин. Мисля да пусна жалба срещу нея, че ми се къса сърцето, когато виждам как убива желанието на Мими да ходи на градинка. А с такова желание го правеше... Тази година ще е в 3-та група. Но от сега се притеснявам за училище. Имаме 2г. до навършване на училищна възраст. Дали ще успее да навакса говорно...? Ей такива мисли ме тормозят.
Благодаря за прекрасната тема!  bouquet Точно от такава имахме нужда.

mari_anka  как така се държи по същия начин учителката? Това да не 1977г. Мнооого  ме дразнят такива,които си мислят,че командват парада а и това сие чист психологически тормоз върху детето.Направо лудвам като срещна такива.Само със жалба няма да стане,ще я потулят някаде.С тия изхода е само един да си знаеш правата,имаш такива колкото абсурдно да ти звучи това.Имам двама познати адвокати,който поне ще ме консултират за по една почерка по твоя казус така,че ако иамш някой по-конкретно питане давай.Ама то и мене ме касае и твоя проблем след 2 години също.

# 39
  • Мнения: 3 540
Мили майчета,пожелавам на всички вас и вашите дечица да случат на разбрани преподаватели и добри другарчета! Hug
Ние сме изминали трудния път и тази година ще бъдем в 11 клас на индивидуално обучение но стигнах до извода че има учители и учители И хора и хора! Моята малка-голяма принцеса е много тихо и послушно дете, но колкото и да учи не става. Sad

Борете се за децата си и отстоявайте правата им!

# 40
  • Мнения: 199
Мари-Анка,аз писах,но забравих  Embarassedизвинете за правописа,обаче съм зян с очите.Та така чета за тормоза върху детето и искам да #Cussing out #2gunfire smile3512Според мен,най-доброто което можеш да направиш е да преместиш детето в друга градина и то максимално скоро.Преди това обаче обиколи градините,виж къде могат да я приемат,разговаряй с учителите,а защо не и с познати за впечатление и си плюйте на петите.Детенцето ти няма смисъл да търпи подобно отношение,дори и затова,че де;ата са най-жестоки към нашите деца,а когато виждат,че и учителката го прави,направо SickМахай детето оттам по-най бързият начин,знам,че това ще е трудно но ти трябва да се справиш и знам че детето ще е по-добре на друго място.Преместването няма да се отрази по никакъв начин на успеха ти с ресурсния център,когато направиш преместването само трябва официално да ги уведомиш,и така.Бягайте,осигури някакво спокойствие,дори минимално на детето.АУ,направо съм бясна.След преместването можеш да пуснеш оплакване към местния инспекторат,но това както прецениш сама.Каквото и да решиш ние те подкрепяме HugОбаче  Praynig премести детето!!!

# 41
  • Мнения: 3 537
Mari Anka, Eis, много внимателно прочетох всичко написано.Не мога да не попитам Еис,до каква степен твоето детенце водеше диалог и правеше ли го на 6 години и половина.Аз я отложих войта от първи клас и сега е с по-малката гпура в детската градина,които са в предучилищна.Направо съм  smile3515 newsm61 как ще я караме,защото новите деца хич не и харесват.
Ами ние повторихме два пъти предучилищна в детската градина,но нямахме проблеми с другата група.Абе изобщо с деца не сме имали проблеми,нито в градината,нито в училище.На 6 и половина тя водеше диалог,но по това време работехме за сливането на букви в срички,за писането и не можеше да изговаря някой съгласни-ч,ц,р...
Също така не беше готова за училище,защото просто не можеше да издържи 4-5 учебни часа,седнала на чина.Аз вече писах ,имахме си големи неприятности в първи клас с това.

Последна редакция: вт, 11 сеп 2007, 17:09 от Eis

# 42
  • Мнения: 3 537
изтрито

Последна редакция: вт, 11 сеп 2007, 17:10 от Eis

# 43
  • Мнения: 4 451
Eis, аз го прочетох, можеш да триеш. Mr. Green
oddy, не искам да местя Мими в нова градина, защото децата са свикнали с нея и тя с тях. Израстнала е с тях от бебе. Приемат я съвсем нормално, даже с желание я включват в игрите си. Тази учителка няма подход не само към дъщеря ми, но и към всички деца. Както казва нашата психоложка "Поведението и се отразява на децата за цял живот". Време е някой да я спре. След 2г. живот и здраве, малката ми дъщеря се пада в същата група, т.е. със същия екип. Трябва ли да се притеснявам здравото ми дете как ще се чувства?
Изключително доволна съм от другата ни учителка - млада (все още неомъжена), но с невероятен подход към децата, с много желание за работа. Обича много Мими и без да съм я молила за нещо, сама проявява инициатива и се занимава с нея. Често, когато я забирам, я сварвам седнала в скута на госпожицата и тя  и чете книжка. Grinning
rainov, много ти благодаря за желанието да ми помогнеш.  bouquet Злато си ти! Но кой ще докаже в съда, че въпросната госпожа се държи по този начин. Не вярвам да вземат под внимание показанията на 5-г. деца. newsm78
Eis, хич не ми се иска да отлагам Мими от първи клас. Тя е свикнала с децата, но ако се наложи, разбира се, ще го направя. Confused
А иначе за ресурсен учител, мисля че за ДГ не ми трябва. Ще ми се в училище да има такъв, когато тръгне след 2 или 3г.

# 44
  • Мнения: 212
Борете се за децата си и отстоявайте правата им!
Анщайн имаше 1 мисъл от типа на: щастливи са незнаещите и посредствените от факта колко много не разбират. Лошото е, че зад всичко това застават много детски съдби и семейства. Само, пишещите тук си знаят...
 Малко в отговор на по-старо мнение на EIS:"Тя вече умее да се контролира,голяма е,стои си на чина , но постоянно мърда крака,гризе химикала,както казва баба ми"чекне се все"  Логопедката ми беше казала, че това е от хиперактивността."
 Много хубаво си го написала! / в кавичките/ Точно така правят нашите деца и влудяват учителите и околните. Има някои много прости играчки които са разрешени в страните където се работи адекватно и дори се препоръчват в училище за тях. Движението и пипането им трябват именно за да концентрират и фокусират вниманието си. Това е част от сензорно интегративните особености на децата от спектъра на аутизма и хиперактивния синдром със или без деф. на вниманието. А всъщност и ние го правим често на скучни събрания или неприятен разговор/ поклащаме крак или непрекъснато пипаме или подраскваме нещо/. Ето как изглеждат:  www.mytangle.com
Те са гумени или пластмасови и се огъват като стават в най-разл. форми. Много са приятни за пипане и редуцират напрежението и стреса. Има и подобни топки и видове нанизи наподобяващи броеници. Но въпросът е колко учители ще разрешат тук детето да се "разсейва" с това, докато то всъщност се опитва да сесъсредоточава...
Честно да ви кажа майчета опитвам се не с мислене за предстоящата година, а с действия и работа с детето, защото от другото само боли главата и няма да помогне никому.
Дано само  децата да се чувстват добре и да стават повече хората, които ги приемат такива каквито са!

# 45
  • Мнения: 126
 Мисълта ми е,че вмомента върви една интеграция за събиране на "различни деца" с връстниците им от общообразователните училища,нашето ресурсно училище го закриха тази пролет именно по тази причина.Така,че не е въпрос да съдиш някого а да си знаеш някои и друг член и алинея от даден закон с който да поставиш такива хора на мястото им[да си знаят циганщината].Аз съм пробвал из общини,банки,болница,за детето още не ми се налаголо за сега.Последната ми изява беше във данъчното ядоса ме една обикновенна служителка,но след като и казах,че няма да се разправям по-вече с нея а с Мария Мургина-изпълнителен директор на НАП нещата се оправиха.

# 46
  • Мнения: 3 537
Оля,права си.Те и учителите няма да разрешат,но и другите деца ще им се подиграват заради тия играчки. Rolling Eyes

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
Да ви кажа нещо хубаво за интеграцията (не обичам тази дума). В нашето начално училище и в класовете на децата ми има и деца със специални образователни нужди. Децата чудесно се разбират помежду си, грижовни са към съучениците си със затруднения, стараят се играят заедно. Вярно, че на моменти има и обиди и негативно отношение, но това се прави от няколко зрънца от класа, които се отнасят зле и към всички останали. Така че помежду си децата се разбират чудесно и се настроиха към особеностите на тези, които не могат да се концентрират по-дълго време и вече не обръщат внимание на разходките им из класната стая.

За мое изумление в началото на учебната година може би половината от родителите се притесняваха, че учителката щяла да ощети техните т.нар. нормални деца, защото щяла да хаби часа да обръща повече внимание на децата със затруднения. Някои май още мрънкат, но като цяло свикнаха и нещата вървят добре.

Наистина имате много поддръжници и ако може, не се ядосвайте прекалено на хората с по-закостенели разбирания. Най-верните ви съюзници са съучениците на децата ви.

# 48
  • София
  • Мнения: 4 412
Eis, и аз прочетох това което си изтрила вече. Все се каня да ти пиша, че съм много впечатлена вашите усилия и от успехите на дъщяря ви. И че преди толкова години сте намерили правилния път. Hug
На мен ми е малко тъжно защото станахме на 3 г., а няма да ходим на ДГ, не сме готови още. Дано напролет да тръгнем.
Успех на всички ученици!  bouquet

# 49
  • Мнения: 3 537
Eis, и аз прочетох това което си изтрила вече. Все се каня да ти пиша, че съм много впечатлена вашите усилия и от успехите на дъщяря ви. И че преди толкова години сте намерили правилния път. Hug
На мен ми е малко тъжно защото станахме на 3 г., а няма да ходим на ДГ, не сме готови още. Дано напролет да тръгнем.
Успех на всички ученици!  bouquet

Не съжалявай,поне няма да сте все болни,като нас.Ако имаше до нас деца,с които да си играе,щях да  пусна и аз Анелия чак  на пролет.То деца има няколко,но и те са на градина.

# 50
  • Мнения: 11 314
Аз малко късно се включвам по темата.
Щерката вече цял месец ходи на училище. При нас почват по-рано, за сметка на многото ваканции през годината.
Миналата изтикахме с голям зор. Исках да я преместя в друго, подходящо за нея училище. Но не стана - нямат места. Записаха ни в листата за чакащи.
Засега се държи прилично, въпреки че очаквах да ходи с нежелание, заради проблемите на финала с даскалицата. По-строга от концлагер. На мойта добре и се отрази тази желязна дисциплина, но имаше проблеми със заспиването.
От началото на тази учебна година върви добре заспиването. Но започна с болести.
Имах чувството, че и трябваше много време да се отпусне, докато разбере, че е във ваканция, а като разбра, то ваканцията им беше на финала и тя се тръшна 2 пъти болна в рамките на месец Crazy
Вече имаше 3 забележки, че разваля дисциплината, което никак не ми харесва.
Водим упорита борба да внимава, ама не съм на главата и в час и не я знам какви ги върши ooooh!

# 51
  • Мнения: 798

       Jeni_Magj, поздравявам ви за това, че познавате всички букви. Как го постигнахте, дай ни някакъв съвет. Моята сладурана не ги познава, но с говора имаме известен напредък, пее ми песнички, но само на мен, но въпроси също не ми задава. Според мен ХА, също идва от проблема с говора и най-вече от това дали е разбрала какво я питат.

Буквите ги научихме с една компютърна игра. Буквенка се казва. Продават я в Хеликон на диск. Аз я взех главно заради това, че всяка буква като я натиснеш се произнася, излиза картинка с дадената буква , инструмент със същата буква и музика. Исках да чува как се признася всяка буква. И така малко по малко ги научи без това да е целта на занятието. Игрите също са много хубави. За жалост когато е само буквата ги казва правилно, а като са в дума.... newsm78 Ние с баща му сме "Превод в ефир" за околните. В момента с логопедката май работят повече върху натрупване на активен речник, отколкото върху правилното изговаряне. Ние се радваме на всяка повторена дума, дори и да е грешна. На моменти падаме от смях когато чуем изречения от сорта " Мамо икал пундалък ице" - превеждам "Мамо искам подарък яйце" /шоколадово естествено/  Mr. Green И така...

# 52
  • Мнения: 588

       Jeni_Magj, поздравявам ви за това, че познавате всички букви. Как го постигнахте, дай ни някакъв съвет. Моята сладурана не ги познава, но с говора имаме известен напредък, пее ми песнички, но само на мен, но въпроси също не ми задава. Според мен ХА, също идва от проблема с говора и най-вече от това дали е разбрала какво я питат.

Буквите ги научихме с една компютърна игра. Буквенка се казва. Продават я в Хеликон на диск. Аз я взех главно заради това, че всяка буква като я натиснеш се произнася, излиза картинка с дадената буква , инструмент със същата буква и музика. Исках да чува как се признася всяка буква. И така малко по малко ги научи без това да е целта на занятието. Игрите също са много хубави. За жалост когато е само буквата ги казва правилно, а като са в дума.... newsm78
      Jeni_Magj, благодаря ти за инфото. Hug Влязох в сайта на книжарници "Хеликон" и открих CD-то "Буквенка" и мисля да си го поръчам. Надявам се, че ще ни е от полза, защото дъщеря ми има много добра зрителна  памет и щом всяка буква е с картинка и музика със сигурност ще й хареса.

# 53
  • Мнения: 1 434
Здравейте и от мен     от няколко дена   ходим  на градина Laughing Щастието ми идва най  вече   че  на него много му хареса...засега  се справяме.Иначе с говора  много  дръпнахме.
Буквенката може да си я дръпнете от тук  http://DMCA-removal-from-Google/details.php?id=18427

# 54
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Сега да ви кажа какво не харесвам на буквенката.

Започва по един и същ начин и например, ако стигне донякъде и се умори и спре следващия път трябва да започне отначало. Поне не видях да има някъде да се запамети докъдето е стигнал.

# 55
  • Мнения: 199
Момичета,сега чета за Буквенката и  newsm20 благодаря за идеята.Още утре ще тичам да го купя,дано на Ането и хареса,че да продължава повече от Г,защото като стигнем до там и  Stop
Тя в момента е малко хремава и ще я пусна на 15-ти за тържеството,а пък след това ще видим....
Ще пиша със сигурност,защото колкото повече наближава началото на новата година,толкова повече ме хваща шубето,но  каквото ще да става  bouquetза вас и кураж!

# 56
  • Мнения: 4 451
Влизам, за да се похваля. В петък гостуваше театър в нашата детска градина. Младата учителка не можа да се нахвали от моята щерка, нещо което мен ме изуми Shocked, но пък съм невероятно горда и щастлива. bowuu Изгледала е седнала цялата постановка. Даже не е искала да седи в скута на госпожата (както обикновено), а е седяла сред децата. В постановката е имало танци с децата и Мими е взела дейно участие. Представям си каква скица е била, защото няма особено чувство за ритъм.
Лошото обаче е, че се завърна другата учителка от отпуск и двата дни, през които тя бе втора смяна си взех детето много разстроено, плачеше със сълзи. Не можа да обясни защо.  Confused
Нашата психоложка тъкмо реши да посети групичката, за да разговаря с екипа и те от вторник започват стачка. Confused
Ние отдавна имаме Буквенка-та и Цифренка-та. И двете съм ги поръчвала от Данет. Но Мими вече знаеше буквите, когато я купихме, та не прояви особен интерес.
За сега толкова. Пак ще пиша.

# 57
  • Мнения: 588
Ние отдавна имаме Буквенка-та и Цифренка-та. И двете съм ги поръчвала от Данет. Но Мими вече знаеше буквите, когато я купихме, та не прояви особен интерес.
За сега толкова. Пак ще пиша.
       Mari_anka, благодаря за инфото за Цифренката. Аз вече си изтеглих Буквенката.
       Моята сладурана е във Втора група в ДГ и започнаха да изучават цифрите. Ще съм благодарна, ако някой знае някакъв линк на "Цифренката", за да си го изтегля.

Последна редакция: нд, 23 сеп 2007, 22:02 от sladko pate

# 58
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
http://www.abc-bg.be/

повтарям се, но е образователен

# 59
  • Мнения: 4 451
sladko pate, за съжаление нямам идея от къде може да се изтегли. В краен случай можеш да поръчаш цифренката от danet.
А Буквенката, която изтегли от посочения линк цялата ли е? В смисъл не е само демоверсията, нали?

# 60
  • Мнения: 588
sladko pate, за съжаление нямам идея от къде може да се изтегли. В краен случай можеш да поръчаш цифренката от danet.
А Буквенката, която изтегли от посочения линк цялата ли е? В смисъл не е само демоверсията, нали?
        Да, Mari_anka, цялата "Буквенка" е на този линк.

# 61
  • Мнения: 588
http://www.abc-bg.be/

повтарям се, но е образователен


        Dorothy, благодаря за линка. Страхотен е.  Hug

# 62
  • Варна
  • Мнения: 82
Моето юначе е първолаче !  Подадох молба за индивидуално обучение . За сега ходи по 1 час на училище . Много му е трудно стоенето на 1 място и концентрацията .  В същия момент правим и изследвания ЕЕг , ЯМР/след седмица / .............

Как се спавят вашите слънчица  в у-ще ?


# 63
  • София
  • Мнения: 8 348
ами ние още стачкуваме
ама имаме една шестица
по английски език
как ще наваксва после със сгъстения материал, обаче, не ми се мисли

# 64
  • Мнения: 3 537
как ще наваксва после със сгъстения материал, обаче, не ми се мисли
и мен това ме притеснява Rolling Eyes

# 65
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Мисля, че учителите трябва да имат това предвид

# 66
  • София
  • Мнения: 8 348
аз не мисля, че ще имат време да се съобразяват
ще наливат факти и кой разбрал - разбрал
после ще преподавам пак вкъщи

# 67
  • Мнения: 75
И нашите учители още стачкуват. То и преди стачката трудно наваксвахме, а сега става вече страшно.

# 68
  • Мнения: 75
Има ли някой, който за първа година ще работи с ресурсен учител? При нас още не са дошли и не знам дали това е нормално или трябва да проверявам в ресурсния център.

# 69
  • Мнения: 3 537
Изрязали са ни яко. #2gunfireДо сега ресурсната идваше всеки ден,сега ще идва само два пъти седмично.

# 70
  • Мнения: 588
Има ли някой, който за първа година ще работи с ресурсен учител? При нас още не са дошли и не знам дали това е нормално или трябва да проверявам в ресурсния център.
       Аз ходих в Ресурсния център да се запозная с екипа, който ще работи с дъщеря ми в ДГ/ресурсен учител, логопед и психолог./ Нашата ресурсна ще идва само веднъж седмично в ДГ, защото има много деца и учителите недостигат.   ooooh!
       До няколко дни трябва да ме запознаят и с индивидуалната програма по която ще работят с малката.

Последна редакция: пт, 16 ное 2007, 14:51 от sladko pate

# 71
ПОЗДРАВИ НА ВСИЧКИ ОТ ТОЗИ ФОРУМ!!!!

Аз съм родител на едно такова дете.Вече сме втори клас и имаме доста проблеми с поведението ни в училище.Имаме пълната подкрепа от нашата класна за което сЪм й много благодарна.Синът ми добре се сработва с нея.Имаме оплаквания от родители спрямо агресията която проявява  на моментиПРЕДЛОЖИХА МИ ОТ УЧИЛИЩЕ ИНДИВИДУАЛНО ОБУЧЕНИЕ.От първи клас работим с ресурсен педагог и психолог.Искам да избера най-добрата форма на обучение за справяне с проблема.Миналата година пиехме медикаменти,за подтискане на тази агресия,но без резултатно.Той заспиваше в часовете.Доста сме изостанали от учебният материал.Лятото допълнително работехме с ресурсен педагог и доста напреднахме -но не достатъчно.МОЛЯ ПОСЪВЕТВАЙТЕ МЕ!!ИСКАМ НАЙ-ДОБРОТО ЗА СИНА МИ.....

# 72
  • Мнения: 4 451
И аз да се оплача. Нашата детска градинка вече не е в стачка. Но ето изненада - любимата учителка напуснала. Confused Два дни я заместваше мед. сестрата, а сега са взели някаква временно. Това се отразява зле на детето. Успокоителното е, че след месец се завръща най-първата ни учителка (беше заминала да работи 1г. в Щатите), която обожава Мими. Grinning
Днес от детската градина се оплакаха, че Мими не разрешава да се пуска касетофона и така пречи на провеждането на уроците. Така е, сега с техните камъни по техните глави. Нали заплашваха детето със Слави Трифонов (някой беше разбрал този и страх) и сега ето ти проблем. Говорихме с психоложката. Ще работи и върху това. Момичета, на моменти се чувствам на ръба на силите си. Tired
didito, според мен е по-добре детето да си ходи на училище заедно с всички деца. Няма да е лошо на родителска среща госпожата да обясни на родителите, че детето е с проблем и е добре да проявят разбиране. Знам ли какво да те посъветвам...

# 73
БЛАГОДАРНОСТИ........

искрено ти благодаря за съвета.Много се радвам,че при вас се оправят нещата  Peace Peace.Важен е подхода .........Моля те информирай ни за промените около вас.Предварително благодаря!!!!!

# 74
  • Мнения: 212
  Здравейте!
  Тази тема малко се позабрави покрай отложеното начало на учебната година. Ако решите може да поговорим и в другата само за ХАДВ, Дислексия или просто обучителните затруднения на децата.
 Интересно ми е как вашите деца стартираха училище след стачката. Изкарахте ли входящите нива по предметите? Как  и докъде след "входа" ги допуснаха. Имам много интересни резултати и мога да ги публикувам. Аз лично по този начин и с вариантите на този тип тестове незнам до кой етаж на училището ще стигна Grinning...!

# 75
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Оля по въпроса за етажите, аз не знам дали ще минем втори. Иначе по английски и математика нещо зацепваме, но по четене буквите горе-долу срички горе долу друго не.

# 76
  • Варна
  • Мнения: 82
 Моят първолак , засега само го хвалят в училище / все пак е на инд,план и ходи по 2 часа на ден / ,  Преди два дни госпожата по математика се похвали , че е успяла да го заангажира цели 45 мин. - писали чифри , оцветявали ,,, .  Не така розово стоят нещата с домашните -  хитрецът ме чака да се върна от работа и чак тогава започваме да пишем ,    Rolling Eyes
 Стискам палци за всички наши ученици .

# 77
  • Мнения: 919
Оля,ние направихме тестовете. Peace
Днес беше последният-по немски език .Ами добре се е справила,по мое мнение. GrinningДоволна съм от оценките.

# 78
  • София
  • Мнения: 261
          Здравейте!
          Аз съм татко на такова дете - Хиперактивно с дефицит на  внимание. Вече сме в 5 клас и това, което съм преживял в сблъсъка със системата не го пожелавам на никого. Пиша защото искам научих нещо важно и трябва да го споделя, за да го разберат повече хора.
          Ресурсният учител безспорно е важен, но по-важно е на детето да му е разрешено индивидуална форма на обучение или индивидуална програма на обучение от самото училище. Изписвам ги много внимателно, защото има съществена разлика между ФОРМА и ПРОГРАМА. В единия случая детето завършва с "Удостоверение за завършен ЕТАП" , в другия с "Удостоверение за завършен КЛАС". Удостоверението за завършен ЕТАП е за всички нормални деца в масовите училища. То се получава, когато учи по програма - Индивидуална ФОРМА. При индивидуална ПРОГРАМА се получава второто удостоверение - за завършен клас, което в края на краищата не дава възможност на детето да продължи образованието си.
          Смятам, че това е по-важно от въпроса за ресурсния учител. Той в крайна сметка ПОДПОМАГА нещо, което трябва да сме избрали преди да ни го отпуснат или да се срещнем с него.
          Приличам сигурно на бюрократ, но тези термини ги научих преди една седмица и бързам да ги споделя. Аз също фриволно боравех с тези категории, но след едно мое посещение в МОНК по повод на моя хиперактивен син се оказа, че точно това неразбиране може да доведе до неправилна молба в училище и последващи проблеми.

# 79
  • Мнения: 212
          Аз също фриволно боравех с тези категории, но след едно мое посещение в МОНК по повод на моя хиперактивен син се оказа, че точно това неразбиране може да доведе до неправилна молба в училище и последващи проблеми.
Здравейте г-н Георгиев! Тези категории както ги наричате са разписани в официални докменти и  се държат прилежно в папки в училищата. Много директори все още за съжаление имат съпротиви по много различни причини спрямо "тези" или "такива" деца . Една от които дори е, че не си прочели необходимата документация, не желаят и съответно накърняват правата на децата със съответни трудности. Всеки един незапознат родител когато почука на вратата по скоро няма да получи подкрепа. Затова и открехнах пак темата. Много малко ръководители знаят как да го направят или имат желание да помогнат индивидуално на децата.

# 80
  • Мнения: 212
 Конкретно входящи тестове в нашето училище бяха с безобразно качество, недопустимо за деца въобще, а да не говорим за деца с обучителни затруднения. Ще спомена само няколко общи не само за един предмет, а за четири :
Шрифт около 8 пункта и по-малък.
За формат на текст и спазване на основни правила при структуриране на писмен текст да не говорим.
Изрязвана част от теста като липсва парче и долепвани по останалата част от други стари тестове.
Неясно зададени инструкции или зле структурирани.
Липсващи части от думи.
Копия с графитен цвят и трудно читаеми.

Може би наистина за месеца и половина стачка са успели да измислят как с това безобразие да проверят какво знаят учениците от предната година.  Не накрая седи въпроса какво точно проверяват!?
И след като дете с изразен дефицит на вниманието успява да се справи добре, пак се пише стимулиращо: "Следващия път се постарай повече! Обърни внимание на грешките! " само бих добавила ЧИИ!
  Колко години още ще изчакваме да се научат учителите какво най-елементарно се прави за да се подкрепи един човек с дислексия или СНСУ! След като това са първо основните правила и второ вече има море от информация из и-нет.
  Вдигна се огромен шум покрай дома в Могилино. Но това е една много минимална част от проблемите на децата със СОП. Какво да правят и как се чувстват всички хора с обучителни проблеми, ако ги карат да учат и оценяват по този начин? Това е реалния живот на нашите деца тук и сега и класовете просто си минават. И децата просто оцеляват като дори съм чувала реплики за деца, с които работя: “Та на него външно дори не му личи” - казвано в  училище.
  Надявам се все пак да дадем гласност на това от каква подкрепа се нуждаят тези хора и да потърсим заедно нещо което се полага на децата и няма кой друг да се сети. Това са най-незначителните на пръв поглед трудности, които всъщност реално  лишават децата  от шанс за работа или ниво на образование. Често те работят много по-усилено и упорито от болшинството. Опита ми е вече 15г.
Тези деца могат да учат но не като слепци, които ги карат да четат!

Последна редакция: пт, 16 ное 2007, 22:52 от olia

# 81
  • София
  • Мнения: 4 412
olia, много съм съгласна с теб. Това обаче са едни такива фини настроения, за които болшинството от хората не могат да се сетят. Сигурна съм, че хора като теб ще могат да поведат разяснителната кампания и да предложат решаване на част от проблемите. Аз ще подкрепя каквото и да предложите и също мисля че това тежко положение с децата със СОП трябва да се овладее. Hug

# 82
  • София
  • Мнения: 261
          Здравейте OLia,
          Това с термините, които да употребяваме правилно го написах за майките и бащите, които не познават тази материя. Не съм се съмнявал, че те са описани в документите. Но колко от нас правят тази тънка разлика. Повечето смятаме, че това е грешка на езика, но една такава грешка в бъдеще може да ни навлече неприятности. Аз поне за малко да имам такъв.

# 83
  • София
  • Мнения: 4 412
mariangeorgiev, много е добре, че обръщате внимание на термините. olia упреква директорите, че нищо не са направили да разяснят на родителите.

# 84
  • Мнения: 212
   Здравейте mariangeorgiev и tigonew!
 Термините масово не се разбират от хората заети да предоставят на децата образование. Това е вид дискриминация. Редно е в училището на г-на да му обяснят какво е добре за детето му, а не той да ходи и търси фините разлики. Към децата с образователни потребности е необходимо да се адаптира и училището. Не просто те да бъдат оставени да пребивават някак си там. Дори и да се каже индивидуална форма или програма е важно какво точно се прави след това. И как учителите подават ръка на нуждите на конкретно дете. Защото когато ученик има  Специфични нарушения на способноста за учене / СНСУ, обучителни трудности, SpLD/,  не е редно да бъде третиран  наравно с другите, заради специфичните начини на приемане и преработка на информация. При някои деца тези специфични затруднения автоматично не дават възможност да се усвоява уч. материал. Така се получават повече от една специфична образователна потребност или нужда от подкрепа/СОП/.

  Трагедията на децата със СОП и най-вече групата на обучителните трудности в училище е не е в това, че хората незнаят колко много незнаят, а в това, че не искат да знаят.

  А за конкретните начални тестове в нашата елитна гимназия фразата не е фини настроения а обикновена мърлявщина.

Последна редакция: сб, 17 ное 2007, 11:29 от olia

# 85
  • Мнения: 4 451
Щастлива съм! Моята Мария се е включила в детския хор към градината. Grinning По собствено желание. Пее и танцува, изпълнява всичко. Не мога да повярвам, че ни се случва!

# 86
  • София
  • Мнения: 4 412
mari_anka, прекрасна новина! Hug Искрено се радвам  bouquet

# 87
  • Мнения: 3 540
Здравейте,тази есен за пръв път ми се случи да се занимавам с дете с хипрактивност.Сблъскахме се с такова невежество относно учителите ,въпреки че училището беше елитно.
Сякаш изобщо не бяха чували за деца със СОБ.Най-лесно им е да кажат минавате на индивидуална програма,а в действителност си нямат и понятие от тези програми.
Дъщеря ми е друга диагноза ,но от миналата година е на индивидуално обучение и мисля че получава най-доброто като материал и интеграция.
А детето с хиперактивност е вече в друго училище и се чувства значимо и можещо.Най-важното ходи с желание.
Аз стигнах до извода че ще е нужна много работа докато накараме учителите да се научат да работят с деца със СОП.

# 88
  • София
  • Мнения: 261
          За съжаление и моят син, който е ХАДВ (Хиперактивно с дефицит на внимание) бе почти изгонен от първото училище. Всичките ми познати ми говореха, че директорът на училището няма право на това - да не се допуска в училище такова дете, но ние с жена ми решихме да търсим друго решение с друго училище.
          Сега вече пета година е в другото училище. Да кажа че всичко е тръгнало по вода означава да не съм искрен, но все пак криво ляво се социализира и интегрира. А в усвояването на материала  - да е жива и здрава жена ми.

# 89
  • Мнения: 3 540
Да, от голямо значение е отношението на родителите спрямо хиперактивноста на децата си.
Моята позната е голям приятел на сина си и това й помага много.

# 90
  • София
  • Мнения: 4 412
Написах нещо, ама не беше много по темата за проблемите през новата учебна година. Изтрих го

Последна редакция: нд, 25 ное 2007, 23:03 от tigonew

# 91
  • Мнения: 75
Здравейте. Да се похваля - от днес вече сме с ресурсна учителка. Запознах се с нея преди две седмици. Надявам се това да помогне по някакъв начин на сина ми. За съжаление заниманията ще са само един път седмично.  Confused До момента нямаме нито една оценка в бележника. Дали това е нормално?   newsm78

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 23:13 от suny68

# 92
  • Мнения: 4 451
Подновявам темата, мисля че е полезна.

# 93
  • Мнения: 919
Подновявам темата, мисля че е полезна.
newsm10

# 94
  • Мнения: 199
Здравейте,някъде във всички теми аз забравих тази Embarassed Sick,но и тук да се похваля-Ана-Мария вече е записана в първи клас,има си класна и .... стискайте палци.Толкова много бях яхнала метлата,че чак не мога да повярвам,че има директори които проявяват разбиране към нашите проблеми.Бъдещата ни класна е леко уплашена от факта,че се оказва,че ще има още едно детенце в класа със нашия проблем и тя е малко  #Crazy,днес си поговорихме и живот и здраве след празниците ще организирам неколкостранна среща Mr. Greenс нашата психоложка,логопедката и бъдещата ни класна,за да си поговорят с нея и да я успокоят,че нашите деца не са страшни все пак Mr. GreenНо определено съм почти впечатлена от директорката,която изобщо не показа притеснение,а през цялото време ме уверяваше,че всичко ще бъде наред newsm09
Най-хубавото е,че в това училище от септември ще има 2 паралелки първолаци и няма толкова много деца,както е в другите училища около нас.Сега ми остана да проведа разговор с учителките от ресурсния център и да видим от тук нататък как ще процедираме.
Много благодаря за навременното насочване относно определенията за завършен "клас" или "етап".Направо вече съм шах,кой знае още какво ще излезе,  Peace Hug newsm51

# 95
  • Мнения: 919
Браво,oddy! Hug
И аз бях забравила за тая тема и сега я изчетох. LaughingНадявам се,че ще продължим да пишем тук!

# 96
  • Мнения: 199
Благодаря ви момичета за мнооогото стискане на палци  и за куража. HugСега ни остава най-страшната част за мен  Mr. Green,стоенето 40-минути на едно място или както ми заявиха окуражаващо Mr. Green Sick вчера в ресурсния център как ли точно учителката ще има време да се занимава с Ана-Мария когато тя тръгне да излиза от час и как трябва да помисля върху това,че тя може да щипне някъде #CrazyАбе направо страшен кураж newsm78.Не ми предлагат нищо като вариант и направо не знам какъв им беше случая newsm78
Но весели празници ви желая от цялото си сърце-много красиви яйчица и много щастливи дечица Hug  bouquet newsm51 newsm64  bigdance2

# 97
  • Мнения: 4 451
oddy, много се радвам за Ана Мария! Grinning Има си значи вече училище. Чудесна новина.
Вълнувам се, защото всичко това предстои и на нас само след година.
Решила съм след като приключат с учебния материал в края на май в ДГ, за пускам там Мими до обяд. През останалото време да работя у дома с нея и разбира се, няма да пропускаме посещенията при логопеда и психолога. Снабдила съм се с тетрадки, ще пишем. Wink

# 98
  • Мнения: 199
Мили момичета,бързам да ви напиша,че специално за първи клас,при хиперактивност при децата и невъзможност да издържи 40-мин.в час имаме право на индивидуална програма в училището,при която детето посещава училището,влиза в клас,но от ресурсният център се осигурява преподавател,който стои в часовете и когато види,че детето започва да се изнервя или просто не може да остане на място в крас,учителят го извежда,от клас,за да се успокое и според направената програма детето или отива на друг час,или се прибира отново в клас.От 7-ми ще го преговоря с ресурсният център,защото за мен това е нова информация и определено ще я проверя за да съм абсолютно сигурна  Thinking

# 99
  • Мнения: 11 314
Браво, Оди! Успех и стискаме палци!
Нашата учебна година върви ужасно. Добре, че ни помогнаха от Младежката служба тук (нещо като Отдел Просвета ако все още съществува) и намериха място на дъщеря ми в една специализирана занималня.
Проблемите с учителката си остават. До такава степен е изкукуригала тази жена, че отчита за грешка според нея едно неправилно написано "О", при положение, че е диктовка, а не упражнение по краснопис.
Желанието да сменя училището остава, сега ми предстои разговор с директорката на училището, в което искам да я преместя.

# 100
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Оди в подфорума Ингеграция има тема Ресурсен учител - там има огромна информация.

Последна редакция: пн, 01 сеп 2008, 22:38 от dorothy

# 101
  • Мнения: 199
Помощ- хубаво ви писах за това,ама не го бях проверила,направо ме разбиха тук.В нашият ресурсен център твърдят,че такова нещо няма.Има си го само стандартния вид на ресурсният учител,какъвто го знам до сега Sad,в същото време логопедката ни която е много в час,каза,че по някаква наредба от миналата година ресурсният учител трябва да бъде с детето 11-часа/не се знае обаче астрономически или учебни newsm78,в същото време отново тя ме насочи да потърсим помощ от център за интеграция на деца със специални потребности и днес бяхме за първи път,детето да се запознае с учителките,те да придобият представа за нея,и да ми представят програма по която ще работят от следващата седмица.Не смея да се зарадвам,защото може да ми мине котка път  Crazy,а в същото време се надявам това да бъде добрата алтернатива за летни уроци Tired, и аз не знам newsm78

# 102
  • Мнения: 4 451
Повдигам темата, мисля че се нуждаем от нея.

# 103
  • Мнения: 4 451
Момичета, на някои от нас дечицата ще са в предучилищна група, на други пъволаци, а на трети ученици в по-горни класове. Нека споделяме тук всичко, което ни тревожи и вълнува покрай новата учебна година, как се справят децата ни с учебния материал и т.н.

# 104
  • Мнения: 4 451
Да е на късмет! Praynig

# 105
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Успешен старт на всички!

# 106
  • Мнения: 82
Здравейте!
За първи път пиша тук.Изчетох всичко по темата и открих толкова полезни неща.Благодаря на всички!
Моето човече има също хиперактивно поведение и атипичен аутизъм.Сега трябва да започнем 3-та група на ДГ.Миналата година го вземах на обед,защото не искаше да спи.Тази година се моля да се адаптира и да се чувствува по добре!   newsm17
Желая на всички вас една по-спокойна и успешна учебна година! newsm10 babydust7 smile3529  party006  bouquet
 

# 107
  • Варна
  • Мнения: 82
Успешна нова учебна год. на нашите мили палавници !

  bouquet

# 108
  • Мнения: 4 451
За нас днес беше първият учебен ден. Мими отиде спокойна. Утре ще има родителска среща, а учебниците за предучилищна група вече са пристигнали. Хем се вълнувам, хем ми е едно такова свито... Само вие можете да ме разберете.

# 109
  • Мнения: 199
Здравейте мили мами и да пожелая 3-ти УСПЕШЕН УЧЕБЕН ДЕН Simple Smile,надявам се,че поне при вас нещата ще са ОК,защото аз днес се оревах до дупка,ама да си кажа болката......нали в предишна тема се похвалих Crazy,как съм записала детето в училище,как съм се запознала с бъдещата класна и дрън-дрън Shocked,хоп една седмица преди 15.09- класната ми се обажда по телефона от името на директорката и ме КАНИ на моментална среща в училището/по спешност/- е,аз вече свиквам с думите-как изведнъж класа е станал 27-деца,как много трудно ще стане ако и моето детенце се появи в този клас и НАЛИ ТРЯБВА ДА РАЗБЕРА,абе защо  #2gunfire #Cussing outвсе аз трябва да ги разбирам тия..... Sick,добре,записах Ана-Мария в друго училище,директорката напълно любезна дама- г-жа Нонева ми казва-заповядайте направо на 15-ти, и аз добре,ама кой ме би през устата,че издирих телефона на класната,че взимам аз да и се обаждам да се представя,да я поканя на кафе,ако пък няма време то и обяснявам накратко какво е положението с моето съкровище и отсреща-стой млък Thinking,ама нейсе.Та идва 15-ти и мама,татко и детенце отиваме под строй в училището.Детенце стоически устиска почти цялата церемония по откриването и малко преди края взе,че и писна и отидохме в класната стая.Там обаче като се напълни с родители и деца,издържа още 15-тина минути и си тръгнахме.
Днес в 8.00ч.бяхме в училище,отидохме и какво да ви кажа, Tiredто били едни обяснения на децата моето колко е различно от тях,то чудеса.Преглъщам,ама карай,до момента в който ПЕДАГОЖКАТА,казва на децата да си вадят тетрадките и сътветно да рисуват разни работи.За моя изненада щерката даже взе молив и взе и тя да драска в тетрадката.До тук добре,ама учителката няколко пъти мина покрай нея без да и обърне внимание на това какво тя е направила и детето просто си взе тетрадката и отиде при госпожата да и покаже.Тая госпожа,четири пъти каза на Ана да си седне на мястото и въобще не обърна внимание на това какво тя и показва.Искам да ви кажа,че това стана в 9.45ч.,в този момент Ана се затвори и престана да слуша.Просто започна да се разхожда,започна да проявява досада и в 10ч.тотално и писна и ми каза да ставам за да си ходим.Днес бях с нея,докато намеря социален асистент.Тази случка ме накара да търся друго училище и намерих,надявам се обаче,че там ще приемат детенцето ми като част от децата,а не като нещо различно..... Praynig PeaceЖелая Ви успешна година и хубави емоции.Дано при вас хората и ПЕДАГОЗИТЕнаистина да са такива......... Hug Praynig  bouquet smile3529 smile3523

# 110
  • Мнения: 4 451
Ох, oddy, споделям болката ти и те разбирам.  Confused Но момиченцето ти е голям герой, браво! Според мен се е представила чудесно. Не се коси, тя е имала своя първи учебен ден, независимо дали ще учи в това или друго училище.
Но подходът на учителката не е никак педагогически и не мога да си представя след като учителите не приемат нашите деца, как тогава децата ще ги възприемат?! Това нашето не е нормална държава!
Вчера беше нашият първи учебен ден. Мими е в предучилищна група към същата ДГ, в която беше и до сега. След дълга и принудителна лятна ваканция (понеже учителите ме помолиха да си я гледам лятото у дома, заради сборната група), вчера Мими много е плакала. На обяд е искала да си тръгва, тръшкала се е, правила е изпълнения, следобяд не е оставила децата да спят (по думите на лелката)... Cry
Днес от 17ч. е родителската ни среща.

# 111
  • Мнения: 199
Здравейте мами Hug,изминаха вече почти три учебни дни и засега на моята дъщеря школото и харесва Party,направо ме изненадва,защото не иска да си тръгва от училище.С третото училище май уцелихме Praynig,класната е много разбрана жена,оказа се,че в предишни випуски е работила с деца със СОП, и е наясно как да работи с тях.Много е спокойна и свястна,дай боже всичко да е наред.Движа документите за социалния асистент,а то е една бюрократщина..... нпарво не е за разправяне,то бива тичане по етажите,ама това което правя напоследък си е направо луда история.Лошото е,че и тази процедура е дълга,а аз си правех сметката от другата седмица да сме с асистент в училище,ама пак ще правя магии за да кърпиме положението,докато процедурата мине. SickТакива купища документи представих,на толкова места ги представих,абе изобщо страшна история,онзи ден си мислех- е,още малко и му се вижда края,да ама не Crazy,до вчерашният ден,когато се оказа,че направо  съм в началото на процедурата... #Crazy,дано издържа още малко,че сили не ми останаха вече Praynig Hug  bouquet

# 112
  • Мнения: 45
Привет на всички. Браво на малката ти героиня oddy.
  bouquet всичко ще е ок.

# 113
  • Мнения: 4 451
oddy, много се зарадвах! Hug Успех с намирането на социален асистент. Догодина, живот и здраве, и аз ще тичам по твоите стъпки.

# 114
Много ми е болно за всички дечица,които не срешат подкрепа.Преди 2 дни и аз имах подобен случай.Заведох си детето на дг.доста е буен.Няма епи,но е правил фебрилни гърчове.Всичко това беше обсъдено с директорката/г-жа Върбанова/и с госпожата която беше на смяна/.Казаха отначало да го водя за 1ч да свикнел.Водя го на следващия ден..Отивам след1ч.да го взема.Другата госпожа ме посрещана чумерена.Аз се стреснах.Попитах какво е станало.Каза,че нещо изследванията не са в ред./чревния не беше готов/да сме отидели при директорката да се изясним.Докато чакахме да ни приеме,стана ясно къде е истинския проблем.Къде му била епикризата,той имал нужда от индивидуално внимание,обучение и т.н тя не можела да поеме отговорност ако станело нещо./с нормално психично развитие е/.Явно се е уплашила.Но не мисля,че това беше начина.Всички коментари се правеха пред него.След тези изказвания веднага си тръгнах.Обадих се на директорката по тел .Тя каза,че не вижда проблем и ще говори с колежката си.Питам ви -бихте ли си завели детето отново?Явно в наши дни откровенността създава проблеми.В тяхната групичка има още 2 деца за които знам,че са имали  феб г.просто родителите не са информирали.Знаят каква ще е реакцията.дори и мен ме посъветваха да постъпя така.

# 115
  • Мнения: leet
Здравейте мами! Мартушко ми е първокласник и сме на път да разработим нов метод за обучение на деца с дефицит на вниманието. Когато всичко влезе в релси, ще ви разкажа подробно. Само да кажа, че осъзнава, че е ученик и докъто не изпише една тетрадка домашно, не си ляга...невероятно желание за учение:)

# 116
  • Мнения: 1 234
Оди, Кезая, радвам се за малките ученици - пожелавам все така да се справят чудесно Hug
Кезая, ще чакаме с интерес да споделиш за този нов метод. Ти беше от първите в този форум, който ми даде насоки и "пусна светлинка в тунела"   bouquet

# 117
  • Мнения: 3 504
Оди, Кезая, радвам се за малките ученици - пожелавам все така да се справят чудесно Hug
Кезая, ще чакаме с интерес да споделиш за този нов метод. Ти беше от първите в този форум, който ми даде насоки и "пусна светлинка в тунела"   bouquet

Поздрави и от мен, радвам се за учениците!!! Hug

Надявам се на Вашата помощ за догодина, когато вече и аз ще съм във вашата партия - майка на ученичка, направо не си го представям, ама знае ли човек...........

# 118
  • Мнения: 919
Надявам се на Вашата помощ за догодина, когато вече и аз ще съм във вашата партия - майка на ученичка, направо не си го представям, ама знае ли човек...........
Ще се справите,няма страшно.С такава майка като теб... Hug

# 119
  • Мнения: 3 504
Оооооооо благодаря Hug Hug Hug Дай, Боже! Снощи й показвам изработените от мен обучителни материали, броим гласно до 5, ама още като цифри да ги познава, показвам снощи аз, но концентрацията като че ли беше другаде.
Буквите ги повтаря А, О, Е, аз се размотавам с разни табелки/картончета/, заниманията си предстоят #Crazy

# 120
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Сори че чак сега се усещам за темата, ама и от мен по-добре късно:Запис!

# 121
  • Мнения: 465
И какво ви правят учениците?
При мен двете най-големи деца в семейството определено ходят с радост на училище.Повече нерви ,сълзи и забравени неща отнема ,за да ги стегнем да тръгнат  натам.Но с известни хитрини преодолям сутрешния изблик на енергия-вместо да ги возя  на училище ходим пеш,т.е те бягат пред мен ,а аз се извинявам на хората. LaughingГоворя за растояние от около 1 миля.Когато пристигнем в училищния двор -кротичко-запъхтяно си седят на опашката на класа.Тук се влиза в училище под стройна редица.А и домашните никога (поне за сега) не са от днес за утре.И двете деца стават агресивно-раздразнителни към 3-4 след обяд.Голямото момче взима тогава риталин,но момиченцето е с най-ниска концентрация и много бързо емоциите и преминават от силно въодушевление в недоволствен плач Sad

# 122
  • Мнения: 4 451
Mомичета, моля ви, пишете по-честичко в темата. Тя много вълнува всички нас, които скоро ще си имаме ученици. Hug

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Вани напоследък има интерес към книжки - за оцветяване. Оцветява наред - без да спазва цветове или показан пример. Все още излиза мноооого от кунтурите. Напоследък си шари ъцете с"татуировки" - рисува си ги сам. Въпреки наличния интерес напоследък към книжките, е започнал с едно" неискам" на всяка моя дума. Каквото и да го питам, все е "не искам" Записах го на"бойни изкуства" в детската, въпреки че пак беше с декларация "не искам", та да изразходва малко енергия и малко да се дисциплинира - все пак е вид спорт.

# 124
  • Мнения: 214
 И аз във темата. И моя син проявява интерес да оцветява, ама само когато той реши, а не като го карам аз. Все още не може да спазва добре очертанията, но ми прави впечатление, че сам си прави кръг или квадрат - е, доколкото може и после си го запълва с молива. Това е така може би защото сега учат тези фигури. Опитва се да направи четири точки във формата на квадрат и след това да ги свърже - понякога се получава Joy
Научил е и числата до 5 перфектно/да ги разпознава и назовава/ и някой гласни букви. Е, не е малко за един месец и половина нали.

# 125
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Mомичета, моля ви, пишете по-честичко в темата. Тя много вълнува всички нас, които скоро ще си имаме ученици. Hug

Марианка все се каня да пиша, но все нещо не мога да измисля и се каня, днес това ще пиша утре другото......... и какво се получава - мама с увреждания.

Та какво да ти разкажа. Ами трябва да свикваме. Детето ми е чудесно прието от съучениците, класната определено допринася за това. Аз лично наблюдавам, че има и други такива дечица. Миналата година имаше още деца, но родителите явно не приемаха проблема и тази година не ги виждам. А отгоре на всичко си бяха дали и по-рано децата на училище. Детето има ресурсно подпомагане. Единя му час с ресурсната е по време на физическото. Учителя по физическо много ги насилва да правят тежки упражнения и щом са в час после повечето са вече с мускулна треска. Та Мишо явно прецени ситуацията, че това му допринася болка и сега предпочита ресурсната учителка  Joy Joy Joy . Когато е сам човек до него ги прави нещата. Може да се изкопчи информация от него, ама общо с децата му е по-трудно, макар, че аз доколкото знам, няма подигравки - помагат му и се чувствува добре в час. Миналата година се случваше да излиза от час, тази още не май  newsm78 .

Определено в това училище имат опит с такива деца и всякак се мъчат да оправят нещата. Дано и вие попаднете на добър учителски колектив.

# 126
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
dorothy , това е хубаво, че сте стигнали до хубав колектив, направо не е за вярване в днешно време(като се има предвид и всички които са писали, че не срещат разбиране в учителския колектив).
Днес купих една от книжките Моливко - за възраст 3-4 - с цел да почнем от по-лесното, за да не го уплаша. Че при нас го има и другия проблем - като се срещне с трудност и издига веднага стена....А аз сега целя да използвам този невероятен и за мен самата интерес у детето ми кам оцветяването. Дори тази сутрим стана и вика - "Оцетяваме" Joy пък трябваше да тръгваме за детската. Вчера дори ходи с книжката за оцветяване в детската Laughing

# 127
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Марианка подсети ме, тези които ги караме разни картинки да оцветяваме и разни такива дето от сорта кажи коя картинка къде или кой ключ отваря бравата - той като срещне трудност с други неща си хваща и си ги попълва напред такива подобни, ама без да чете какво се иска - еми това учил човека, това може.


А това като срещне трудност си заключва устата с цип - представи си го картинно как го прави с мимика.

# 128
  • Мнения: 474
Нашата равносметка за четири години работа със специалисти е че чак сега започна да пише т.е да преписва  Rolling EyesМатематиката смятаме с елка,четенето въобще го няма чакам специалистите в Пумпелина да я научат да чете блок /трябваше ми време да го разбера аз ,но сега ще го спестя да го обяснявам  Embarassed да не се изложа/

# 129
  • Мнения: 588
     И аз да ви споделя за оцветяването. Докато миналата година дъщеричката ми драскаше хаотично без да спазва очертанията и цветовете през тази учебна година и учителките в ДГ им направи впечатление, че оцветява в контура и с подходящите цветове. В учебните тетрадки вече имаме оценка "БРАВО". Grinning Вчера са учили за професиите на персонала в ДГ и моята хубавица се е представила перфектно, познава и брои до 10, макар че в момента са стигнали по учебния план до цифрата "6". От тази учебна година я записах и на допълнителните занимания във "Вокалната група" в ДГ.

Последна редакция: пт, 24 окт 2008, 11:33 от sladko pate

# 130
  • София
  • Мнения: 2 351
Моят син не е ученик, а ходи в предучилищна в ДГ.Вчера се зачетох в изискванията за да постъпи детето в предучилищна.А именно - да разказва за себе си, да разказва и довършва разказ или приказка, да може да поддържа диалог и все такива от този сорт.Все неща, които не може  Embarassed.Когато го взимам следобяд и госпожата много деликатно ме съветва какво да правя по следния начин.Мишо, кажи на мама днес какво прави, разкажи и какво учихме, кажи и с кои деца си игра, на какво си играхте.Естествено той се чуди как по бързо да възира и не и отговаря.Колкото и да ми се ще земята да се отваря когато го взимам - стискам зъби и го мъча докато се приберем да извадя от него някакво подобие на отговори за тези въпроси.Онзи ден са учили добро и лошо.Мишо, който хабер си няма какво е лош човек,  е казал, че е лоша госпожата.Съответно жената се е панирала, че не се справя и той я мрази.Сега барабар с другото трябва да го науча кой е лош и кой добър.И трябва да дам за пример познат човек за лош, за да разбере.Кой от познатите му да го набедя за лош - кажете ми.Като не разбере каква задача е дала госпожата и.........хайде стига толкова - оплаках се.А, и най гадното - децата го смятат за селския идиот и досадник.Като ме видят се надпреварват кое по напред да ми се оплаче от Мишо.Силно се надявам това да е защото е е ново дете в групата и се моля да го приемат  Praynig

# 131
  • Мнения: 919
Катина,ще ти кажа как съм ги обяснявала аз на дещерите ми.
Пробвай с приказки.Например от приказката за Червената Шапчица или Вълкът и седемте козлета ,той ще разбере че вълкът е лош.
От други приказки,че Лисицата е хитруша и т.н.
Пробвай първо с приказки,на децата им е интересно . Wink

# 132
  • София
  • Мнения: 2 351
Благодаря  Hug, това го опитвам и го разбира криво ляво.Даже в зоопарка публично и гръмко се караме на кумчо вълчо, че е изял козлетата и червената шапчица.Нещо не фаща дикиш, щото в зоопарка вълка мяза на задрямало псе  Joy.С животните ясно, ама в ДГ четат Хитър Петър и сега трябва да обяснявам, че освен лоши добичета има и лоши хора, а най добре да са познати, защото Бен Ладен или Хитлер са си някакви филмови герои вероятно за него  ooooh!

# 133
  • Мнения: 919
Благодаря  Hug, това го опитвам и го разбира криво ляво.Даже в зоопарка публично и гръмко се караме на кумчо вълчо, че е изял козлетата и червената шапчица.
Joy Joy

# 134
  • Мнения: 4 451
И аз ще се възползвам от добрите идеи, които давате. Странно, аз често питам Мими дали госпожата е добра или лоша (точно така задавам въпроса) и тя казва: "Добричка е!". Ама сега ме замислихте... Дали всъщност осъзнава значението на думите "добър" и "лош". Thinking
И моята госпожица е в предучилищна група към ДГ. Онзи ден учителката беше изключително доволна от нея. Когато отивах да си я взема, децата рисуваха нещо, някои играеха, а Мими и учителката се бяха отделили на една масичка и учиха. И понеже почти всяка вечер си носим учебниците у дома, този ден не ми ги дадоха, с думите, че сме в крак с изучавания материал. Аз обаче все си мисля, че е добре у дома да повтаряме...
И малко се изплаших като видях тетрадката на едно от момиченцата от групата. В момента пишат цифрата 2. Тя беше изписала такива красиви двойки... А Мими е на вълна букви и категорично отказва да пише числа. Confused

# 135
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
На нас пък числата винаги са ни били по-лесни и сега учат до хиляда и се справя.

# 136
  • Мнения: 919
На нас пък числата винаги са ни били по-лесни и сега учат до хиляда и се справя.
И на моята бяха по-лесни Peace
Иначе,момичета,има един трик за писането,не знам дали го знаете.
С празен пълнител пишите  цифрички ,ченгелчета или каквото там трябва и децата да повтарят отгоре с моливчето. Wink
Ама натискайте да се вижда хубаво.Това го знам от нашата логопедка,вече бивша де. Laughing

# 137
  • Мнения: 588
Иначе,момичета,има един трик за писането,не знам дали го знаете.
С празен пълнител пишите  цифрички ,ченгелчета или каквото там трябва и децата да повтарят отгоре с моливчето. Wink
Ама натискайте да се вижда хубаво.Това го знам от нашата логопедка,вече бивша де. Laughing


     Hot iceberg, това е добра идея, но мисля, че ще е по-трудно за децата от писането по точки и контур.

# 138
  • Мнения: 919
Иначе,момичета,има един трик за писането,не знам дали го знаете.
С празен пълнител пишите  цифрички ,ченгелчета или каквото там трябва и децата да повтарят отгоре с моливчето. Wink
Ама натискайте да се вижда хубаво.Това го знам от нашата логопедка,вече бивша де. Laughing


     Hot iceberg, това е добра идея, но мисля, че ще е по-трудно за децата от писането по точки и контур.
Първо започнахме с писане по точки,но когато фигурата стане сложна,с много извивки примерно ,децата дори повече се бъркат с тия точици.Например главното ръкописно Д има много извъртулки,по-лесно е по метода с празния пълнител. Wink
Не налагам на никого идеята,просто преди много години сме минали по тоя път... Grinning

# 139
  • София
  • Мнения: 2 351

Не налагам на никого идеята,просто преди много години сме минали по тоя път... Grinning
Харесва ми идеята - благодаря   bouquet
Може да се разшири като например в сложните лабиринти, откъде ще мине мишлето за да вземе сиренцето.Може частично да се маркира така тук - таме в лабиринта, за помощ  Wink.
Давай и други идеи, ние ще си взимаме каквото ни е нужно от тях  Heart Eyes

# 140
  • Мнения: 919
Харесва ми идеята - благодаря   bouquet
Може да се разшири като например в сложните лабиринти, откъде ще мине мишлето за да вземе сиренцето.Може частично да се маркира така тук - таме в лабиринта, за помощ  Wink.
Давай и други идеи, ние ще си взимаме каквото ни е нужно от тях  Heart Eyes
Ами аз май съм забравила вече.Тя е на 16 почти/в неделя ги навършва/ Laughing
Ако се сетя нещо,обещавам да пиша Grinning

# 141
  • Мнения: 4 451
Hot iceberg, разкажи ни за твоята 16-годишна девойка. Преодоля ли вече голяма част от дефицитите, напълно ли навакса говорно, как се справя в училище, има ли си вече приятелчета...? Много ме вълнуват тези неща, нали сега вървим по вашият път.  Hug

# 142
  • Мнения: 919
Марианка,чете,пише,но за училище още и помагам.Особенно за математиката и чуждите езици.
Иначе откакто влезе в пубертета,стана много мързелива.Не сме очаквали направо LaughingДокато преди с желание четеше по разказвателните предмети,сега отваря учебниците само като изкрещя Mr. Green
Все за компютъра е залепена ,дори стаята си не чисти ,чак когато и направя забележка.Какво да ти кажа! Laughing

Последна редакция: пт, 24 окт 2008, 21:28 от Hot iceberg

# 143
  • Мнения: leet
Мами,
Бях обещала да ви разкажа за формата на обучние на моя първокласник. Значи, на основание чл. 85, чл. 2, т. 1 от ППЗНП, от м. Октомври, премина на индивидуална форма на обучение, като са му заложени 8 часа седмично - български, математика и роден край, като с тези часове покрива минимума за тези дисциплини. В същото време продължава всеки ден да взема по един час при ресурсната учителка, която го учи по същите предмети. Така че в момента съчетаваме две форми на обучение- индивидуална и ресурсно подпомагане ( ресурсното подпомагане - на основание чл. 8Б от ППЗНП и чл. 23, т. 15 от Наредба № 6 за обучение на деца със специални образователни потребности). Така че, вижте какво се получава:
1. На основание Наредбата за интегрирано обучение за деца със специални образователни потребности, сме приети в масово училище и ползваме ресурсно подпомагане, но на основание хиперкинетичността ни и невъзможността да седнем на едно място концентрирани в клас, без да пречим на останалите, преминахме на индивидуално обучение.
2. Обаче Индивидуалната форма на обучение е заложена в правилника за прилагане закона за народната просвета и е правен преди много години, когато децата не са се обучавали интегрирано, а тази - Индивидуалната форма на обучение, се отнася за деца, които са оперирани или счупили крак, ръка- и около месец, два, не посещават училище. В този случай по най- сериозните предмети, се прилага индивидуалната форма на обучение и учителите напр. по математика и български посещават детето вкъщи, за да не пропусне материал, а по останалите предмети- физическо, английски...пак си му оформят резултати, като се върне от боледуване и си завършва годината. Т. е. нашия случай не е предвиден никъде в закона. И на практика само с часовете по български и математика Марти няма да завърши класа, а ще получи само някакво Удостоверение, че е посещавал училище.
  Затова, аз се позовах на една точка от Правилника, според която Инспектората има право да се произнесе в изключителни случаи и написах молба за разрешение на въпроса как ще бъдат оформени резултатите му по останалите предмети, сега чакам резултат. А като получа, ще напиша писмо до министра на образованието за необходимостта от промяна на закона в тази част, която касае децата на интегрирано обучение.
  И понеже нямаме заложени часове по английски, учителката на класа ми е дала учебник, купила съм и допълнителни помагала, инсталирала съм и програми за езиково обучение на деца и с Марти всяка неделя имаме английски , аз съм учителката и се вживявам, и му казвам да повтаря на английски "Да, г-жо учител", обаче той след като го каже ми вика "Ама ти не си госпожа и не си учител"...Simple Smile Абе, трябва си истински учител...аз не съм авторитет за детето.
Иначе в неделите тръгнахме и на частни уроци при учителка, която преподава на първи клас..", като за истински ученик Simple Smile....
Ей такива....
 А, в програмата за деня с Марти вече си вклюваме и гимнастика и йога...всяка вечер, преди лягане, пускам диск с гимнастика и някои упражнения от йога..много полезни- набляга се на - с дясна ръка докосваме ляв крак и обратно- нещо като гимнастика за мозъка...и той вечер си иска йогата...и после лягаме.
А, и учителките са го обявили за отлиника на класа..гордея се с него...само дето не може да влиза в класа....и ми е мъчно....

# 144
# 145
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Kezaja не позволявай да му се пишат така наречените качествени оценки. Искай си количествени. От твоя разказ разбрах, че по български и математика ще са такива. Особено в първи клас не допускай това.

# 146
  • Мнения: 3 540
Kezaja не позволявай да му се пишат така наречените качествени оценки. Искай си количествени. От твоя разказ разбрах, че по български и математика ще са такива. Особено в първи клас не допускай това.
Ако се  справя добре това е недопустимо! За да се пишат качествени отценки трябва да сте минали през комисия ,че детето не покрива държавния образователен стандарт-ДОС! Peace

# 147
  • Мнения: 588
     Kezaja, поздравления за това, което правиш за Марти. Hug
А, в програмата за деня с Марти вече си вклюваме и гимнастика и йога...всяка вечер, преди лягане, пускам диск с гимнастика и някои упражнения от йога..много полезни- набляга се на - с дясна ръка докосваме ляв крак и обратно- нещо като гимнастика за мозъка...и той вечер си иска йогата...и после лягаме.
      Сподели повече за този диск с гимнастика и йога. Откъде може да си го купим или може да си го изтеглим от нета.

# 148
  • Мнения: leet
Пате,

Диска е "Плосък корем за 30 минути" и го бях купила за себе си миналата година, но го бях забравила. Сега, като четох обаче за изграждане на степените на увереност при детето, като се започне от базисна, физическа , емоционална и накрая общуване, започнах да търся Гимнастики за мозъка и видях, че всички се правят на принципа на йогата и медитацията - изграждане на връзка между двете полукълба на мозъка - с лява ръка се докосва десен крак, после смяна - много пъти и се сетих, че в този диск има и част йога- много е хубав и започнах да го пускам вечер , преди лягане и да го карам да прави с мен колкото може упражненията, а за йогиеските, сядам зад него и му направлявам ръцете. И, както знаете, децата ни обичат неизменността, така че, на третия ден, вече му стана част от режима Simple Smile

Ако намирате разни неща за гимнастика на мозъка, пишете, защото стигнах до извода, че незрялото ни поведение идва от несъздадени връзки в мозъка, които е трябвало да бъдат създадени в съвсем малка възраст и сега трябва да наваксваме с упражнения за повишаване на уменията, да усеща здраво тялото си в пространството и подобряване на самочувствието. Защото забелязвам, че започва много да се отпуска с 3- 3,5 годишни деца...вероятно усеща, че са горе долу на едно ниво с уменията и няма да се изложи пред тях. Значи, трябва много йога и създаване на връзки, че да навакса и настигне връстниците си...ако се бях сетила преди 5 години, все по фитнес салони щяхме да седим с Мартин...Simple Smile

# 149
  • Мнения: 3 591
Kezaja, и моето дете играе само с по-малки деца. Казват, че емоционално и социално е на това ниво затова. И че докато с финна и обща моторика може да се навакса с много упражнения, социалното изоставане е нещо което не се наваксва точно така, нито пък емоционалното.
Иначе за упражненията - при нас "натискат" яко общата моторика, за да развие финната - моето диване нали неможе да пише/да държи молив/, пресичаме средната линия с упражнения за да правим връзките в мозъка и т.н. така, че изводите ти са съвсем научно обосновани  Hug
Обаче това няма връзка с академичните умения. Моя син например на мула време се научи да смята и познава буквите и т.н./не пише, щото неможе да държи молива/, знае всички фигури и т.н. и т.н. - т.е. всички академични постижения са ну на нивото на възрастта че и отгоре, обаче като го видиш всички го възприемат като "бебе" защото неможе да каже едно правилно структурирнао изречение... Учителката му в градината малко или много го мисли за "глупав" защото неможе да участва в нито едно занятие, неможе да отговори на въпрос и т.н. обаче от друга страна терапевтката е изумена колко е интелигентен и отдавна спря да се опитва да му "налива" академични знания - като иска да вкара примерно изваждането - обеснява веднъж, и той след седмица сам се е наичил да "изважда" и прави това по цял ден.... Обаче това не стана изведнъж - 5.5. години се борихме да научи поне буквата с която му почва името....после той за 1 седмица сам се "обучи" и научи цялата азбука. Проблема му е да  разбере концепцията, не да получи знанието.
Обаче как ли точно да покажем на госпожата в градината, че МОЖЕ...като той никога няма да  покаже тези знания в отговор на въпрос....  Ние сме отложени и ще ходим на предучилищтна, за да ходим след година в масово училище, обаче вече се чудя на решението си - ами ако същото стане в масовото училище?  как да го накарам да показва колко знае.....

# 150
  • Мнения: leet
Деси,

Ясно е, че децата ни се поддават най- добре на индивидуално обучение и затова само, хората, които работят с тях, знаят какво и колко могат. И на Марти учителките казват колко интелигентно дете е и че е изпреватил другите деца с материала..те сега учат буквите, той чете гладко и пише ръкописно..ами защото вече има създадени умения в тази област и му е приятно и интересно да може още повече. Докъто другите деца су играят, той нали е по уроци, защото не може да си играе и се учи..и така върви по- напред...от децата. Обаче я ги питай какво мислят за него...няма да кажат, че може и знае повече от тях...те това не го виждат, а и няма как...ще кажат, че само се разхожда и им пречи...или нещо още по- лошо...
А сега, в сравнение с миналата и по- миналата година показва повече от това, което знае, защото има повече самочувствие в тази област...убедена съм вече, всичко е до самочувствие.
Затова сега съм на етап, в който ми се струва за МАрти най- важна базисната и физическата увереност..и емоционалната. Купих преди два дена баскетболен кош с топка, в реални размери и дарц - инсталирах ги в хола ( всичко с терапевтична цел- за развиване на умения и концентрация) - все още не ги е докоснал, аз му позаквам, играя си, опитвам да го включвам - не....ще видим..., но е много важно да се развият тези умения, които дават физическо самочувсвтие.

# 151
  • София
  • Мнения: 2 351
Вижте това.Намерих я тази игра в Замунда.Може би на някои деца ще им хареса.

# 152
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Здравейте! Hug
За първи път пиша тук.Изчетох всичко по темата и открих толкова полезни неща.Благодаря на всички!
Нашето момче също има диагноза хиперактивност. Петьо е на 6 години и 10 месеца и сега е първи клас. На училище ходи с желание, но още го обръща на игра. Спрявя се добре за сега, като изключим честите оплаквания от госпожата в занималнята, които най-често се отнасят до дисциплината. Математиката му е по-лесна от българския. Вкъщи категорично отказва да се упражнява, заговорим ли за училище започва да реве или да се прави, че не ни чува. Единственото време, в което е концентриран е когоато играе на някоя компютърна игра - може да го прави с часове... Аз се надявах, че буквнката и цифренката ще са му интересни поради тази причина, но не би...учим ги по други начини... Минахме през комисия за ресурсен учител към края на уч.година в детската градина, но така и не се възползвахме. Може би сега е момента да го направим. След като имаме решението на ЛКК какво следва? Благодаря ви Hug
 newsm59, на дъщеричката на Hot iceberg! Да е здрава и усмихната! А това за мама  smile3525

# 153
  • Мнения: 919
newsm59, на дъщеричката на Hot iceberg! Да е здрава и усмихната! А това за мама  smile3525
О,много ти благодаря! Hug
И добре си дошла!  bouquet

# 154
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Защо никой не пише в тази така полезна темичка?  Rolling Eyes Как се справят дечицата ви? На Петьо определено не му е любимо училището и не проявява никакъв интерес. Дисциплината куца, още мисли, че е в детската градина - обръща го на игра...изобщо не осъзнава сериозността на нещата ooooh!. надявам се, че при вас върви по-добре.  Hug И ще съм благодарна ако някой ми отговори за ресурсния учител? След като имаме решението на ЛКК какво следва? Благодаря ви   Hug

# 155
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
mar4ela5 в подфорума интеграция има тема за ресурсните учители и има в момента тема кой е доволен и кой не от ресурсните. Тук са повече родители на по-малки деца и затова не ти отговарят.

# 156
  • Варна
  • Мнения: 2 097
dorothy , благодаря ти от сърце Hug

# 157
  • Мнения: 588
Вижте това.Намерих я тази игра в Замунда.Може би на някои деца ще им хареса.
     Катина, не можах да изтегля играта изписва ми "Страницата не може да бъде намерена."
     

# 158
  • София
  • Мнения: 2 351
Вижте това.Намерих я тази игра в Замунда.Може би на някои деца ще им хареса.
     Катина, не можах да изтегля играта изписва ми "Страницата не може да бъде намерена."
    

Една майка на момиче с ГРР препоръчва една игра в портал Интеграция мисля беше  Embarassed.Много успокоявала хиперактивността на дъщеря и  newsm78.Да си призная тази игра мен ме изкърва извън кожата ми  #Cussing out.Трябват ми железни нерви за да я играя.Синът ми /с ГРР/ докарва някак си първите две нива, но по натам и той се отказва.Ето какво представлява.Има и други клипчета там.Но, пък знам ли - може наистина някое дете да се успокоява от това.Трябва много логика, бързина, сръчност, и координация за да се играе  Sick

# 159
  • Мнения: 1 434
До трето ниво  стигнах и се отказах  не ми действа успокояващо   Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт